lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-01-2018, 00:51   #33821
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Dintre cei ce si-au luat baterii auto de curand, care aveti cu gel?
Aveti ceva observatii, daca e cazul?
Mersi.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2018, 00:57   #33822
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Mda frantuzoaicele sunt antipatice. Eu am facut 33k km in 9 ani deci se poate. Masina din '93 cu 133k
Ma uit acum la un ford focus din 2007 diesel 147k km cica. urcam usor usor spre 200k haha
Intr-adevar uzara volanului, mochetei si a pedalelor se vede in caz de rulaj mare. La un nissan Cabstar din 2006 cu 74k km frana nu mai avea cauciuc iar sub presul pus de el in loc de mocheta era o groapa. S-a suparat cand i-am zis ca e samsar! Fostul meu sef mi-a zis ca nu sunt diplomat si a alergat dupa om si a cumparat-o. Dupa 2 saptamani i-a picat pompa de injectie =))

LE: un Focus

Last edited by muff; 31-01-2018 at 02:07.
muff is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2018, 03:37   #33823
Danos
Senior Member

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Dintre toate PEUGEOT-ul acela e cel mai aratos, ma rog, e cam zgarcit cu pozele din lateral, dar din pozele postate arata foarte bine la interior.
Poti sa te duci sa-l vezi/testezi daca-ti place.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2018, 08:42   #33824
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Cu Peugeot, Renault sau Citroen nu de motor trebuie sa īți faci griji. In general sunt bulletproof, la ele electricul pică sau pompa de servo ori rulmenții la roți.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2018, 09:39   #33825
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 525 Post(s)

PC-ul meu

Peougeot 407 a avut probleme cu partea de suspensie. Nu toate 407. Problema este ca nu mai stiu exact care din ele. Iar persoana care s-a confruntat cu asa ceva la vremea respectiva (a luat mai multe pentru parcul firmei) habar nu are ce serie/an erau.
Trebuie rulat cu ea inainte de a bate palma si verificat temeinic de cineva care stie bubele modelului.
La electrica e si mia nasol, ca sunt costisitoare reparatiile in caz de ceva.
Old 31-01-2018, 14:31   #33826
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 669 Post(s)

PC-ul meu

Pana acum cand luam piciorul complet de pe pedala de frana se auzea un fasait prin spatele pedalei. Nu am avut vreodata probleme de frana/ambreiaj asa ca am zis ca e sunet normal al pompei. Acum 2-3 zile insa am auzit pe langa fasaitul ala si un carait mic, legat de turatia motorului.

Intre 1300-1800rpm se aude. Sa pice ceva curand? Lichidul de frana l-am schimbat acum 3-4 ani, poate ar fi cazul sa-l schimb iar.
Old 31-01-2018, 15:01   #33827
Dashu
Senior Member

Mentioned: 27 Post(s)

La Peugeot 407 (din 2007) diesel cu DPF pot confirma, motoru merge brici, n-am avut probleme cu motor/dpf pana acum.

Da' lucrurile "marunte" ma omoara, suspensia pe fata (un c***t praf facut din proiectare), AC (conducta fisurata undeva in bord, trebuie dat tot bordul jos), flapsurile de ventilatie rupte (ori DYI taiat/lipit pe sub bord intr-o pozitie ciudata ori dat bordu' jos), geamul hayonului e facut sa se deschida separat (cateodata se dechide si singur si mort copt te opresti sa te dai jos sa-l inchizi ca piuie in bord de te ia cu dureri de cap. Problema e la nu-s ce cabluri care se rod pe undeva si fac contact aiurea)

Poate am fost eu ghinionist, da-i plin forumurile de pejo cu treaba cu ventilatia si suspensiile. As cumpara un 407 acum? Clar nu.

Edit: Am uitat de o problema cu motorul, oarecum. Epuratorul cateodata mai da chix. Scapa ulei si ajunge in intercooler, pot aparea probleme interesante. Cica nu face toate, da' multe, inclusiv al meu o face. Tre sa mai casc ochii, sa verific ulei la intrarea in turbo.

Last edited by Dashu; 31-01-2018 at 15:09.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2018, 15:37   #33828
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 259 Post(s)

Pe la epurator toate dieselele dau...
Experimental, am scos furtunul de la epurator si am tras alt furtun intr-un pet, sa vad cat ulei da.

La mine epuratorul este de fapt 2 bureti de sarma(unde cica condenseaza uleiul) si un capac care are ceva camere.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 31-01-2018 at 15:41.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2018, 21:26   #33829
pishky
Senior Member

pishky's Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Cica o sa se noteze la ITP km.

Peugeotul pare cel mai bun dintre alea, pe hartie/poze. Eu n-am incredere in peugeot si citroen
se noteaza deja, am facut acum vreo cateva luni al doilea ITP la care a notat Km, mi-a si zis cati am facut in cei aproape 2 ani (intre ITP-uri adica).
si da, am un frantuzism, la care motoru e beton, partea electrica e destul de fragila, iar suspensia ceva mai moale (imi protejeaza mie coloana si confortul personal) se uzeaza / schimba mai des => mastercard.

edit - as cumpara iar masina asta? da, cu siguranta.
pishky is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2018, 22:13   #33830
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Daca nu-mi merg niste cifre de la displayul monocrom, cati km imi noteaza ?
Quote:
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Old 31-01-2018, 22:19   #33831
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 525 Post(s)

PC-ul meu

S-ar putea sa te intoarca sa repari problema.
Old 01-02-2018, 23:10   #33832
muff
Senior Member

muff's Avatar

PC-ul meu

Azi am vizionat un golf v, dupa VIN nu figura in baza de date Porsche. In fine, 150k km, in poze arata ok.
In realitate: aripa spate chituita, tot ce tine de portiera sofer defect, discuri spate ok discuri fata cu buza de 7 mm , volan super uzat, pedale cu cauciucuri noi, butonul de aprins faruri fara vopsea pana si plasticul era jupuit, bord super uzat, ac nefunctional si cireasa de pe tort proprietarul era un rrrrom care a cumparat-o de la un mos tipicar ce a tinut-o in garaj si a mers cu ea doar in concedii si la cumparaturi

Sambata ma duc sa vad un focus, un mondeo si inca un golf 5..
Old 01-02-2018, 23:16   #33833
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Deci tu te-ai gandit sa cumperi golf 5 cu un buget de 3k eur ?
Cat te-a costat verificarea la porsche ?
Quote:

Last edited by Drazzy; 01-02-2018 at 23:25.
Old 01-02-2018, 23:31   #33834
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Sper că ăla nu e Mondeo mk5 ^^

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 02-02-2018, 00:00   #33835
muff
Senior Member

muff's Avatar

PC-ul meu

Da, mai am de vazut unul sambata 0 lei inside job )

Din poze pare sa fie mk3
Old 02-02-2018, 17:37   #33836
booster
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Ce sa fac, sa schimb pompa(un pic defecta), rezervorul(expira) si injectoarele(in caz ca se va creste puterea) la actualul sistem de gaz(Vialle Lpi) cu 1300 de euro sau sa trec la noul sistem al lor, LiquidSI cu 1400 de euro cu tot cu manopera?

LiquidSI e mai ieftin de intretinut, iar pompa si rezervorul au un cost cu 300 de euro mai mic cand vine vorba de inlocuirea lor. Intretirea consta in schimbarea a doua filtre la 50000 de mii de km.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2018, 18:13   #33837
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Pentru 100eur e no brainer că mai bine nou, ai si garanție.

Am fost la Berlin după soacră la aeroport Schönefeld. ~335km de acasă, in sfārșit nu mai sunt lucrări la Autobahn așa că mers frumos la ~150 plus traversat Berlin+ploaie, am scos o medie de 8.3l/100km și 2h 20 min

Acum sunt mulțumit [emoji4]
De la 01.03.2018 intru in sfārșit pe acte (terminat calificare la loc de muncă) ca șef de linie și salar mai mare.
Incepe strāngerea de piese pentru proiectul turbo.
Vruuum... stutututu [emoji23]

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2018, 18:31   #33838
booster
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Asa ma gandeam si eu. LiquidSI mai are si avantajul ca harta poate fi facuta de montator asa ca poti oricand sa schimbi harta la benzina. La Lpi, orice modificare de harta se face de Vialle. Faci Log, le trimiti lor si apoi ei iti trimit harta, iar asta te costa 100 de euro.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2018, 21:25   #33839
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Episodul XXXXX din SAGA prezentata aici:

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...ostcount=33563

Din data de 22.01.2018 nu am masina si dupa ce a fost bagata in service la OPEL VICTORIA BRASOV m-am dus in data de 23.01,25.01 si 26.01 sa vad ce si cum se lucreaza la ea.Vizitele mele nu prea le-au placut, insa stiu cum sa vorbesc si sa ma fac inteles. Chiar si asa nimeni nu a priceput ca trebuie sa priveasca cu seriozitate toata treaba asta! Presupun ca m-au catalogat drept un tip dus cu pluta, fapt evidentiat suplimentar si de unele contacte cu doua persoane de acolo...

Aripa fata si spoilerul fata era vorba sa fie reparate pe cheltuiala lor si aripile spate plus spoiler spate sa fie platite de mine. Cu ocazia asta am vrut sa scap si de rugina de acolo urmare a unei tamponari in 2013 cand o conducea tatal meu. Un idiot cu un camion a intrat in spatele masinii...

Cei de la OPEL VICTORIA dupa ce au indreptat aripa lovita de seful de la atelierul mecanic, au dat-o jos, au chituit-o si au pregatit-o pentru vopsire. A trebuit sa le amintesc sa nu uite sa puna si izolatie pe spatele aripii unde s-a lucrat....nu stiu daca ar fi pus ei ceva sau eu am anticipat si le-am subliniat acest aspect.

Cel care s-a ocupat de masina la chituit si pregatit pentru vopsire a fost rabdator, m-a ascultat si a facut tot ce l-am rugat.

In data de 30 Ianuarie m-am dus sa vad masina gata pentru a fi bagata la vopsitorie. Totul era ok.

Dupa zile intregi de neplaceri cauzate de lipsa masinii si de stresul latent pe care il resimteam in fiecare zi in care ma urcam in masina imprumutata si stiam ca masina mea este la mama dracului fu..ta in c.r si r..a in cap speram sa vad si eu luminita de capatul tunelului.

SA NU CREDETI CA AM SCAPAT DIN PLASA PAIANJENULUI!

A trecut ziua de 30.01, 31.01. A trecut si 01.02 si a sosit ziua de 02.02 si eu tot nu stiam nimic nou. Prin urmare am sunat la receptie. Nu mi-a raspuns nimeni si eram pe punctul sa ma duc sa iau masina cand primesc telefon ca masina mea este gata.

HAPPY!!!??? eram bucuros insa usor retinut. Deja ma luase cu fluturi in stomac.

Credeti ca fost OK? NICI VORBA!!! Ma abtin cu greu sa nu scot limbajul de sant din dotare...

Bun.

Ma duc sa vad masina.

Intru pe poarta si BEHOLD "visinica" mea sta acolo.

Prima chestie care imi sare in ochi este praful de pe capota si usi...da-l dracului ca o spal eu. Zonele vopsite erau relativ curate.

Masina era parcata cu rotile bracate si se vedea si praful de la smirghel pe bord...ceapa voastra de....

Ma uit atent la nuanta vopselei si este aproape ce trebuie. Are o usoara tenta de magenta insa se incadreaza in peisaj.

Eram sa spunem multumit.

Iau la purecat lucrarea. Ma uit atent la zona spate si nici astia nu au fost in stare sa faca ceva sa reduca distantele spatiilor dintre spoiler - stopuri si capota de la portbagaj urmare a accidentului din 2013.Nu aveam pretentii exagerate insa acolo unde se repara masini de zeci de mii euro aveam si eu o mica pretentie... au trantit totul la loc si asta a fost.

Din nou am zis sa las de la mine si sa ma bucur ca am scapat de rugina. Cand vine vremea calda o fac eu asa cum trebuie.

Ma uit la aripa fata. Prima chestie care imi sare in ochi este faptul ca este putin mai inauntru si marginea usii din fata este mai in afara. Pai daca o las asa marginea aia o sa fie belita de nisip si pietricele in cateva sute de kilometrii.

Din nou era sa zic ca o las asa. Sunt la limita cu rabdarea in ceea ce priveste situatia asta.

Finalul a fost insa demn de un film suprarealist.

Ma uit la cum a fost fixata bara spate si spre surprinderea mea toate suruburile si piulitele sunt la locul lor.

Ma uit la zona fata. *^#$!*^#$!&^!$#!^(*^(*~(*~*(!!!!!!

Carenajul dreapta fata avea o bucata mare lipsa si doua suruburi plus o piulita de fixare lipseau. Stiu ca toate erau acolo unde trebuie pentru ca anul trecut am umblat la ele.

M-am dus direct in fata la RECEPTIE si au ridicat din umeri ca nu au ce face si sa ma duc sa vorbesc in spate la vopsitorie.

Mi s-a spus ca nu au legatura unii cu altii. Cum naiba sa nu aveti legatura? Sunteti in aceeasi curte si aceeasi sigla. Ce fac ceilalti se rasfrange si asupra voastra. Pai noi santem DIVIZIA A aia sunt DIVIZIA B...va zic eu in care care DIVIZIE jucati, aia cu -0 nici macar ZERO.

Ma intorc la vopsitorie-tinichigeie-daune si ma duc la birou. Stiu ca seful A.P. este in concediu si gasesc in birou patru barbati.

Pana la urma am stat de vorba si le-am spus cum sta treaba. Le-am spus ca lucreaza intr-o reprezentanta si ar trebui sa priveasca ceva mai serios felul in care lucreaza.

Tipul de la vopsitorie mi-a zis ca trebuie sa fiu calm. I-am spus ca aproape a nimerit nuanta la vopsea. El mi-a zis ca a trebuit sa modifice reteta ca vezi vopseaua si-a schimbat culoarea originala...

Daca eram cu zece ani mai tanar vedeau ei calm...

Am iesit in curte si le arat cum au montat aripa fata. Pai sa vedeti ca surubul de prindere...le-am zis ca vreau aripa pusa cum trebuie. Nu mai sus, nu mai jos, nu mai in afara, nu mai inauntru. Suruburile de fixare trebuiau sa fie acoperite cu putina vopsea asa cum a iesit din fabrica, ca sa nu ma trezesc cu rugina acolo. O treaba de 5 minute cu o pensula.

Cu carenajul rotii dreapta fata cum e? Era complet cand am bagat-o in service si VREAU PIESA NOUA. Suruburi si tot ce trebuie.

Le-am atras atentia cu spoilerul spate si le-am zis ca ma asteptam la putin mai mult de la ei. Nu vroiam sa se incadreze ca atunci cand era nou dar acolo 1 mm mai bine. Mi-au zis ca vezi Doamne, spoilerul nu este original...

CONCLUZIA? I-a durut undeva de mine, de masina, de ce le-am spus si am ajuns sa ii stiu pe toti de acolo si ce le poate pielea...

Daca veneam cu o Insignia ultimul racnet la fel ca tipul ala de la Selgros ca sa mi-l repare ma serveau oare mai bine? Erau pres pentru el. Presupun ca Selgros isi repara flota la ei asa ca ce sa iti mai bati capul cu un parlit cu un AVEO...

ACUM AU DAT DE NAIBA! O sa iau masina cand o sa fie gata asa cum trebuie si o sa insist pana o sa ajung la cel care manageriaza toata treaba la OPEL VICTORIA macar sa stiu cu cine am de a face.

A ramas ca luni sa vina carenajul rotii fata si sa fiu acolo la montaj. O sa mi-o ridice pe elevator si o sa fac o inspectie asa cum trebuie.

Sa trebuiasca sa sun eu ca sa intreb daca masina este gata, sa ma astepti cu masina murdara si sa imi spui ca nu ai om la spalatorie, sa faci o treaba de ***** cand am cerut un grad mediu de seriozitate, ce usor era sa faca ce trebuie si sa ma scuteasca de efort si ei sa nu aiba parte de disconfort.

O SITUATIE DE RAHAT!!! si daca imi aduc aminte mi-au dat jos si farul dreapta. Poate si la ala au rupt ceva! Nu am apucat sa pun mana pe el si sa vad ce si cum. Pun pariu ca nici nu l-au reglat. O sa ii pun eu sa-l regleze sau sa imi dea fisa cu reglajul apoi sa le dau in cap cu hartia.

Lovitura se pare a fost mai serioasa decat am crezut eu initial, mai ales ca s-a rupt si carenajul la roata.

Mai trebuie sa va spun ce parere am eu in acest moment? ... nici in visele mele cele mai urate nu ma gandeam ca la mareata reprezentanta OPEL VICTORIA o sa am parte de asa ceva...

Sa va mai spun ca cel care mi-a lovit masina a spus in ziua in care m-am dus sa vad aripa indoita ca putea sa imi dea masina asa fara sa imi spuna? I-am spus ca nu avea cum sa imi scape asa ceva pentru ca eu ma uit la masina de fiecare data cand ma urc in ea. In plus cand imi spal masina cu buretele stiu exact tot ce este pe ea. Am o harta intiparita in memorie chiar si fara sa vreau, asa sunt eu croit si retin multe detalii...

Oare cine este cel care conduce toata treaba la aceasta reprezentanta? Sunt foarte curios si vreau neaparat sa aflu.

http://www.opel-victoria.ro/service/...rievopsitorie/
http://www.opel-victoria.ro/

Last edited by Robert B; 02-02-2018 at 21:51.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 02-02-2018, 21:55   #33840
AlexD
Senior Member

AlexD's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Ca sa vedeti ca nici Range nu e ce trebuie, incearca sa imi puna in carca ca eu am belit motorul si cutia in 13 km de mers... )) Astia vor sa dea de dracu si sa ajungem pe la Cedo.

De rahat ce patesti cu Opel Robert.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Battletag: Skinrip#2825
Uplay: ROSkinrip
AlexD is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules