lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-02-2018, 10:29   #53861
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 663 Post(s)

PC-ul meu

Decat unul singur care sa o frece stanga/dreapta, mai bine doua mai ieftine puse fiecare pe un rig. Plus ca in caz ca moare unul(I highly doubt it) il pui pe alalalt sa-l mimeze pe "nu". Si nici de silentiozitate nu cred ca e cazul avand atatea placi care merg langa ele.

Cel mai repede se tufe mecanismul de oscilație, motoarele sunt bulletproof, iar de "electronica" nu poate fi vorba la un cablu si un switch.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Old 20-02-2018, 10:31   #53862
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 519 Post(s)

PC-ul meu

Iti recomand unul cu vapori de apa.

Acum serios, e greu sa gasesti ceva de calitate ieftin. Cea mai importanta este calitatea rotorului, care si costa 95% din toata hardughia.
Daca vrei folosire pe termen lung mai uita-te si la posibilitatea de a schimba numai palele (daca ansamblul este turnat, va trebui sa iei unul nou).
Eficienta A++++++++++++ te cam lasa rece, ca diferentele nu sunt asa mari intre A cu un plus si A cu 16 plusuri.

La cat esti de chitros, as incerca cu cele mai ieftine la inceput (cu conditia sa fii pregatit oricand sa dai repede o fuga la Altex sa iei unul nou, daca nu ai de rezerva deja in casa). Sunt sanse sa mearga 3 luni fara oprire si sa nu crape daca il bagi intr-o priza de ups sau il alimentezi de la un stabilizator de tensiune.

LE: Argo aveau unele mai accesibile parca. Eu am umidificator si carolifer electric de la ei si au fiabilitate mare. La ventilatoare nu stiu cum stau la fiabilitate.
Daca vrei scula ie ceva AEG

Last edited by kretzu77; 20-02-2018 at 10:43.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 10:32   #53863
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 199 Post(s)

PC-ul meu

Dupa cum e suportul, e suficient sa bata dinspre stanga spre dreapta, fara nici o oscilatie, arhisuficient, am 5 ventilatoare 120mm deja in fata placilor, asta voiam sa sufle deasupra lor si sa directioneze departe aerul cald scos pe sus. Ma gandeam la ceva de genul: http://www.domo.ro/ventilatoare/vent...u-pNSA2Mzcq-l/

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro

Last edited by DeDeRa; 20-02-2018 at 10:40.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 10:35   #53864
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1032 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Dedera, pentru ce vrei tu, eu as merge la o firma care dezafecteaza birouri de lucru si as lua 2nd hand cateva. De ce? Majoritatea sunt marci industriale sau comerciale foarte bune care poate au plastic ingalbenit sau sunt pline de praf dar le cureti frumos rapid si le iei la pret de nimic. Eu mi-am luat 2 lampi de lucru extraordinare ca si functionalitate, cu bec PL-S, cu bec inclus la 20 de lei bucata. Doar becul costa 15 lei. De cand le am, doar lampa din aia folosesc la servce laptopuri.
Old 20-02-2018, 12:06   #53865
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 273 Post(s)

PC-ul meu

Default Offtopic

Quote:
Originally Posted by Rob’ View Post
Īl poate lega la loc, nu asta e problema.
Pe mine mă uimește logica lui. Taie cablul pe care īl avea gratuit apoi plătește un alt abonament pentru un singur post TV pe care oricum īl avea pe cablu. Putea memora un singur post īn TV dacă restul nu-l interesează și rezolva problema, ieftin și fără stres.

Logica mea are o logica. Ca nu e logic pentru toata lumea, nu simt nevoia de a da explicații. Am expus o problema, căutam o rezolvare, nu un psiholog.
Cablul respectiv in acest moment nu știu in ce stare este după atāția ani. Ca sa trag un cablu prin casa, cablu care nu a fost gāndit astfel, implica foarte multe alte lucruri. Īnțeleg ca pentru unii e simplu, legi și tragi, dar chiar nu este, altfel nu scriam pe forum, doch.

Last edited by mirciusx; 20-02-2018 at 12:14.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 13:04   #53866
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Am ciocan rotopercutor si burghiu pentru beton de 30 cm lungime
Old 20-02-2018, 13:05   #53867
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Default Offtopic

N-aș risca. Mai trebuie cablu, mufe. Trebuie verificat, poate nici nu mai merge. Mă leg la cap aiurea. Come on...
Old 20-02-2018, 13:34   #53868
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Trebuia sa spun ca nu am TV sau cablu și discuția continua probabil in direcția potrivită. Oh, well... @DeDeRa la 28 lei.
Old 20-02-2018, 13:50   #53869
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 507 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Fara...politica... nu ma intereseaza. Dap, e cenzura, nu e o tara libera, nu e un loc public, e platit din banii mei. Nu iti convine, te exprimi in alta parte. Simplu si elegant.
Old 20-02-2018, 14:03   #53870
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Trebuia sa spun ca nu am TV
Epic =))))))))))))))))))
Old 20-02-2018, 14:09   #53871
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Crezi ca ma uit la tv? Rar cate un meci, rar un film la Digi Film, in rest Twitch si Youtube.

Old 20-02-2018, 21:53   #53872
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 62 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Quote:
Trebuia sa spun ca nu am TV sau cablu și discuția continua probabil in direcția potrivită. Oh, well... @DeDeRa la 28 lei.
Deci sa inteleg ca vrei sa vezi pe PC sau mobil/tableta?
Daca ai abonament la Telekom sau Orange...vezi ca sigur au ceva extraoptiune TV mobile care include si eurosport.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 21:56   #53873
Nik3
Member

Nik3's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via MSN to Nik3 Send a message via Yahoo to Nik3 Send a message via Skype™ to Nik3

Dragi colegi , am nevoie de niste sfaturi de la voi , am nevoie de un nou laptop , o sa fie folosit pentru office , browsing , youtube , vizualizat filme , gaming mai putin . Bugetul este de 3.500 de lei , ecran 15 inch neaparat ips , ma gandeam la asta https://www.pcgarage.ro/notebook-lap...black-backlit/ + https://www.pcgarage.ro/memorii-note...ingle-rank-x8/ + https://www.pcgarage.ro/ssd/a-data/s...30-x4-m2-2280/ , ar mai fi si https://www.pcgarage.ro/notebook-lap...k-backlit-2yr/ + un ssd as ajunge la 4.000 de lei cea ce imi depaseste bugetul cu 500 de lei , e diferenta asa mare intre 1050 si 1060 max q 3gb ?

Si cum o fericire nu vine singura , mi-a crapat si monitorul de la desktop , nici aici nu prea stiu ce sa aleg , am un buget de aproximativ 500 de lei , il folosesc mai mult office , gaming mai putin spre deloc , la diagonala ma gandeam la un 21.5 inch , vechiul monitor era de 20 inch .
Ma uitam la acest monitor https://www.pcgarage.ro/monitoare-le...lack-freesync/ , am inteles ca merge setat pe 75 hz si pe placa video nvidia , poate gresesc corectati-ma !! , m-am uitat si la cele de 23 de inch , doar ca nu stiu ce sa zic despre diagonala asta la rezolutie 1920x1080 .
Nik3 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 22:19   #53874
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 201 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Telekomtv și digionline merg brici.... HBO go mi-a mers și din Franța.
Old 20-02-2018, 22:33   #53875
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1032 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by Nik3 View Post
Dragi colegi , am nevoie de niste sfaturi de la voi , am nevoie de un nou laptop , o sa fie folosit pentru office , browsing , youtube , vizualizat filme , gaming mai putin . Bugetul este de 3.500 de lei , ecran 15 inch neaparat ips , ma gandeam la asta https://www.pcgarage.ro/notebook-lap...black-backlit/ + https://www.pcgarage.ro/memorii-note...ingle-rank-x8/ + https://www.pcgarage.ro/ssd/a-data/s...30-x4-m2-2280/ , ar mai fi si https://www.pcgarage.ro/notebook-lap...k-backlit-2yr/ + un ssd as ajunge la 4.000 de lei cea ce imi depaseste bugetul cu 500 de lei , e diferenta asa mare intre 1050 si 1060 max q 3gb ?

Si cum o fericire nu vine singura , mi-a crapat si monitorul de la desktop , nici aici nu prea stiu ce sa aleg , am un buget de aproximativ 500 de lei , il folosesc mai mult office , gaming mai putin spre deloc , la diagonala ma gandeam la un 21.5 inch , vechiul monitor era de 20 inch .
Ma uitam la acest monitor https://www.pcgarage.ro/monitoare-le...lack-freesync/ , am inteles ca merge setat pe 75 hz si pe placa video nvidia , poate gresesc corectati-ma !! , m-am uitat si la cele de 23 de inch , doar ca nu stiu ce sa zic despre diagonala asta la rezolutie 1920x1080 .
Laptop de serviciu este Lenovo Thinkpad, nu alea facute sa te joci. In 4000 lei poti lua Thinkpad L sau Thinkpad E.
Old 20-02-2018, 22:42   #53876
Sunshine
Senior Member

Sunshine's Avatar

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Calitatea materialelor la cele 2 Lenovo mentionate este execrabila din pacate. Ecranul flexeaza de zici ca ramai cu o bucata in mana cand il ridici iar sistemul de racire nu este cel mai stralucit...
Iti recomand sa faci un efort pana la Dell 7567. Daca nimeresti unul cu ecran ips e la ghici in functie de lot dar calitatea materialelor este ce trebuie iar autonomia reala de 7h+ la utilizare normala face toti banii.
Sunshine is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2018, 00:29   #53877
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Cel mai probabil, ca ventilator de camera cu picior o sa merg fie pe Beko EFS5100W, fie pe Rowenta VU4110F0. Ca specificatii par cam la fel...plus acelasi pret.

Old 21-02-2018, 03:45   #53878
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Deci sa inteleg ca vrei sa vezi pe PC sau mobil/tableta?
Daca ai abonament la Telekom sau Orange...vezi ca sigur au ceva extraoptiune TV mobile care include si eurosport.
Nu am decat internet acasa. PC, tableta, oricare. Am abonament Orange, insa voi renunta la el in curand.

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Telekomtv și digionline merg brici.... HBO go mi-a mers și din Franța.
Tocmai mi-ai dat o idee de milioane. Tatal meu avea abonament de Digi pe care tocmai l-am platit pana la sfarsitul anului. Nestiind despre ce este vorba exact la digi online, am dat peste asta care zice ca pot accesa Digionline daca sunt client. Am inteles bine oare?

Vreau sa ma uit la ciclism doar, 2 ore pe zi probabil, dar si asta din cand in cand.
Old 21-02-2018, 08:45   #53879
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Cel mai probabil, ca ventilator de camera cu picior o sa merg fie pe Beko EFS5100W, fie pe Rowenta VU4110F0. Ca specificatii par cam la fel...plus acelasi pret.
AEG nu ai gasit la pret decent?
Old 21-02-2018, 09:00   #53880
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Ba da, doar asta: https://www.melarox.ro/ventilator-cu...-cm-negru.html - la pret decent. E unul cu palele metalice, dar e...300.

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules