lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-04-2017, 10:38   #1521
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Leco, in cazul asta sunt acoperiți de lege. N-ai ce face...
Practic, nu ai ghinion acum ci ai avut noroc la placa de baza.

Eu am vrut sa fac similar la Altex dar m-am răzgândit și am așteptat curierul.
Din ce stiu, doar Emag-ul primește sigur produsele înapoi chiar dacă le ridici personal din showroom (cat o mai tine și la ei politica asta).
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 10:57   #1522
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oki, multumesc de lamuriri.
Nu-i bai, data viitoare voi fi atent sa indeplinesc toate conditiile, am mers pina acum pe incredere si faptul ca in alte parti nu am intimpinat probleme, bine nici nu am multe retururi facute, 4 in total , un TV, un proc cartof, o placa de baza si placa asta video si asta la minim 30 cumparaturi in decursul a citiva ani buni, la garage asta ar fi al doilea retur de cind cumpar de la ei.
3 au fost primite fara probleme, la garage, cu placa video nu vor.
Au pierdut un client bun, ma voi orienta catre alt dealer IT, mai "maleabil"...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 25-04-2017 at 11:20.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 13:48   #1523
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by reflavius View Post
Păcat că nu ai găsit înțelegere, cumva acea ordonanță le da câștig de cauză , posibil să nu-i mai intereseze de clienții vechi, așa se întâmplă când vrei sa 'stergi'putina...

Trimis de pe al meu MI 5 folosind Tapatalk
Aceasta ordonanta asa a fost de la inceput.
Da castig de cauza cumparatorului.
Cand cumpara la distanta, nu are de unde stii daca produsul care vine este ce vrea el (poate are monitor naspa si nu vede bine pozele).
Cand livrarea bunului se face la magazin, se presupune ca vezi si verifici ce iei; si orice alta problema se rezolva in garantie, daca respectiva problema este acoperita de garantie.

Iar asta cu bancul de proba e frectie; oricum nu poti testa produsul pana nu il achiti.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 25-04-2017 at 13:54.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 13:55   #1524
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Yep, așa a fost dintotdeauna.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 22:01   #1525
tomkaten
Senior Member
 
tomkaten's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 802
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

E frectie MARE cu testul la bancul de proba.

Sa presupunem ca iau un monitor de 144 pt gaming, sugestia ar fi sa-l desfac acolo, sa-i montez talpa si toate alea si sa-l testez cu inca 20 de clienti in spate (daca ar merge toti pe proba in magazin) ? Iar refreshul cum il testez, in conditiile in care computerul ala are probabil un GT 730 de tot rasul ?

Eu niciodata, dar repet, niciodata nu am chemat curierul de la Garaj la mine acasa, si sunt client diamond. Fac 10 min cu metroul pana la ei, deci de ce l-as chema ? Adica legea incurajeaza aglomeratia si poluarea si pt cei care sunt in acelasi oras cu magazinul ? E un pic stupid.

Last edited by tomkaten; 25-04-2017 at 22:04.
tomkaten is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 22:16   #1526
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Poti comanda linistit de la Intend.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 23:46   #1527
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tu crezi că aia care fac legi au creier? Au. Întrebarea e cât la sută îl folosesc legat de ceea ce se întâmplă în jurul nostru.
Eu în seara asta am dat de niște idioți la DHL, legat de un retur. M-am enervat vreo 3 ore, pe lângă faptul ca curierul lor nu a venit să ridice coletul vinerea asta. L-a durut efectiv în cursul, scurt și la obiect. Mi-a zis în fața să îi fac reclamație. Zic nu vreau nimic decât să trimit coletul, d-le... Oameni nebuni! Ce e atât de simplu să îi zici unui om ceva clar? Vii nu vii, se poate, nu se poate, e ok comanda la voi, e prima data... 3 ore futu*e și vreo 7-8 apeluri.
Personal, am mai spus, nu mi se învârt niște rotițe în cap când dau de oameni de ăștia. Mi se pare absolut anormal.
Iar de la garaj o să iau când voi începe să donez rinichi. La fel și de la emag. In special.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 25-04-2017 at 23:57.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2017, 23:50   #1528
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by tomkaten View Post
Adica legea incurajeaza aglomeratia si poluarea si pt cei care sunt in acelasi oras cu magazinul ? E un pic stupid.
Tu sigur locuiesti in Bucuresti?

Deci sa demontam argumente

1. poluarea

Curierul respectiv oricum are cursa in zona. Asta inseamna ca el nu polueaza decat de la Gigi, care sta cu 2 strazi mai incolo si pana la mine (maxim 1-2km sa zicem).
Pe cand eu, pana la garaj de exemplu, am 20 km dus-intors.
Deci cine polueaza mai mult? ala pe 2km sau eu pe 20?

2. aglomeratia

Curierul, profesionist fiind si cunoscand zona ca in palma, va avea un traseu optimizat la sange si in mod sigur nu va genera atate aglomerari in trafic in comparatie cu mine, care sunt un amator in ale condusului.

3. poluarea bis

Traseele curierilor sunt stabilite, de cele mai multe ori (la firme care se respecta), pe baza unor softuri destul de complicate de logistica, in care se au in vedere (in ultimul timp): un consum cat mai mic si o uzura cat mai mica a masinii.
Consum mai mic=>poluare mai mica
Uzura piese mai mica=> poluare mai mica

Eu nu am astfel de trasee optimizate si rareori merg pe drumuri stiute in Bucuresti cu waze-ul vietii, care a ajuns in ultimul timp sa optimizeze mai putin si sa bage reclame mai mult.

Deci?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 26-04-2017 at 11:27.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 00:23   #1529
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mei, tu lucrezi la garage...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 00:29   #1530
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

lol; poate vrei sa spui la firma de curierat, ca le tin partea.
M-am tepuit de cateva ori si prefer achizitia la distanta.
Desigur, nu abuzez pentru rahaturi gen carduri si cine stie ce cablu usb.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 01:21   #1531
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ei, glumeam si eu...

Ce te faci totusi daca cumperi o MB, si are pinii indoiti la CPU?

Cum demonstrezi ca nu i-ai indoit tu, daca curierul aduce coletul sigilat, nefiind oblicat sa asiste la desfacerea coletului, chiar poate nepricepindu-se la hardware?

Am patit-o odata la o MB ieftina, o H6, am cerut sa verific socket-ul si erau citiva pini indoiti, placa fiind sigilata de producator, adica nou nouta.
A vazut si vinzatorul.
Mi-au dat alta placa din depozit si au modificat actele (serialul).

Daca o aducea curierul si o luam, o instalam in PC si observam pini indoiticind vroiam sa pun CPU, ce faceam cu garantia?
Basca sa fi fost vreo placa de 3-400 euro...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 26-04-2017 at 01:30.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 01:33   #1532
tomkaten
Senior Member
 
tomkaten's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 802
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Tu sigur locuiesti in Bucuresti?

Deci sa demontam argumente...
Quote:
Fac 10 min cu metroul pana la ei, deci de ce l-as chema ?
Daca fiecare ar merge ca mine, da, poluarea ar scadea considerabil, pentru ca toti le-ar lua de la sediu. Ajungand acolo cu metroul

J/K... Oricum, eu de multe ori cand cumpar ceva, vreau respectivul produs ACUM, poate si de-aia detest sa astept dupa curier...
tomkaten is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 02:02   #1533
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Tu sigur locuiesti in Bucuresti?

Deci sa demontam argumente

1. poluarea
2. aglomeratia
3. poluarea
+3 )

Eu nu iau de la curier chestii mici dintr-un motiv. Nu prea ma sincronizez cu el. Asa ca prefer sa-mi fac eu drum pe unde au ei sediu, daca-s din Bucuresti, si sa-l iau cand pot. Plus ca la majoritatea mai dai vreo 20 Ron pe transport.

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Ei, glumeam si eu...

Ce te faci totusi daca cumperi o MB, si are pinii indoiti la CPU?
[...]
+1 si ție.

Mi s-a intamplat cu CEL.ro. Acum vreo 2 ani am luat un WD Red 2TB (450Ron). L-a adus curierul in blister(punga electrostatica, si atat. va dati seama ce bine a stat in masina). L-am luat, am semnat, l-am conectat. Facea pac...pac...pac... si nu mergea. Ma, cplm?

Nu a mers deloc, indiferent ce incercam. A doua zi ma duc la ei la sediu la garantii. Dobitocul de la CEL.ro de-acolo imi zice "L-ati lovit dumneavoastra". Apai futu-ți arborele genealogic care a servit la procrearea ta, cum ai tupeul asta?

Mai pe scurt ce s-a intamplat dupa: Mi-au refuzat garantia pentru ca "l-am lovit eu", lucru care nu s-a intamplat(pe sistemul "jur pe rosu"). M-am dus la OPC. Toata treaba a durat vreo 3 luni. Am vorbit inclusiv cu directorul OPC Bucuresti... Penix. Eu am ramas cu o greutate de hartii in valoare de 450 Ron, ei cu banii mei.

Na, ce plm sa faci in cazul asta? Mi-am zis ca ma imbat odata si le sparg un termopan de 450 ron. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 02:07   #1534
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

The best solution!

Crack the window!
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 11:12   #1535
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Ei, glumeam si eu...

Ce te faci totusi daca cumperi o MB, si are pinii indoiti la CPU?

Cum demonstrezi ca nu i-ai indoit tu, daca curierul aduce coletul sigilat, nefiind oblicat sa asiste la desfacerea coletului, chiar poate nepricepindu-se la hardware?
Optiune cu deschidere si verificare continut la primire, poza cu telefonul in care sa apara coletul, mobo varza si numarul de la masina curierului (mi se pare ca astea au tahometru).

Magazinele tot timpul vor cauta (prin orice mijloace cateodata) sa diminueze costurile.
Important este sa fim mai destepti ca ele sau sa ne asiguram ca nu ne-o furam.

Se presupune ca, daca iei o componenta (nu pc intreg), stii la ce sa te uiti cand o primesti, ca altfel ti-ai lua PC gata ansamblat sau laptop.

Mai mult de atat, cand primesti o placa de baza, cutia nu vine sigilata. Daca nu este sigilata, ei trebuie sa dovedeasca faptul ca placa de baza cu respectiva serie nu avea pinii indoiti cand a plecat de la ei; nu tu ca nu i-ai indoit cand ai primit coletul de la curier.

E foarte important cum pui problema.

Eu am avut doua mari probleme cu service-urile magazinelor dealungul timpului.

1. cu pcgarage, cand mi-a dat CID la o placa de baza pt pini indoiti (cine il mai stie pe faimosul Lorand de acum multi ani de la ei, pe vremea cand aveau magazinul la Foisor); in conditiile in care eu stiam sigur canu se punea problema de pini indoiti si nici nu mi-au prezentat dovada ca erau indoiti cand au primit mobo in service de la mine.
Cand am dat placa de baza la Asus HQ, mi-au spus ca figureaza inlocuita/reparata in garantie sau ceva de genul printr-un al reseller. Si cum resellerii nu isi dau componente de la unul la altul, era clar ca importatorul o rebagase in circui "ca noua".
S-a rezolvat printr-o corespondenta Asus-Whatever in RO, am primit refund partial direct de la ei (mai putin TVA si adaosul comercial pana in Ro) si placa noua.

De atunci verific de fiecare data daca si pe certificatul de garantie este aceeasi serie ca cea de pe componenta.

2. cu emag, cand mi-au spus ca nu-mi primeste un hdd extern in garantie ca "poate l-am scapat pe jos", fara sa-mi arate vreun semn care sa divedeasca acest lucru (culmea este ca acel hdd nu functionase mai mult de 500h cumulat in anul scurs de la achizitie si nici macar nu fusese mutat din locul respectiv)
Pe vremea aia nu era cu OPC (ca asa se numea); a fost cu amenintare ca le sparg 1 geam care face mai mult decat hdd-ul, el imi spune ca sunt camere de filmat, eu ii spun ca trag cu prastia de pe blocul de vis a vis si ca poate sa o suga cu camerele lui de luat vederi care au voie sa filmeze cel mult trotuarul din fata magazinului.
Si mi-au primit hdd; am cerut restituire suma pentru ca, dupa refuzul initial nu mai sunt sigur ca imi va da un produs 100% functional.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 11:21   #1536
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
+3 )



Mi s-a intamplat cu CEL.ro. Acum vreo 2 ani am luat un WD Red 2TB (450Ron).
Omg, here we go again.
Cred ca bag in semnatura 'pățania' ta, o 'aud' de cate ori se plange unu' de nu stiu ce problema. =))))))))))))

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Last edited by walkman; 26-04-2017 at 11:23.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 11:31   #1537
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tocmai de aia trebuie sa fim atenti la orice detaliu, mai ales ca sint banii nostri in joc.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2017, 11:36   #1538
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by walkman View Post
Omg, here we go again.
Cred ca bag in semnatura 'pățania' ta, o 'aud' de cate ori se plange unu' de nu stiu ce problema. =))))))))))))

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Sa o mai spun si eu pe aia in care m-am dus cu imprimanta in garantie si mi-au zis cei de la evomag ca service-ul nu o primeste din cauza ca nu are cartusele?
In conditiile in care cartusele sunt condumabile si, in niciun caz, nu le mai aveam pe alea cu care a venit imprimanta.
Le-am spus sa transmita service-ului (care era service Samsung, nu orice joarsa de Depanero) sa ma sune sa se faca de ras ca, in calitate de service Semsung nu au tonere cu care sa testeze imprimanta, ca le dau eu factura prin care dovedesc ca am luat cartuse tot originale samsung la schimb si ca le dau cartusele numai daca imi achita c-val lor.

Si nu m-a mai sunt nimeni. In plus, service-ul a si inlocuit nu stiu ce curea or smthing la imprimanta.

__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 01-09-2017, 15:13   #1539
DUMY
Member
 
DUMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 230
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Salut!

Am returnat la shitgarage (in m****i ma**i lor de ratati) un mouse pentru ca rotita de scroll cedase si mergea in gol. Cand l-am cumparat, mi-a fost oferita o reducere de aprox. 50RON si o memorie usb bonus.

Astia vor sa se traga max pe cur acuma si mi-au zis ca imi ofera stornare in valoare de 50ron, in conditiile in care ar putea sa-mi inlocuiasca mouse-ul. Dupa vreo 10 telefoane respinse si o tara' de panarama pe servicul lor de mesaje (vad ca altfel nu se poate) imi spun ca imi inlocuiesc mouse-ul doar daca platesc memoria usb oferita bonus atunci.

Au voie sa faca asa ceva?

edit: mouse-ul e asta: https://www.pcgarage.ro/mouse/micros...uetooth-black/
__________________
...
DUMY is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2017, 15:47   #1540
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Daca ai factura .. ce scrie pe ea


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
rodarkone is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4868

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.