lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-10-2017, 15:44   #1001
piticu
Ancient friend

piticu's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to piticu Send a message via Skype™ to piticu

M-am uitat dupa Rockrider 520 16,2kg, mi-a placut modelul Rockrider 560.
https://www.decathlon.ro/p/8379043_m....html#/4-200-m

Am mai gasit un GHOST KATO FS 2 2016 Full-Suspension roti de 27,5

Aici cred ca se poate negocia.

Bicicleta este in conditii bune,nu are absolut nicio problema.
NU ARE fisuri lovituri suduri sau alte chestii de genul acesta,
Marime cadru M

Cadru: Material Kato FS alloy
Amortizor spate: X-Fusion O2 RL 130 mm
Furca AER: RST Aerial Air LO 130 mm
Pipa : GHOST AS GH2 31.8 mm
Ghidon: GHOST Low Rizer light 720 mm 31.8
Schimbator pinioane: Shimano Deore 10-Speed Plus
Schimbator foi :Shimano Deore
Manete schimbator Shimano Deore
Frane Tektro ACC 001 180 mm
Angrenaj Shimano 523 40-30-22
Caseta pinioane Shimano CS-HG50-10 11-36
Jante Rigida Rival 19
Butuc fata GHOST Disc QR
Butuc spate GHOST Disc QR
Anvelope Schwalbe Smart Sam 2.25
Sa GHOST VL-1353
Tija sa GHOST light DC 1 31.6 mm
Diverse
Model 2016
Dimensiune roata 27.5 inch
Tip frana Disc, hidraulica
Nr. viteze 30
Greutate 14.5 kg

Pret 3190 lei

Modelul din anunt e din 2016, cel din 2017 este urmatorul:
https://www.sportguru.ro/sporturi/ci...kato-fs-2-al-m

Fara acte nu cred ca se merita mai mult de 2000 SH, chiar daca arata bine.
piticu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2017, 16:20   #1002
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 273 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by piticu View Post
Doar pentru oras, echipament nu o sa iau, doar o casca sa fie ceva de buget 150-200ron. Nu fac sarituri de nici un fel, ma intereseaza doar pentru mers normal.
Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Pentru oras cel mult un Hardtail...dar sincer pt. oras nu ai nevoie neaparat de MTB.
This ^

Chiar ar fi recomandat o bicicleta recreationala, care sa nu fie mtb, cu furca fixa si cu cauciucuri cu care sa poti inainta ceva ma repede, adica nu asa de groase, preferabil 32c. Daca mergi pe trasee ceva mai avansate decat cele de la Cernica, Comana, Baneasa, poate iti va fi necesara o furca mobila, altfel nu are rost sa atasezi un surplus de greutate bicicletei.
Old 24-10-2017, 16:31   #1003
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

@piticu, nu am vazut ca ai scris, postul ramanand deschis de cand ai scris colegii.

Pai daca stii ce ai nevoie, de ce mai intrebi? Vrei o confirmare doar pentru ceea ce faci fara sa tii cont de detaliile oferite de cei care ti-au raspuns la intrebare? Asta stii unde sa confirma si nu pe forum. Asta daca nu ai alte motive sadomasochiste.

Ti s-a raspuns foarte clar, nu ai nevoie de asa ceva. Te atentionam ca tu vrei sa pedalezi pe 15Kg, probabil si la mai multi bani, cand poti pedala la fel de fericit pe una cu 5Kg mai putin si mai ok pentru drumurile de plat. Geometriile si arcurile si furcile astea au un rost. Eu ma plimb pe o bicicleta de 600lei mai veche, de oras, merg in medie in jur 25km/h, dar pot atinge viteze de 45km/h, desi nu e cazul pentru un asa efort.

Daca tu vrei neaparat FS pentru a merge in parc si a arata "cool", succes, cine suntem noi ca sa te oprim.
Old 24-10-2017, 17:08   #1004
piticu
Ancient friend

piticu's Avatar

PC-ul meu

Am un scott sportster p45 (vreau sa il vand) pe care am cauciucuri continental ultra race, camere de aproximativ 60grame, am mers cam 30km si nu imi place deloc senzatia. Greutatea 13-15kg o suport, nu fac ture de 100km, nu o duc in spate.
Old 24-10-2017, 17:30   #1005
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by piticu View Post
Am un scott sportster p45 (vreau sa il vand) pe care am cauciucuri continental ultra race, camere de aproximativ 60grame, am mers cam 30km si nu imi place deloc senzatia. Greutatea 13-15kg o suport, nu fac ture de 100km, nu o duc in spate.
Senzatia fiind data de cauciucuri subtiri sa inteleg? Sau de geometrie sau la ce te referi, poti fi nitel mai detaliat? Poate putem corect asta.

Eu am camere Continental Race 28 de ~110gr la o cursiera de aproximativ 6.5kg fara pedale si alte cele. Cred ca nu e asa importanta greutatea lor, ale camerelor, pentru recreere, nu sunt bolovani de moara.

Greutatea o suporti probabil pe o distanta foarte mica. Dar chiar si asa e un efort deosebit ca sa o impingi pe distante de 30km daca nu ai execitiu cu un motiv foarte intemeiat - e o greutate foarte mare 15kg. Eu cred ca putem sa ne usuram viata si sa ne oferim placere relativ mult mai usor.

Parerea mea e urmatoarea : ai o bicicleta foarte ok, iar daca nu are probleme majore sau nu te-ai plictisit de ea, nu vad rostul pentru care nu ai pastra-o. Cu alte cuvinte vinzi o bicicleta ca sa iei una mai aratoasa. Sau iti iei o bicicleta de oras pana in 1000lei, cu furca fixa si aia e.

Daca te deranjeaza faptul ca ai cauciucurile prea tari, mai taie nitel din presiune, o sa fie nitel si mai comoda la pedalat, dar totodata exista riscul sa faci pene mult mai usor, mai ales la noi si in Bucuresti. Un cauciuc mai moale se muleaza, iar un cauciuc mai tare ricoseaza.
Old 24-10-2017, 19:29   #1006
carnatu
Member

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Cum zice si colegul mai sus, se poate corecta daca ceva nu iti place.

Eventual mergi cu ea la un bike fit, te costa cateva sute de lei si eventual niste piese noi. Dar iesi cu bicicleta aranjata pentru tine exact.

Ca idee mie mi-au trebuit vreo 2 luni de naveta zilnica sa imi aranjez bicicleta pana era totul ok si nu mai aveam dureri sau sa imi amorteasca mainile.

Nu ma intelege gresit, poate chiar nu iti place bicicleta care o ai, dar sa nu te astepti ca o bicicleta noua sa rezolve ceva.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2017, 09:22   #1007
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 62 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

@piticu eu am Kato FS5, care e echipata mai bine.
In primul rand, eu as vedea unpic cu furca si shock-ul. Nu e nici Fox nici RS...vezi cum/unde/cat e sa le faci service.

Cel mai important e sa te gandesti de 100 de ori inainte sa faci investitia. Merita pentru ce ai tu nevoie?
Iti dau exemplu la mine...eram foarte disperat sa trec pe tubeless si sa schimb rotile cu totul...ma costa afacerea aproape 500 de euro. Am pus in balanta cat ma dau si desi inca nu am facut nimic, o sa iau doar anvelope daca pot sa folosesc jantele actuale pentru tubeless. (ca idee nu m-am urcat pe bicicleta de vreo luna).

PS: in Decathlon, din cate stiu eu, poti sa si testezi bicicletele. Incearca mai multe modele si vezi cum te simti pe ele.

Last edited by ithanium2; 25-10-2017 at 09:40.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2017, 14:05   #1008
piticu
Ancient friend

piticu's Avatar

PC-ul meu

Problema cea mai mai mare o reprezinta cadrul L la bicla actuala pe care o am, eu am 1,70 si 60kg. Bicla cu furca fixa iese din calcul, poate sa aibe si 8kg tot nu vreau. Cand ajung in Militari o sa testez ce gasesc in magazin. Cea mai buna varianta ar fi sa imprumut una FS sa merg cu ea ceva Km.
Old 25-10-2017, 14:38   #1009
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Exact ce am intrebat mai sus, da detalii de ce nu te simti bine. Tu ai mentionat de cauciucuri si gramaj la camere, fara vreo ironie, pe cand tu mergi pe un cadru mai mare cu un numar. Eu am 1.78 si merg pe M. Si M iti trebuie si tie.

HT - hard tail vs FS - full suspension gasesti pe youtube o gramada pentru a te convinge care ar fi diferenta dintre cele doua si de a te scuti de o gramada de timp pierdut. Atat al tau cat si al altora.

@ithanium2 merge pe toate coclaurile cu bicla, e si normal sa aibe nevoie de FS. Eu ti-am spus si in alt post, daca nu mergi la munte, zona Prahova, etc, cu un HT poti merge linistit si pana la Babele. Nu glumesc. Repet si poate asa o sa intelegi : Comana, Cernica, Baneasa poti merge chiar si cu furca fixa. Astea nu sunt paduri de mtb, mergi un 520 fara probleme. Daca ti se pare prea firava, crede-ma ca poti distruge si sa iti bati joc de o bicicleta si pe asflat, nu e nevoie de bolovani si crengi. Nu "dai" in ea mai mult decat poate duce - e ca si cum ithanium2 ar face DH cu bicla lui. Pentru ca in primul rand geometria nu e facuta pentru asta, lansand la o parte piesele bicicletei care nu vor putea sustine pe termen lung o astfel de aplicatie.

Bafta! Nu uita, M size, da, ca la nadragi.
Old 25-10-2017, 14:46   #1010
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

@ithanium2 nu e vorba cat te dai. Poti sa te dai mii de km si fara tubeless sau cu tubeless doar 1000km in anul respectiv. La tine e un moft, nimic mai mult :P

Si atentie sa nu incurcati una cu alta.

http://www.icebike.org/clincher-vs-tubular-vs-tubeless/
Old 25-10-2017, 23:08   #1011
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 62 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Nu e nici un moft... majoritatea celor cu care ma dau au si recomandă tubeless. Nu stiu ce e aia pană.
Pentru iesirile obișnuite nu ma stresez...acolo nici nu fac pană. Culmea e că am participat doar la 2 concursuri, unde eram "pe barba mea" și la ambele am făcut pană
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-2017, 00:06   #1012
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Nu e nici un moft... majoritatea celor cu care ma dau au si recomandă tubeless. Nu stiu ce e aia pană.
Pentru iesirile obișnuite nu ma stresez...acolo nici nu fac pană. Culmea e că am participat doar la 2 concursuri, unde eram "pe barba mea" și la ambele am făcut pană
Deci sa inteleg ca tubeless se recomanda pentru a nu face pana deloc? Lasand pretul la o parte care este considerabil de mare.

Ma, nu te mai cocosii atata ) Ca ai facut pana in concurs sau in general, se intampla, nu e ghinion. Asta e un semn, nu te mai stresa, nu dai nici 500e si nu faci nici pana

Si e moft. Ca iti convine sau nu ceea ce auzi. Asta e ca si unii care au nevoie XTR ca sa pedaleze in parc. Nu e apropo si e pe bune, intalnita in Herastaru. Era unu cu balon de 2.35, cu bicla de Enduro. Am alergat dupa el si l-am intrebat daca nu o vinde...a zis ca nu, ca ii pune XTR, ca arata mai bine astfel, chiar daca se da prin parc cu ea. M-a felicitat insa ca sunt mai interesat de ciclism decat baiatul lui si s-a laudat (la propriu) cu ce bicle are. I-am zis ca ma poate infia daca doreste, nu ma supar, mai ales daca imi da Specul respectiv la o tura de munte )

Last edited by mirciusx; 26-10-2017 at 02:59.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 26-10-2017, 00:44   #1013
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

Daca-mi permiteti deranjul )
Am ajuns la cota 500Km de Bucuresti cu Btwin Rockrider 520-ul meu . Cu anvelopele alea stock si probabil cele mai ieftine camere, nu am facut inca pana si sper sa nu fac. Pedalez cam 15-25 km la 2-3 seri .
Sunteti mofturosi , dar am observat ca asa e pe forumul asta - multi ... sa zicem .... entuziasti . Acelasi aspect - peste tot , ca e vorba de componente , pasiuni , sau lucruri detinute. @ithanium2 - daca ai si-ti doresti ... nimic nu mai conteaza - GO for it ! @mirciusx - ai multa dreptate in ceea ce spui . Cunosc oameni care nu pot pedala decat daca bicla a costat peste 1000Eur ) si musai in echipament complet de ciclist . Si binteinteles .... iesirea se face doar odata pe an, cu poze pe FB , insta , snapc samd . Mai mult sesiune de poze decat plimbat recreational.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 26-10-2017, 03:30   #1014
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Ai dreptate, cand e o pasiune, dai si bikinii jos pentru ea.

@ithanium2 - nu o sa te mai contrazic, parol. Insa imi pastrez ideea ca de aia 500euro ii bagi in excursii cu bicla si crede-ma ca o sa fi fericit sa faci pana nu stiu unde pe ce traseu din Cehia decat pe dealul de la Codrisoru. Chiar si un Postavaru sau Babele suna interesant, nu? Cel putin eu pentru mine la concluzia asta am ajuns si nu e universal valabila. E un fel de WD40 cu limitari

@ingerulol Mai adus cu picioarele pe pamant. Era cazul. Multumesc!

Cea rosie se plimba prin parc. Desi mereu am preferat cea albastra
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Web-Feature-Specialized-Launch-11.jpg
Views:	65
Size:	365.8 KB
ID:	60684   Click image for larger version

Name:	s1600_20150306213253.jpg
Views:	66
Size:	438.6 KB
ID:	60685  
Old 30-10-2017, 16:13   #1015
xplaur
Senior Member

xplaur's Avatar

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Chiar si un Postavaru sau Babele suna interesant, nu?
Am facut acum cativa ani Babele/Bolboci/Varful cu Dor/Brasov pe o tzoacla de 2 meleoane. Am facut un rollover pe coborare (iarba uda, frane reglate ca pixu, cauciucul de pe spate cam uzat) si am rupt lantul la un moment dat (am avut presa in rucsac), am rabdat o bucata de sete (am plecat cu bagaj minim), dar ieseala aia a ramas inca de referinta pentru cei 4 muschetari participanti. Deci, da, ai dreptate, se poate!
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2017, 08:27   #1016
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Intradevar, ca sa biciclesti nu-ti trebuie costum si alte cele, dar ca sa faci "Babele" Brasov, cred ca trebuia sa fi mai dotat "la bagaj" @xplaur . Ce-a fost in capul tau? Da .... nu rucsac de drumetie , dar chestiile necesare bicicletei (fiind mijlocul de transport in cazul tau) si ceva mancarica, batoane, apa e un musai la drum intins.
Old 17-11-2017, 20:48   #1017
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 104 Post(s)

PC-ul meu

Nu stiu daca am pus poze , dar am dat 50 lire pe a mea
Are nevoie de alte placute de frana

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
polter is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2017, 00:31   #1018
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by xplaur View Post
Am facut acum cativa ani Babele/Bolboci/Varful cu Dor/Brasov pe o tzoacla de 2 meleoane. Am facut un rollover pe coborare (iarba uda, frane reglate ca pixu, cauciucul de pe spate cam uzat) si am rupt lantul la un moment dat (am avut presa in rucsac), am rabdat o bucata de sete (am plecat cu bagaj minim), dar ieseala aia a ramas inca de referinta pentru cei 4 muschetari participanti. Deci, da, ai dreptate, se poate!
Amintiri faine si neaparat spuse la gura sobei

@polter Oh, za real GT you've got there! La cat mai multi km cu ea
Old 18-11-2017, 11:36   #1019
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

voi cum va faceti curatarea bicicletei / pregatirea de iarna ?
Btw ... pe zapada o mai scoateti "la plimbare" ?
Old 19-11-2017, 22:32   #1020
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Reduceri pe Sigma Sport, unele foarte mistooo! Si la Mos Ion Roata, daca aveti nevoie de chestii bune si ieftine, marca Castelli.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules