lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-06-2018, 10:44   #21
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,072
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
monitorul trebui sa fie IPS 21:9, cat mai mare poate chiar un monitor de la Dell.
De ce musai 21:9? Poate omul are alte nevoi.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 12:30   #22
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,186
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

As fi recomandat 32:9 dar din pacate sunt prea scumpe. 21:9 este mai apropiat de unghiul de vizualizare a ochilor decat 16:9 desi majoritatea iau in calcul doar unghiul in care oameni pot recunoaste symboluri sau scris vederea periferica este foarte importanta in special in jocuri, un monitor ultrawide este perfect si in productivitate ca poti sa ai mai multe ferestre deschise in acelasi timp.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Field of view.png
Views:	439
Size:	60.4 KB
ID:	62959  
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 14:00   #23
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,072
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Generalizezi prea mult:
- un 16:9 de 32" are o latime mai mare cu 3cm decat un 21.3:9 de 29" si iti pune mai bine unghiul la incercare
- orice monitor il poti apropia de ochi si astfel maresti unghiul
- conteaza foarte mult rezolutia raportata la diagonala si deci implicit si dot pitch-ul.

Sunt multe aspecte de luat in seama cand cumperi un monitor, nu doar formatul.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 14:02   #24
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dacă nu e curbat degeaba 🤣

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 14:03   #25
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
21:9 este mai apropiat de unghiul de vizualizare a ochilor decat 16:9
ochilor de chinez poate.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 14:31   #26
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,186
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

In situatia in care esti ciclop poti folosi si un monitor 4:3 fara probleme dar din pacate oameni s-au nascut cu ochii asezati pe orizontala nu pe verticala si nu foarte apropiati. Poate din poza de mai jos se va intelege mai bine de ce in 2018 trebuie sa-ti cumperi minim un 21:9 ca este accesibil .
Monitorul indiferent daca il apropii sau departezi iti va afisa acelasi lucru. Daca ecranul este IPS cu cat este mai mare cu atat mai bine, iti permiti concentratie mare de pixeli atunci automat trebuie sa-ti permiti si placa video mai performanta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	4.3 vs 16.9 vs 21.9.jpg
Views:	533
Size:	671.2 KB
ID:	62961  
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 15:42   #27
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

axel4you ai o mica obsesie cu 21:9. Uite aici:
https://prosettings.net/cs-go-pro-settings-gear-list/
Ia vezi cum e cu aspect ratio ala la oamenii care duc eficienta in jocuri la extrem ca din asta castiga verzisorii.
Iar la cei care folosesc monitorul profesional, in cazul in care folosesc mai multe ferestre de obicei combina un monitor principal bun (culori bla bla bla) care insa e si scump, cu unul secundar mai prost in care tin deschise foldere sau alte dracii care au importanta mai mica.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2018, 15:58   #28
rockeristul
Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 211
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acum vad ca este 6560 de lei. Ma nemultumeste placa de baza si RAM-ul. Ramul este single side si nu are Samsung B-die in el. Am facut o comparatie side by side si daca as lua piesele cele mai bune, mai putin placa video, m-ar duce la aprox 5000 de lei.

https://ibb.co/gEVCQJ

Sa cumpar asa, sa folosesc R9 280-ele pe care il am si sa astept dupa reduceri la placile video, sa mai astept per total, sau sa imi iau sistemul? Am inteles ca ryzen-ul e afectat destul de mult de performanta ram-ului si a placii de baza. As opta spre prima varianta, cu aceste componente.

Last edited by rockeristul; 14-06-2018 at 17:17.
rockeristul is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2018, 18:59   #29
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by rockeristul View Post
Acum vad ca este 6560 de lei. Ma nemultumeste placa de baza si RAM-ul. Ramul este single side si nu are Samsung B-die in el. Am facut o comparatie side by side si daca as lua piesele cele mai bune, mai putin placa video, m-ar duce la aprox 5000 de lei.

https://ibb.co/gEVCQJ

Sa cumpar asa, sa folosesc R9 280-ele pe care il am si sa astept dupa reduceri la placile video, sa mai astept per total, sau sa imi iau sistemul? Am inteles ca ryzen-ul e afectat destul de mult de performanta ram-ului si a placii de baza. As opta spre prima varianta, cu aceste componente.
Neah nu conteaza RAMul in realitate si uz normal, browsing, jocuri sau aplicatii uzuale. Poate in unele teste sintetice sau aplicatii sa vezi diferente notabile intre 2400 si 3000+ Mhz.

Quote:
In situatia in care esti ciclop poti folosi si un monitor 4:3 fara probleme dar din pacate oameni s-au nascut cu ochii asezati pe orizontala
Nu prea foloseste nimeni 21:9, Youtube nu foloseste asa ceva. Iar 29" sunt prea putin pentru aspectul asta. Poate un 34" sa fie ok, dar eu nu as lua 21:9 atata timp cat TVurile si monitoarele sunt majoritaea 16:9.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2018, 21:54   #30
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu prea foloseste nimeni 21:9?!? Toate filmele sunt in acel format si jocurile au inceput sa ofere suport pentru asa ceva, unele mai bine, altele mai prost.
Nu stiu tu, dar eu nu schimb monitorul prea des asa ca as prefera ceva cat de cat future-proof.
Banuiesc ca si atunci cand s-a trecut de la 4:3 la 16:9 au fost oameni care au sustinut ce sustii si tu acum.
Un monitor de 29" e cam mic intr-adevar (are inaltimea unui monitor de 24"), ideal ar fi un 34" sau 35" 1440p.

Daca ai vreodata probleme in vreun joc, schimbi rezolutia la 2560x1440, ramai cu bare verticale negre, dar cu o imagine la fel cu ce ai avea pe un monitor de 27" 16:9 2k si sa nu imi zici ca te vor deranja acele bare atata timp cat nu te deranjeaza barele orizontale de la filme.

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
axel4you ai o mica obsesie cu 21:9. Uite aici:
https://prosettings.net/cs-go-pro-settings-gear-list/
Ia vezi cum e cu aspect ratio ala la oamenii care duc eficienta in jocuri la extrem ca din asta castiga verzisorii.
Iar la cei care folosesc monitorul profesional, in cazul in care folosesc mai multe ferestre de obicei combina un monitor principal bun (culori bla bla bla) care insa e si scump, cu unul secundar mai prost in care tin deschise foldere sau alte dracii care au importanta mai mica.
Depinde cu ce te ocupi. La munca am 3 monitoare de 24", in principal folosesc AutoCad si Excel.
Fereastra de AutoCad este extinsa pe doua monitoare, pentru ca la modul in care lucrez si la ce fac am nevoie de mai multe lucruri afisate in acelasi timp si sa am si un spatiu de lucru mai mare.
In Excel am fost nevoit de cateva ori sa extind fereastra pe doua monitoare pentru a avea mai multe lucruri afisate in acelasi timp, din cauza modului in care era facut fisierul (don't ask, nu eu creasem acel fisier), iar cand lucrez cu mai mult de 2 ferestre (adica mai tot timpul) e mai usor sa lucrezi cu ferestrele impartite pe un 21:9 decat pe doua 16:9

Acasa am un 34" 21:9 si este genial pentru ambele situatii, nu m-as mai intoarce niciodata la un 16:9 (din pacate preturile lor sunt destul de mari asa ca nu pot sa le justific celor de la munca un astfel de monitor... nu inca, cel putin)
dread is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2018, 23:20   #31
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Pentru filme îţi iei TV, nu monitor extra-wide.
Asta de la unul care nu are TV şi are monitorul principal 16:10.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2018, 23:37   #32
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by dread View Post
Nu prea foloseste nimeni 21:9?!? Toate filmele sunt in acel format si jocurile au inceput sa ofere suport pentru asa ceva, unele mai bine, altele mai prost.
Prima data am luat un 21:9 in 2013, l-am returnat dupa doua zile, soarta face ca la munca sa am unul 21:9(pe langa 16:10, 16:9 si bineinteles minunatul 5:4) si nu am gasit clip pe YT care sa nu se vada cu bare verticale. La fel era si cand l-am testat acasa, unele filme erau full screen iar altele aveau bare verticale.
Jocurile, da, au inceput sa suporte 21:9 dar tot poti avea probleme cu HUD sau interfata.

Personal nu cred ca exista futureproff, mai ales in IT.
Atata timp cat 16:9 e standardul, asta recomand oricui nu vrea batai de cap

Recomand a se cumpara prin curier monitorul sau sa mergeti sa-l vedeti daca aveti posibilitatea.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2018, 23:43   #33
rockeristul
Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 211
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Monitorul asta nu va place?
https://www.emag.ro/monitor-led-ips-.../pd/D94JR2BBM/
rockeristul is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2018, 00:21   #34
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Pentru filme îţi iei TV, nu monitor extra-wide.
Asta de la unul care nu are TV şi are monitorul principal 16:10.
1. Prefer sa ma uit la filme pe monitor (chiar si cand aveam un amarat de monitor de 24" preferam sa stau comod la calculator decat sa fac yoga pe canapea).
2. Pe televizor, care e 16:9, am bare orizontale la toate filmele (exceptie serialele), pe monitorul 21:9 nu am. Nu am mai vazut de foarte mult timp un film la care sa nu fie prezente acele bare orizontale daca folosesti un ecran 16:9.

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Prima data am luat un 21:9 in 2013, l-am returnat dupa doua zile, soarta face ca la munca sa am unul 21:9(pe langa 16:10, 16:9 si bineinteles minunatul 5:4) si nu am gasit clip pe YT care sa nu se vada cu bare verticale. La fel era si cand l-am testat acasa, unele filme erau full screen iar altele aveau bare verticale.
Jocurile, da, au inceput sa suporte 21:9 dar tot poti avea probleme cu HUD sau interfata.

Personal nu cred ca exista futureproff, mai ales in IT.
Atata timp cat 16:9 e standardul, asta recomand oricui nu vrea batai de cap

Recomand a se cumpara prin curier monitorul sau sa mergeti sa-l vedeti daca aveti posibilitatea.
Legat de filme - vezi ce am scris mai sus. In cinematografie standardul nu este 16:9 decat daca este facut de amatori sau este filmat cu telefonul.

Legat de Youtube: pentru unii e relevant, pentru altii nu. De exemplu eu nu ma uit la filme pe Youtube in fullscreen, ori a background noise ori e intr-o fereastra alaturi de multe alte ferestre si mai arunc un ochi din cand in cand.


Rockeristule: monitorul acela are doar 1080p si 75Hz cu freesync. Acea rezolutie este mai potrivita pentru 24".
La diagonala de 27" as cauta ceva cu rezolutia 2560 x 1440 si daca este posibil cu refresh ceva mai mare (si tehnologia de sync in fct de placa video).

EDIT: dupa cum zicea madhorsefuzzy mai sus: "De ce musai 21:9? Poate omul are alte nevoi." dar intrebarea poate fi pusa si in sensul "De ce musai 16:9? Poate omul are alte nevoi."
Aici el trebuie sa decida ce ii este mai folositor. Eu am expus motivele pentru care consider argumetele voastre irelevante si de ce prefer un 21:9.

Daca joci competitiv si faci bani din asta, da, atunci iei un 16:9 cu un refresh peste 144Hz, dar cati dintre noi fac asta?

Last edited by dread; 15-06-2018 at 00:29.
dread is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2018, 20:50   #35
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by rockeristul View Post
O data ce te obisnuesti cu 144Hz
E bun monitorul dar trebuie sa va obisnuiti cu dot pitchul mai mare.
Quote:
In cinematografie standardul nu este 16:9 decat daca este facut de amatori sau este filmat cu telefonul.
Poate te uiti exclusiv pe Netflix sau ceva, dar la clipurile de pe Youtube se foloseste in 99.9% din cazuri 16:9 si la majoritatea filmelor de pe torente la fel.
Scot pe cele vechi care sunt 4:3 precum Stargate sau Star Trek din discutie.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2018, 12:20   #36
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stiu ce torrente folosesti sau la ce filme te uiti, dar pe filelist toate filmele pe care le-am vazut si care au aparut in ultimii doi ani sunt ori in format 21:9 ori intr-un format extrem de aproape de 21:9.
O mica precizare: nu ma uit decat la filme br-rip hd sau full hd.

Serialele, intradevar, sunt 16:9. Nu mai stiu cum erau primele sezoane din Stargate SG1, dar spre final erau si alea in format 16:9, iar Atlantis a fost de la inceput 16:9.
dread is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2018, 13:11   #37
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by rockeristul View Post
Ce parere aveti de asta?
https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-g...tie/#u17817928

Este 6800 de lei desigilat.
+1 Pentru jocuri e foarte buna cofiguratia! Chiar nu e necesar sa te lungesti la cele mai agresive memorii sau SSD.

Placa video e suficienta pentru cel putin 2 ani, dupa care poti face upgrade doar in cazul ei. In rest e futureprof sistemul in opinia mea!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2018, 18:09   #38
rockeristul
Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 211
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mda, din pacate in ziua cand am vrut sa il iau, se vanduse (sau probabil l au recatalogat baietii de la pgarage ca nou).

Am sa imi cumpar urmatoarea config:

CPU - Ryzen 7 2700x/ 5 2600x
MOBO - Aorus Gigabyte ultra gaming 7 / ultra gaming simplu
RAM - G.skill Flare X 2x8GB @3200Mhz
PSU - Leadex 2 gold+ 650W
SSD - Crucial MX500/ evo 860 de 500gb (whichever e mai ieftin)
GPU - 1060 6GB / 1070

La monitor oscilez intre un Asus de 24" 1080p TN @144Hz (aprox. 1300 lei) si Dell de 27" 1440p IPS @60Hz (aprox. 1800 lei). As lua mai mult Dell-ul tinand cont ca nu sunt gamer performant si prefer sa am mai mult spatiu pt cand codez. Pt ce joc eu, Wow, Overwatch si Battlefield nu cred ca e rau nici 60hz tinand cont ca pana acu nu m-a suparat si nu sunt gamer de profesie.

The biggest struggle e ce sa fac cu combinatia CPU + Mobo. Merita sa iau 2700x + gaming ultra 7 sau sa ma stabiles la 2600x + gaming ultra. Daca nu abuzez de streamuri si randari video, nu cred ca isi renteaza banii, chiar daca tintesc sa nu umblu la capota calculatorului 4-5 ani.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
rockeristul is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2018, 18:55   #39
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,072
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cu procesorul tu stii cel mai bine, dar ca programator iti recomand 27" cu 1440p.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2018, 21:03   #40
rockeristul
Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 211
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si de placa de baza ce pareri aveti? Puteti sa mi recomandati 2 placi de baza bune (una mai ieftinache, dar sa nu mi distruga sistemul si una best value for bucks ) atat pentru AM4 cat si pt Intel?
rockeristul is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Suport Calculator Marmota Cutia de sub birou 6 03-06-2016 16:53
Problema calculator. 2dor Cutia de sub birou 14 28-11-2011 17:37
Configurare calculator marian Placi de baza 18 24-11-2010 22:41

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,885
Total Online: 1904

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.