lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-10-2019, 13:08   #401
cristispot
Ancient friend
 
cristispot's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: bucuresti
Posts: 1,119
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
NU.
cristispot is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2019, 13:24   #402
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu mai îmi bat capul, dacă coletul nu ajunge în 3 luni la mine, puțin îmi pasă că îmi vine în prima zi după ce s-au scurs alea 3 luni. Am avut și eu răbdare, chinezu îi tot dădea extindere, dar cât să se extindă și răbdarea mea?

L-am făcut pe chinez de aproximativ 50 de cenți.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2019, 21:10   #403
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

La ultima comanda pe Aliexpress , mi-au ajuns 9 / 10 produse . Primele 3 in doua saptamani , urmatoarele 4 in alte 4 saptamani . 2 mi-au ajuns dupa 2 luni de zile si extindere . Pe ultimul l-am anulat . Plecam in Bulgaria si le-am zis ca nu am timp de discutii . A intrat Ali si mi-au dat banii . Chinezul propusese 0$ ))
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 14:49   #404
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Prima pagubă cu Banggood și Paypal.

Comanda trimisă de banggood spartă în 3 subcomenzi: prima nu e pe stock deci banii înapoi, a doua ajunge cu poșta normală, a treia e trimisă prin Royal shippments și nu mai ajunge.

Fac un claim la paypal, scriu, explic frumos, screenshots, documentat totul...

Banggood e nevoit să răspundă la solicitarea Paypal și scrie un singur rând, mai exact tracking number-ul coletului al doilea, cel primit prin posta romana.

Paypal îmi răspunde că a analizat claim-ul meu și a verificat tracking number-ul și apare ca fiind livrat, deci Banggood are câștig de cauză...

Quote:
We have reviewed this transaction(s) and are denying your claim(s). This decision was made because we received shipment tracking from the merchant confirming that the merchandise was delivered.
fml...
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 09-12-2019 at 14:53.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 16:47   #405
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu cand v-am zis de asta, voi ca eu sunt naspa. Acum uite. Amazon, in schimb, foarte corecti, chiar daca nu au Paypal.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 17:55   #406
Viewstar
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Iasi
Posts: 869
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am facut precomanda la un Tv-box ( Tanix TX3 s905x3 ) acum vreo doua luni de la Banggood, asta dupa ce am stat o luna ca sa primesc refund de la Gearbest pentru fostul tvbox pe care l-am brickuit cand am incercat sa pun un firmware pe el, deoarece se pare ca era facut din scrap parts. A ajuns in 16 zile, toate bune si frumoase, mai putin wifi-ul care avea probleme, fiind foarte instabil. Am contactat suportul, mi-au oferit refund, intr-o zi am primit banii inapoi pe Paypal, am ramas cu tvbox-ul pe care il folosesc prin cablu de net, sort of win-win situation pentru mine. Meanwhile, comanda de pe Ali data la inceputul lui septembrie s-a pierdut, pana la urma am primit refund. Am auzit ca mai multi care au facut comenzi de pe Aliexpress in septembrie nu au mai primit nimic de atunci.
Viewstar is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 18:13   #407
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Prima pagubă cu Banggood și Paypal.

Comanda trimisă de banggood spartă în 3 subcomenzi: prima nu e pe stock deci banii înapoi, a doua ajunge cu poșta normală, a treia e trimisă prin Royal shippments și nu mai ajunge.

Fac un claim la paypal, scriu, explic frumos, screenshots, documentat totul...

Banggood e nevoit să răspundă la solicitarea Paypal și scrie un singur rând, mai exact tracking number-ul coletului al doilea, cel primit prin posta romana.

Paypal îmi răspunde că a analizat claim-ul meu și a verificat tracking number-ul și apare ca fiind livrat, deci Banggood are câștig de cauză...



fml...
Din acesta cauza eu fac comanda si produsul.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 18:46   #408
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Din acesta cauza eu fac comanda si produsul.


Păi și ajungi să pierzi pe fiecare transport individual bani. De ce ai face asta?

Problema nu e Banggood aici, ăștia sunt idioți, se știe. Problema e că paypal dă dreptate merchant-ului doar pentru că a trimis un tracking number ce apare ca delivered.

Dacă tu faci 10 comenzi fiecare cu transport propriu, un merchant de rea credință, poate să ia tracking number de la alt colet sau poate să îl ia de la un alt individ din București și să îl dea către Paypal, iar Paypal îi va da dreptate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 18:55   #409
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deci de-acum la chestii de-astea explicat foarte bine si pus screenshot cu tracking number-ul de la comanda care lipseste.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 19:02   #410
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Le-am pus screenshot. Le-am dat și eu tracking number.

Dar ei (paypal) practic au cerut tracking de la banggood, ăia au dat și ei tracking la plezneală, paypal a vazut că apare ca livrat și le-au dat dreptate.

Ideea este că un merchant poate trimite un colet cu ceva ieftin la altcineva din același oraș, în caz de dispută ei au tracking number.

Paypal nu te lasă să intervii, mai întâi spui tu ce ai pe suflet, apoi merchantul trimite și el explicația ( în cazul meu tracking number și fly express parca) și apoi astepti paypal să faca dreptate. Nu ai cum sa intervii să spui că e ceva în neregulă, că nu ăla e trackingul, că bla bla.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 19:19   #411
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Păi și ajungi să pierzi pe fiecare transport individual bani. De ce ai face asta?

Problema nu e Banggood aici, ăștia sunt idioți, se știe. Problema e că paypal dă dreptate merchant-ului doar pentru că a trimis un tracking number ce apare ca delivered.

Dacă tu faci 10 comenzi fiecare cu transport propriu, un merchant de rea credință, poate să ia tracking number de la alt colet sau poate să îl ia de la un alt individ din București și să îl dea către Paypal, iar Paypal îi va da dreptate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nu prea.
Multe au transport gratuit.
Sunt magazine care au oferta pret+cost transport. Daca adauci doua produse, vei observa ca se cumuleaza si transporturile.
Cazuri si cazuri.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 19:20   #412
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Le-am pus screenshot. Le-am dat și eu tracking number.

Dar ei (paypal) practic au cerut tracking de la banggood, ăia au dat și ei tracking la plezneală, paypal a vazut că apare ca livrat și le-au dat dreptate.

Ideea este că un merchant poate trimite un colet cu ceva ieftin la altcineva din același oraș, în caz de dispută ei au tracking number.

Paypal nu te lasă să intervii, mai întâi spui tu ce ai pe suflet, apoi merchantul trimite și el explicația ( în cazul meu tracking number și fly express parca) și apoi astepti paypal să faca dreptate. Nu ai cum sa intervii să spui că e ceva în neregulă, că nu ăla e trackingul, că bla bla.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pe viitor le spui ca ai primit numai unul din cele n produse si ca tracknumberul primit nu este pentru produsul pentru care ai deschis ticket.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 19:27   #413
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu procesezi ceea ce scriu eu? Zici că lucrezi la Paypal, atât de superficial ești.

Evident că le-am scris că am primit doar unul din cele n produse.

Nu există posibilitatea să scrii că tracking numberul este pentru alt produs, pentru că nu ai cum să scrii asta. Claim-ul odată deschis, nu poți completa tu în el decât dacă îți dau ei oportunitatea. Practic după ce ți-ai scris durerea și dai send, se duce la paypal, apoi paypal așteaptă răspuns de la merchant și apoi se decide cine are dreptate. Nu mai ai ocazia să spui tu nimic, când intri în resolution center vezi că ăla e cu status deschis dar nu poți da edit, add comment, add extra info, etc. Este read only.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 20:51   #414
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Tu procesezi ceea ce scriu eu? Zici că lucrezi la Paypal, atât de superficial ești.

Evident că le-am scris că am primit doar unul din cele n produse.

Nu există posibilitatea să scrii că tracking numberul este pentru alt produs, pentru că nu ai cum să scrii asta. Claim-ul odată deschis, nu poți completa tu în el decât dacă îți dau ei oportunitatea. Practic după ce ți-ai scris durerea și dai send, se duce la paypal, apoi paypal așteaptă răspuns de la merchant și apoi se decide cine are dreptate. Nu mai ai ocazia să spui tu nimic, când intri în resolution center vezi că ăla e cu status deschis dar nu poți da edit, add comment, add extra info, etc. Este read only.
Mai baga un claim si vezi daca pe asta ti-l rezolva.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 20:54   #415
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu mai pot băga claim pe motiv că nu a ajuns.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 21:06   #416
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bagi pe alt motiv şi detaliezi în text.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 21:13   #417
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Supportul de la Paypal cred ca e mai prost decat la facebook...

Un an de zile mi-a luat sa rezolv o chestie super simpla pe care o aveam pe un cont de firma. Deci tind sa cred ca nu prea o sa rezolvi nimic cu ei...
codpin is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 21:47   #418
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da lucrez la ei
Ai dreptate
Pa

Eu.cred ca te-ai aruncat la jalba inainte sa optezi pt chat with us de la contact
Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Tu procesezi ceea ce scriu eu? Zici că lucrezi la Paypal, atât de superficial ești.

Evident că le-am scris că am primit doar unul din cele n produse.

Nu există posibilitatea să scrii că tracking numberul este pentru alt produs, pentru că nu ai cum să scrii asta. Claim-ul odată deschis, nu poți completa tu în el decât dacă îți dau ei oportunitatea. Practic după ce ți-ai scris durerea și dai send, se duce la paypal, apoi paypal așteaptă răspuns de la merchant și apoi se decide cine are dreptate. Nu mai ai ocazia să spui tu nimic, când intri în resolution center vezi că ăla e cu status deschis dar nu poți da edit, add comment, add extra info, etc. Este read only.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 09-12-2019 at 21:55.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2019, 22:23   #419
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default Magazin AliExpress

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Eu.cred ca te-ai aruncat la jalba inainte sa optezi pt chat with us de la contact

Crezi prost. Majoritatea problemelor cu Banggood le rezolv prin chat. Acum s-au încurcat nătărăii pentru că pe comanda respectivă aveam deja un refund inițial dar și un colet ajuns cu succes.






Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 09-12-2019 at 22:27.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2019, 14:33   #420
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

După un mail la support paypal (conținut aproximativ: bă ce dracu faceți, puneți botul la vrăjeala banggood?) am primit asta:

Quote:
Hello Humpty Dumpty,

We reviewed the information regarding the below claim and have accepted your claim.

We credited the full disputed transaction amount of 55,04 USD to the original funding source you used to complete this transaction. The credit should reflect in your original funding source within 5 business days. If you paid using a card, the money will be refunded to your card. It can take up to 30 days for the refund to appear on your card statement, depending on your card issuer's timeframes.

This case is now closed. We are sorry that you experienced a problem with this transaction, but hope you are happy with the outcome of this case.
...
O să revin cu ceva mențiuni mai târziu...



Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Alegere magazin online Vasile Magazine IT&C 111 29-02-2016 18:01
Ce magazin sa aleg? ViktorJDM Magazine IT&C 18 08-03-2013 03:33
likeit.ro - magazin online al RHS Micutzu Magazine IT&C 43 08-11-2011 23:10

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2289

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 06:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.