lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-03-2018, 19:27   #54261
Desmond
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

@mbc: daca e vorba de Mionix Naos QG, mie mi-a ajuns. Nu am platit taxe, s-a livrat la adresa specificata in comanda. De venit, a venit din State
Desmond is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2018, 19:54   #54262
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Jegurile aduse de comunisti la orase pentru a lucra in fabrici si uzine sunt cea mai mare nenorocire care s a intamplat in acest oras. Toti nenorocitii, toti handicapati, toate javrele, toate scursurile au venit de la tara, din satucele si comunele lor, fugind de oameni si disperare, la Bucuresti. Taranul ala adevarat, muncitor, harnic, care isi vedea de vacuta, porcul si peticul lui de pamant n a plecar, a ramas la el acolo, acolo isi avea rostul si viata. In schimb nenorocitii ce au venit la Bucuresti n aveau nimic, niste saracii, inculti, lenesi si alte feluri mai grave sau mai putin grave de javre. D asta taranul actual de Bucuresti e mai mult metafora, el nefiind din Bucuresti, doar o javra ce sta in Bucuresti si face orasul de ras.
@DeDeRa, ma bucur sincer ca nu te cunosc personal. Ai probleme mari.

@Kretzu, scursurile societati sunt peste tot (indiferent de regiune) doar ca se concentreaza cu precadere in Bucuresti. Oras mare, capitala, posibilitati mai variate de combinatii.

Saptamana trecuta ies dintr-un magazin de cartier si vad un individ care parcheaza la ~4-5m de un tomberon de gunoi, scoate o punga de gunoi si o arunca spre tomberon. Loveste buza tomberonului si se sparge punga imprastiind gunoiul peste tot inclusiv peste alte masini parcate acolo. Da sa plece.
Ma uit la el, ii bat obrazul si ii zic daca lui i-ar conveni sa arunce cineva cu gunoi in fata blocului lui. Mormaie ceva si se duce sa adune gunoiul si pleca (probabil mi-a umplut frigiderul de carne). Probabil a strans gunoiul pentru ca mai erau oameni in trecere.
Sa mai vb de nesimtitii care arunca pahare de cafea, chistoace de tigara etc pe geamul masinii...
Old 15-03-2018, 20:22   #54263
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Daca mai vine un cutremur de 7 grade pe la noi si nu ar fi nici o mare mirare ca au trecut cateva zeci de ani de la ultimul, o sa faca atunci modernizari la Bucuresti, ca oricum jumate orasul o sa fie moloz.

Nu as sta in Bucuresti nici sa le am toate gratis...
Old 15-03-2018, 21:38   #54264
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 224 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Daca mai vine un cutremur de 7 grade pe la noi si nu ar fi nici o mare mirare ca au trecut cateva zeci de ani de la ultimul, o sa faca atunci modernizari la Bucuresti, ca oricum jumate orasul o sa fie moloz.

Nu as sta in Bucuresti nici sa le am toate gratis...
Daca vine un cutremur peste 7.5 cred ca luni de zile va fi paralizat orasul. In '77 a iesit Ceasca, cu excavatoarele si basculantele, acum daca va fi 20% din mobilizarea de atunci suntem fericiti. Am participat la niste simpozioane despre asa ceva si vreau doar sa spun ca dupa cutremur o sa fie nasol in Bucuresti, luni, poate chiar ani de zile vor trece pana se va stabiliza totul. Sper doar sa ma prinda in parc.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2018, 21:49   #54265
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 662 Post(s)

PC-ul meu

Sunt curios cate o sa faca si la noi asa (secunda 25)

Old 15-03-2018, 21:52   #54266
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1027 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by Desmond View Post
@mbc: daca e vorba de Mionix Naos QG, mie mi-a ajuns. Nu am platit taxe, s-a livrat la adresa specificata in comanda. De venit, a venit din State
Imi zici, te rog: a venit la posta? La vama sau posta normala?
Old 15-03-2018, 22:22   #54267
war4peace
VIP

Mentioned: 207 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
1. Cred ca traiesti intr-o lume de vis, pot sa faci nspe sesizari, se sterg cu ele la cwr.
Asta e din puţul gândirii. Personal am făcut sesizări şi s-au rezolvat, unele uimitor de repede. Da, am avut şi la care nu s-a răspuns. Acelaşi răspuns şi la #4 şi #6.
Tu câte sesizări ai făcut, unde şi legat de ce anume?

Quote:
5. Si, se mai intampla sau nu sa urce lumea peste tine? Cat timp nu te numesti ,,politie" sa aplici conform legii(care nu exista) o amenda de-l ustura anusul, faci o ilegalitate ce zici tu acolo.
Ultima oară când a dat o babă să se împingă în mine a fost acum o lună şi i-am proptit palma în piept (nesexual!) zicându-i tare "Hoooo!". Râdeau ceilalţi călători. E ilegal? Deloc.

Quote:
7. Nici eu nu am mers, dar nu mi s-a mai intamplat in oricare al oras, din tara sau din strainatate. Mie daca nu imi pun ceasul le spun sa-l puna, daca nu vor, le spun ca au de ales, ma lasa unde am ajuns sau la destinatie, ca eu nu platesc.
Ei, na. Şmecheria e să îţi cunoşti drepturile şi să eviţi un serviciu impropriu. În Bucureşti îşi permit pentru că li se permite. În alte oraşe îşi permit mai puţin pentru că li se permite mai puţin. Iar cei care le permit sunt în primul rând pasagerii.

Quote:
8. Bun, ti-ai facut partea. Mai sunt gropile? Se sterg cu ele la cwr.(a 4a oara !?)
Păi nu ţi-am zis că nu mai sunt gropile alea acolo? Eşti turc? Deci SE REZOLVĂ. Sper că acum se vede.

Quote:
9. Locuitorii definesc orasul intr-o mare masura. De ce in oricare alt oras nu m-am simtit ca in Bucuresti?
De ce trebuie să repet?
Pentru că Bucureştiul e mult mai aglomerat, e o cauză principală comparativ cu alte oraşe din ţară. Comparativ cu alte oraşe din afara ţării, sunt două motive: e mai aglomerat şi are locuitori mai needucaţi.

Quote:
11. Ce rahat de activitati civice ti se pare ca exista? Sa strang gunoaie aruncate de tarani si tigani? Sa spal trotuarele? Ca sa ce? Sa vina iar a 2a zi sa se pise cainii si tiganii pe ele si sa arunce alt taran gunoiul pe jos?
Să înţeleg că faci parte din categoria aia care nu face baie fiindcă mâine se murdăreşte din nou?
Am un amic cam nebun care într-o vreme (prin 2012) avea un quest anti-stăpâni care nu strâng rahatul câinelui. Se pomeneau oamenii cu rahaţii mânjiţi pe maşini, pe uşi, pe geamuri (la etajele inferioare). E şi asta o metodă să le bagi civilizaţia în cap. Dar mă rog, pentru tine e mai uşor să stai cu mâinile în sân şi să te vaiţi că "nu se face".

Quote:
12. Budapeste, cu densitatea aia a ei, are centura de n-ai vazut in filme. Am condus in Budapesta, la ora de varf, strada plina de masini, nu stiu daca am stat la 2 semafoare de la est spre vestul orasului. Deci despre ce vorbim? Cum a zis si Boggy, incearca sa mergi prin Bucuresti si cand e liber, stai din semafor in semafor. Nu exista o asemenea infrastructura in Bucuresti pentru ca nu s-a ocupat absolut nimeni de asa ceva, iar acum, dupa atata timp si dupa ce Bucurestiul s-a ,,dezvoltat" cat s-a dezvoltat, ma indoiesc ca se va ajunge candva la un nivel al traficului normal. De Viena nu zic nimic, ca nu are rost, e deja in alta categorie.
N-am zis că nu se poate mai bine, dar să ştii că problemele din trafic sunt în principal din cauza şoferilor. Da, semafoarele nesincronizate te întârzie cu 10%, restul de vină o au şoferii. Pentru detalii predau microfonul lui @georgesil care analizează traficul de ani de zile conform cu numerele maşinilor, să-ţi zică el rezultatele că eu ca pasager poate sunt subiectiv.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2018, 22:24   #54268
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Sunt curios cate o sa faca si la noi asa (secunda 25)

https://www.youtube.com/watch?v=JQx-aG9NqRo
Pe langa faptul ca majoritatea centrului vechi va disparea instant cu tot ce e in/pe langa el, o cladire nu e nevoie sa cada ca sa fie neutilizabila dupa. Majoritatea se vor degrada atat de mult incat va fi necesar sa le dea jos. Nici nu vreau sa ma gandesc in cati ani se va construi la loc, daca se va mai construi totul.
Eu sunt curios cum se vor comporta blocurile de 8-10 etaje cu stalpi la parte si in sus pereti. Daca se beleste vreunul sau doi stalpi, cred ca pica toata magaoaia. Acum nici nu mai ai voie sa proiectezi asa ceva, cel putin nu in zona asta.

L.E. Nu mai stau sa iti raspund la tot, dar ma frapa chestia cu *****ul manjit pe masini. Asta intelegi tu prin actiune civica? Sa ma duc sa iau *****ii de pe jos si sa ii frec pe masini sau pe la blocuri? Ok, presupunem ca nu ma deranjeaza asta, iti dai seama cat trebuie sa stai sa vezi unde sta/ce masina conduce respectivul? Asta e maxima zilei si as vrea sa ma opresc aici.
Felicitari ca ai ajutat soferii cu groapa respectiva si ca s-a miscat cine a trebuit sa se miste.

Last edited by augustus; 15-03-2018 at 22:28.
Old 15-03-2018, 22:33   #54269
war4peace
VIP

PC-ul meu

Man, stai într-un cartier ani de zile, cam începi să ştii ce vecini au câini, ce maşini au respectivii vecini, etc.
Acuma, ăsta era un caz extrem, omul era niţel dilău, dar vreau să zic că a funcţionat treaba

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 15-03-2018, 22:34   #54270
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 195 Post(s)

PC-ul meu

Mda... Am făcut sesizare la Radet datorită unor gropi, două la număr, făcute pe străduțele din spatele blocului, sesizarea fiind făcută văzând că au trecut 3 săptămâni și nu vine nimeni să astupe găurile... m-a sunat un angajat că le vor astupa în curând, dar mă roagă să îi semnez că e ok... i-am spus că atunci când vor fi astupate la nivel îi semnez... a mai durat încă 5 săptămâni până au reușit să astupe gropile.
Dacă ai nevoie să faci o săpătură ca persoană fizică, apă, canal, gaze etc. vine poliția și te somează să astupi în 24 de ore, altfel te amendează, la cei de la Radet s-au ”chinuit” două luni să astupe două gropi.
Am înțeles apoi de la vecini că au mai fost și alte sesizări depuse... dar asta e...
Old 15-03-2018, 22:36   #54271
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Ma crezi ca habar nu am ce masina conduce tipul din bloc care stiu ca are caine? Mai e vecina de langa mine care stiu masina si ca are caine, asta inseamna ca de fiecare data cand aud ca iese cu animalul sa ma duc dupa ea sa o pandesc sa vad ce face cu rahatul?
Sa nu mai zic ca din 20 de blocuri langa mine, doar pe astia 2 ii ,,cunosc". Deci, da...
Old 15-03-2018, 22:37   #54272
gogusrl
Senior Member

gogusrl's Avatar

Mentioned: 128 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl

Si eu stau aici suparat ca mi-am pierdut caciula ...
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2018, 22:42   #54273
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Eu sunt suparat ca nu-mi mai gasesc sosete, am un teanc de sosete neimperecheate. Si nu, nu intra intre tambur si cuva. Poate e o zana cu foot fetish pe-aici.
Old 15-03-2018, 22:50   #54274
gogusrl
Senior Member

gogusrl's Avatar

Mentioned: 128 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl

eu o data la un an, doi, le arunc pe toate si cumpar set nou de vara / iarna acelasi model / culoare. problem solved.
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2018, 22:55   #54275
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Si eu aveam la fel. Primavara trecuta, am aruncat absolut toate sosetele, in afara de unele flausate pe care le-am imperecheat si pus separat in sifonier. Am luat 20 perechi de sosete, 10 scurte, 10 normale, toate negre. Pe la sfarsitul toamnei am facut "recensamantul", la numar erau toate insa de culori si marimi diferite.
In functie de cate ori le speli si de cat de jegoase ajung, se deformeaza si decoloreaza.
Old 15-03-2018, 22:56   #54276
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 270 Post(s)

PC-ul meu

@war4peace "Acelaşi leitmotif: "nu arunc gunoaie şi sunt politicos" - păi ăsta e comportament standard, man, eu mă refeream la activităţi civice, puţine cum or fi, dar aparent nimeni nu se gândeşte la ele."

Vorbeam cu un amic astazi la telefon si ii zic, ma, tie lucrurile astea nu ti se par deosebite pentru ca asa e normal sa se intample. Dar cand nu le ai, e si normal sa te plangi de ele ca si cum ar fi ceva wow. Iar cand le ai, poate nu le apreciezi asa de mult exact pe motiv ca ar fi o conduita absolut normala.

Btw, vorbeam de "neveste". Dar se pupa cu discutia.
Old 15-03-2018, 22:58   #54277
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 270 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by gogusrl View Post
Si eu stau aici suparat ca mi-am pierdut caciula ...
Nu esti singurul. A mea si-a pierdut caciula asta si e tot o spuma de ceva timp. Asta daca nu i-a furat-o careva. Partea nasoala e ca nu se mai gasesc uneori ceea ce pierdem...
Old 15-03-2018, 23:06   #54278
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Femeile astea cu caciulile lor de 100-150Ron. Eu daca vad caciula mai scumpa de 20-30 lei simt arsuri pe piele de parca as fi Satana si ar fi aruncat popa cu apa sfintita pe mine.
Old 15-03-2018, 23:29   #54279
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Ma crezi ca habar nu am ce masina conduce tipul din bloc care stiu ca are caine? Mai e vecina de langa mine care stiu masina si ca are caine, asta inseamna ca de fiecare data cand aud ca iese cu animalul sa ma duc dupa ea sa o pandesc sa vad ce face cu rahatul?
Sa nu mai zic ca din 20 de blocuri langa mine, doar pe astia 2 ii ,,cunosc". Deci, da...
Acu' spune-mi mie dacă e problema mea că nu te interesează cine îţi sunt vecinii. Nu mă refer la nivel de vizoristă ci la nivel de bun simţ social.

Quote:
Old 15-03-2018, 23:49   #54280
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Nu cred ca din bunul simt social face parte sa stii a cui e masina x din locul de parcare y, si al cui e cainele z.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules