lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-01-2013, 04:49   #41
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Erm ca idee este de cacao 16GB din care ai de fapt la dispoziție pentru uz personal vreo 11.5GB Mai ales că nu există variante cu mai mult spațiu de stocare. De exemplu, dacă mâine vreau să plec în jurul lumii (dau un exemplu, este chiar în plan treaba totuși, deci un exemplu plauzibil), hărțile pentru navi offline ocupă vreo 15GB. Unde le bagi? A, cari și un aparățel GPS după tine

Ideea este că producătorii parcă se trag pe cur să nu-ți ofere tot ce este posibil la un moment dat. De ce plm nu pricep. La fel și HTCul ăla nou, 16GB (din care probabil tot vreo 12 utilizabili), fără card, dar cu ecran rezoluție fullHD și specs de dai pe spate. WTF is wrong with them
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 05:12   #42
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Pai deh daca nu-ti ajung cei 12gb asta e..un Igo cu full Eu nu are mai mult de 3GB cu tot cu add-on pentru poi/dem/phenom/htr/etc...apoi e simplu de ce nu se ofera nativ 32/64 Gb sti cit costa diferenta de capacitate nand? Totul se reflecta in pret final pina la urma...ei si clar tie iti trebuie un i5S Mie chiar nu...

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 07:44   #43
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

iGo pentru Android este la pământ. Folosesc Sygic, cum de altfel ar trebui orice utilizator de Android

Serios, costă diferența de capacitate NAND? Atunci de ce Nexus 4 costă în magazine 500-600EUR?

Hai c-o dăm în diverse acum. Probabil din cauza utilizatorilor ca tine nu se scot telefoanele cum trebuie, dacă omul cumpără tot ce se scoate de ce s-ar produce lucruri mai bune?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 10:59   #44
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu stiam ca are camera echivalenta cu iphone 4s...m-am speriat nitel. Restul nu ma deranjeaza. 16Gb e suficient pentru mine. Pe ipadu2, de 64gb, aveam 20Gb ocupati cu tot cu pozele de prezentare, ale mele, etc si erau vreo 3000

E zvon sau e pe bune faptul ca se scot din circulatie datorita pretului prea mic? Nu de alta, dar as strange urat cureaua pentru cei 400$ (cu tot cu transport, versiunea cu 16Gb).
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 11:11   #45
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Monstru:
3 scenarii: ISO 12233 chart, Gray chart, Color poster

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?...&idPhone3=4542

Trebuie toate scalate la 5mpx, pentru a ne raporta la Galaxy Nexus.
Din bun simț în loc de iPhone5 am pus Acer Cloudmobile S500.

Aș fi vrut să dau un link spre imaging-resource.com dar ăia nu se grăbesc cu testatul...
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 11:19   #46
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Arise - mi-am petrecut 6 ani din viata testand diverse camere (de filmat pe pelicula pentru cinema) folosind mult mai multe chart-uri si metode decat au auzit macar GSM Arena. Sunt foarte bune pentru calibrare. Nu se compara cu experienta practica.

In momentul in care scalezi la 5MP e ca si cum as filma 35mm vs 16mm si l-as nerf-ui pe primul - e o imbecilitate. Unul face la 5, unul face la 8, se compara nativ nu scalat, altfel procesezi imaginea si pa pa comparatie.

Nu, camera lui Nexus 4 nu se compara cu S3, note 2, iPhone 5 si poate nici cu CloudMobile sau P5. Am si zis ca nu e high-end stuff. N-are nici o treaba insa cu Galaxy Nexus , ala are o camera slaba si m-am jucat cu ea de o mie de ori. Focalizare si fotografiere in conditii slabe de iluminare - compara astea pe viu si o sa intelegi ce vreau sa zic.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 11:39   #47
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Știu că sunt poze de laborator și că practica e alta, dar cumva trebuie să putem compara pozele de 5mpx și 8mpx. Fără scalare mie mi se pare puțin neintutiv. Chiar dacă las pe nativ, vorbind strict în cazul de față, pentru Nexus 4 aș zice că nu îl ajută.

P.S. Sunt de acord că în low light Galaxy Nexus este praștie dar în condiții de iluminare corespunzătoare (presupun că la ăia de la phone arena a fost lumină suficientă) este evident că are mai multe detalii și mai puțin zgomot decât Nexus 4.

Și asta.
Quote:
All camera samples are taken at the lowest ISO for the cameraphone (where such setting is available) and we pick the published sample as a best pick from at least 10 test shots we take of each poster.
Deci în teorie, în condiții optime, din 10 shoturi posibile, Galaxy Nexus va scoate o imagine mai bună decât Nexus 4.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 11:48   #48
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

In teorie, in conditiile optime... din pacate in realitate nu e nici teorie si nu ai nici conditii optime la indemana.

Faptul ca un obiectiv are o putere de separatie ceva mai mare sau zgomotul e mai mic in cazul unui senzor nu tranforma respectivul agregat intr-o camera mai buna in marea majoritate a situatiilor. E rept, ce fac cei de la GSM Arena este cel mai aproape de o comparatie obiectiva si merita apreciat asta, insa nu lua rezultatele ca litera de lege.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 12:02   #49
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ok, am greșit când am spus că Nexus 4 face poze mai proaste decât Galaxy Nexus.

Dar din toată discuția presupun că se înțelege cam ce fel de cameră este pe Nexus 4.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 12:07   #50
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Mai slaba decat high-end-urile actuale, asta am zis si eu in review
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 13:27   #51
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Si eu stiam ca are camera echivalenta cu iphone 4s...m-am speriat nitel. Restul nu ma deranjeaza. 16Gb e suficient pentru mine. Pe ipadu2, de 64gb, aveam 20Gb ocupati cu tot cu pozele de prezentare, ale mele, etc si erau vreo 3000

E zvon sau e pe bune faptul ca se scot din circulatie datorita pretului prea mic? Nu de alta, dar as strange urat cureaua pentru cei 400$ (cu tot cu transport, versiunea cu 16Gb).
Cum sa se scoata din circulatie cand abia a aparut...anyway cei care vor spatiu mai mare de stocare...optimus g,dai un ban dar ai microsd,astacevprincipiul...

Sent from my S500 using Tapatalk 2
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 13:48   #52
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Optimus G? Ala care e inca pe ICS si va primi probabil JB la anu' pe vremea asta? Good one.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 14:22   #53
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Asta e,nu le poti avea pe toate.Pana acum singurul producator care ofera un pachet complet pare a fi HTC,si update la zi si constructie foarte buna si micro-sd,etc...
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 16:44   #54
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
iGo pentru Android este la pământ. Folosesc Sygic, cum de altfel ar trebui orice utilizator de Android

Serios, costă diferența de capacitate NAND? Atunci de ce Nexus 4 costă în magazine 500-600EUR?

Hai c-o dăm în diverse acum. Probabil din cauza utilizatorilor ca tine nu se scot telefoanele cum trebuie, dacă omul cumpără tot ce se scoate de ce s-ar produce lucruri mai bune?
Iaca de la Apple costurili - link - nu cred ca din cauza mea nu se pot face /scoate telefoane bune, eu sunt cota de piata 0.1 / 1000 eu nu am dat mai mult de 680 lei pe un telefon fie el si smartphone - eu sunt cantitate neglijabila - pentru mine ca roman -> 400 USD e MULT ! De aia mi-l permit la a doua reciclare...insa tot Igo voi utiliza caci nu am chef de alte soafte mai pretentioase
Deci fiecare cu ce*si permite, eu ma bucur enorm ca sunt alti care pot sa-si permita usor device-ri de 300-400 usd si chiar 700 inseamna ca atunci cand se plictisec ei pot sa-mi permit si eu o vechitura la 150 -200 USD

Spor
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	isuppli_iphone_5_component_costs.jpg
Views:	381
Size:	102.4 KB
ID:	32986  

Last edited by reflavius; 06-01-2013 at 16:47.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 17:16   #55
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,534
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sygic pentru Romania cam pute. In afara de Bucuresti, unde nu am avut probleme, in Sibiu am gasit ca exista o singura strada. Si mai sunt cateva orase mari (doar alea pe care le-am cautat eu) in situatia asta.
Din fericire te lasa sa il testezi inainte sa il cumperi, asa ca nu m-am parlit. Pentru alte tari o fi bun, dar la noi....hartile sunt cu mari lipsuri. Altfel, nu pot decat sa ii laud interfata prietenoasa si snappy si pretul mai mic decat iGo.
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 17:55   #56
i860
Ancient friend
 
i860's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 7,203
Mentioned: 285 Post(s)




Default

An iPhone Lover’s Confession: I Switched To the Nexus 4. Completely

http://gizmodo.com/5973073/an-iphone...s-4-completely
__________________
Spread mustard over it as well as it will give you an extra 20 FPS
i860 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 18:35   #57
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vai, săracul mactard, aproape că mi-au dat lacrimile.

Stai liniștit, o să scrie peste o lună că a revenit la iPhone5 pentru că Android nu a făcut X și Y și avea problema Z, la fiecare Android lansat apare un articol cu unul care a încercat switchingul și s-a întors într-un final tot la prima dragoste.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 19:09   #58
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dude, fuck off.
Se vede clar ca esti Apple Fanboy, si cauti sa dai foc la thread, poate-poate ne mai certam putin.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 20:24   #59
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@kpy_here: Ai greșit persoana, sunt mai degrabă fanatic android. :P
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2013, 23:28   #60
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by GRIP View Post
Sygic pentru Romania cam pute. In afara de Bucuresti, unde nu am avut probleme, in Sibiu am gasit ca exista o singura strada. Si mai sunt cateva orase mari (doar alea pe care le-am cautat eu) in situatia asta.
Din fericire te lasa sa il testezi inainte sa il cumperi, asa ca nu m-am parlit. Pentru alte tari o fi bun, dar la noi....hartile sunt cu mari lipsuri. Altfel, nu pot decat sa ii laud interfata prietenoasa si snappy si pretul mai mic decat iGo.
Nu știu ce Sygic folosești tu, dar eu l-am folosit în Sibiu și a mers fără probleme. De fapt, majoritatea României este foarte bine acoperită de hărțile care le au.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Google Nexus 7 - Android de buget ASUS LAB501 Articole 0 28-06-2012 02:10
Navigare prin Google Maps Micutzu Stiri 9 28-06-2011 17:23

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,139
Total Online: 3497

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.