lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-04-2020, 21:49   #2961
The Hater
Senior Member

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by nachtfalke View Post
Eu zic sa mai tai din ele si sa te informezi corect!
Adica ?!

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
The Hater is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2020, 21:59   #2962
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

Germania nu e invadata de nimeni , iar feelingu tau in procente nu e sursa oficiala , sunt putine decese pentru ca au sistem medical mult mai bine pus la punct ca restul europei , nemtii au spitale ca numar superior decat romania biserici ...cam asta e diferenta!!
Old 08-04-2020, 22:01   #2963
guest13
Ancient friend

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Germania nu e invadata de nimeni , iar feelingu tau in procente nu e sursa oficiala , sunt putine decese pentru ca au sistem medical mult mai bine pus la punct ca restul europei .
Si faptul ca media varstei celor imbolnaviti e de ~49 de ani in Germania comparata cu ~ 62 in Italia/Spania nu are nici un fel de influenta nu?
Old 08-04-2020, 22:04   #2964
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Nemtii mai au ceva... respect fata de autoritati. Cand li s-a spus sa stea cuminti, au stat cuminti, nu au facut paranghelie pe strada ca italienii...
Old 08-04-2020, 22:05   #2965
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 231 Post(s)

PC-ul meu

Au facut dar multi pun mana pe telefon si suna la politie.
Old 08-04-2020, 22:05   #2966
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 202 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Tile View Post
Acum chiar e NASOLIE aici. BoJo si ai lui sunt vinovati 100% pentru dezastrul de aici.
Mai inceteaza omule, tu mananci o paine in tara aia si tot ce faci in ultimele 50 posturi e sa dai cu rahat in ei, ca sunt cum necum. Nu iti convine fa-ti bagajele si pleaca in alta tara. Nu am nici o treaba cu politica lui Bojo dar e cam de porc ce faci tu.
Old 08-04-2020, 22:07   #2967
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

dar te-ai intrebat de ce??? iti spun eu care traiesc printre ei in ultimii ~ 25 ani , in primul rand NOI cei apti de munca ...ne continuam activitatea ( adica suntem expusi), eu de exemplu ies zi de zi intr-un kreis de ~ 250km , activitatiile s-au restrans, doar la cei care au acces permanent cu publicul , 2 la mana astia isi protejeaza parintii si bunicii , au programe speciale finantate de stat umbla din usa in usa , ii au in baza de date si ii aprovizineaza , de ex Heidelberg oras universitar , am intalnit eu echipe de paramedici pe strazi .

am cunostiinte cu afaceri in domeniul gastronomiei si pe baza acestei crize a trebuit sa inchida pravalia , functioneaza numai pe baza de comenzi ..... le-a dat statul cate 10mii euro( poate creste pana la 15 mii daca ai pana la 5 angajati) bani NERAMBURSABILI ca ajutor financiar .... totul s-a petrecut in 4 zile de la completarea cererii online. spune-mi si mie unde plm in europa vezi asa ceva?

Ei fac bani din orice si profita de orice , asa le este rasa ...de exemplu acum faptul ca circulatia pe autostrazi s-a "mai" rarit ....au motoarele la 100% power sa construiasca autobenzi ... dai din Baustelle in Baustelle lucreaza si noaptea ... , dupa ce se va termina cu pademia asta ...tot astia va tine Europa in spinare ...si vor trece cel mai usor prin criza economica ...pt ca nu si-au oprit toata economia , numai anumite ramuri!

Last edited by nachtfalke; 08-04-2020 at 22:20.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2020, 22:34   #2968
guest13
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
dar te-ai intrebat de ce??? iti spun eu care traiesc printre ei in ultimii ~ 25 ani , in primul rand NOI cei apti de munca ...ne continuam activitatea ( adica suntem expusi), eu de exemplu ies zi de zi intr-un kreis de ~ 250km , activitatiile s-au restrans, doar la cei care au acces permanent cu publicul , 2 la mana astia isi protejeaza parintii si bunicii , au programe speciale finantate de stat umbla din usa in usa , ii au in baza de date si ii aprovizineaza , de ex Heidelberg oras universitar , am intalnit eu echipe de paramedici pe strazi .

am cunostiinte cu afaceri in domeniul gastronomiei si pe baza acestei crize a trebuit sa inchida pravalia , functioneaza numai pe baza de comenzi ..... le-a dat statul cate 10mii euro( poate creste pana la 15 mii daca ai pana la 5 angajati) bani NERAMBURSABILI ca ajutor financiar .... totul s-a petrecut in 4 zile de la completarea cererii online. spune-mi si mie unde plm in europa vezi asa ceva?

Ei fac bani din orice si profita de orice , asa le este rasa ...de exemplu acum faptul ca circulatia pe autostrazi s-a "mai" rarit ....au motoarele la 100% power sa construiasca autobenzi ... dai din Baustelle in Baustelle lucreaza si noaptea ... , dupa ce se va termina cu pademia asta ...tot astia va tine Europa in spinare ...si vor trece cel mai usor prin criza economica ...pt ca nu si-au oprit toata economia , numai anumite ramuri!
Nu inteleg unde e problema ca sunt cu capul pe umeri. Problema e la noi si alte tari ca noi. Aici in loc sa profite sa faca si ei ce fac nemtii, ei (aia de sunt la conducere) au profitat (ca acum lumea se gandeste la apocalipsa ) sa treaca prin parlament zilele trecute legea aia prin care sa se faca arest la domiciliu daca ai condamnare pana in 7 ani. Multi de la PNL included.
Old 08-04-2020, 22:35   #2969
burtal
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

youtu.be/ZON-07xnPZs
burtal is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2020, 22:42   #2970
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Nu inteleg unde e problema ca sunt cu capul pe umeri. Problema e la noi si alte tari ca noi. Aici in loc sa profite sa faca si ei ce fac nemtii, ei (aia de sunt la conducere) au profitat (ca acum lumea se gandeste la apocalipsa ) sa treaca prin parlament zilele trecute legea aia prin care sa se faca arest la domiciliu daca ai condamnare pana in 7 ani. Multi de la PNL included.
Din ce am auzit de la rude si Info online, ca actiunea din teren nu am o stiu, se face panica Media foarte acuta pentru ca au un motiv, il stim cu totii..sistem sanitar la pamant inclusiv economie distrusa, spaima trebuie bagata in om altfel daca se va extinde plus ca romania are o populatie imbatranita si vin batalioane de infectati si necesita internare romania intra in colaps.
Sa faci comparatie cu ce au si fac nemtii, e prostie, noi nu suntem capabili sa ne protejam padurile seculare de la stramosii nostrii si vrem autobenzi?

Gesendet von meinem SM-G973F mit Tapatalk
Old 08-04-2020, 23:06   #2971
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Mai inceteaza omule, tu mananci o paine in tara aia si tot ce faci in ultimele 50 posturi e sa dai cu rahat in ei, ca sunt cum necum. Nu iti convine fa-ti bagajele si pleaca in alta tara. Nu am nici o treaba cu politica lui Bojo dar e cam de porc ce faci tu.
Problema este ca prin faptul ca nu au luat masuri din timp, lucru valabil si pentru US si alte tari numarul de cazuri a explodat masiv si multi oameni au decedat. Gandeste-te ca aceste lucruri se puteau preveni. Sincer sa fiu NU sufar incompetenta autoritatilor din orice tara ar fi.

Pot sa iti dau cateva exemple:
1. Universal credit, noul sistem de ajutoare sociale care a fost trambitat ca fiind the revolution in asistenta sociala pe aici este o mare porcarie pentru ca procesul de aplicare este super alambicat si acum cu pandemia asta pur si simplu NU a mai facut fata.
2. Covid Job retention scheme, programul pentru somajul tehnic cauzat de covid, guvernul spune ca portalul online dedicat angajatorilor care au angajati in somaj tehnic si care au inceput activitatea inainte de 28 februarie va fi disponibil la sfarsitul lunii. Pune la socoteala asta plus timpul de solutionare a cererilor pana la intrarea banilor in cont, go figure. Fereasca sfantul sa pice sistemul online ca e jale in special pentru cei care nu au pus deoparte ceva. Apoi ca un facut cine s-a angajat dupa 28 feb nu intra in program asa ca nu sunt eligibili. Pui la socoteala si ceva dificultati financiare si dezastrul e programat.

Last edited by Tile; 08-04-2020 at 23:35.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2020, 23:06   #2972
DanutzuAC
Senior Member

Mentioned: 1 Post(s)

Acum mi-am dat seama de o treaba... taie padurile sa aiba loc autostrazile.
DanutzuAC is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2020, 23:08   #2973
guest13
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Din ce am auzit de la rude si Info online, ca actiunea din teren nu am o stiu, se face panica Media foarte acuta pentru ca au un motiv, il stim cu totii..sistem sanitar la pamant inclusiv economie distrusa, spaima trebuie bagata in om altfel daca se va extinde plus ca romania are o populatie imbatranita si vin batalioane de infectati si necesita internare romania intra in colaps.
Sa faci comparatie cu ce au si fac nemtii, e prostie, noi nu suntem capabili sa ne protejam padurile seculare de la stramosii nostrii si vrem autobenzi?

De paduri si-au batut joc in primul rand romanii asa ca nu vad de ce sa ne plangem. Vazut cu ochii mei acum ceva ani, nici nu incerca sa ma contrazici. A fost furt generalizat cu girul tuturor celor implicati: de la oameni simpli, patroni in domeniul forestier, padurari, sefii de la ocoale silvice, minister si asa mai departe. S-a furat "legal". Probabil ca @poparamiro ar putea sa spuna ceva povesti ca parca se luase de drujbe in loc de coolere
Autostrazi/drumuri expres se puteau face o gramada cu fonduri europene. Plus ca daca se bagau fondurile europene prin alte domenii asa cum trebuia se eliberau alti bani pt. autostrazi care nu puteau fi cuprinse in proiecte facute cu bani europeni. Dar...daca s-a dus vorba ca e greu de furat din banii europeni care se dadeau pt. proiecte de gnul s-a preferat sa nu se faca nimic.
In domeniul sanatatii o sa ramana si de acum incolo cum a fost si pana acum: bani dati in asa fel incat sa fie suficient de multumiti cei ce lucreaza in domeniu sa ii voteze, investitii doar daca o sa fie ceva de furat.
Old 08-04-2020, 23:18   #2974
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
De paduri si-au batut joc in primul rand romanii asa ca nu vad de ce sa ne plangem. Vazut cu ochii mei acum ceva ani, nici nu incerca sa ma contrazici. A fost furt generalizat cu girul tuturor celor implicati: de la oameni simpli, patroni in domeniul forestier, padurari, sefii de la ocoale silvice, minister si asa mai departe. S-a furat "legal". Probabil ca @poparamiro ar putea sa spuna ceva povesti ca parca se luase de drujbe in loc de coolere

Autostrazi/drumuri expres se puteau face o gramada cu fonduri europene. Plus ca daca se bagau fondurile europene prin alte domenii asa cum trebuia se eliberau alti bani pt. autostrazi care nu puteau fi cuprinse in proiecte facute cu bani europeni. Dar...daca s-a dus vorba ca e greu de furat din banii europeni care se dadeau pt. proiecte de gnul s-a preferat sa nu se faca nimic.

In domeniul sanatatii o sa ramana si de acum incolo cum a fost si pana acum: bani dati in asa fel incat sa fie suficient de multumiti cei ce lucreaza in domeniu sa ii voteze, investitii doar daca o sa fie ceva de furat.
Ma tem ca amandoi avem pareri identice vazute din unghiuri diferite.
Nu incerc Sa fac politica, o urasc, nu vreau sa fiu pesimist insa Romania nu a evoluat mare lucru fata de cum o stiam eu , si nu II dau mare sansa la schimbare....nu clasa politica e problema, ci poporu, poporul nu are educatie civica, mentalitate comunista plina de doctrine , poporul poate face schimbarea, daca astepti de la clasa politica te invit sa astepti in continuare.

Last edited by nachtfalke; 08-04-2020 at 23:51.
Old 08-04-2020, 23:27   #2975
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Big like @nachtfalke
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2020, 23:37   #2976
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Nu incerc Sa fac politica, o urasc, nu vreau sa fiu pesimist insa Romania nu a evoluat mare lucru fata de cum o stiam eu , si nu II dau mare sanse la schimbare....nu clasa politica e problema, ci poporu, poporul nu are educatie civica, mentalitate comunista plina de doctrine , poporul poate face schimbarea, daca astepti de la clasa politica te invit sa astepti in continuare.
And you are not the only one saying it
Old 08-04-2020, 23:48   #2977
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

bad post

Last edited by nachtfalke; 08-04-2020 at 23:51.
Old 08-04-2020, 23:51   #2978
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 619 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Nu incerc Sa fac politica, o urasc, nu vreau sa fiu pesimist insa Romania nu a evoluat mare lucru fata de cum o stiam eu , si nu II dau mare sanse la schimbare....nu clasa politica e problema, ci poporu, poporul nu are educatie civica, mentalitate comunista plina de doctrine , poporul poate face schimbarea, daca astepti de la clasa politica te invit sa astepti in continuare.

Amin to that.
Old 08-04-2020, 23:57   #2979
guest13
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Nu incerc Sa fac politica, o urasc, nu vreau sa fiu pesimist insa Romania nu a evoluat mare lucru fata de cum o stiam eu , si nu II dau mare sansa la schimbare....nu clasa politica e problema, ci poporu, poporul nu are educatie civica, mentalitate comunista plina de doctrine , poporul poate face schimbarea, daca astepti de la clasa politica te invit sa astepti in continuare.

Cine a zis ca astept? Tocmai lumea care asteapta sa vina altii sa ne salveze ma enerveaza. Isi doresc sa fie mai bine dar sa faca altii mai binele ala. Si extinzand logica ii auzi ca "altii" (as in nemtii, frantuzjii, americanii etc) sunt de vina ca ne merge prost.
Plus gandirea aia de genul "ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica"
Old 09-04-2020, 00:27   #2980
dic1
Senior Member

dic1's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

A bridge between life and death: Most COVID-19 patients put on ventilators will not survive
dic1 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules