lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-09-2017, 11:38   #601
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
În certificatul de garanție scrie clar cine se va ocupa de reparații în caz de probleme. E un document/act pe care ți-l asumi/însușești în momentul în care ai cumpărat produsul. Iar în unele cazuri (te duci personal să cumperi din magazin) pe cerficatul de garanție mai și semnezi.
Deci vrei nu vrei există și acea terță parte.
Si, de asemenea, vrei, nu vrei, tot nu e problema mea de client.

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Si chiar dl @war4peace a avut o abordare usor diferita in cazul lui @AMETHYST si celebrele memorii @http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=17906&highlight=shop4pc
Um, nu.
Eu am zis acolo, si imi mentin pozitia, ca asteptarile mele de la un magazin depind si de magazinul respectiv, in limitele legii evident.
De la oricine ma astept sa rezolve o garantie in 15 zile calendaristice, dar nu de la oricine ma astept sa aiba un serviciu de relatii clienti perfect. De la alde Emag+PCGarage+Sameday am asteptari mai mari decat de la shop4pc in relatia cu clientul (dar nu si in rezolvarea garantiilor).
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2017, 18:59   #602
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

S-a rezolvat?
walkman is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2017, 22:11   #603
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu știu, nu am primit nimic, nici o notificare, nici un e mail, nu a sunat nimeni, nici nu pot sa văd ce mai scrie la status în contul meu Evomag pentru ca sunt plecat de sâmbătă de acasă intr-o mica vacanța , și pe mobil nu știu de ce nu mă pot loga în contul meu sa văd dacă s-a schimbat ceva, doar pe pc merge.
Sper ca mâine când ajung acasă sa am o surpriză plăcută, ca deja termenul de timp s-a terminat.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2017, 08:57   #604
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mda, acelasi status "nerezolvata".
O să sun mai târziu să văd ce se întâmplă.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2017, 16:30   #605
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Greu tare se misca lucrurile, am sunat azi si mi s-a comunicat ca placa e tot in service si ca inca nu e gata, mi-au spus ca o sa primesc stornare, dar eu atunci din graba am uitat sa trimit cu placa de baza si acel shield de la placa de baza, a ramas prins pe carcasa si acum mi-au cerut sa-l trimit.
L-am trimis azi, puteau sa zica de la inceput, pentru ce naiba sa trimit acel shield daca placa ar fi fost reparata ? in fine, l-am trimis azi si pe acela.

Acum am facut comanda la alta placa de baza si le-am zis ca vreau sa platesc diferenta de la suma stornata de la placa de baza defecta la placa noua, dar la comanda imi apare toata suma de plata, parca vad ca imi soseste placa de baza noua si trebuie sa o platesc integral si pe aceasta !!!
Danos is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2017, 16:35   #606
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hai mai... avem 2 ani ? Cand trimiti in garantie ceva trimiti pachet complet, nu bagi placa intr-o punga de LIDL si apoi intr-o cutie, e simplu, faci poza la pachetul complet in caz ca iese cearta ca vezi doamne si o zi buna, ideal sa scrii in cutie defectul si bla bla, in caz ca nu se poate repara doresc storno si lucrurile se vor misca mai repede.

In caz de storno, daca nu-ti apar banii in cont inseamna ca nu ii ai, if that's a problem suni la magazin dupa ce ai plasat comanda si mentionezi sa ti se calculeze factura cu banii din storno. Altfel vei platii integral placa.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2017, 16:57   #607
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am sunat si le-am explicat despre ce e vorba, dar eu voiam sa-mi trimita placa de baza maine, nu sa stau sa astept dupa ei ca sa primeasca intai acel shield si dupa aceea sa-mi trimita placa, am asteptat si asa destul de mult fara nici o rezolvare, iar placa de baza am trimis-o in ambalajul original cu toate accesoriile, bine ambalata, am si poze facute, nu asta e problema, acel shield am uitat pur si simplu sa-l bag in cutie, fiind prins pe carcasa.
Imi apare ceva storno la situatia financiara dar nu inteleg de ce imi apare -240 lei.
De ce au scazut din suma stornata pretul platit pe o alta comanda(carcasa), nu inteleg

Unde ar trebui sa apara acei bani stornati ? vad ca apare factura storno si daca dau clic pe ea se deschide factura de la vechea placa de baza defecta, asta inseamna ca s-au stornat banii ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	evomag.jpg
Views:	338
Size:	37.6 KB
ID:	60309  

Last edited by Danos; 12-09-2017 at 17:03.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2017, 17:04   #608
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Aici e vina ta fiindca nu te-ai asteptat la storno si lipsa de experienta cu magazinele e aiurea dar se rezolva, chill.

Pt ca atat ai de platit. 620-380=240
De ce ? pentru ca nu ai specificat numarul comenzii la placa de baza noua, suni iar la ei.
Oricum tot banii aia sunt.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2017, 17:07   #609
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce treaba are carcasa(380 lei) cu placa de baza nou comandata (687 lei) ?
Danos is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2017, 17:14   #610
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
A
De ce ? pentru ca nu ai specificat numarul comenzii la placa de baza noua, suni iar la ei.
Oricum tot banii aia sunt.
Tocmai ca am specificat, i-am sunat de vreo 3 ori sa le spun ca vreau sa platesc doar diferenta de la suma stornata la placa nou comandata, si le-am specificat si nr comenzii si la comanda noua si la cea veche, mi-au cerut chiar ei acest lucru telefonic, incredibil !
Trebuie sa ma agit tot eu ca nu sunt ei in stare sa faca lucrurile cum trebuie.

Cum sa fie acelasi lucru ? nu vad nici o legatura cu carcasa care am comandat-o ultima oara si pe care am platit-o deja, trebuia sa fie o diferenta de 67 de lei nu 240.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2017, 19:08   #611
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ceva updates? Sunt curios ce s-a intamplat.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2017, 23:18   #612
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am trimis dupa cum am spus de ieri acel shield, a ajuns la ei azi si acum imi apare la status garantie rezolvata.

Problema e ca ieri cand am dat comanda pentru alta placa de baza, aparea in stoc depozit cu livrare la Braila in 24-48 de ore, ma gandeam ca daca nu azi, maine o sa ajunga placa de baza la mine, era oarecum rezonabil desi eu trebuia sa fiu rezolvat in cele 15 zile calendaristice.

Acum azi am sunat sa ii intreb cand ajunge comanda pentru ca shield-ul l-am trimis si l-au si primit si mi s-a comunicat ca placa de baza e in stoc furnizor si ca cel mai devreme ajunge Vineri, desi eu stiu sigur ca scria in stoc depozit si livrare in 24-48 de ore, asta insemnand cel tarziu Joi.
Dupa ce ca am asteptat atata timp sa rezolve ceva cu garantia , acum sunt iar nevoit sa astept, mai bine ceream returnarea banilor si imi alegeam placa de baza din alta parte, dar am zis ca sa mearga totul mai repede si sa nu mai astept sa-mi returneze ei banii pe placa defecta, dar degeaba, tot eu trebuie sa mai astept si tot nu sunt sigur ca o voi primi si Vineri la cum se misca lucrurile pe acolo.
Asta e ultima oara cand o sa mai am de a face ceva cu acest magazin, daca nici maine nu mi se confirma ca Vineri primesc placa de baza, anulez comanda si iau din alta parte, desi o sa am de asteptat dupa bani.
Am si eu partea mea de vina ca nu am trimis acel shield, din neatentie totusi, mi-am dat seama dupa ce am trimis deja placa de baza, daca stiam ca acela e un motiv il trimiteam mai demult.
E cea mai proasta experienta pe care am avut-o pana acum cu vreun magazin online.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2017, 23:23   #613
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Teribil. As fi plans, dar am strabism si vreau sa-mi protejez ochisorii. Teribil! Si desigur, fireste si normal...trist. Mi se rupe...sufletul. Of Doamne, atata durere.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 17:51   #614
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Cred ca e cea mai proasta decizie, oamenii de la evomag sunt jos palaria la service, faptul ca tu uiti sa trimiti shield-ul e problema ta, la pcgarage puteau sa iti scada si 100 ron din valoare si sa te trimita la plimbare ( stiu caz concret ) . Dramatizezi degeaba.
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 21:40   #615
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Știu ca e vina mea ca n-am trimis acel shield odată cu placa dar ăsta nu era motiv sa tina placa în service pana a expirat termenul limita, era clar de la început ca placa era defecta (moarta), cu ce mai ajuta acel shield nu știu?
Ăsta a fost motiv ca sa nu mai am eu pretenții ca au întârziat ei cu rezolvarea garanției in timpul legal.
Mă rog, bine ca s-a rezolvat și așa dar decizia mea e luată , nu o sa mai cumpăr vreodată ceva de acolo chiar de ar fi la jumătate de preț, sper sa nu am probleme și cu placa care o vor trimite.
Cu Emag și PC Garage nu am avut nici o problema și totul a mers mult mai rapid când a fost vorba de garanție.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 21:51   #616
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cand ti se da negatie, trebuie trimis pachetul complet.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 22:08   #617
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Omul n-are tratament. Asta e sigur. Iertati-mi va rog impertinenta, rautatea si nesimtirea. Seara buna. Sunt o javra, dar si el... Doamne si el...
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 22:22   #618
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Poate nu sunt complet de acord cu Danos si poate exagereaza...se intampla cand te grabesti sa nu iti dai seama ca mai e si vina ta

Dar nu cred ca e cazul sa il iei peste picior...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 22:39   #619
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fiecare cu partea lui de vina in cazul asta. Pe de o parte au avut dreptate sa nu finalizeze pana nu primeau toate piesele din pachet, pe de alta parte puteau sa zica mai devreme nu s-o taraganeze pana in ultimul moment.

Pana mea, fiecare trage ce concluzie vrea de-aici.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2017, 00:05   #620
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

@Danos
Ar fi bine sa-ti lași supărarea deoparte, nu cred că a fost 100% vina evomag, procedura de stornare tine de condițiile distribuitorului, părerea mea, eu cred doar că nu au avut la rândul lor emisă factura de storno, nu e simplu sa gestionezi zeci de situații și tot pe atâția furnizori, eu tind sa cred încă, că evomag este un "mic/mediu" magazin online cu oameni "mari", care se străduiesc să rezolve și garanțiile in timp util, nu întotdeauna le iese, drept pentru care felicit existența acestui thread, insa e de apreciat intervenția aici uneori și aceleilate părți
Sper sa nu mă înșel, dar tu vei fi mai câștigat !
Pare rau de situație, insa vei fi mulțumit de următorul peodus !
Sa revii cu informații.
Spor

Trimis de pe al meu MI 5 folosind Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Voucher reducere evoMAG - pentru utilizatorii inregistrati dupa 5 Aprilie 2012 Monstru lab501 220 25-09-2018 21:47
Discutii si experiente cu SandyBridge gmc Procesoare si chipseturi 2080 12-10-2017 23:21
Colaborare evoMAG - LAB501 Micutzu Articole 8 05-04-2012 20:22

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4562

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.