lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 25-07-2014, 19:43   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default Cascada in 2 stagii

la fel ca si un single stage phase change , autocascada are la baza tot un singur compresor , evident dimensionat pe masura este mai complicata/complexa ..apar componente in plus fata de ss cum ar fi , vas de expansiune , ventil de expansiune , 2-3 filtre , schimbator de caldura HX 20-30 placi si o sumedenie de tevi 6-8-10-12mm .

aceasta autocascada ar trebui sa loveasca fara mari probleme unloaded -100* + cu refrigerant potrivit ( R1150) , si o incarcare load de ~ 300w+ -70* -75* -80*( depinde mult de compresor si componentele aditionale), mult superioara unei raciri DICE.
mix-ul refrigerant perfect este format din R290( propan)/R600A(isobutan) + R1150( etilena) , se poate folosi ca alternativa si n-butan(R600) + R23( Trifluoromethan) este o alternativa mai slaba fata de prima , dar de luat in calcul, iar ca ultima alternativa R2900( propan)/R600(butan) + CO2 (R744 dioxid de carbon) , este alternativa cea mai la indemana , deoarece CO2 gasim oriunde , dar co2-ul(R744) nu este un bun refrigerant pt ca are o performanta aleatorie , adica el va ingheta in interiorul tevilor de lichefiere , infunda valva de expansiune( tubul capilar) prin inghet ..etc, temperatura in baza evaporatorului nu va fi stabila.

in constructia unei asemenea unitati am de intampinat cateva probleme :
1) procurarea lui R1150 ( etilena) nu este la indemana , trebuie solicitat pe la firme ca Air Liquide , Messer , Linde , Praxxair etc.., este un gaz extrem de periculos ,gaz comprimat la 200 atmosfere ,iar in afara de asta extrem de scump!!, pretul exact nu-l stiu ca nu mi l-a comunicat nimeni din ce am vb pe mail , dar o butelie de R23 de 8kg costa 650euro fara transport
2) pentru tunning-ul unitatii am nevoie de cel putin 2-3 kg de etilena
3) sudurile porturilor la heat exchanger fiind din inox , sudura cupru -inox solicita un rod special cu cel putin 40%( propice este de 56% ) compozitie de argint + pasta decapanta FLUX, evident poti cumpara rod-ul cu pasta pe el direct ,un rod / stab/ electrod costa ~ 15 euro, kg are niste preturi martiene

a sosit cateva componente principale , cu care pot demara lucrarea , restul vor veni pe traseu , piese cum ar fi cele electrice le am deja , dar nu le-am inclus in poze ,pentru ca trebuia sa rascolesc prin cuti

vaporizatorul va fi identic ca in unitatea construita anterior compatibil gpu/cpu , 42/50mm stepper , probabil ca voi avea acelasi termen de asteptare ca la primul , dar constructia lui deosebita pe cnc ma determinat sa astept

unitatea va avea la baza un compresor rotativ de putere Toshiba ( 1.7kw) , 17000BTU

Brand TOSHIBA
Model PA200X2CS-4KU1
Place of Origin Japan
Year 2012
Certification VDE, TUV, UL and CE

Displacement(cm3/rev)
20

Capacity ±5%( W)
4920

Capacity ±5%(Btu/H)
16915
Voltage 220/240V
Power ±5%( W) 1670 /1725
COP ±5%( W/W) 2.95
EER (Btu/HW) 10
Current (A) 7.8
Noise ±3dB(A) 70

Oil(POE) (ml)
750
Max R410A(kg) 1.8
Weight(kg) 17.4

ca radiator /condensator voi folosi 2 de 1,1kw inseriate cu fan-uri de 200mm ajunse deja ( aveam in plan cateva ss-uri), in cazul in care voi face rost intre timp de unul monobloc 2-2,5kw ( single fan sau dual/compact) o sa optez pentru cel din urma pentru a reduce din marimea/volumul unitatii

schimbator de caldura( heat exchanger) cu 20 -30 placi din inox , inca sunt la faze de a decide ce brand si ce capacitate sa iau .

vasul de expansiune Denaline 750ml

ventil de expansiune Danffos

valva de expansiune , tub capilar 1mm( gaura interioara)

o sa updatez/modific datele si caracteristicile pe masura ce unitatea avanseaza !













Last edited by nachtfalke; 26-07-2014 at 07:47.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,147
Total Online: 4942

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.