lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-02-2018, 12:44   #2821
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 85 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Păi dacă īți place să telemetrie şi la fiecare update major instalează drivere de capul lui şi dezasociază programe third party de fișiere şi īși dă restart īn timp ce te joci şi xbox dvr şi fps drops şi reclame īn lockscreen și pot continua pānă māine.

SO de cācat băgat pe gāt la īnceput şi dezvoltat īn direcția big brother google numai că pe bani.

Părerea mea. Unora le plac manelele şi alții nu suportă calitatea. Nimic deosebit, ești liber să ai ce părere vrei ^^

Sent from my iPhone using Tapatalk
La mine de 2-3 cumulative nu a mai zbarcit nimic la driveri, a ramas pe aceeasi pe care-i pun eu, problema cu driverii e doar la windows install first time, daca nu esti atent ti-o iei.
Dezasociere nu am patit decat cand sterg si instalez eu ceva third party programs, daca nu umblu la el all good.
Restart in timpul jocului, filmului sau orice altceva n-am avut niciodata, repet NICIODATA, nici macar pop-ul ala cu need to restart, in schimb in ultimele luni daca-l lasam idle pe desktop isi dadea el restart automat ca sa instaleze update-uri dar daca umblii putin la el scapi si de faza asta.
Reclame la lockscreen sau in start never, dau unpin la toate rahaturile care nu ma intereseaza, inainte cand a aparut W10 dadeam uninstall din powershell (aveam lista completa cu rahaturi inutile) dar dupa cumulative apar la loc asa ca nu o mai fac, am ramas la ideea de unpin.

Nu laud sistemul dar intoarcete tu la Windows 8 si 7 , baga un fresh install pe ele si apoi sa vezi nervi, cel putin la Windows 7 faci spume pe Hw nou, daca nu injectezi driver-ul usb in imagine e distractiv si lista continua.

Ce ma disperap e mine grav in realitate e are sistemul de notificari prost, iar reclamele din programe gen skype si altele thrid party imi vine sa sparg monitorul dar pentru orice exista solutie, acum depinde de ce e dispus sa faca fiecare.

Last edited by agarici cu pedale; 12-02-2018 at 12:47.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2018, 18:02   #2822
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Dacă tot ce poți mai bun este să īncepi postul cu " la mine...", mai bine te abții. Nu īnseamnă automat că miile de oameni care au problemele astea şi la discută zi de zi sunt idioți şi tu ești asul din fanta. doar că microshit a scos un OS de cācat. Şi da, am şi hardware vechi și nou pe win7 şi nu am murit.

Old 12-02-2018, 18:26   #2823
war4peace
VIP

Mentioned: 211 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Dacă tot ce poţi să spui e "windows face şi drege" fără să vezi īn ce măsură face şi drege, mai bine te abţii de asemenea.
Pentru că da, e aiurea să zic "mie nu mi s-a īntāmplat", şi e la fel de aiurea să zici "se īntāmplă" fără să menţionezi cāt de mult se īntāmplă.

Sub 1% clienţi afectaţi consider personal problema ca fiind "rară", iar sub 0.01% deja e nedemn de menţionat, dar, după cum ziceam, e trendy să dai īn Windows 10 şi să zbieri "de cīcat!" şi să ignori că miile alea de oameni sunt atāţia doar fiindcă sistemul de operare e instalat pe milarde de PC-uri.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2018, 19:40   #2824
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 26 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to doru

Aceste cifre nu sunt publice. E aiurea să īi ceri unui utilizator să ia īn considerare rata de apariție a unei probleme cānd suferă de problema respectivă. Atāta timp cāt e afectat, mi se pare natural să o spună. Mi se pare și mai natural să facă gălăgie și să "se pișe pe ei" cānd e, din punctul său de vedere, ignorat de producător. E natural să obțină sprijinul celor din jur.
doru is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2018, 19:51   #2825
Bennedict
Senior Member

Bennedict's Avatar

Mentioned: 47 Post(s)

PC-ul meu

Iti spun eu in ce ma sura nu face si nu drege. Scalare, fonturi si rezolutie de tot rahatul. Macar au rezolvat-o cu managementul RAM-ului la 10. Tot ce pot sa spun este ca ma bucur ca am alterantive. nu e perfect nici macOS dar in lipsa de altceva e net superior pentru nevoile mele. Sunt satul de batai de cap.
Mai rau e cand nu am ce face si sunt dependent de Windows pentru anumite chestii (DVR, CAM, aplicatii vechi non cross platform etc.).
Windows 10 nu este un OS rau doar ca in 2018 ma astept sa il instalez si sa nu imi dea batai de cap mai mult decat e cazul, ceea ce se pare ca nu face.

Nickname anterior: Kynyo
SPOILER:
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2018, 20:07   #2826
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Dacă tot ce poţi să spui e "windows face şi drege" fără să vezi īn ce măsură face şi drege, mai bine te abţii de asemenea.
Pentru că da, e aiurea să zic "mie nu mi s-a īntāmplat", şi e la fel de aiurea să zici "se īntāmplă" fără să menţionezi cāt de mult se īntāmplă.

Sub 1% clienţi afectaţi consider personal problema ca fiind "rară", iar sub 0.01% deja e nedemn de menţionat, dar, după cum ziceam, e trendy să dai īn Windows 10 şi să zbieri "de cīcat!" şi să ignori că miile alea de oameni sunt atāţia doar fiindcă sistemul de operare e instalat pe milarde de PC-uri.
Īn momentul īn care Steam pune la documentația oficială cum să te descurci cu XBox DVR shit, știi că treaba este serioasă.

Ce ignori tu (și alții) este că un SO trebuie să fie un SO = să-ți permită să rulezi alte programe și să facă managementul resurselor și să-ți pună poze faine pe desktop. Numai că pe undeva scopul ăsta s-a pierdut.

Uită-te la OS X cāt de mișto integrează ecosistemul Apple, cu handoff la telefonie/SMSuri șamd, și totul funcționează excelent. Este doar un exemplu, dar pe bune, DACĂ:
- toată lumea este īn general de acord că XP a fost și este excelent;
- toată lumea este īn general de acord că Vista a fost și este de cācat (plus minus vreo cāțiva care insistă că mergea superb
- toată lumea este īn general de acord că Windows 7 a fost și este excelent;
- toată lumea este īn general de acord că Windows 10 are multe părți superbe (īn general sub capotă, că arată parcă au dat partea de UX și UI unei creșe de copchii sub 7 ani care nu știu să deseneze decāt pătrate și folosesc 16 culori īn total, fără shading/shadowing) dar și foarte multe părți de rahat (din care am enumerat mai sus o porțiune)...

...și īn același timp tu trāmbiți că nu-ți pasă de telemetrie (deși ar trebui, că nu ești născut ieri) și că problemele sunt insignifiante...

Nu mai am cuvinte.

Poate este la modă să spui că Win 10 este de cācat, dar eu am spus-o de cānd era īn beta și telemetria era la nivel de troian și toată lumea mi-a spus că-s idiot, că de ce mi-ar păsa (pentru că am un cont īn bancă și nu vreau să-mi fie golit peste noapte lol?). Acum văd că deja Win 10 este la nivel de sindrom Stockholm și sincer mă distrează maxim. Probabil īți place și că au scos Paint pentru că faci upload la screenshot direct online or smth?

Nu sunt de acord cu tine īn ceea ce privește telemetria, mai ales că este bukkake și peste ăia de rulează varianta Enterprise (ceea ce este absolut hilar și nu ar trebui să-ți explic de ce), nu sunt de acord cu toate rahaturile care trebuie mānărite și bibilite doar ca să tacă din gură și nu-mi plac chestiile inutile băgate pe gāt care īți cauzează framerate drops și alte probleme (XBox DVR este doar un exemplu).

Dar, ca de obicei, īmi bat gura de pomană. Că la tine nu se īntāmplă. Că 0.1%. Că mno. Astea sunt probleme masive pentru un SO care īncă mai este acceptat de mulți oameni pentru că prea multe jocuri nu merg pe alte SO, nu pentru că ar fi cine știe ce supergenialitate dpdv al utilizării sau al randării sau al interacțiunii cu alte ecosisteme.

Later edit: nu am instalat MacOS High Sierra pentru că au belit multe chestii care īmi trebuie și majoritatea iuzărilor de MacOS au făcut-o. Sunt o minoritate, dar Apple īncă face suport cu tot cu updates de securitate și la varianta precedentă (și o să mai facă mult timp). Dar așa este, ei sunt proști.

Last edited by Neo; 12-02-2018 at 20:10.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2018, 23:58   #2827
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Dacă tot ce poți mai bun este să īncepi postul cu " la mine...", mai bine te abții. Nu īnseamnă automat că miile de oameni care au problemele astea şi la discută zi de zi sunt idioți şi tu ești asul din fanta. doar că microshit a scos un OS de cācat. Şi da, am şi hardware vechi și nou pe win7 şi nu am murit.

Nu vorbeam din punga cu pufuleti si sub nici o forma nu am afirmat vreodata ca sunt as pe domeniu dar ultioma data cand lucram aveam de administrat cam 500 de statii cu Wingaoz 10 si peste 10 Domain controlers asta fara sa ma gandesc exact, cu siguranta erau mult mai multe, alt motiv la mine pentru care raman legat de Windows este compatibilitatea cu diverse tooluri , work si gaming.
Cand zic "La mine" ma refer in general pe statiile mele de lucru, microserver, laptop + ce e in familie SUB NICI O FORMA NU MA REFER si la restul lumii/clienti etc care isi fut windows-ul cum vor ei si ma pun pe mine sa repar rahaturile, n-ai idee cati zic ca windows-ul e prost dupa ce instaleaza apk-uri cretine si apoi apare in browser si peste tot ads-uri in chineza... aia sunt cretini din start.

In cazul tau e clar, go pe OS X si o zi buna and stop complaining or fix that shit... din pacate alte optiuni grozave nu ai, eu unul nu suport sistemul de operare mac oricat as incerca dar nu neg ca e din alta categorie, mult mai buna.
Nu am fost deacord niciodata cu telemetria and other shit dar de fiecare data sooner or later cand modific ceva in rahatul asta de Windows 10 intotdeauna se fute ceva asa ca-l las simplu si scap de tot ce ma deranjeaza mai tare, mai putini nervi, mai putin timp pierdut pe recover si fix after.

NICIODATA nu mi-a zis XBOX DVR recordin bullshit nimic pentru ca l-am dezactivat din prima zi in care a fost introdus.
De regula am un image optimizat de mine la care ii dau deploy si o zi buna.

Last edited by agarici cu pedale; 13-02-2018 at 00:08.
Old 13-02-2018, 09:17   #2828
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Păi no, logic imagine optimizată e altceva

Īntr-adevăr, pare construit a.ī. atunci cānd īncerci să-l customizezi mai īndeaproape īncepe să se strice.

Sunt obligat să rămān cu windows din cauza jocurilor, din păcate, altfel īi făceam vānt demult. Asta este.

Old 13-02-2018, 09:42   #2829
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 522 Post(s)

PC-ul meu

Si MacOS-ul se duce pe pla daca incepi sa-l scarpini la oo.
Old 13-02-2018, 10:18   #2830
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 199 Post(s)

PC-ul meu

Windows10 este mai bun decat Windows7, din f. multe puncte de vedere, dar e complet neoptimizat si setat ca ultima mizerie. Mi-a luat peste 2 ore si vreo 8-9-10 tutoriale pas cu pas sa dezactivez toate imbecilitatile pe care le are. Daca pe Windows7 avea 330 fps intr-un benchmark, in Windows10, asa cum vine el din fabrica, abia reusea sa faca 170, statea in general la 160. Dupa cum am zis, vreo 2 ore pierdute in registry, services, programe de sters chestii inutile, telemetrie si asa mai departe, am reusit in sfarsit sa obtin aceeasi viteza medie, 330 fps in acel benchmark. Windows10 e super, sincer, dar trebuie cu mult prea multa optimizare, iar asta e complet aberant si o maxima bataie de joc. Windows7 cum a reusit, direct din cutie, sa fie mult mai bun? Pentru ca la 10 s-au gandit sa bage ei toate c*caturile, 90% inutile, pe care nimeni, niciodata, nu le foloseste! Si e pacat sa castrezi in asemenea hal un OS foarte decent.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 10:40   #2831
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 522 Post(s)

PC-ul meu

Windows are o groaza de rahaturi pentru ca se adreseaza tuturor:
- tuturor claselor sociale si tuturor treptelor de educatie
- tuturor implementarilor hardware

Cand va vad ca faceti comparatii intre MacOS si Windows, imi vine sa va fac retarzi, pe cuvantul meu.
PLM, la MAC-os numeri pe degete hardware-ul pentru care e facut si optimizat. Iar utilizatorii sunt numai elite, se stieeeeeeeeeeeeee. Ca doar ei au creat conceptul asta. Si l-au propovaduit cu "esti special pentru ca ai apple; esti mai presus de pulime pentru ca ai apple".

Last edited by kretzu77; 13-02-2018 at 15:57.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 10:42   #2832
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 90 Post(s)

PC-ul meu

Pune si tu niste link-uri si da ceva detalii cam ce si cum "ai ras" de prin el (useless stuff).
Multumesc.
GAMING gear™ Kaby Lake i7-7700K/4900Mhz/1,290V||Zalman Reserator Moded Watercooling GPU+CPU||Gigabyte GTX1080 Gaming Xtreme & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z170 fatal1ty K6+||2x8 Gb [email protected] CL14-1,35V||Samsung M2 SSD+8TB||Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion||Corsair TX850W||BenQ XL2720Z 3D LED 144Hz||Antec 1200 case, Win 8.1+Win 10.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 12:05   #2833
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Sau macar tutorialele bune.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 12:18   #2834
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Kretzu a subliniat bine problema
Old 13-02-2018, 12:23   #2835
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 256 Post(s)

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Windows are o groaza de rahaturi, pentru ca se adreseaza tuturor:
Fii serios, cine dreq foloseste news, one note, weather, tips si alte rahaturi ? nici macar onedrive nu e folosit de 99% pun pariu
Daca ai nevoie de un program din ce iti dau ei, il poti lua din store, ca nu mai suntem in 2000 sa nu ai interneți. Ca dovada ca sunt inutile aplicatiile si sistemul de operare portat, au dat faliment(au inchis pravalia), beat that.

Btw, se pare ca mi-a pus aplicatiile windows in romana (store-magazin, movies & tv - filme si tv), eu de la instalare am pus regiunea pe Romania ca sa scap de cortana, dar asta e ceva nou.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 13-02-2018 at 14:35.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 12:45   #2836
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

Asteptam. Eu unul NU folosesc NIMIC din chestiile preinstalate.
Instalez astfel:

Bag stick, nu exista nicio conexiune la net deloc, se instaleaza, debifez toate mizeriile pina intra intiia oara pe desktop.
Imi aranjez ce sa imi arate pe desktop, si ma apuc la dezinstalat tot ce e useless( ce imi da voie). Dupa asta ii bag driverele de placa de baza (intel inf all), intel ME (intel management engine), LAN, audio si ultimul, driverul video.
Fac apoi curat de ramasite, ii trag si un reg cleaner si cam asta e.
Abia apoi bag cablul de net, se activeaza si abia dupa il las sa isi faca updates.
Mai instaleaza el kacatisuri si divese joculete, le dezinstalez inca o data si cam asta este.
Cine stie si alte chestii, sa posteze.
Mai intru sub linux mint si de acolo rad urmatoarele, din radacina:
Indexing, task host (asta ma enerveaza ca tine blocat la restart uneori din cauza unei aplicatii oarecare ce nu s-a inchis), mai rad task kill, si in functie de ce mai fac cu acel PC, mai rad groove music, email, windows media player si diverse useless..
Pentru win xp si win 7 era un utilitar, cu care puteai customiza la singe SO-ul si apoi il ardeai pe CD sau DVD, N-Lite parca ii zicea.
GAMING gear™ Kaby Lake i7-7700K/4900Mhz/1,290V||Zalman Reserator Moded Watercooling GPU+CPU||Gigabyte GTX1080 Gaming Xtreme & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z170 fatal1ty K6+||2x8 Gb [email protected] CL14-1,35V||Samsung M2 SSD+8TB||Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion||Corsair TX850W||BenQ XL2720Z 3D LED 144Hz||Antec 1200 case, Win 8.1+Win 10.

Last edited by DjLeco; 13-02-2018 at 12:49.
Old 13-02-2018, 13:46   #2837
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Windows are o groaza de rahaturi, pentru ca se adreseaza tuturor:

Cand va vad ca faceti comparatii intre MacOS si Windows, imi vine sa va fac retarzi, pe cuvantul meu.
PLM, la MAC-os numeri pe degete hardware-ul pentru care e facut si optimizat. Iar utilizatorii sunt numai elite, se stieeeeeeeeeeeeee. Ca doar ei au creat conceptul asta. Si l-au propovaduit cu "esti special pentru ca ai apple; esti mai presus de pulime pentru ca ai apple".

Stai că ești puțin pe arătură

Nu facem comparație directă, era vorba de concept ca OS. La fel īți dau de pămānt cu UBuntu, care īți bagă linkuri de pe amazon īn start search la rezultate, iar unity este o mizerie.

Un exemplu de OS specializat este Steam OS, MacOS nici nu se apropie de asta.

MacOS merge şi pe alt hardware decāt Apple doar că-i puțin mai complicat, dar odată ce l-ai rezolvat merge foarte bine. Nu pentru că-i "optimizat" merge așa bine, ci pentru că-i *nix şi de acolo are management bun de RAM şamd.

Plus o soluție de backup care merge, gen bagi HDD extern şi face backup care merge restaurat la un reboot, totul din OS. Iar upgrade la versiunea următoare nu īți strică tot de trebuie să faci clean install.

Crede-mă că nu strici nimic dacă īl purici pentru a-l curăța, doar că nu-i prea simplu de făcut.

Iar īn īncheiere, problemele win10 nu vin de la nevoia de compatibilitate hardware, ci de la nevoia de telemetrie şi alte rahaturi inutile. Cortana, de exemplu (ca să nu zici că mă repet). One drive. Şi de ce simte nevoia să se instaleze alt driver video cānd are deja unul? ^^

Old 13-02-2018, 14:04   #2838
carcozep
Senior Member

Mentioned: 32 Post(s)

Hai sa revin si eu in discutie cu un articol fain citit recent, articol care consider ca este cat se poate de relevant in dezbaterea legata de Windows 10:

How focusing on the customer (not the competition) brought us over 1 million new signups in a year

Money shot:
Quote:
If we’d simply released our new design and forced it on users, it would have been a huge disaster. We would have lost customers and maybe even damaged our brand.

We realized that flexibility matters. Our users need the ability to choose. Now, we have some customers who use both the classic and the new form styles, depending what they’re working on. That makes the product better for them.

And we wouldn’t have realized this if we had blatantly copied our competitor’s one-question-at-a-time style.
Cum ar fi aratat peisajul daca la lansarea Windows 8/10 din start, setup, primeai optiunile de telemetrie, Cortana, driver updates, xbox apps etc. trecute la Opt-Out si daca voiai sa le instalezi/folosesti bine, dadeai Opt-In, daca nu, nu?

Windows 7 era istorie
Dar nu, Microsoft sa persiste din gresala in gresala desi au un istoric intreg in care clientii au reactionat cu repulsie la mizeriile pe care incercau sa le faca. Si nu au facut decat sa-si sape din baza proprie de utilizatori.

As prefera ca din 2023 incolo cand se termina suportul pentru Windows 8.1 sa trec pe Linux in loc sa am incredere in Windows 10 2303 sau cum naiba l-or chema atunci Plus, luna de luna cand apar updateurile de securitate stau acuma cu ochii cat cepele la ce modifica prin ele sa nu ma trezesc ca imi da un Windows Update Agent nou care sa blocheze updateruile ulterioare pentru ca pitong.

Also, this:

Thurrott: Stop the relentless release of new Windows versions

Quote:
When Windows as a Service gets out to three years of support, there will be six (or more!) versions of Win10 being supported.

Microsoft’s digging itself into a support nightmare even worse than the one we have today.
Let's have Windows as a service, Microsoft said.
It will be easier to troubleshoot and support they said.

OH WAIT!
carcozep is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 14:26   #2839
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

Exact!
Si pe mine ma enerveaza ca instaleaza bullshiturile de drivere microsoft peste ceea ce instalezi tu oficial ca user.
2 chestii daca ar face, as fi deplin multumit:

Sa nu mai instaleze niciun driver microsoft decit daca ii dai tu sa zicem search online for driver, adica daca i-am dat sa NU instaleze drivere automat, pai sa NU instaleze nimic, in mortii lui.
Si urmatoarea doleanta:
Ori imi da voie sa dezinstalez toate aplicatiile preinstalate, de ex NU vreau XBox, sau Groove music, Cortana, Edge, etc, ori mi le da ca un update secundar (cu acceptul sau refuzul meu pentru fiecare aplicatie, individual) sau sa le instalez optional din store.
Pe mine asta ma deranjeaza in mod express, in rest se misca bine, e ok.

Last edited by DjLeco; 13-02-2018 at 14:33.
Old 13-02-2018, 15:30   #2840
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Windows 10 in teorie e un beta world wide pentru toata populatia de la lansare se stia ca nu-l va instala nimeni si nu se va vinde din cauza ca isi baga nasul fara dreptul tau, keyloger etc, defapt e un fel de ads machine (cum e si android-ul) si machine money making pe baza datelor extrase ,telemetrie and other shit... Au mers cu lugu lugu si cu update-ul gratis ca sa decapituleze Windows 7... in momentul in care au reusit incep sa ceara bani... IN REALITATE noul windows 10 e defapt in momentul de fata ceva MUUULT mai bun fata de ce era la lansare, vai cate probleme erau...
Suportul la micromoale cand vine vorba de fix-uri e foarte slow poke DAR...cumulative updates (ma refer la versiunile majore) vin cu multe improovement-uri si fix-uri, restul sunt apa de ploaie.
Pe viitor va devenii un OS si mai bun si SPER sa se aseze incet incet si sa devina ce trebuie, pana atunci trebuie sa-ti bagi nasul in el partial cat sa nu se futa ca sa-l poti aduce intr-un stagiu oke.

Pe desktop nu ma deranjeaza nici asa cum vine el dar pe un laptop cu i5 si SSD, iti face peri albi si acolo trebuie optimizat mai serios fiindca vezi de multe ori procese d'ampulea care-ti ingenuncheaza laptop-ul.

Kretu a punctat o chestie misto la Windows 10 adica ca el baga driveri generici cat sa-ti mearga out of the box totul pe aproape orice hardware, din pacate asta e o problema pentru cei avansati dar o gura de aer pt restul populatiei care nu au nici o treaba cu computerele.

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Pune si tu niste link-uri si da ceva detalii cam ce si cum "ai ras" de prin el (useless stuff).
Multumesc.
E mai oke sa puna direct image cineva dupa ce rade totul dar si linkurile aferente ca sa se stie ce nu va merge si ce va merge.

@Drazzy - toate produsele microsoft au fost promovate agresiv prin windows 10, pana la windows 10 nu auzise nimeni de skype for business, one drive si altele, pentur mine personal (acum sunt total subiectiv) one note este cel mai tare lucru posibil, e fuking amazing, daca tu nu-l folosesti asta nu inseamna ca e de rahat (ma refer la one note-ul din suita office nu din windows ca ala e meh) cred ca fara el nu as putea trai ca sa zic asa, practic e baza mea de date cu tot, pacat ca datele nu sunt criptate dar pot trece peste fiindca il pot accesa oricand si pe orice device si ai totul syncronizat imediat, tot ce iti trebuie e doar conexiune la net.

Last edited by agarici cu pedale; 13-02-2018 at 15:44.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules