lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-06-2017, 11:24   #1
R@ZV@N
Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 48
Mentioned: 1 Post(s)


Default Recomandare telefon

Salut! Tatal meu doreste sa isi achizitioneze un telefon intr-un buget de 600-650 de lei. Am studiat vreo 3 telefoane insa nu stiu pe care sa il aleg:
1) Allview X3 Soul Lite
2) Huawei P8 Lite
3) Asus ZenFone Go ZB500KL
Eu personal as merge pe Huawei. Detin deja un Huawei P9 Lite insa nu de mult timp si nu ma pot pronunta foarte bine in legatura cu Huawei. Va multumesc!
R@ZV@N is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 11:54   #2
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Huawei P8 lite, daca vrei nou din magazin, sau P9 Lite second hand.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 11:55   #3
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Niciunul fiindca toate sunt prine de rahaturi inside si experienta e plina de apk-uri inutile, UI slow si complicata vs cand poti avea ceva mai oke la un pret bun mai ales ca acum sunt la oferta si au suport la android 7 clean fara rahaturi inside.

Iti recomand de departe Moto G4 play daca vrei sa fii in buget dar si mai mult iti zic sa iei G4 normal (Fara play la nume fiindca e FHD), dezavantajul e ca e de 5.5inch, dar experienta cu el pana acum din februarie e excelenta, nici un force close, bateria tine bine, ecranul e foarte oke , e foarte foarte snapy vs orice telefon din range-ul lui, camera nu e cel mai grozav punct al lui, o folosesc pe focus manual si scoate poze excelente, altfel ies neclare ca sta mult pana finalizeaza poza.

https://altex.ro/smartphone-dual-sim...-core-4g-black

https://altex.ro/smartphone-dual-sim...-core-4g-black

ti-am pus aici un compare ca sa intelegi diferente intre ele ca sunt 3 modele play, normal si plus.
http://www.gsmarena.com/compare.php3...&idPhone3=8050



P8 lite e o mizerie care nu tine bateria la el cum trebuie, interfata complicata si aiurea, agata, tot pe acolo cred ca se incadreaza si P9 dar nu ma pronunt direct fiindca nu l-am butonat las posesorii de pe aici sa revina cu feedback
Asus ZenPhone e o mizerie si mai mare, nici nu stiu ce mai cauta asus pe piata telefoanelor mai ales de la falul cu intel inside, i know this is with qualcom, meh, design-ul lui e foarte mare vs un alt telefon de 5inch, optimizarea pe interfata asus e de toata jena.
X3 - pare dragut dar totusi e un allviwe de buget care daca-l dai pe jos de cateva ori s-a terminat distractia.

Last edited by agarici cu pedale; 21-06-2017 at 12:10.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 11:58   #4
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oh nu, din nou căcatul ăla de Motorola...
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 12:02   #5
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Robÿ - argumenteaza te rog, eu macar am spus ceva din experienta nu din punga cu pufuleti, plus e la promotie si din cele 3 telefoane specificate de el am fost posesor la 2 dintre ele care au ajuns retur.

ce are G4 ? sa vezi ce fain e G5-ul pardon kakat.

Last edited by agarici cu pedale; 21-06-2017 at 12:05.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 12:09   #6
R@ZV@N
Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 48
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
@Robÿ - argumenteaza te rog, eu macar am spus ceva din experienta nu din punga cu pufuleti, plus e la promotie si din cele 3 telefoane specificate de el am fost posesor la 2 dintre ele care au ajuns retur.

ce are G4 ? sa vezi ce fain e G5-ul pardon kakat.
A caror telefoane ai fost posesor?
R@ZV@N is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 12:19   #7
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asus Zenfone 2 (ZE551ML) - o varianta cu intel si cu "hardware pe hartie" mult peste altele, initial in primele zile a mers snapy, apoi force close, agata, trebuia tot timpul sa optimizezi din apk-uril cu care vine el din fabrica memoria fiindca managementul era extrem de prost, retur, m-am incapatanat sa-l iau dupa ce cateva persoane de aici au zis sa nu-l iau.
ZenFone Go ZB500KL - am vrut sa-l cumpar de la un coleg de munca dupa ce am dat retur la del de sus, mult mai stabil decat mizeria de mai sus, bateria tinea decent, cam o zi jumatate maxim, insa agata deseori unde nu trebuia si mai apareau FC-uri rare la servicii principale, tind sa cred ca si asta avea probleme de management al ramilor.
P8 Lite, l-am testat prima data fix acum un an si ceva, interfata era greoaie, complicata pe alocuri in loc sa fie simpla ca la experienta de android curat cum e la nexus/moto, force close-uri nu am primit decat unul intr-o saptamana, bateria m-a dezamagit rau (abia daca faceam o zi cu el) nu stiu cum sta pe android 6, poate ... poate... sa zica utilizatorii de pe aici daca sunt, mi-a placut design-ul si cam atat, am renuntat la el in defavoarea unui J5 2015 de care am fost super multumit dar nu-l recomand ca are hw specs nasoale si pret aiurea pt ce ofera vs comepetitie.

LE: vorbim de experienta out of the box, nu root, ca sa fim clari.
LE2: https://altex.ro/smartphone-dual-sim...core-4g-silver
vad ca are pret buniel, mai bun ca moto, nu-i rau, intra in categoria de maybe.

http://www.gsmarena.com/compare.php3...idPhone2=8467&
uite compare-ul dintre cele 2, am avut varianta cu 4GB rami si 32 inside, fix intre cele doua daca ar fii sa primesc gratis unul l-as alege pe Zenphone Go.

LE3: Asusul la capitolul poze in real life scenario sta cam prost chiar daca au 13mp. Orice ai lua ia cu 16GB, 8GB sunt insuficienti, cand ti-e lumea mai draga nu o sa ai spatiu.

Last edited by agarici cu pedale; 21-06-2017 at 12:34.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 12:41   #8
R@ZV@N
Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 48
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Asus Zenfone 2 (ZE551ML) - o varianta cu intel si cu "hardware pe hartie" mult peste altele, initial in primele zile a mers snapy, apoi force close, agata, trebuia tot timpul sa optimizezi din apk-uril cu care vine el din fabrica memoria fiindca managementul era extrem de prost, retur, m-am incapatanat sa-l iau dupa ce cateva persoane de aici au zis sa nu-l iau.
ZenFone Go ZB500KL - am vrut sa-l cumpar de la un coleg de munca dupa ce am dat retur la del de sus, mult mai stabil decat mizeria de mai sus, bateria tinea decent, cam o zi jumatate maxim, insa agata deseori unde nu trebuia si mai apareau FC-uri rare la servicii principale, tind sa cred ca si asta avea probleme de management al ramilor.
P8 Lite, l-am testat prima data fix acum un an si ceva, interfata era greoaie, complicata pe alocuri in loc sa fie simpla ca la experienta de android curat cum e la nexus/moto, force close-uri nu am primit decat unul intr-o saptamana, bateria m-a dezamagit rau (abia daca faceam o zi cu el) nu stiu cum sta pe android 6, poate ... poate... sa zica utilizatorii de pe aici daca sunt, mi-a placut design-ul si cam atat, am renuntat la el in defavoarea unui J5 2015 de care am fost super multumit dar nu-l recomand ca are hw specs nasoale si pret aiurea pt ce ofera vs comepetitie.

LE: vorbim de experienta out of the box, nu root, ca sa fim clari.
LE2: https://altex.ro/smartphone-dual-sim...core-4g-silver
vad ca are pret buniel, mai bun ca moto, nu-i rau, intra in categoria de maybe.

http://www.gsmarena.com/compare.php3...idPhone2=8467&
uite compare-ul dintre cele 2, am avut varianta cu 4GB rami si 32 inside, fix intre cele doua daca ar fii sa primesc gratis unul l-as alege pe Zenphone Go.

LE3: Asusul la capitolul poze in real life scenario sta cam prost chiar daca au 13mp. Orice ai lua ia cu 16GB, 8GB sunt insuficienti, cand ti-e lumea mai draga nu o sa ai spatiu.
Deci mi-ai recomanda acel Asus in favoarea lui Allview? Inca nu sunt hotarat daca tatal meu va dori acel Lenovo
R@ZV@N is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 12:58   #9
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

https://www.emag.ro/telefon-mobil-as.../pd/D4N3Q2BBM/ - e mai bun pretul decat la altex, cauta cu compari.ro si price.ro

la emag ai pret mai bun si politica de retur mai buna cu banii pe card.
daca vrei sa te joci cu ce telefon vrei tu si daca nu iti place dai retur, iti recomand doar emag la acest capitol.

de X3 soul nu stiu ce sa zic, dpmdv daca ar fii sa iau pt mine nici asus, nici allview, la asus mai e o chestie nasoala, sub capacul din spate e o bulina rosie, daca cumva din greseala pui degetul pe ea transpirat/usor umed s-a inrosit si ai perdut garantia.

Poate cu putin noroc P8-ul e oke pe android 6, stiu multe telefoane care au fost mai bune pe 6.

Din toate cele 3 alese de tine doar P8 lite ti-as recomanda cu jumatate de gura doar SH fiindca are hw vechi si e mort pe update-uri , e end of life, ideea e ca si produs nou in acelasi pret ai un telefon mai bun din toate punctele de vedere, moto g4 play, android curat, update-uri la zi , baterie buna, se misca oke.

cam asta e parerea mea despre toate si cu asta inchei.

Last edited by agarici cu pedale; 21-06-2017 at 13:04.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 13:47   #10
R@ZV@N
Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 48
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
https://www.emag.ro/telefon-mobil-as.../pd/D4N3Q2BBM/ - e mai bun pretul decat la altex, cauta cu compari.ro si price.ro

la emag ai pret mai bun si politica de retur mai buna cu banii pe card.
daca vrei sa te joci cu ce telefon vrei tu si daca nu iti place dai retur, iti recomand doar emag la acest capitol.

de X3 soul nu stiu ce sa zic, dpmdv daca ar fii sa iau pt mine nici asus, nici allview, la asus mai e o chestie nasoala, sub capacul din spate e o bulina rosie, daca cumva din greseala pui degetul pe ea transpirat/usor umed s-a inrosit si ai perdut garantia.

Poate cu putin noroc P8-ul e oke pe android 6, stiu multe telefoane care au fost mai bune pe 6.

Din toate cele 3 alese de tine doar P8 lite ti-as recomanda cu jumatate de gura doar SH fiindca are hw vechi si e mort pe update-uri , e end of life, ideea e ca si produs nou in acelasi pret ai un telefon mai bun din toate punctele de vedere, moto g4 play, android curat, update-uri la zi , baterie buna, se misca oke.

cam asta e parerea mea despre toate si cu asta inchei.
Multumesc frumos de raspunsuri!
R@ZV@N is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 14:39   #11
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si eu sunt pentru Moto G4 - care varianta o fi. E un telefon care e bun pe bune, nu pe hartie. Am testat 1st hand Moto G4 standard (il am eu) si Moto G4 Play (si-a luat un coleg de cateva luni). Si eu si el suntem multumiti.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 15:07   #12
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by R@ZV@N View Post
Deci mi-ai recomanda acel Asus in favoarea lui Allview? Inca nu sunt hotarat daca tatal meu va dori acel Lenovo
Un coleg de-am meu a schimbat Asus Zenfone 2 cu Moto G4+
Am crezut eu ca face ceva gresit si mi l-a dat acasa 2 zile. O porcatie.
Allview X2 Soul l-am schimbat eu nevestei cu Moto G4 pentru ca era o porcarie sinistra primita de la serv. L-a returnat si acum a primit un VF Prime 7, pe care l-am dat lui fi-miu (pt Spero 2.0 si pentru Sphero BB-8), pentru ca se misca mai naspa decat G4 al ei.

G4 se misca mai bine si decat HTC M8-ul meu (dar eu am destule aplicatii, e generatie antica deja)
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 16:15   #13
R@ZV@N
Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 48
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Un coleg de-am meu a schimbat Asus Zenfone 2 cu Moto G4+
Am crezut eu ca face ceva gresit si mi l-a dat acasa 2 zile. O porcatie.
Allview X2 Soul l-am schimbat eu nevestei cu Moto G4 pentru ca era o porcarie sinistra primita de la serv. L-a returnat si acum a primit un VF Prime 7, pe care l-am dat lui fi-miu (pt Spero 2.0 si pentru Sphero BB-8), pentru ca se misca mai naspa decat G4 al ei.

G4 se misca mai bine si decat HTC M8-ul meu (dar eu am destule aplicatii, e generatie antica deja)
Deci G4 ar fi varianta cea mai optima?
R@ZV@N is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 16:40   #14
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

@R@ZV@N
G4 (simplu) sau G4 play, in functie de ce buget ai si in functie de cat de mare il vrea, cam acelasi rahat sunt inside plus minus cateva aspecte.

G4 (simplu) are 5.5' FHD vs G4 play 5inch HD
G4 are hardware mai nou si rezolutie FHD deci autonomie mai buna si perf.
Camera de 13 vs 8
Acumulator 3000 care nu se scoate vs 2800 la care se poate scoate, in viata mea nu am schimbat acumulator la telefon personal.
Daca gasesti la pret bun ia pe negru.

Pt 50 de lei in plus G4 (normal) eu zic ca e winner

Last edited by agarici cu pedale; 21-06-2017 at 16:44.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 18:02   #15
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Wrong
G4 si G4 Plus au cam acelasi HW.
G4 Play is a NoNo
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2017, 09:21   #16
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
P8 lite e o mizerie care nu tine bateria la el cum trebuie, interfata complicata si aiurea, agata, tot pe acolo
Man, o spun din experiență nu din auzite:
1. Bateria ține cât ține la orice smartphone normal din zilele noastre, adică îl încarc în fiecare noapte. Asta după aproape doi ani de utilizare, când era nou ținea mai mult, spre două zile.

2. Interfața nu e deloc complicată, mie EMUI mi se pare chiar foarte mișto și în niciun caz nu e plin de bloatware, cum insinuezi.

3. Nu agață! Cel puțin în aplicațiile uzuale, nu știu în jocuri and shit pentru că nu mă joc pe telefon.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2017, 15:21   #17
Sunshine
Senior Member
 
Sunshine's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Bucuresti
Posts: 437
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am de cca 1 an si un pic un Allview x3 Soul si sunt multumit de el. Bateria tinea cam 2 zile la inceput. Acum mai tine o zi, poate o zi si jumatate. Ecranul peste asteptari, AMOLED, chit ca este doar HD.
Carcasa metalica cam sensibila dar folosit fara husa iti da o senzatie de premium datorita combinatiei de aluminiu + sticla.
De mentionat sunetul in casti mai bun ca la un Samsung J5 2016 de exemplu, softul care nu agata decat asa, cand se apropie de toata memoria ocupata (aproape niciodata).
In fine, a meritat toti 1099 de lei cat a costat atunci.
Sunshine is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare telefon PAndrei Telefoane mobile si alte gadgeturi 51 10-12-2012 21:03
Recomandare telefon . madalin Telefoane mobile si alte gadgeturi 28 24-10-2012 14:02
Recomandare Telefon Mischiu Telefoane mobile si alte gadgeturi 12 28-09-2011 20:36
Recomandare telefon Kimi Telefoane mobile si alte gadgeturi 10 13-03-2010 15:31

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,125
Total Online: 3452

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.