lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-10-2019, 17:05   #21
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 64 Post(s)

Mdea ... sunt in dileme mari, cred ca va trebui sa imi revizuiesc strategia vis-a-vis de ce visez eu si ce se poate din motive de fizica (termodinamica)

Insa am gasit asta intre timp, tot romanasu nostru a gasit solutii intr-o ora la 2 probleme ... la un moment dat, pentru a rezolva una dintre probleme, e un moment cringe rau de tot (cel putin pentru mine mi s-a zburlit pielea un pic).

rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2019, 19:19   #22
rodarkone
Senior Member

Default Small form factor PC

Nu m-am mai putut abtine si am comandat o alta carcasa ieri care a venit azi

Am facut prima tentativa de build pentru a intelege mai bine cum e cu temperaturile si zgomotul.

Daca temperatura e sub control (am incercat aida64 cu stress test pentru 30 min pentru a "incalzi" bine apa din loop.

Ca si challengeuri intalnite:

1. in carcasa asta Phantex Evolv shift nu prea merge sursa SSF-L ... ar fi trebuit SSF
2. imi place la nebuie ca pot fi puse ventilatoare
3. nu-mi place modul in care e pus GPU-ul (cu venturile spre MB) desi se poate inversa nu e recomandat
4. nu-mi place ca e foarte putin spatiu intre GPU si sursa (eu am montat si radiatorul intr-o pozitie atipica, datorita faptului ca furtunele erau prea scurte sa il pot monta sub GPU
5. naspa cu indoitul cablurilor de alimentare, e destul de cringe'y
6. cable management desi este "suportat" avand carcasa avand o gramada de locuri unde sunt prinsi arici nu mi s-au parut cele mai bune.

Cel mai mare challenge a fost cablul de alimentare ... sursa aleasa nu se potriveste cu carcasa, a trebuit sa scot "extensia" care vine cu carcasa in afara carcasei, absolut trist. (fix-ul ar fi sa cumpar alta sursa, sau sa rotesc sursa, ceea ce ai impacta efortul depus la cable management si bend-uri)

Last edited by rodarkone; 20-10-2019 at 19:22.
Old 22-10-2019, 06:24   #23
rodarkone
Senior Member

Azi a fost o zi dedicata testelor (mai ales cele de temperatura)

Recomandarea mea .. NU CUMPARATI Phantex Evolv Shift ... pur si simplu optureaza ventilatia, am scos front panel-ul si temperaturile au scazut cu 15 C (de la 95 pana spre 80) vezi poza atasata. Practic am lasat sa se incalzeasca la maxim loop-ul, acesta ajungand la 95C si apoi am scos front panel-ul curba e absolut izbitoare.

Am vazut ca cei de la Phantex au scos o carcasa care are mesh in loc de tempered glass (o noua revizie) posibil sa fie din motivele de mai sus, practic carcasa e izolata (sau aproape izolata).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	racire.PNG
Views:	57
Size:	168.4 KB
ID:	67294  
Old 23-10-2019, 20:31   #24
sonipooorcy
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

Banuiesc ca nu ai vazut videol acesta inainte sa cumperi carcasa ......
sonipooorcy is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2019, 22:36   #25
rodarkone
Senior Member

Culmea e ca am cautat vreo 2-3 zile insa n-am vazut video-ul ala.

Ma rog mi-a venit una dintre carcase.

Hot wheels pentru comparatie

Last edited by rodarkone; 23-10-2019 at 22:45.
Old 25-10-2019, 23:08   #26
rodarkone
Senior Member

Din pacate a trebuit sa trimit inapoi carcasa de mai sus din cauza catorva probleme si am primit in schimb una neagra, chiar regret ... ma indragostisem de culoare.

Cam asa arata produsul final

Negrul este finger magnet (se poate observa mai sus) o sa incerc sa negociez una panagea.

Au ramas de cumparat:

Cabluri custom (comandate deja)
O racire mai buna (sau schimbat placa de baza pentru a accepta un cooler mai bun)

(Posibil) un tophat si racire pe apa

Last edited by rodarkone; 26-10-2019 at 05:53.
Old 27-10-2019, 01:46   #27
rodarkone
Senior Member

Mici modificari si cable management mai bun

Am o picatura de culoare (un extension cable albastru pentru power/reset) e intentionat

Asta e al 2 lea build si il consider final - daca aveti sugestii va rog sa le postati.

Configuratie:

I7 8700k under Noctua NHL9i chromax.black
Asus Strix ROG 390-i Gaming
Nvidia GTX Titan Xp Star Wars collector’s Edition - Empire
2x8 GB corsair Vengence LPX 3000 C15
WD 1 TB black - m.2 SSD
Corsair SF600 (80+Platinum)
Carcasa - Louque Ghost S1 ASH

Daca doriti vreo informatie suplimentara, let me know

Inca lucrez la primul build (Phanteks) pentru a gasi solutii la partea de racire, sper sa il termin (eventual)

Last edited by rodarkone; 27-10-2019 at 05:06.
Old 28-10-2019, 10:58   #28
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Ce temperaturi ai pe placa video si pe proc?
Old 28-10-2019, 20:56   #29
rodarkone
Senior Member

Stress test de 1 ora

CPU : 81-86 average (max 90)
GPU: 84 max

N-am testat in jocuri insa dar presupun ca valorile vor fi ceva mai mici.
Old 30-10-2019, 08:24   #30
rodarkone
Senior Member

Am jucat azi vreo 3-4 ore de SOTR si am avut max 79 cpu/84 la gpu

Trebuie schimbat coolerul pe CPU, din pacate placa de baza nu e foarte permisiva si chiar n-as vrea sa schimb placa de baza (cel putin nu in build-ul asta)

Teritoriul mini-itx este plin de capcane mai ales cand vorbim de compatibilitate, spatiul restrans coroborat cu capabilitatile reduse de racire creeaza probleme destul de mari si aproape automat genereaza un nivel de zgomot crescut.

Inca visez la un build <10l / complet WC (nu exclud ceva open loop) si cu un nivel de zgomot care sa tinda catre zero, mai am insa mult de lucrat/invatat.

Momentan un build complet esuat in Phanteks-ul evolv shift, carcasa desi "uriasa" la aproape 23l avand un design imbecil vis-a-vis de airflow, cu toate ca am reusit 2x120 AIO sistemul 9900k /2080Ti se supra-incalzeste, trebuie sa vad daca merita sa platesc 100$ pe un front pannel, sau sa investez in noul model "air" sau cine stie, ambele. Ma turbeaza faptul ca e atat de "incapsulata" pentru ca iubesc look-ul.

Al 2lea build relativ decent insa pseudo-"invechit" - 8700k / titan Xp si desi unii insa ar stramba din nas avand in vedere ca temperaturile sunt in range-ul 80-90, pentru mine e ok, insa zgomotul ... oh zgomotul, pentru mine unul e insuportabil - un ventilator de 92mm desi e noctua, e premium si e "quiet" ... e totusi deranjant, mai ales cand accelereaza pentru a putea tine in frau 8700k'ul foarte putin overclockat @4.5 all cores (desi el merge pana la 5.3 cu niste voltaj adaugat) trebuie vazut ce se poate face, se pare ca cea mai buna racire este un Noctua NH-L12 insa este EOL, desi unii au reusit sa modifice NH-L12s (succesorul) eu unul nu cred ca voi reusi, pe langa asta NH-L12S nu e compatibil cu placa de baza (trebuie sa fac swap).

In curand imi vin carcasele "grele", printre care am comandat si una care e compatibila doar cu surse flex fiind in aceelasi timp si cea mai mica din grup (<4 litrii) practic cu o singura exceptie (HEDT'urile) totul va fi migrat in mini-itx si mutat in diferite camere cu ocazia asta trec de la console la PC (pentru multiplatform si emulare) iar pe consolele voi rula doar exclusivitati, un vis de-al meu foarte vechi care e foarte aproape de a fi si realizabil

Va tin la curent
Old 01-11-2019, 05:08   #31
rodarkone
Senior Member

Temperaturi dupa ce am:

Inlocuit Asus strix cu Asrock phantom gaming
Inlocuit Noctua NH-L9i cu Astek 645l (push pull - 2x NF A9x14
Inlocuit 8700k cu 9900k (1.2 V din bios /si -100mV din XTU)

Este incredibil cat de rece sta in conditiile in care vorbim de o cutie de pantofi.

SPOILER:

Old 02-11-2019, 05:06   #32
rodarkone
Senior Member

Continuam cu incercari sa imblanzim fiara (aka Phanteks Shift Evolv)

Noile componente:

1. Corsair H60 cu 1 ventilator in push
2. 2080Ti de la EVGA cu 2 ventilatoare in push pull
3. Corsair SFX 600W
4. 8700K @ 5GHz all cores (in bios e setat 1.25 Vcore)

Pe graful de mai jos puteti vedea schimbarea ventilatoarelor (de la push la pull) in general cand au puse in pull temperatura a crescut simtitor

*later edit am realizat ca in poza nu se vedea graficul am atasat alta poza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	imblanzirea fiarei continua 1.PNG
Views:	39
Size:	192.0 KB
ID:	67373  

Last edited by rodarkone; 02-11-2019 at 05:10.
Old 04-11-2019, 13:35   #33
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 57 Post(s)

PC-ul meu

Am un coleg de serviciu care vine o carcasa Phanteks Shift Evolv noua nefolosita. Merita 50E?
Old 04-11-2019, 18:55   #34
egoist
Member

egoist's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Nu au luat-o inca?
egoist is offline   Reply With Quote
Old 04-11-2019, 19:09   #35
Commstrike
Member

Mentioned: 1 Post(s)

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Am un coleg de serviciu care vine o carcasa Phanteks Shift Evolv noua nefolosita. Merita 50E?
E interesanta daca stii sa o folosesti. Are niste restrictii referitoare la spatiu.

Daca nu-ti trebuie, o iau eu la banii aia. Am cui sa o dau sa faca ceva frumos in ea
Commstrike is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2019, 04:24   #36
rodarkone
Senior Member

Este o carcasa extrem de prost construita, insa mie imi place cum arata de aceea ma incapatanez sa o "imblanzesc"

Problema este ca are o amprenta foarte mica si este "izolata" avand niste fante de aerisire extrem de mici.

Daca doresti sa o folosesti cu un sistem i5 si cu o placa video "blower" style .. s-ar putea sa fie ok fara stres suplimentar.

Recomandarea mea

1. mergi pe o sursa SFF nu SFF-L (desi aceasta va incapea in sistem, vei avea probleme cu alimentarea (este cam la limita)

2. ai grija la felul cum montezi placa video, by default este cu ventilatoarele catre interiorul carcase, insa se poate monta invers (daca nu placa video nu e foarte inalta) In cazul meu nu o pot monta invers

3. primul pas ar fi sa cumperi un AIO de 120 ... insa ai grija ce model cumperi, ai grija sa aiba furtunele "reglabile" evita pe cat posibil cele fixe, eu folosesc Corsair H60.

4. poti monta AIO in 3 pozitii
a) langa placa de baza, daca alegi sa mergi cu un 120 mm low profile, evident asta inseamna posibile probleme cu temperatura (in functie de CPU)

b) in sectiunea inferioara spre partea din fata a carcasei - cel mai bun loc (din cate am testat eu) poti monta un 120 mm low profile (intre carcasa si faceplate) + un 120 normal doar daca placa video permite (sa nu ai ceva prea inalt sau AIO)

c) in partea de jos, desi suporta ventilatoare de 140 (cred ca poti pune si un AIO de 140) nu recomand, partea de jos este practic izolata, cel mai bine e sa pui un ventilator de turatie mare (daca chiar vrei sa impinga ceva aer in carcasa, insa nu prea conteaza) unde am eu AIO de la placa video

Sau poti lua o minunatie din asta (Loque Ghost S1)

Preferabil sa mergi pe un AIO de la asetek 645L - in caz ca te razgandesti si vrei alta carcasa (e mult mai mic 90mm)
Preferabil sa mergi pe o alta carcasa pentru primul build miniITX (din nou eu am vrut sa merg pe niste componente extreme) sunt carcase mult mai misto ca si airflow/build, ce-i drept cele de calitate (aluminiu fullbody) se duc lejer spre 200$

Recomand videoul acesta https://www.youtube.com/watch?v=WJqSHysUAY0&t=

Last edited by rodarkone; 05-11-2019 at 04:49.
Old 06-11-2019, 02:25   #37
rodarkone
Senior Member

Azi am primit superbitatea asta

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes