lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-09-2019, 20:18   #38021
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 119 Post(s)

PC-ul meu

https://www.olx.ro/oferta/jante-oz-a...7-IDcaEyt.html

https://www.olx.ro/oferta/volan-loga...r-IDcMHS0.html

Anyone needing crap like this? Or do you know a guy who knows a guy? Strigaţi. 1000/250 pt. Lab501.
Old 17-09-2019, 23:22   #38022
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Mercedes nu prea stie sa faca ceva inhouse mai toate sunt prin firme terte sau cumparate de la firma x, y ... foarte conservatori si ca baza de date folosesc excel... sistemul tau mai are support 2-3 ani [emoji28] adica nu vei primi nimic nou doar bug fixing.
Dupa mine viitorul este bring your own device in orice domeniu.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Old 18-09-2019, 01:41   #38023
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 562 Post(s)

PC-ul meu

Default Masinute - Discutii tehnice, sfaturi, pareri

Păi sunt absolut încântat de ce îmi oferă la zi. Nici o altă mașină nu a avut updates pe partea de soft, nici nu prea aveau ce să actualizeze, că nu aveau așa ceva oricum.
De hărțile lor nu prea îmi pasă, presupun că peste 3 ani va trebui să iau o decizie, dacă le dau bani pe hărți noi și navigație sau poate o să le găsesc pe net.
Sau... poate nu mă va interesa, pentru că voi folosi probabil Carplay și Android Auto. Asta în caz că vor mai merge atunci, vor mai avea compatibilitate.
În rest pe aplicatia mobilă o să le plătesc dacă îmi va mai fi folositoare, altfel o dezinstalez și rămân cu banii, lol.
Să fim serioși peste 3 ani când expiră contractul pentru serviciile online MB/garanția nici mașina nu va mai valora o avere, de ce să mă arunc în dramă?

Un telefon cât îl poți ține? Cât să tragi de el? 4 maxim 5 ani? Așa și cu MBUX-ul ăsta, are un ușor lag, poate după updates se rezolvă sau... nu.

Pe de altă parte... navigația cică e pe HDD. Habar nu am dacă e pe bune, adică dacă chiar e un HDD inside. Pentru că pot pune un SSD. În rest hexacore, 8GB RAM și rulează Linux. Dacă se aliniază planetele și apare un OS free, mă fwt în MBUX-ul lor, instalez ce găsesc pe net și îmi place și mă bucur de viață.

Mizeriile care le fac ăștia în auto sunt la apogeu, buba se va sparge în curând, să intre electricele și Open Source-ul bine pe piață și totul va fi mai simplu și mai servisabil.

Până atunci mă bucur de jucărie...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 18-09-2019, 05:55   #38024
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Chiar sta cineva sa se joace pe aplicatiile masinii?
Important este sa am acces mai usor la setarile masinii, in rest daca merge car play este suficient pe parte de NAV.
Ajungem sa cumparam o masina in functie de ce aplicatii are, parca ar fi televizoare smart

@Arise, dupa ce ai vazut sistemul de la Alfa cred ca ala de la mercedes ti s-a parut OZN. Sper doar ca nu ai facut alegerea pe nemteasca pentru asta
Old 18-09-2019, 06:35   #38025
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

Păi cam e smart.
Cu Apple car play și Android Auto nu mai ai nevoie de navigație, folosești aplicațiile din telefon, Maps, Waze, youtube, vlc, apeluri voce etc. Iar telefonul este conectat prin cablu USB, de unde rezultă că este încărcat în permanență.
Are și cumnatul meu pe o Corsa cumpărată de acum doi ani, doar că el acum a folosit o... tehnologia nu e pentru toți
Old 18-09-2019, 11:38   #38026
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Săptămâna viitoare o să fie diverse auto la Lidl, inclusiv suport de roţi.
Old 18-09-2019, 12:27   #38027
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Chiar sta cineva sa se joace pe aplicatiile masinii?
Depinde de aplicații...
Dacă ai avea așa ceva, te-ai juca?

Sunt aplicații care pot fi oarecum utile, dar depinde de la om la om ce consideră util.
Poți de exemplu să ai radio digital (prinzi radio fără “purici”), sau poți să ai un Tidal rebranded (dar contul de Tidal merge și pe telefon, ai maxim 3 device-uri) - adică Tidal direct în mașină, poți să ai suită office (word, excel), acces direct la email client, etc.
Ai aplicații/ecrane integrate, gen theme customizabile în draci (nu știu cum să explic, un fel de rainmeter), ai dashboard cu parametrii de peformanță (cai putere, cuplu, presiunea în turbină, voltajul pe baterie și comportamentul alternatorului), etc.
Playerul stock audio este cam basic... dar comparabil ca interfață GUI cu orice player simplificat de muzică... au slider să pui tu melodia unde vrei, favorites, groups, similar,back, next, etc.

Navigație GPS - e bună, mult peste ce exista acum ceva ani, dar nu se ridică la nivelul lui Google Maps (sau Waze). Dar e ok ca substitut în multe circumstanțe. Cred. (În Constanța m-a băgat pe o fundătură, credea că dă în stradă, am ajuns la morcovi și a trebuit să dau înapoi, noroc cu camera superbă de pe marșarier). La întoarcere de la mare m-a băgat prin București deși era evident că orice navigație decentă te va trimite pe centură.
Bonus ar fi “hey mercedes”, problema e că nu știu cum să îi pronunț “Mamaia” ca și destinație.
Integrarea cu telefonul prin bluetooth este flawless (ușor de navigat și apelat), permite mai multe telefoane, am ambele puse pe mașină și Iphone și Android. La Audi de exemplu merge doar cu un device. Ca o analogie Mercedes MBUX vs. Audi MMI este un fel de iOS vs. Symbian. Te descurcai cu ambele, dar numai unul te făcea să zâmbești.

Quote:
Important este sa am acces mai usor la setarile masinii, in rest daca merge car play este suficient pe parte de NAV.
După ce treci de learning curve, MBUX-ul devine relativ simplu, ai butoane dedicate pentru:
-hardware pentru navi
-audio (radio/usb stick/bluetooth audio)
-setările mașinii
-parcare
-favorites
Din astea țopăi back and forth în funcție de ce faci.

Legat de Carplay ai dreptate, aici sunt multe de dezbătut. Doar că nu am încă Carplay, urmează să îl “cumpăr”. Deci nu pot să dau detalii strict ca feeling personal.
Pe W177 o problemă ar fi că în Carplay ecranul face format de 4:3 nu menține wide.
Comparativ cu alții, la Mercedes poți achiziționa Carplay separat (la o dată ulterioară achiziției mașinii), nu ești condiționat ca la alții de achiziția unor pachete specifice sau ca la BMW cu abonament lunar, lol.

Quote:
Ajungem sa cumparam o masina in functie de ce aplicatii are, parca ar fi televizoare smart
Cam aici am ajuns da. Este însă chestie de mentalitate.
Când te duci la dealer, te duci să cumperi o mașină. Adică o chestie cu 4 roți și volan, să te ducă de la A la B.
Cum se întâmplă să te întorci acasă cu o tabletă cu 4 roți și volan depinde foarte mult de dealer, cât de open minded ești și cred mai ales de buget.

Dacă ești săraki și nu ai referințe și termeni de comparație, nu ai nevoie de carplay, nu ai nevoie de Android Auto.

Orice telefon pus cu ventuză în ecran sau cu magnet în gura de aerisire... bam! Carplay de la mama lui. Greu să îi explici unui om ce înseamnă Carplay sau Android Auto în acest context, o să îți spună că nu îl deranjează un telefon în parbriz și că nu este așa greu să dai cu degetul, ce dacă nu ai voie la volan să faci asta, oricum toată lumea face asta și dacă poliția nu te vede unde e problema?

MBUX-ul există dintr-un motiv simplu. Mercedes și-a scos capul din kur, apoi insistența și ambiția de a avea o alternativă la Carplay/Android Auto și ce oferă Audi/BMW plus restul și probabil key point-ul, Nvidia Denver. Fără hardware-ul/platforma de la Nvidia, MBUX nu ar fi existat azi, ar fi fost ceva jenant și penibil.

Quote:
@Arise, dupa ce ai vazut sistemul de la Alfa cred ca ala de la mercedes ti s-a parut OZN. Sper doar ca nu ai facut alegerea pe nemteasca pentru asta

Alfa a fost o ambiție de moment. Mi-a plăcut fizic cum arăta. Financiar la vremea aia în primăvară nici nu prea mi-o permiteam, adică nu într-o configurație decentă. În plus dealerul a fost un mizerabil, nici nu a vrut să se uite la mine.

La Mercedes a fost altfel, m-am dus mai relaxat, am pus cărțile pe masă, am explicat ce vreau, am făcut clar faptul că eu nu sunt un “client obișnuit de Mercedes”, pe scurt ne-am înțeles. Încă o chestie... la Mercedes te duci și pleci cu mașina acasă pentru drivetest singur în mașină cu familia. Peste weekend!!!

La Citroen, Toyota, Volkswagen drive testul era ceva gen de aici până la primul giratoriu și înapoi. Ca fapt divers, după ce m-am mai cunoscut cu dealerul (agentul de vânzări) drivetestul a devenit mai relaxat, adică hai să mergem totuși prin tot orașul.

La Peugeot (acum 10 ani) și Alfa Romeo (primăvara 2019), drive testul era ceva de gen, păi doar pe aici pe la noi prin parcare dacă doriți, pe stradă oricum nu prea mergem...

Deci dacă luam Giulia, o luam și gata. Mă durea undeva că avea interfața aia banală sau nu. O luam pentru că îmi plăcea exteriorul. Punct. Dacă aveam Carplay îl foloseam, dacă nu puneam telefonul în geam și eram la fel de Zen.

Dar Giulia e o mașină relativ scumpă (ieșeam peste 45k la configurația dorită), și era și cam mare... eu sunt chitit pe hatch-uri (eventual un hot-hatch), nu aveam loc de parcare suficient pentru ea în curte.

Realistic vorbind, mulți visează la Ferrari și își cumpără Logan.
Eu am visat la Giulia și am cumpărat A class. Și nu regret nici o secundă că am alea așa. Îmi pot face damblaua cu ea, o pot tuna, body kit de AMG, un Spoiler, o buză, un wrap, o evacuare, un chip tuning... Timp și bani de ele să fie.

Last edited by Arise; 18-09-2019 at 12:31.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2019, 12:52   #38028
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Dacă ești săraki și nu ai referințe și termeni de comparație, nu ai nevoie de carplay, nu ai nevoie de Android Auto.

Orice telefon pus cu ventuză în ecran sau cu magnet în gura de aerisire... bam! Carplay de la mama lui. Greu să îi explici unui om ce înseamnă Carplay sau Android Auto în acest context, o să îți spună că nu îl deranjează un telefon în parbriz și că nu este așa greu să dai cu degetul, ce dacă nu ai voie la volan să faci asta, oricum toată lumea face asta și dacă poliția nu te vede unde e problema?
Uite cum ne-a facut săraki pe 90% din astia de pe forum cu ventuza.

Quote:
Realistic vorbind, mulți visează la Ferrari și își cumpără Logan.
@mbc: se aude? =)))))))))))
Quote:
Eu am visat la Giulia și am cumpărat A class.
Hai nu fi modest: ai dat o Alfa Romeo pe un Mercedes.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2019, 14:09   #38029
Gotul
Senior Member

Gotul's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Multumesc
Old 18-09-2019, 14:32   #38030
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Uite cum ne-a facut săraki pe 90% din astia de pe forum cu ventuza.
Vai cum ai făcut-o pe asta să sune...
Mă salvează totuși că eu nu am încă Carplay și AndroidAuto. Momentan tot la ventuză trebuie să recurg și eu.

Quote:
@mbc: se aude? =)))))))))))
Ce rău ești. A făcut un thread separat cu Skode, Hyundai i20, apoi s-a sucit la i30, Ceed, Elantra... băi de Ferrari nu a zis totuși nimic omul.

Quote:
Hai nu fi modest: ai dat o Alfa Romeo pe un Mercedes.
E mai complicat... am dat o sportivă cu design pe un hatch fun&cool.

Dacă te uiți să vezi ce zic fanii hardcore Mercedes (mă piș pe ei, și mă piș și pe ăia cu BMW-uri în cap de bagă bățul prin gard), Mercedes “adevărat” începe de la C class în sus.
A Class și B Class nu sunt merțane în opinia lor.

O să îți explice băieții că A Class e de căcat și că nu mai e merțanu ce era odată, că are motor de Renault și că e praf, pentru că este Renault.
În partea ailaltă la Renault, ăsta e mai mult sentiment de mândrie, motorul se pune și pe Mercedes, deci e mișto să ai motor de Mercedes pe Kadjar. Lol.

Adevărul (în opinia mea) este cam așa, extras și interpretat de mine din niște fabule și anecdote...

B Class este meh, mașină de familie, pixdă obosită, nici cal nici struț, dar decât să cumpăr un oribil Seria 2 de la BMW...
Dar da, oarecum de acord, nu cumperi un B Class și zici că ai merțan.

C Class e merțan, dar a pierdut valu’. Nu are MBUX, nu are predator face, cumperi o mașină deja expirată și care mai are de așteptat până la următorul facelift.
La fel și pentru Coupe, arată bestial, dar fară MBUX și fără predator face, e simplu... GTFO!

E Class, S class, merțane frate. Doar că bărcile astea luxoase nu sunt de mine, nu sunt derector de multinațională, nu sunt patron la 10 firme, nu sunt țigan. Deci nu.

De sportive și mai ales SUV-urile lor nu am comentarii, nu cunosc subiectul foarte bine.

Acum legat de A Class. Cam de când A Class-ul a devenit o compactă și nu mai e cămila aia urâtă.
Un director de la Mercedes cică a venit, a văzut ceva cifre și statistici, apoi a observat el că numai boșorogii își cumpără Mercedes. Dar cum boșorogii mai și mor, a ajuns el la concluzia că nu le va mai cumpăra nimeni mașinile peste ceva timp și că trebuie ceva făcut pentru a schimba targetul spre ciutani.
Cam așa a apărut noul A class, e un fel de baby Mercedes, cu foarte multe features de siguranță, lux, confort luate de pe E class și S class.

Nici ei nu cred că știu exact ce vor, dar merg pe segmentul ăsta tânăr, încercând să concureze cu toate hot hatch-urile de pe piață.
Fun fact: A45S+ e mai rapid (suta în 3.7s) în testele de la review-uri independenți decât GT-ul lor (suta în 4s) (Dar ei nu vor să recunoască, lol).
Nu ai bani de A45S+, există A45/A35, A250/A220 cu 4matic.
Pentru săraki ca mine există A200/A180/A160 cu motor Renault.

Lipseste doar suspensia care e normală, nu ai perne de aer ca la clasele superioare, în rest e la fel de dotată sau mai mișto (chestie de subiectivism).
Adică ecranele alea două (dacă cumperi varianta single display 2x10 inch) arată mai bine și mai integrate decât pe E/S class, acolo parcă se chinuie prea rău cu inserțiile în bord. La A class e mai simplu, puse direct, discret, exact în centru, fără mascări și chestii de ocolit.

Deci revenind... A200 nu este hot hatch, este doar un hatch foarte mișto (Abia fac suta în 8s. ). Nu este Merțan adevărat, este doar un Baby Mercedes.

Iar Giulia nu este Alfa Romeo, e ceva mai multă sportivitate acolo, mult peste ce au avut în ultimele doua decade, GT și Spider au fost ceva jenant în comparație.

Last edited by Arise; 18-09-2019 at 14:37.
Old 18-09-2019, 14:35   #38031
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 726 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Nu vad la ei pe site, dar pt saptamana viitoare sunt afisate doar alea de luni. De Joi inca n-au pus.
Old 18-09-2019, 14:50   #38032
zamoldac
Senior Member

zamoldac's Avatar

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

Sunt in catalogul PDF.
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2019, 14:58   #38033
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 726 Post(s)

PC-ul meu

Danke, gasit.

https://www.lidl.ro/ro/cataloage/rev...pmarks/page/40

P.S. Recomand solutia de curatare jante la 7.99, e foarte buna.

Last edited by Boggy; 18-09-2019 at 15:01.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2019, 15:02   #38034
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Yep, luni seara fug pân' la ei să iau suportul şi toată fâsurile alea.
Old 18-09-2019, 15:07   #38035
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Am cumpărat acum 2 ani 3 suporți din ăia auto, după ce am văzut cum arătau și ce spațiu ocupau, i-am băgat înapoi în cutie și cadou de moș crăciun i-am făcut.
Old 18-09-2019, 15:23   #38036
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Eu îmi ţin cauciucurile la fostul angajator, jantele la mecanic. Le-aş aduce să le ţin pe balcon...
Old 18-09-2019, 15:25   #38037
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

Cred că iau spray-ul pentru pană, e 20 lei.
Old 18-09-2019, 15:26   #38038
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Eu am visat la Giulia și am cumpărat A class.
Ce iti mai place sa te alinti ...
Old 18-09-2019, 15:47   #38039
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1177 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Numa' zic ca kia are update-uri gratuite 7 ani.
Old 18-09-2019, 16:00   #38040
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Ce iti mai place sa te alinti ...

Nu e ca și cum nu am anunțat. Am mai scris pe aici și acum câțiva ani că eram interesat.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Numa' zic ca kia are update-uri gratuite 7 ani.

Dacă garanția este de 7 ani este normal. Toți producătorii cred că fac asta. În perioada garanției îți fac gratuit update-uri la softuri.
Mai mult, chiar dacă este ieșită din garanție dar apare o problemă critică, gen recall, te actualizează oricum, gratuit.

Dar ăia 7 ani sunt la derută puși acolo, să dea bine la cifre. Dupa 2-3-4 ani pariez că nu vor mai actualiza nimic, parcă Samsung la telefoane sau alții se omoară să îți dea update-uri noi.

Last edited by Arise; 18-09-2019 at 16:07.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules