lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-01-2015, 18:45   #21
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 558 Post(s)

PC-ul meu

Și de ce crezi că dacă ești PFA nu vei avea nevoie de contabil?

Tocmai s-a scris mai sus cu cāteva posturi că PFA-urile nu vor mai putea ține contabilitatea īn partidă simplă, vezi postul lui s3r0t0n1n.
Old 04-01-2015, 19:07   #22
Luc
Senior Member

Luc's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

ah bun, i'm fucked then.
Old 04-01-2015, 19:25   #23
godfather
Senior Member

godfather's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

Eu intrebam daca pot fi angajat la propria firma c-am vazut asta aici, faza cu 2 angajati minim.

http://abotezatu.com/2014/07/10/prog...ma-data-firma/
Old 04-01-2015, 20:22   #24
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Un contabil pentru PFA il plateai pana acum cu 50 lei / luna. Nu se stie in curand...

LE: firma sora-mii are 1 angajat si un administrator. Sora-mea e patron si angajat, iar tata e administrator. De 3 ani nu zice nimeni nici car nici mar.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2015, 10:24   #25
alinescoo
Senior Member

alinescoo's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Aceiasi situatie de ceva vreme, deja sunt in al doilea an. Fac banii din proiecte software + ceva apps pe care le am in market.

Forma aleasa PFA in sistem real. De ce? Pai pentru ca nu pot fi PFA cu norma fixa, pentru ca statul, in marea lui bunavointa nu permite la IT decat 2 coduri caen la norma fixa. Mi-ar fi convenit sa am norma fixa dar nu ma incadrez. Codurile caen la norma fixa sunt parca alea de consultanta sau intretinere. Nici unul din ele nu acopera nici dezvoltare software la comanda nici publicare de apps.
Platesc trimestrial la finante pentru pensie + anticipat profit pe anul viitor. E o porcarie oridinara asta cu platit estimat pe anul viitor in functie de ce ai facut anul trecut. Adica daca faci 100k in 2014 in 2015 o sa te puna sa platesti anticipat pentru 2015 pentru suma facuta in 2014, chiar daca tu faci 10k. Daca mergi cu declaratii la ei, nu le iau in considerare, ba mai mult, daca ii evervezi poate vine si un control. In rest foarte de-am [email protected] sunt neplatitor de TVA, a trebuit sa ma inregistrez in scopuri de TVA pentru clientii UE, apoi a trebuit sa ma inregistrez in Registrul operatorilor intracomunitari... ca deh, asa e in UE. Zeci de telefoane la finante, unul zicea intr-un fel, unul intr-altul... pana m-am dumirit ce e cu UE,ROI, VIES si alte notiuni.
Deci overall, platesc 16% din profit impozit, 5.5% din profit sanatate + 200 si ceva de lei pensie lunar. Deci groso modo 21.5% din venituri le dau la stat. Nu am cheltuieli pe PFA decat minore, mai un telefon, mai ceva hardware, ceva cota din intretinere etc. Platesc destul de mult la stat, dar ma declar multumit cu aia aproape 80% care raman.

Am fost tentat sa trec la micro insa m-am calmat. 3% + 16% + restul de impozite. Daca esti administrator trebuie sa platesti pentru tine si pentru firma taxele de salar, nu ? Pentru mine e important sa am banii disponibili oricand, asa ca am preferat PFA-ul. Cum din asta traiesc, merg si imi iau banii cand am nevoie si ii cheltui pentru nevoile familiei de zi cu zi. Macar la PFA platesc din start doar 16% nu si aia 3%. Dar cred ca daca ai cheltuieli mari pe firma + niste bani stransi in spate, deci sa nu depinzi de firma, se poate doveni avantajos MI-ul.

Deci au schimbat astia la PFA iar partea financiara si cum se face conta ? Unde sunt trecute modificarile sa vad si eu ce e pe acolo ?

Last edited by alinescoo; 05-01-2015 at 10:28.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2015, 13:31   #26
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Eu am vorbit cu un contabil. Or sa fie publicate in monitorul oficial.

Vezi ca sistemul real este stabilit de administratia financiara de care apartii. ANAF-ul din Arges poate avea alte coduri CAEN pentru sistemul de norma fata de ANAF-ul din Bucuresti. ANAF-ul din Valcea are sistemul de norma foarte tampit astfel incat daca esti din Valcea mai bine stai in sistem real.

E multa birocratie si idiotenie.

Ca si PFA ai probleme daca vrei credite. Foarte putini ofera credite pe PFA si o fac doar dupa 2 ani fiscali (atentie, fiscali si nu calendaristici) in care ai toate declaratiile si platile la zi. Si s-ar putea sa te mai trezesti si cu controale de la ANAF ca sa fie sigura banca ca este un venit stabil si legal.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2015, 16:04   #27
ibm390s
Janitor Member

ibm390s's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

Eu am fost obligat sa merg pe SRL deoarece lucrez doar cu divinul stat roman care nu prea agreaza contracte cu PFA-uri si construiesc de zor eligibilitate pentru licitatii. Nu am nici un client important din sectorul privat asa ca PFA-ul nu prea a fost o optiune pentru mine de la bun inceput. In cazul in care clientul final e privat PFA-ul are anumite avantaje dar e problema la linii de credit, factoring, scontare instrumente de plata. In cazul in care prinzi un contract mai banos si esti in deficit de capital cu SRL poti face relativ usor un factoring sau daca ai primit un instrument de planta gen bilet la ordin il poti sconta usor prin banca dar in cazul PFA-ului nu merge. Oricum cele mai bune sfaturi vin de la un contabil bun, eu din start am investit in contabil si i-am subliniat ca in cazul in care voi avea probleme si rotulele lui si a intreg neamului vor avea de suferit. La cum modifica astia legile e imposibil sa fii la curent cu toate si sa mai faci si bani.

@alinescoo ia in calcul faptul ca la SRL 3% + 16% sunt mai avantajosi decat in cazul PFA. Iar ca administrator nu e obligatoriu sa iti dai salar. Eu nu sunt angajat dar ca administrator pot scoate dividente care sunt impozitate cu 16%. E adevarat ca fiecare are un anumit model de business iar diferenta devine atractiva la un rulaj / profit mare.

Last edited by ibm390s; 05-01-2015 at 16:07.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2016, 22:30   #28
Marius Titulescu
Member

Mentioned: 2 Post(s)

Oricum nu prea comenteaza nimeni daca n-ai un venit substantial. O firma mica la care iti esti propriul angajat e posibila. Daca ai PFA nici nu se pune problema sa nu lucrezi pentru tine )

Last edited by Monstru; 23-11-2016 at 15:02.
Marius Titulescu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules