lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-02-2013, 19:41   #1
GStrike19
Junior Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Viteza RAM

Salutare! Nou pe forum.
Sa zicem ca am un CPU i5-3210m, un HDD 5400RPM 750GB (storage conteaza mai putin) si 4GB RAM. CPU-ul este un dual core, 2.5-3.1ghz cu turbo boost, se claseaza average in generatia lui, HDD nu este 7200RMP. Din ce am citit si nu sunt pe deplin lamurit, HDD speed ajuta probabil la transfer de fisiere si load in game.
Luand in considerare acest CPU si viteza HDD-ului intrebarea este: Daca adaug mai mult RAM(va fi mai rapid), unde va fi mai evidenta schimbarea (sistem/gaming)???

PS. Nu sunt un expert, deci cat mai putini termeni tehnici.

GStrike19 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2013, 19:45   #2
TheDogg
Ancient friend

TheDogg's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to TheDogg

Diferenta mare nu ar fi inca 4GB de ram. In schimb daca ai pune un SSD in locul puturosului de 5400rpm, ai ramane uimit!!!
Old 25-02-2013, 20:03   #3
Snowbawls
Ancient friend

Snowbawls's Avatar

Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Cu inca 4GB de RAM, sa zicem, ai putea sa dezactivezi din Windows swap-ul ... un spor de performanta iti va aduce, dar foarte mic. Inlocuirea hard disk-ului, dupa cum s-a sugerat, cu un SSD va face miniuni in privinta fluiditatii sistemului si timpii de incarcare ai sistemului de operare si jocurilor.

LE: Ai un hard disk foarte "puturos" - 5400RPM e ok ptr. stocare si cam atat. HDD-urile, alaturi de unitatile optice, fiind componente mecanice, reprezinta cel mai mare bottleneck (frana) ptr. PC-uri.

Last edited by Snowbawls; 25-02-2013 at 20:11.
Snowbawls is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2013, 20:19   #4
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Si daca iti zic ca un hdd de 5400rpm din ziua de azi bate urat de tot un Raptor de 10.000 de acum cativa ani, ce spui?
Sau daca iti spun ca placa video cu 1GB si 512biti este batuta rau chiar de una de 512mb si 128biti?
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2013, 20:23   #5
Snowbawls
Ancient friend

Snowbawls's Avatar

Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Nu schimba cu nimic faptul ca ce am spus eu n-ar fi adevarat. Avansul tehnologic isi spune cuvantul. Da, un hard disk din 2012-2013 bate unul din 2005, si ce daca?

Last edited by Snowbawls; 25-02-2013 at 20:49.
Snowbawls is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2013, 20:39   #6
iulli
Ancient friend

iulli's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

@Dedera, in cazul de fata nu cred ca se aplica, ca vad ca are laptop, si alea de 2.5" chiar ca-s puturoase.

@GStrike19: Impact maxim: SSD in locul HDD-ului, HDD-ul bagat intr-un rack pe USB/eSATA pentru stocare. Daca iti permiti, ia Samsung 840 de 120 GB, aici e cel mai ieftin: http://www.edigital.ro/SSD/Samsung_B...Bpartner=40003
Old 25-02-2013, 20:41   #7
GStrike19
Junior Member

PC-ul meu

Am citit despre SSD-uri si ce pot ele in teste. Fiind o tehnologie avansata, sunt destul de scumpe raportat la storage-ul pe care il ofera. Este super eficient daca pui OS pe el, dar ca sa te ajute si in gaming, (daca nu ma insel) trebuie sa fie instalate jocurile pe SSD, deci 60gb storage e la limita, (pt un gamer inrait chiar nu ajuta), asa ca ideal ar fi 120gb, situatie in care se pipereaza costul. Un SSD 120gb echivaleaza cu un HDD 1.5/2TB.

Acum in materie de gaming, HDD ajuta doar la loading, in timp ce RAM ajuta la fluenta in gameplay, corect?

Multumesc oricum pt raspunsurile rapide.
Old 25-02-2013, 20:51   #8
iulli
Ancient friend

iulli's Avatar

PC-ul meu

Fluenta in gameplay e data in principal de placa video, de RAM prea putin.
Ce placa video si ce laptop ai? Si ce vrei de fapt sa obtii in urma upgrade-ului?

Last edited by iulli; 25-02-2013 at 20:56.
iulli is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2013, 21:20   #9
TheDogg
Ancient friend

TheDogg's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to TheDogg

Quote:
Originally Posted by iulli View Post

@GStrike19: Impact maxim: SSD in locul HDD-ului, HDD-ul bagat intr-un rack pe USB/eSATA pentru stocare.
Asa am facut eu la laptopul meu. deci stiu ce vorbesc e foarte mare diferenta. Cu hdd-ul lui de 5400rpm imi albea parul....
Old 25-02-2013, 21:26   #10
GStrike19
Junior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by iulli View Post
Fluenta in gameplay e data in principal de placa video, de RAM prea putin.
Ce placa video si ce laptop ai? Si ce vrei de fapt sa obtii in urma upgrade-ului?
Intrebarea era mai mult de curiozitate decat personala. Am de gand sa-mi iau un acer 771g cu Nvidia 650m, GPU nu-i de neglijat. Dar in cautarea mea am dat peste un topic unde se vorbea de eficienta vitezei 5400RPM si ma gandeam daca as putea compensa cu RAM care-i mai ieftin (SDD poate pe viitor). Oricum, sunt mai multe laptopuri de 5400 decat 7200, nu poate fii chiar asa rau.

Eu vreau sa trec de la pc la laptop si momentan am un HDD 7200, doar ca nu stiu cat de mare va fi diferenta pe un 5400.
Intre timp m-am uitat pe YT la niste teste, diferenta este evidenta, dar acceptabila.

Dar tot imi pun intrebarea de tamp. RAM-ul in ce situatii ajuta !?
Old 25-02-2013, 23:00   #11
iulli
Ancient friend

iulli's Avatar

PC-ul meu

Oricat RAM i-ai pune, nu ai nici pe aproape de sporul de performanta dat de un SSD. Cel putin nu pe laptop, si nu cu bani putini.

Mai mult RAM ajuta la multitasking. Un sistem cu mai mult RAM o sa se miste mai repede pentru ca fisierul de paginare de pe HDD o sa fie folosit mai putin sau chiar deloc. Fisierul de paginare e folosit cand ramai fara RAM, dar fiind pe HDD e foarte incet. Asta asa, explicatie foarte sumara.
Old 27-02-2013, 03:01   #12
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Ramul ajuta in multitasking si unele jocuri, gen BF3 si altele mai noi. In gaming in general greul il trage GPU-ul iar 650M nu e o placa cine stie ce asa ca si cu 4 GB de rami te vei descurca onorabil, daca pui 8 vei avea sporuri dar nu mari, se va simti daily ca merge mai rapid pc-ul dar nu cu mult decat in multitasking / n'spe mi de pagini deschise, eu unul nu as putea sa mai stau pe 4GB de rami nici batut, numai eu stiu cate crashuri luam in BF3 sau browser din cauza ca ramul se incarca la maxim.

Hardurile din latopuri sunt destul de puturoase si fierbinti, un ssd si un hdd normal ar fi oke, diferente vei vedea doar in timpii de incarcare si trasnfer de date, mai exact loading startup windows, loading gaming vor fi muuult mai rapide, sporul de performanta (FPS-uri) in gaming de la un SSD vor tinde spre zero.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules