lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-08-2011, 11:12   #21
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Produsul pe care il returnezi trebuie sa fie fara defecte, domnu'!
Asa cum la tine s-au uitat in cutie, la el se vor uita la socket. Asta pe langa faptul ca el deja le-a semnalat defectul si probabil s-a facut o inregistrare la ei.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2011, 11:33   #22
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Chipicao View Post
Produsul pe care il returnezi trebuie sa fie fara defecte, domnu'!
Asa cum la tine s-au uitat in cutie, la el se vor uita la socket. Asta pe langa faptul ca el deja le-a semnalat defectul si probabil s-a facut o inregistrare la ei.
asta schimba datele problemei ...
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2011, 12:29   #23
sportspr22
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 210
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
sportspr22 ... du placa inapoi si iti da banii pe ea, ai 20 sau 30 zile legale prin lege prin care poti returna produsul fara sa te intrebe nimic, iei banii si iti cumperi alta placa de la alta firma, simplu
eu am luat placa si am asteptat pana fac rost de bani de procesor...pana acum 3 zile a fost sigilata...
sportspr22 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2011, 12:30   #24
sportspr22
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 210
Mentioned: 0 Post(s)


Default

a fost cumarata pe 06-07-2011
sportspr22 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2011, 13:02   #25
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Si tu esti delasator ... a trecut o luna si ceva de cand ai luat placa si stai si bati forumurile cautand raspunsuri inloc sa fii calare pe emag ... sa iti rezolvi problemele
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2011, 13:37   #26
sportspr22
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 210
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Si tu esti delasator ... a trecut o luna si ceva de cand ai luat placa si stai si bati forumurile cautand raspunsuri inloc sa fii calare pe emag ... sa iti rezolvi problemele
am facut sesizare...astept raspunsul lor...ce pot sa fac mai mult ?
sportspr22 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2011, 20:39   #27
jok3r4u
Senior Member
 
jok3r4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Timisoara.
Posts: 969
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to jok3r4u
Default

trebuia sa te uiti la placa, nu sa o lasi in cutie, sigilata. daca aveai in cutie o punga cu cartofi? )

eu cand mi-am cumparat placa de baza nu erau sandele pe stoc si am asteptat 2 saptamani, dar in alea doua saptamani m-am uitat asa mult la placa de baza ca aveam dubii cand a venit procesorul daca mai merge sau nu.
__________________
eat. lift. misc. sleep. repeat
jok3r4u is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2011, 23:28   #28
MIss1Le
Ancient friend
 
MIss1Le's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti City
Posts: 732
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to MIss1Le
Default

De acord cu jokeru , ORICE produs pe care il achizitionam de pe internet trebuie sa il verificam imediat cum il primim de la curier , ei au obligatia de a sta pana se desface coletul si a sesiza eventualele pagube. Sansele sunt foarte mici acuma deoarece nu or sa mai vrea sa ti-l inlocuiasca. Sunt magari.
MIss1Le is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 11:15   #29
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

o sa ajungem sa desfacem produsele primite cu martori, filmare si politistul de proximitate prezent.
mama ei de nesimtire
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 11:36   #30
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Degeaba aruncati voi in stanga si-n dreapta, sunteti subiectivi. Cine le garanteaza celor de la emag ca asa a venit din fabrica? Nimeni!
De ce sunt magari, ca nu au incredere intr-un necunoscut? Scuze, am uitat ca suntem o natie de oameni corecti. Aia care vorbesc pe forumuri despre cum sa bulesti o placa video ca sa ti-o schimbe probabil sunt imigranti...

Este obligatia ta in clitate de client sa iti verifici produsul atunci cand il cumperi sau imediat dupa. Defecte din fabrica sau de la transport pot aparea la orice fel de produse, nu exista exceptie si tocmai pentru asta au politica de 48 de ore.

Dar ce sa spun, sunt nesimtiti pentru ca nu vor sa-i schimbe placa cuiva care vine dupa o luna si jumatate sustinand ca asa a primit-o si nu s-a uitat la ea pana atunci. Ar accepta vreunul din voi chestia asta in calitate de reprezentant al magazinului sau al producatorului? Nu cred...

@sportspr22 eu nu te acuz de nimic, situatia ta e perfect plauzibila, dar mi se pare aiurea sa cumperi o placa de baza si sa o tii sigilata atata timp, si cred ca intelegi si tu de ce emag nu vrea sa ti-o schimbe.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Last edited by Chipicao; 24-08-2011 at 11:53.
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 12:22   #31
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Jupane, in mare ai dreptate, dar vorbesti pe de laturi un pic.
Uite caz concret, acum multi ani, cu un hdd sata1, la emag:
- primeste un amic hdd-ul prin curier
- cand vrea sa-l puna in pc, observa lipsa unul din cei 4 pini de alimentare (la inceput sau fost cu alimentare molex, pentru cine isi mai aduce aminte)
- se duce la ei cu hdd-ul si ii roaga frumos sa-l rezolve
- aia ii dau cu flit grosolan (mai mai ca il si acuza sa a stricat intentionat hdd-ul)
- ma duc si eu a doua zi cu el
- acelasi tratament dar alta persoana de la emag
- il iau frumos deoparte si ii explic ca nu e chiar ok ce face
- imi spune ca nu ii intereseaza pe el si ma intreaba de ce am venit si eu cu el in ziua respectiva, ca nu e hdd-ul meu si ca, daca vrea, ma poate pofti afara din magazin
- ii spun calm ca geamurile magazinului sunt mai scumpe decat hdd-ul (" daca dau 3 beri la 3 tovarasi de cartier, va sparge toate geamurile pana maine dimineata")
- imi spune ca au camere de luat vederi
- ii spun ca e idiot si ca geamurile se pot sparge si de la peste 100m cu prastia (piulite sau bile de rulment, dupa caz)
- imi ia hdd-ul din mana si ma cheama dupa amiaza sa-l ridic pe cel nou
- nu am mai fost eu dupa amiaza; amicul a ridicat hdd-ul inlocuit si s-a bucurat de el in continuare

deci sunt si magari, iti garantez eu
chiar jigodii cateodata (aici intra si o mare parte din importatori/furnizorii, ca la ei ajung toate in garantie)
poate sunt magari si din cauza magarilor care omoara intentionat componente pentru a prinde un batch mai bun la inlocuire
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 12:22   #32
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

E ff nasola situatia in care este userului sportspr22 dar permitemi-mi sa am dubiile mele in privinta cu defectul de la socket, nu cred ca gigabyte trimite placile cu pini lipsa... de ce spun asta ? pai placa aia fara procesor e inutila, de aceea cred ca producatorul acorda o ff mare atentie la aceasta piesa componenta ( in speta socket-ul ).
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 12:27   #33
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

acorda atentie pe dracu
socket-ul fine de la altcineva si ei doar il monteaza pe pcb
cred ca singurele placi de baza care se mai testeaza dupa asamblare sunt cele server class (parca intel-ul mai testau placile de baza desktop dupa iesirea de pe linia de asamblare, dar tare imi e ca nici ei nu o mai fac)
probabil se testeaza cateva, prin sondaj, dintr-un lot; dar atat
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 12:28   #34
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

@kretzu nu e corect sa generalizezi.
Eu vorbesc fix despre situatia de fata, nu sustin ca magazinele sunt corecte intotdeauna fata de clienti, cu atat mai putin emag.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 12:30   #35
varz
VIP
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 464
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
chiar jigodii cateodata (aici intra si o mare parte din importatori/furnizorii, ca la ei ajung toate in garantie)
Faza: EMAG trimite la furnizor un kit de memorie. Furnizorul il trimite inapoi cu TEST OK, impreuna cu poza ecranului din Memtest. La doua zile distanta, EMAG trimite din nou catre furnizor acelasi kit, de data asta cu unul din module frigând exagerat de indata ce faceai power-on placii de baza. Modulul avea urme fooooaaaarte fine de introducere inversa in slot. Kit-ul de memorie nu a ajuns la clientul final inapoi, dupa primul TEST OK de la furnizor.

Mda...
__________________
Lurk moar!
varz is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 12:46   #36
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
E ff nasola situatia in care este userului sportspr22 dar permitemi-mi sa am dubiile mele in privinta cu defectul de la socket, nu cred ca gigabyte trimite placile cu pini lipsa... de ce spun asta ? pai placa aia fara procesor e inutila, de aceea cred ca producatorul acorda o ff mare atentie la aceasta piesa componenta ( in speta socket-ul ).
Din pacate nu mai am pozele sa vezi cu ochii tai pin stramb pe placa de baza gigabyte socket LGA 775! De mentionat ca mi-au schimbat placa de baza.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 13:32   #37
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by varz View Post
Faza: EMAG trimite la furnizor un kit de memorie. Furnizorul il trimite inapoi cu TEST OK, impreuna cu poza ecranului din Memtest. La doua zile distanta, EMAG trimite din nou catre furnizor acelasi kit, de data asta cu unul din module frigând exagerat de indata ce faceai power-on placii de baza. Modulul avea urme fooooaaaarte fine de introducere inversa in slot. Kit-ul de memorie nu a ajuns la clientul final inapoi, dupa primul TEST OK de la furnizor.

Mda...
sau

vreau un anumit model WD pentru raid10
reseller-ul intreaba vreo saptamana la furnizori pana primeste flit ca nu se mai produce
soc
dau mail la wd-ul mama si imi spun ca se produce bine merci si e disponibil in UE
soc
iau importatorii la rand si ala care imi spune ca nu se mai produce devine castigator
iau iar legatura cu wd-ul mama si le spun ca firma zgarci zice ca nu se mai produce si ii rog sa le dea un mail prin care sa le spuna cum pot intra in posesia unuia

in urmatoarele maxim 7 zile am modelul acasa



@fubu: nu trebuie poze; eu chiar te cred pe cuvant; eu am avut mai demult probleme cu o mobo Asus pe 775 (fusese restituita in garantie printr-un reseller cu ceva timp in urma si eu am luat-o de la alt reseller drept noua; iar componentele hardware nu prea ajung de la un reseller la altul direct, ci numai prin importator)

@Chipicao: cand o sa-mi oferi material filmat cu verificarea fiecarui S/N de placa de baza la iesirea de pe linia de asamblare o sa te cred pe cuvant; pana atunci nu ai cum sa-mi dovedesti ca placile de baza (de exemplu) sunt verificate inainte de ambalare si nu am nici un motiv sa te cred pe cuvant

daca te refereai la apelative cu generealizarea, am zis:
- sunt si magari ...
- ... o mare parte din ...

Last edited by kretzu77; 24-08-2011 at 13:40.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 14:15   #38
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
@Chipicao: cand o sa-mi oferi material filmat cu verificarea fiecarui S/N de placa de baza la iesirea de pe linia de asamblare o sa te cred pe cuvant; pana atunci nu ai cum sa-mi dovedesti ca placile de baza (de exemplu) sunt verificate inainte de ambalare si nu am nici un motiv sa te cred pe cuvant
Cred ca ma confunzi, eu nu am zis asa ceva...

Am spus ca generalizezi pentru ca argumentatia ta ca vorbesc "pe de laturi" a fost ca sunt cazuri (precum cel descris de tine) in care magazinul trage teapa. Ori eu nu incercam sa demonstrez ca magazinele sunt curate basma.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Last edited by Chipicao; 24-08-2011 at 14:20.
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 14:20   #39
sportspr22
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 210
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Va multumesc pentru raspunsuri,am primit mail de la sesizare si a spus ca este un defect mecanic,iar aceste defecte se pot reclama doar in primele 48 de ore.

Stiti pe cineva sa imi poata lipii un pin acolo ?
sportspr22 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2011, 14:33   #40
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Încearcă placa de bază vezi dacă funcţionează, mă îndoiesc că din cauza acelui pin să nu funcţioneze cum trebuie...
Steve-o is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
1155, pin, procesor, rupt, socket

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Problema Placa de Baza Socket 478 Mischiu Placi de baza 2 16-03-2011 01:58
Multi GPU pe placi socket 1155 delta99 Placi de baza 5 24-01-2011 01:09
Placa de baza socket 1155 piticu Placi de baza 8 21-01-2011 12:40

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,723
Total Online: 2303

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.