lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-11-2018, 14:12   #2701
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si ca sa continui... Shamino s-a prostit mult de cand e la Asus... Nu tehnic, asa, ca om.

Iar spike-urile alea Gogule sunt trademark kabylake, nu toate proacele fac asa... In fine...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 14:19   #2702
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Kaby, Sky, Coffee, toate face boss
Ma rog, toate care sunt pe arhitectura asta reciclata de ani de zile, insa si 4790K facea, de ce sa fiuu mincinos, parca asa tin minte.

Legat de placi de baza, ca asta e subiectul, da, din tot ce am vazut, XI APEX pare sa aiba un VRM bun, like ... proper good, insa e de-a dreptul penibila situatia in care doar Gene, Extreme si APEX au VRM bun, restul sunt on the cheap side, desi costa 250-300 Euro, e bataie de joc.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 14:26   #2703
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ba... asta fac in fiecare zi, plm. Gen acu am un sistem cu 9700K pe masa si ma dau la el. Amu nu mai tin minte exact care versiune de Prime, dar stiu ca am observat asta clar, cu spike-uri mari, doar pe Kaby. Pe Coffee se comporta diferit. Da, creste la al 3-lea sau al 4-lea loop, dar nu la modul ala nesimtit cu 20+ grade. Construiesc sisteme pe banda rulanta in ultmii 3 ani si le dau fara mila, ca nu am de ce sa imi pese ca il las 3 ore in prime cand are custom loop pe el. Doar acum, pe 9xxx incep sa vad temperaturi cu adevarat aberante. Dar astea au si TJ Max mai sus ce-i drept.

Legat de VRM-uri...da... nu am spus ca aia nu are VRM solid. Am spus doar ca nu e o noutate si sa te dai acum cu fundul de pamant ca mama ce inovatie mi se pare penibil. E placa de entuziasti, e NORMAL sa aibe vrm solid, ce mama naibii.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 14:34   #2704
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Pai da, fix asa e cu VRM-ul ala, adica creeaza o problema, dupa care vin tot ei cu solutia, cer bani pe solutie, evident, ca e pentru aia extremi. FFS, oricum nu e cine stie ce, adica 8 faze dublate, cu acelasi controller si doublere de cand lumea si pamantul, bune, e drept, dar nu perfecte ca in ziua de azi se poate si mai bine.
In fine...

Legat de spike-uri, pai da, de aia au schimbat procesul pentru Coffee, plus pastila ceva mai mare, conteaza toate.
Lasa Prime si astea sintetice, spike-urile alea devin deranjante nu acolo, ci in chestii uzuale, unde nu te astepti.
Stiu ca de pe la Z97 tot aveam astea si cu draci pe ele.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 15:22   #2705
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Pai eu ma refer la Prime...pentru ca in chestii uzuale deobicei e mai smooth curba, nu spike. Uite, acum rulez pe un 9700K tot ce vrei... sta pe la 77 oC max. Daca ii dau un Prime in gusa iti dai seama ca o sa sara oleaca. E...pe mine ma intereseaza temperatura maxima pe care o poate atinge. Daca e la o distanta decenta de TJ Max...there is no stress
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 16:50   #2706
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Degeaba avem 20 faze sau 12 cum are Gigabyte daca e nevoie de peste 1.35 volti sa stea stabil, cu conditia sa nu aiba Vdrop. Cele 4 faze in paralel sau 4x2 faze dublate ar trebui sa fie suficiente pentru 9900K.

Daca stam sa ne gandim in situatiile expuse doar placile de baza de top ar trebui sa fie capabile sa duca 9900k pana la 5Ghz all core, cea ce este absurd !!! Deocamdata feedbackul este limitat, sunt prea putine sisteme functionale sa putem trage o concluzie.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 17:01   #2707
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

LOL, nu, e electronica, adica fizica, stiinta exacta, nu e nevoie de nimic subiectiv aici, de timp sa vedem, sa aflam. Nu trebuie sa asteptam ca sa vedem daca 2+2=4, stim asta deja.
N-a spus nimeni ca acel VRM de pe ASUS ar fi insuficient, e suficient, nu e optim, nu e overkill, departe de a fi, plus ca functioneaza la temperaturi crescute din cauza asta.
Ideea era ca la pretul ala, sau chiar la preturi sensibil mai jos, altii ofera optim, overkill, etc.

@Monstru, pai da omule, dar cu Prime se numeste ca ti-o cauti, te astepti sa fie ... cumva mai altfel. Cu aplicatii normale insa se intampla similar, nu la aceeasi amploare, dar similar, si acolo e gratuit, adica daca si sa te joci se numeste ca ti-o cauti, atunci na, faceti ca mine, luati astea K de top pentru browsing si filme

Last edited by Gogu; 06-11-2018 at 17:03.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 17:49   #2708
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu cred că toată seria asta 9xxx a fost împinsă la limite din proiectare, nu mai e loc de umblat la ea (îmi place cum vă stresați cu delid, voltaje, temperaturi alea alea). E un fel de peltea întinsă până se trece la litografia pe 10 nm... adică
Quote:
...we won’t see desktop chips built on 10nm+ until 2020.
că astea de paișpe se vinde dom'le...

Eu procul mi-l schimb (cu platforma) prin 2020-2021. Să fiu eu sănătos
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 18:11   #2709
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu se streseaza nimeni, esti pe un forum de entuziasti.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 18:44   #2710
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,870
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Dacus View Post
Eu cred că toată seria asta 9xxx a fost împinsă la limite din proiectare, nu mai e loc de umblat la ea (îmi place cum vă stresați cu delid, voltaje, temperaturi alea alea). E un fel de peltea întinsă până se trece la litografia pe 10 nm... adică


că astea de paișpe se vinde dom'le...

Eu procul mi-l schimb (cu platforma) prin 2020-2021. Să fiu eu sănătos
Eu stiu ca 10nm vin la anul tot pe aceeasi arhitectura, frecvente mai mari si posibil si 10 nuclee, pentru next-gen arhitecture mai asteptam....
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 19:13   #2711
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Ares View Post
Degeaba avem 20 faze sau 12 cum are Gigabyte daca e nevoie de peste 1.35 volti sa stea stabil, cu conditia sa nu aiba Vdrop. .
Spre deosebire de multi, eu nu vorbesc din burta. Si cand iti spun ca VRM ca pe UD9 sau X58A-OC nu prea se mai face, cam stiu despre ce plm vorbesc. Nu am testat decat cu niste hexacore-uri pe nume Gulftown, de la 6GHz si 500W TDP in sus, cateva sute de ore pe azot, pe vremea in care expertii plii in OC de acum se scobeau in nas, iar placile normale si proacele mureau pe capete.

Deci nu, alea 24 de faze sau 12 faze nu erau degeaba si nu, placile alea nu aveau nevoie de juice in plus ca sa tina monstrul ala stabil.


Acum mno, e normal ca toti expertii sulii crescuti cu Ivy sau Skylake nu au dat cu nasul de asa ceva, dar nu cred ca am nevoie sa repet de 5 ori ceva cand ma refer la un lucru pe care l-am testat personal...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 19:21   #2712
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Dacus - da, e impins la maxim, pentru ca Intel au fost inapti si au intarziat cativa ani cu 10nm. Am mai scris despre asta pe site - astea sunt rezultatele. Problema este ca pretul pentru prostia lor il platim noi.

Iubitel - teoretic da. La fel de teoretic era gata si anul asta si anul trecut si acum 2 ani. Sa vedem daca sunt in stare, dupa schimbari de CEO si luat nspe oameni de la AMD...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 20:11   #2713
[Wanted]
Ancient friend
 
[Wanted]'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Iasi
Posts: 3,488
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu-s fan la un brand anume ( poate doar o slabiciune pentru ASRock pt ce au facut de la 1155 incoace)...

Dar lasa-ne cu X58-UD9 ... Placa mare si .... slabuta la cat costa si la ce se dorea sa fie ..

Si am testat si eu destule pe x58 .... si cu Nehalem si cu Gulftown ce e drept pe apa la ambient scazut si pana la 5.5Ghz de validare si 4.8Ghz all cores full load.. si dintre toate X58 Classfield a dat clasa la cam toate .... si am avut de-a lungul timpului:

De la Gigabyte:
X58A-UD3R
X58-UD5R
X58-G1.GUERRILLA
X58A-UD7
X58A-UD9 (imprumutata de la cineva din Iasi sa vad cum e sa stiu ce cumpar (ca aveam X58-UD5R... si am luat atunci Classfield, PS: ca dupa 1 an UD9 sa moara in daily use cu i7 970 la 4 Ghz - placa si procul pe apa)

De la Asus:
X58-P6T
X58-SuperComputer
X58-Rampage II Extreme ( moama ce supravolta placa)
X58-P6T Deluxe
X58-Rampage III Extreme (placa ok, la cum se mista si usurinta peste UD9)

Si EVGA 3Way SLi Classfield X58 (E760) care in cazurile mele a dat clasa la toate(ce e drept nu cu mult fata de unele ... dar destul incat sa ma faca sa imi placa)

Ce as fi vrut sa testez la vremea aia era X58A-OC de la Gigabyte ...
__________________
AMD R7 5700G, MSI B550 Tomahawk, 16 GB DDR4 G.Skill Flare @ 4000 CL18, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403

Last edited by [Wanted]; 06-11-2018 at 20:33.
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 20:21   #2714
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mie mi-a murit R3E BE in dulap stand,nefolosita, mai am una ce are un mosfet explodat si damage la nivel pcb. Deasemenea am un E770 ce merge ca nebuna pe uncore si ram,pare si cea mai solida din ele .Din pacate are bios simplu ,nu asa stufos ca Asus.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 20:29   #2715
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Scuze boss, va las. Am uitat ca vorbesc cu experti, ce plm stiu eu. Adica na, om fi dat aceleasi scoruri, frecvente sau recorduri impreuna atunci si nu imi aduc eu bine amine.

Ba baiatule tu faci misto de mine? Eu vorbesc de 6GHz+ pe azot, tu ma iei cu waterbullshit?? Adica eu iti spun de 500W plus tu ma iei cu 250W...da boss, stii mai bine.


Da, X58 Classified a fost placa mai buna de OC decat UD9, asta cred ca am zis-o si atunci. UD9 a avut un VRM masiv si era buna de quad sli, pana sa iasa evga si asus cu diverse alte solutii. Apoi Classie-ul a rupt tot, pana la X58A-OC, pe care s-au dat atunci recordurile pe Gulftown. Apoi a venit R3Black

Iar la R3, aia care am avut socket Lotes da, am fost norocosi. Aia cu Foxconn nu prea mult, iar versiunea aia era o porcarie.Sau ati uitat ca va plangeati ca retailul e Foxconn si plangeati pe la mine sa va vand placa mea cu Lites?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 06-11-2018 at 20:35.
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 20:42   #2716
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ca sa ne intelegem... UD9 nu a fost niciodata o mega placa de oc, din cauza BIOS-ului specific Gigi. Dar pana au iesit Asus cu R3Black si EVGA cu Classiul 4 way, a fost o mega placa pentru scoruri 3D multicard. Oricum, nu despre asta vorbeam, ci despre VRM-ul cinstit si solid.

Cine isi mai aduce aminte, inainte de placile valabile, Asus si-o incercau cu adaptoare la 4 placi pe R3, remember? De aia a fost UD9 buna...

Strict pentru CPU, Classir si X58A-OC au fost din alta liga. Pentru ca aveau BIOS de OC, nu pentru ca ar fi avut VRM mai bun.

Na.... Acum.... La 7 ani dupa Classie.... Shamino se jura ca nu fura ca Apexul ala e cea mai cea ever... Permite-mi sa nu cred asta
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 20:45   #2717
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

@Dacus, nu dragutule, nu e pentru ca "astea se vinde", e din motive tehnice, daca era atit de simplu cu litografie UV o faceau multi, dar culmea, nu doar Intel nu reuseste, ci mai toti pina acum.

@Monstru, nu sunt intel incompetenti, adica for real ? Baga mai mult in R&D decat probabil toti restul astora cu FAB-uri.
Ceea ce la intel se numeste 10nm, restul numesc 7nm+, iar dupa cum vezi, abia abia se misca alea cu 7nm, care din cate stiu nu sunt cu UV.
Adica : https://en.wikichip.org/wiki/10_nm_lithography_process
Plus ca acum si tu, nu e nevoie sa ne reamintesti ca suntem batrani.
Dar in loc sa facem ca mosii, tataie, ce vremuri erau, ar fi mai bine sa ne adaptam la zilele noastre.
Plus ca asa erau unii cu mult inaintea ta, si a mea, care faceau OC pe vremuri cand era super greu ca nu erau o mie si una de optiuni.
Inainte de toti astia gen EVGA, Gigabyte, ASUS, erau ABit, erau EPoX pe vremuri, ulterior si DFI.
Din pacate, nu mai sunt relevante in zilele noastre, asta e.

@Iubitel, posibil sa incurci borcanele, deja exista 10nm la intel, pentru mobil, cateva chip-uri. Pentru desktop teoretic, urmatoare arhitectura si iteratie dupa seria 9 o sa fie IceLake, 10nm+ si arhitectura noua.
https://en.wikichip.org/wiki/intel/core_i3/i3-8121u un exemplu
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 20:50   #2718
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ba eu nu zic ca nu au fost si altii, toata dragostea si respectul, ca nu am facut reuniuni aniversare degeaba, ca de la ei am luat microbul. Zic doar ca numai unii au tinut un tricolor pe acolo, asa ca putin respect se impune...

Revenind, imi pare rau sa iti spun, dar Intel aunt incompetenti rau in ultimii ani, ca nu degeaba au concediat un CEO. Iar Samsung si TSMC pana una alta au ajuns sa faca pipi pe ei cu bolta, ceea ce era de neimaginat acum cativa ani. Ideea este ca prostia se plateste, iar ei au cam facut niste prostii in ultimii ani.

Si vezi ca incurci tu borcanele, aia e doar cea mai recenta mizerie Intel, faimosul 8121U, proc fara grafica, pe 10nm sanchi, care consuma mai mult decat procul cu grafica si aceeasi arhitectura pe 14nm... Daca si astia batrani puenm botul la mizeriile date cu dedicatie pentru actionari... Eu ce sa mai zic...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 06-11-2018 at 20:52.
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 20:55   #2719
[Wanted]
Ancient friend
 
[Wanted]'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Iasi
Posts: 3,488
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lasand la o parte "mistourile" ca eu am vb cat se poate de serios...

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post

Da, X58 Classified a fost placa mai buna de OC decat UD9, asta cred ca am zis-o si atunci. UD9 a avut un VRM masiv si era buna de quad sli, pana sa iasa evga si asus cu diverse alte solutii. Apoi Classie-ul a rupt tot, pana la X58A-OC, pe care s-au dat atunci recordurile pe Gulftown. Apoi a venit R3Black
Ma bucur ca la partea de sus suntem de aceeasi parere.

Poate crezi ca am ceva cu Gigabyte ... (da fix cu astea pe x58 m-am jucat mai mult).. dar las-o cu UD9 ... nu a fost vre-o racheta (fara de competitia pe care o avea atunci).. si era in aceeasi perioada iesita cu evga x58 4 way sli ..

X58A-OC as fi vrut sa ma joc ... dar deja era prea tarziu iesita .. aparuse Sandy si toti eram impresionati de frecventele mai mari fata de 1366.

De Rampage 3 BE ... ce sa vb ... e exclusivista
__________________
AMD R7 5700G, MSI B550 Tomahawk, 16 GB DDR4 G.Skill Flare @ 4000 CL18, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 21:00   #2720
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Imi pasa prea putin daca ai ceva cu Gigi sau nu. Eu iti spun ca UD9 era o placa solida pentru ce era facuta si a iesit cu mult inaintea lui Classie 4Way. In plus, am facut lucruri diferite noi doi atunci, prin urmare imi permit sa iti spun exact cum stau lucrurile.

Mai pe romaneste, o frecventa data de mine la oha pentru review pe Gulftown vad ca inca a ramas in top 10 (ma amuz si eu), alaturi de inca 4-5 rezultate ci X58A-OC. Cumva pe tine cu Classified sau R3B nu te vad acolo (sunt altii, asta e adevarat).

Drept urmare, daca mai folosesti odata cu mine terminologia "las-o", aici sigur nu o sa mai emiti opinii.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 06-11-2018 at 21:05.
Monstru is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Placi de baza pentru AMD Monstru Placi de baza 1204 10-07-2023 09:21

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,723
Total Online: 2286

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.