lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-12-2018, 21:31   #1
carnatu
Member

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default Birou MARE diy

E interes pe acest forum pt. proiecte de mobila DIY?

M-am apucat sa imi fac un birou de 3m pe .7m + extensie/separator pentru 2 PC-uri si o sa il termin in cateva zile(sper). Daca e cineva interesat pot urca poze si cateva vorbe.

E primul proiect de genul pt. mine, deci nimic fabulos, dar daca mai e cineva interesat si nu se incumeta, nu e foarte complicat, e doar mult de munca.

Nu promit update in timp real, doar cand termin.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2018, 21:43   #2
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 501 Post(s)

PC-ul meu

Păi pune, cine te oprește? Dăncilā?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 27-12-2018, 22:06   #3
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1066 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Daca nu te stii cu lemnul, eu zic sa iti cumperi ceva si sa modifici punctual ce trebuie.
Old 27-12-2018, 22:52   #4
carnatu
Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Păi pune, cine te oprește? Dăncilā?

Ce ma opreste este ca nu arunc niste poze la misto si "uite birou", vreau sa o fac cat de cat ok, si asta presupune timp in plus.
Daca e cineva interesat o fac cu placere. Mistourile cu dancila nu se aplica.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Daca nu te stii cu lemnul, eu zic sa iti cumperi ceva si sa modifici punctual ce trebuie.
Asta a fost prima intentie, dar nu am gasit ceva interesant la preturi de muritor de rand. Si sa dau niste mii de lei bune pe ceva ca sa nu fie ce vreau...

Pe comanda cei care lucreaza bine te tin luni in asteptare, si daca vrei altceva decat MDF/PAL ajungi iar la preturi destul de mari.

Intre timp am dat 300 lei pe niste rigle de 2000x54x54mm de molid, cateva alte sute pe suruburi si cateva scule. Mai este blatul care o sa fie probabil fag, inca 4-500 lei cu taiere de unde il cumpar. La 1000-1500 lei nu gaseam gata facut ceva asa mare, din lemn.

De priceput nu, dar se invata. Si mai urmeaza daca iese ok asta.
Old 27-12-2018, 23:07   #5
crissbm
Member

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Fa poze si updateaza thread-ul cānd ai timp. Ca nu strica nimănui. Eu personal vreau sa imi fac un birou mai mare si sunt indecis oricum... Merci in avans.

Sent from my Note 9
crissbm is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2018, 23:08   #6
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 92 Post(s)

PC-ul meu

Baga mare cu poze cand ai timp, nu te grabi cu proiectul ca e de munca.
Personal prefer oricand sa merg pe varianta in care imi fac singur proiect-ul de la zero la cota milimetrica in 3D Sketchup, il dau la taiat si cantuit la o firma oarecare, verific cum a iesit si apoi astept sa vina acasa si-l de restul ma ocup eu adica montare (ca-l fac modular sa se poata schimba in functie de colt) si anumite retusuri pt cabluri + alt moding aditional.

Multi vor pot spune comoditate dar prefer asa fiindca stau la bloc si nu am loc sau uneltele necesare sa fac totul de la zero plus ca nu o sa iasa niciodata o taietura in casa ca una la aparat profesional, cantuirea la fel iar lucrul cu lemnul nu a fost niciodata in CV_ul meu, ci doar proiectare.

Intotdeauna am folosit pal cat mai fain cu fibra si o oarecare striatie ca sa se simta bine la mana si sa imite putin lemnul adevarat (vezi egger model stejar nebraska) nu rahaturi de pal nasol (egger e ieftin) si intotdeauna am fost multumit + am iesit mai ieftin si mai misto asa overall decat orice pe comanda sau prefacut.

Am incercat pt dimensiunea mea sa ma incadrez intr-o foaie de pal iar la blat pt dublura poti alege oricand alt material fiindca oricum nu se va vedea decat daca te bagi fizic sub birou.

Reactia omului care mi-a facut taierile cand a vazut palul ales de mine "nici nu stiam ca am in catalog asa ceva, arata asa bine nebraska incat o sa-mi fac si eu bucataria asa".

https://www.google.com/search?q=egge...jQHdQMo-eo6gM:

uitete aici la cum arata mobila facuta, zici ca e lemn masiv pe bune + ca mi se pare ca e si rezisten la zgarieturi mai mult decat cel normal.

Apreciez ce faci si tare sunt curios cum o sa iasa, asa am vrut si eu sa fac dar ieseam foarte scump si momentan stau in chirie.

Last edited by agarici cu pedale; 27-12-2018 at 23:16.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2018, 23:43   #7
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Păi cum, dacă zicem că nu ne interesează ce se īntāmplă? Nu mai postezi? Lol.

Fiecare e liber să īși posteze proiectele, dacă ceea ce faci prezintă interes atunci oamenii o să dea sub și o să ai și parte de feedback cel mai probabil.

Nu īți īngrădește nimeni accesul, important este să vrei tu să o faci.

Succes!

Old 27-12-2018, 23:50   #8
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1066 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Acuma depinde exact ce vrei, lemnul masiv nu e cea mai buna optiune pentru un birou de lucru IT. Ca si masa de mancat e fain, ca si masa de fite da, dar daca vrei efectiv sa lucrezi la el mult, e mai simplu cu un blat de HDF sau ce e asta.

Daca tii neaparat sa ai blat de lemn, poti lua un birou cu schelet metalic si sa ii schimbi blatul. Eu al meu l-am luat cu 1200 sau 1400 lei (nu mai tin minte) si e si reglabil electric, 180x80 (stand desk). Mai am inca unul cu reglaj mecanic (manivela), l-am luat cu 500 lei, 190x80-90 cu taietura in mijloc semicerc cu raza mare.

Dar na, daca esti tamplar bun, stii tu ce faci. Daca nu, din pacate o sa iasa urat pentru ca probabil nu ai sculele necesare si know-how-ul pentru a face treaba buna.
Old 28-12-2018, 00:27   #9
carnatu
Member

PC-ul meu

@agarici_cu_pedale

Blatul din link e nice, acum e prea tarziu sa imi si livreze in timp util pt. birou. Recunosc ca m-am blocat la ce gasesc in magazinele fizice unde au blaturi de max 60cm, eu am vrut 70+, si am abandonat ideea. Nu am cautat online.

Conceptul initial a fost foarte simplu, un cadru din ce gasesc prin magazine la noi si incap in masina fara sa le ploua, pe care pun un blat. Ma gandeam sa folosesc placi de PAL pe care pun un parchet laminat, foarte rezistent dar complicat de pus in practica. Asa ca am decis in final la lemn masiv pt. blat.

Cerinte:
1. latime tot peretele de 3.3m + o extensie intre 2 persoane.
2. Blat rezistent.
3. Sa nu coste mai mult de 3000 lei, altfel apelam la un pro.
4. Picioare reglabile generos, am gresia foarte foarte stramba pus.

Singura investitie "mare" in scule a fost un slefuitor orbital. Bormasina si alte nimicuri aveam deja.

Si eu sunt curios ce iese, calitativ vorbind. O sa intru in detalii cand fac galeria foto.

Ca progres am 2/3 din cadru facut in 2 zile, inca 1 zi si termin cadrul. Apoi iar drumuri pt. supplies.

@mbc
Din nou ce zici tu am luat in considerare, dar cand ajungi la 3+ metri de birou, vorbim de niste preturi putin maricele pt. ceva peticit.
Daca nu fac biroul cat peretele, raman cu spatiu mort bun doar de dat cu aspiratorul. Nici macar planta nu merge pt. ca nu are lumina.

Nu am gasit ceva estetic sa foloseasca tot peretele, pe dimensiunea de 3.3m.

Blatul nu e luat inca, dar nici mult timp nu am. Cand incep munca nu o sa mai am energie de asta. Sunt constient ca lemnul masiv nu e cea mai buna optiune ca durabilitate pt. un birou, dar am destula mobila laminata la munca, chiar vreau ceva mai "fita" acasa.

Nu ma astept sa iasa perfect, deja stiu ce puteam sa fac mai bine. Dar nici urat nu va iesi.

Last edited by carnatu; 28-12-2018 at 00:31.
Old 28-12-2018, 01:30   #10
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 232 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Eu vreau sa imi fac birou, dar stand la bloc, voi opta pentru un cadru metalic de la ikea si blat de stejar, 3-4 cm grosime 130x70. As prefera si eu un birou de 160x70 sau chiar 180x80, dar nu mai pot deschide usa in camera, vorba aia.

Daca ai loc si timp, e foarte fain ce faci, doar sa nu arunci banii de pomana aka sa stii ce faci. Spor si pune poze cu ce iese. Chiar sunt curios.
Old 28-12-2018, 02:53   #11
dangrig
Senior Member

dangrig's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Eu nici macar nu mi-am batut capul cu facut / cautat birou. ))))))))))

In camera in care am calculatorul am facut 1 comoda + 1 mini soldat? si peste ele am pus un blat de 3.8cm grosime si lung de 220 cm ... si aia a fost.
(sunt puse pe peretele cu usa)
Cred ca m-a costat 1300 sau 1400 lei toata distractia.

Si calculatorul este sub "birou" pus pe o bucata de material gros de 1.8 cm cu 4 roti de 3.3 cm, deci are ~5cm de la podea astfel incat sa nu traga toate scamele.
(fiind mobil ma ajuta daca vreau sa schimb vreo mufa / bagat un stick USB in fund la calculator)

Last edited by dangrig; 28-12-2018 at 02:58.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2018, 11:23   #12
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

La 3 metri liniari + as merge pe ceva similar unui rollbox (corpuri pt depozitat la alegere) la capete si la centru daca e gandit pt 2 pc-uri/persoane dar corpurile cu picioare reglabile.
Grija mare la blat cum il gandesti ca sa aiba rezistenta fiindca de la lasat cu coatele pe le + alte lucruri aditionale pe birou o sa faca burta in timp. Iar daca pui pe blat si unitatile atunci ia in considerare sa fie asezate fix unde pica piciorul/fusta/rollbox-ul ca sa nu ai surprize in timp.

Ca sa nu-l fixezi permanent la inceput folosestete de ceva material cauciucat intre blat si rollbox gen antialunecare iar holsuruburile daca doresti abia dupa ce l-ai asezat bine, in felul asta eviti sa dai gauri aiurea in plus.

Last edited by agarici cu pedale; 28-12-2018 at 12:13.
Old 28-12-2018, 12:17   #13
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Poate pune rigle longitudinale pentru rigidizare, se poate pune si cu curu.
Old 28-12-2018, 12:23   #14
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 105 Post(s)

PC-ul meu

Mai vorbim peste cateva luni, daca folosti blat lung, fara sprijin si rigidizat necorespunzator .
kobro is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2018, 12:28   #15
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

"Fusta" aia e obligatorie la orice de genul, nu stiu la ce te referi exact prin termenul de rigle, tind sa cred ca e acelasi lucru.
Eu imi fac griji de altceva, o sa ia blat masiv si ala sigur nu o sa fie la dimensiunile corespunzatoare fiindca e mega scump (din cauza asta am renuntat la ideea asta si am trecut pe pal) asta inseamna ca o sa ia mai multe bucati de dimensiuni mai mici, ideal ar fi sa gaseasca maxim 2 bucati pe adancimea finala necesara fiindca pe adaincime e problema mai mare daca ai 2 bucati de 30 ca sa faci 60 pui una langa alta si o sa ai dificultati la rigidizare si iti strica si tot aspectul so confortul final.

Pe langa toate astea lemnul masiv are tendinta sa se strambe/crape in timp cand se usuca mai rau asa ca grija mare, aici nu ma pricep cum se poate trata sau interveni asupra lui ca sa eviti asta asa ca ii las pe cei ce stiu sa isi dea cu parerea.

Last edited by agarici cu pedale; 28-12-2018 at 12:33.
Old 28-12-2018, 13:10   #16
carnatu
Member

PC-ul meu

https://imgur.com/a/ZNB13Fo

Asa arata un modul aproape complet, poza e proasta dar arata conceptul.
Mai vreau sa pun o traversa intre picioare, un fel de footrest.

O sa fie 3 module, apoi le aliniez si le imbin cu bucati ramase + prezoane pt lemn/metal in locul final dupa finisaj. Asta imi permite sa il si demontez daca vreau sa mai schimb pe viitor.

Nu imi fac griji prea mari ca face burta blatul, cea mai mare gaura e de 90x60cm si pica unde o sa fie tastatura/mouse. Poate mai pun o traversa si acolo, nu exclud.

E incredibil de rigid, imbinarile sunt facute cu suruburi de 5x120 la picioare si 5x90 in rest, cu gauri pilot cat s-a putut. Visam la imbinari intre lemn direct, dar nu am nici timp si nici abilitati de asta inca.

Celalalt modul e lacuit putin, dar prost. Mai trebuie lucrat.

Edit: Lacul cred ca trebuie diluat, desi pe cutie zice ca nu. Nu se intinde deloc desi pensula e foare ok. Presupun ca astea pe apa se dilueaza ok cu apa distilata.

Last edited by carnatu; 28-12-2018 at 13:18.
Old 28-12-2018, 13:38   #17
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
"Fusta" aia e obligatorie la orice de genul, nu stiu la ce te referi exact prin termenul de rigle, tind sa cred ca e acelasi lucru.
Eu imi fac griji de altceva, o sa ia blat masiv si ala sigur nu o sa fie la dimensiunile corespunzatoare fiindca e mega scump (din cauza asta am renuntat la ideea asta si am trecut pe pal) asta inseamna ca o sa ia mai multe bucati de dimensiuni mai mici, ideal ar fi sa gaseasca maxim 2 bucati pe adancimea finala necesara fiindca pe adaincime e problema mai mare daca ai 2 bucati de 30 ca sa faci 60 pui una langa alta si o sa ai dificultati la rigidizare si iti strica si tot aspectul so confortul final.

Pe langa toate astea lemnul masiv are tendinta sa se strambe/crape in timp cand se usuca mai rau asa ca grija mare, aici nu ma pricep cum se poate trata sau interveni asupra lui ca sa eviti asta asa ca ii las pe cei ce stiu sa isi dea cu parerea.
In general lemnul crapa pentru ca nu e uscat suficient cand lucrezi cu el. Cu salcamul e cel mai dificil de lucrat din ce stiu eu, dar nimeni nu prea lucreaza cu el. Eu am facut o biblioteca de stejar, a iesit foarte ok si nu da semne de crapat/lasat. Oricum, politele, la 2-3 ani le intorc.
Old 05-01-2019, 20:28   #18
carnatu
Member

PC-ul meu

Biroul este 99% gata, mai am de fixat blaturile permanent. Sper sa am timp maine sa trec prin poze si sa descriu ce faceam prin ele, worst case in cateva zile fac galeria.

Pana la urma am luat 4 placi de fag din acelea compuse din mai multe bucati, taiate pe masura in magazin. Singurul lucru pe care nu am putut sa il fac eu, nu aveam cum sa tai drept asa ceva.
Old 07-01-2019, 21:45   #19
carnatu
Member

PC-ul meu

Galerie foto cu constructia: https://imgur.com/a/pNKgqJZ

Cat il faceam aveam impresia ca am facut mai multe poze, oh well.

Costul este undeva la 2000 ron cu tot cu scule:
350 grinzi molid.
750 blaturi fag + taiere.
200 suruburi si alte metale.
150 lac si pensule, 1x lac colorat, 3x lac incolor. Pe baza de apa.
340 un slefuitor orbital.
60 o menghina rapida, 45 pt. 3 menghine de rahat store brand.
30-40 pe discuri de slefuit, din care au ramas multe.

Si diferenta pe diverse lucruri de care nu aveam nevoie, dar nu stau sa trec prin bonuri.

Ce stiu ca puteam face mai bine:

1. Un stencil pentru gaurile pilot ca sa fie toate aliniate la fel.
2. Un burghiu "countersink" pt. a nu forta suruburile in lemn. Unde erau noduri in lemn nici nu intrau.
3. Poate un lac mai dur, voi vedea in timp.

In rest, foarte multumit. Inaltimea de la podea la blat este de 80cm.
Old 07-01-2019, 22:03   #20
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Birou MARE diy

Pentru un banc de lucru/lucrări de tip DIY nu arată rău.

Dar pentru un birou pentru PC aș fi mers pe o varianta comercială mai subțire/finuță.

Dacă aș face ceva īn genul ăsta aș merge pe blat de bucătărie și picioare de masă metalice ajustabile din Dedeman. Habar nu am dacă flambează, eventual mai ranforsez separat.

Last edited by Arise; 07-01-2019 at 22:06.
Arise is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules