lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-02-2021, 00:01   #7341
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 46 Post(s)

PC-ul meu

@laser Nu te tine nimeni sa nu te vaccinezi daca consideri ca asa este cel mai bine pentru aproapele tau si indirect pentru societate, dar sa iti doresti ca statul sa impuna la toata populatia sa se vaccineze inseamna ca nu ai incredere ca masca, distantarea sociala si vaccinul te vor salva.
Old 22-02-2021, 00:25   #7342
laser
Senior Member

laser's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

Eu am incredere in masca, in distantare sociala si vaccin.
Dar n-am incredere in cei care nu respecta aceste simple precautii. Si crede-ma, sunt o gramada, cel putin in orase.

Sigur ca inca exista categoria de anti-vaxeri si a doua categorie care e prezenta si pe forum , cei care in teorie ar dori sa se vaccineze, dar asteapta sa o faca mai intai vecinul sa vada daca moare de la efecte adverse pe termen lung.

Primii sunt cuprinsi de teorii conspirationiste si indoctrinare media, iar cei din urma de frica. Ambele categorii in viziunea mea reprezinta oameni fara logica, singurul lucru pe care-l realizeaza este sa incetineasca rezolvarea pandemiei.

Last edited by laser; 22-02-2021 at 00:30.
laser is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 00:27   #7343
The Hater
Senior Member

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Și ce mai cauți în România? Să-ți faci vaccinul?
Poate că nu ne interesează isteriile tale!
The Hater is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 00:37   #7344
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 685 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
@laser Nu te tine nimeni sa nu te vaccinezi daca consideri ca asa este cel mai bine pentru aproapele tau si indirect pentru societate, dar sa iti doresti ca statul sa impuna la toata populatia sa se vaccineze inseamna ca nu ai incredere ca masca, distantarea sociala si vaccinul te vor salva.
Mai e o mica problema cu industrii inchise, scoli inchise, restrictii de intrare in n tari. Mai da-l in plm de vaccin, ca nu e mare *****, hai sa revenim macar aproape de normal.

Oricum, momentan ne cacam pe noi cu labareli de drepturile omului, vai, China, mi se impune, plm, dar sunt o gramada de oameni care vor sa se vaccineze si inca nu le-a venit randul.

Sa fie vaccinati mai intai toti aia care vor si dupa aia cine nu vrea nu are decat sa se cace pe el sau sa iasa in strada, sa-si ceara drepturile sau ce plm vor ei sa ceara. Momentan nici macar aproape nu suntem de momentul ala...
Old 22-02-2021, 10:02   #7345
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 726 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Și ce mai cauți în România? Să-ți faci vaccinul?
Poate că nu ne interesează isteriile tale!
Asta e reacție de perioada aia a lunii, la țiclu.
Old 22-02-2021, 10:03   #7346
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 333 Post(s)

PC-ul meu

Ești invidios?!
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 11:34   #7347
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Mentioned: 39 Post(s)

@MMonstru De revenit la normal, mai greut, multi profita pe urma pandemiei sa faca bani, si bani grei. Chit ca suna a teroria conspiratiei, se cam intampla. Vaccinarea inca este ineficienta, din cate se pare, neoficial, rata de infectare a cam ramas neschimbata. Si rata recuperarii creste. Din datele oficiale, rata mortalitatii este putin peste 2%, la care nu se da procentul celor ce au murit strict de COVID sau ca agravare a unei stari preexistente la bolnav. Oricum este mmai mult sau mmai putin relevant acest aspect, ideea e ca s-au dus saracii oameni. Nu inteleg o chestie, din cauza pandemiei, multi alti bolnavi au ramas fara posibilitatea de tratament, problema mare la bolnavii de cancer, un exemplu doar, la care intr-un singur an a crescut mortalitatea cu vreo 2 procente din cauza imposibilitatii accesarii de tratament in unitati medicale de specialitate. Si m-am lovit de problema asta, pentru ca am un (fost, sper) bolnav de cancer in familie, care a avut norocul sa termine chimioterapia fix cand a inceput pandemia, dar cu greu am reusit sa facem restul investigatiilor si analizelor pe perioada pandemiei.
Al doilea aspect care ma face sa imi pun semne de intrebare este managerierea pandemiei de catre sistemul medical. Cunosc o multime de cazuri, am avut si in familie, si colegi de munca bolnavi de COVID, care au trecut peste boala fix ca peste o gripa, fara complicatii. Si cateva cazuri imi ridica semmne de intrebare, vis a vis de schema de tratament folosita in spitale. Niste prieteni, sot si sotie, el 63 ea 54, el supraponderal, dependent de insulina zilnic, probleme cu inima, stenoze coronariene severe, cateva stent bagate pe acolo, fumator si nevasta bolnava de Vasculita, deci dupa conditiile medicale, victime sigure, au refuzat internarea, si s-au tratat acasa. Oamenii au bani, si si-au luat si tub de oxigen, au medicul fammiliei, ca sa zic asa. Dupa 8-9 zile oamenii nu mai aveau nimmic, din ce mi-au zis, doar el a avut nevoie de oxigen, vreo 2 zile. In rest fix ca pe o gripa au dus rahatul asta de virus. Plus din auzite, deci nu pot garanta din sursa sigura, alte cazuri similare. Plus ca toti din cei pe care ii cunosc si au fost internati, dar toti care au iesit din spital, dupa tratament, au ficatul facut "varza", de trag cu recuperarea lui si la 2-3 luni dupa externare.

Acum, haideti sa fim realisti, la cat se respecta regulile de protectie, masca+distantare sociala+reguli de igiena personala, chiar aveti impresia ca se poate reduce transmisia virusului? Uitati-va in jurul vostru, pe strada, la locul de mmunca, in mall-uri si hypermarketuri. Peste 70% nu respecta aproape deloc regulile. Fie au masca sub barbie, fie o tin sub nas, fie isi baga picioarele in ea masca, de distantare sociala nici nu mai vorbesc, vin calare peste tine la case, la rafturi. Eu deja am inceput sa am niste stari de nervozitate cand ies la cumparaturi si prefer sa le fac dimineata la prima ora, cand nu se ingramadesc toti imbecilii. Daca virusul asta era mai mortal si mai contagios, 90% din populatie murea din cauza prostiei si a ignorantei...
Old 22-02-2021, 11:40   #7348
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Din ce am discutat cu amici medici, toți mi-au confirmat că la covid foarte importantă este cantitatea de virus ingerată, cu cât e mai puțin (mască), cu atât boala este mai ușoară. Depinde și de reacția organismului, dacă recunoaște destul de repede virusul și începe să producă anticorpi.
Depinde de la individ, la individ.
Old 22-02-2021, 12:31   #7349
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 271 Post(s)

"Vaccinarea inca este ineficienta, din cate se pare, neoficial, rata de infectare a cam ramas neschimbata."
Aici au vacinat 17 milione si ceva, rata de infectare a scazut de la 60k pe zi la 9k pe zi, deci se pare ca vacinul isi face treaba.
Plus un articol de azi, se pare ca reduce riscul de internare cu 85-94%
https://news.sky.com/story/covid-19-...shows-12225532
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	39588244-9278683-image-a-13_1613988565204.jpg
Views:	54
Size:	127.9 KB
ID:	71875  

Last edited by i860; 22-02-2021 at 14:04.
i860 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 14:36   #7350
RaverX
Senior Member

Mentioned: 34 Post(s)

Quote:
Originally Posted by HymuraX View Post
Daca virusul asta era mai mortal si mai contagios, 90% din populatie murea din cauza prostiei si a ignorantei...
Posibil, foarte multi sunt extrem de prosti, dar nu subestima frica de moarte. Eu cred ca multi si-au bagat picioarele in masuri tocmai pentru ca:

Quote:
Originally Posted by HymuraX View Post
Cunosc o multime de cazuri, am avut si in familie, si colegi de munca bolnavi de COVID, care au trecut peste boala fix ca peste o gripa, fara complicatii.
Si la mine situatia e similara, stiu deja o gramada de oameni care au avut COVID, confirmat cu teste si pusi sa stea in carantina. Aproape toti au zis ca o gripa e mult mai naspa. Un pic de obosolea, usoare dureri de cap (doar unii) si pierdere gust/miros cateva zile. Asta e tot. Repet - la oameni testati si confirmati, cine stie cati au fost infectati cu simptome ZERO.

Da, cunosc si cateva cazuri de oameni morti, 100% dintre ei batrani (toti peste 70 ani) si cu probleme SI internati in spital, unde (cum ai zis si tu), cine stie cum sunt tratati. Au mai fost destule cazuri inainte de pandemie ca intrai in spital cu ceva problema si ieseai cu infectii grave, deci nu m-ar mira ca nu virusul sa cauzeze moartea (nici macar impreuna cu varsta si restul problemelor). As spune ca e foarte posibil ca nici macar cei putini morti sa nu fi murit, daca nu erau internati in spital.

Deci da, mare tam-tam pentru un rahat. Nu-s conspirationist, nu zic ca nu exista virusul, nu-s antivaxer, am mai zis. Dar nu-s nici mega paranoic, vai de mine, corona, murim, e cel mai naspa virus ever.

Si, tot legat de oamenii care-si baga picioarele in ele de masuri si de frica de moarte. La inceputul pandemiei era pustiu pe strada, a durat cam o luna. Apoi, incet, incet s-a dus frica. Si repet, nu cred ca din cauza prostiei si a ignorantei, ci pentru ca au fost cazuri, oamenii s-au imbolnavit si s-au vindecat. Si dupa ce auzi de nspe cazuri care au trecut peste boala mai usor ca peste o gripa (sau chiar ca peste o raceala), iti cam dai seama ca nu e dracul atat de negru.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 16:28   #7351
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 47 Post(s)

PC-ul meu

Din punctul meu de vedere, într-adevăr, sunt persoane intr-o comunitate ce compară acțiunile lor doar cu cei din cercul de cunoscuți. Urmează reguli, se protejează doar dacă și cei din jur o fac, indiferent de alte motive. Aceste reacții sunt instinctuale. În funcție de cât de multe astfel de persoane sunt, comunitatea respectivă este afectată mai mult sau mai puțin de virusul acesta. Îmi vine în minte cazul în care o turmă de oi a fost găsită înghețată într-un pârâu de munte. Turma Domnului este încă mare
doru is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2021, 18:19   #7352
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 160 Post(s)

PC-ul meu

Turma de oi inghetata intr-un parau de munte? Exclus, chiar daca are sub 0 grade, apa de munte e prea iute sa inghete.
Mai degraba undeva la campie, impotmolite, inecate si apoi inghetate, insa o paralela cu rasa umana in aceste "conditii" ar fi si mai dramatica.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2021, 13:45   #7353
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

On topic: vaccinat cu Astra-Zenecca, urmeaza rapel.
Totul simplu si rapid.
Old 23-02-2021, 13:49   #7354
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Sănătate!
Old 23-02-2021, 14:13   #7355
Danos
Senior Member

Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
On topic: vaccinat cu Astra-Zenecca, urmeaza rapel.
Totul simplu si rapid.
Simplu, cat de simplu ?
Te-ai programat pe platforma sau cum ?

Eu nici acum nu pot face programare pentru parinti desi nu stiu daca mai e nevoie daca au fost pozitivi, imi arata 0 locuri libere si pe calendar nu pot alege nici o data, nici macar in Mai sau Iunie.

Asa apare la mine pe platforma

In alta ordine de idei, azi e ultima zi de carantina si la mine, de maine sunt free, taicamiu inca se simte cam rau dar totusi e mult mai bine fata de inceput, a slabit vreo 7kg, nu prea poate sa manance, cu toate vitaminele luate nu prea are pofta de mancare, la plamani nu a fost afectat, mai mult pe partea abdominala a simtit mereu disconfort, dureri... ceva tuse inca are.
Mama si-a revenit mai rapid, eu pe perioada carantinei nu am avut nimic, cam asta a fost si cu acest virus, sper sa scapam odata de el sa revina totul cat mai normal.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2021, 14:34   #7356
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 685 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Cred ca pe kobro l-au programat de la serviciu
Old 23-02-2021, 14:47   #7357
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

Da, de la munca.
Dar simplu ma refer ca m-am dus cu formularele de triaj completate, mi-au luat temperatura, m-au intepat rapid si dupa 10 minute mi-au dat voie sa plec ca le-am zis ca m-am plictisit .
Nu era aglomeratie, cate unul la 5 minute cel mai des, dupa cum zicea pustoaica aia de doctorita, sefa de centru, iar asistentele erau foarte atente, mult prea atente fata de alte situatii.
Am schimbat cateva vorbe si le-am zis ca mai mult par ele ingrijorate decat noi, cei vaccinati.
Deci pot spune ca n-am simtit absolut nimic atunci (la 11.10), si nici pana acum.
Old 23-02-2021, 15:39   #7358
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

După rapel e posibil să apară simptome. Vezi atunci cum te vei simți.
Old 23-02-2021, 15:45   #7359
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 671 Post(s)

PC-ul meu

Eu am facut prima tura ieri si am avut frisoane si ceva temperatura azi noapte.
Locul nu ma doare, cum se zicea.
Dar acum parca sunt batut.
Doctorita mi-a zis sa nu iau antitermine daca nu sar de 38,5-39, ca sa las organismul sa lucreze.
E o nebuloasa si la ei. Ea zicea ca nu stie mare lucru, dar a observat din ce a vaccinat pana acum, ca cei care nu au avut virusul deloc, au reactie mai puternica decat ceilalti.
Old 23-02-2021, 15:48   #7360
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Așa am întâlnit și eu, cei care nu au avut covid au simptome de covid după vaccinare.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules