lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-02-2013, 23:03   #121
ionutzu71
Senior Member
 
ionutzu71's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Pitesti
Posts: 2,377
Mentioned: 21 Post(s)


Send a message via Yahoo to ionutzu71
Default

De ce nu ii contactezi telefonic ? Poate ca asa o sa ai mai mult succes .
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 23:12   #122
darco_2
Ancient friend
 
darco_2's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: timisoara
Posts: 1,818
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu



Default

la momentul respectiv imi era mai usor sa scriu mailul, din cauza zgomotului din jur. Nu e cine stie ce mare lucru dar, ma mir ca din moment ce au timpul sa raspunda pe mess, de ce nu ar avea timp si de un mail?
darco_2 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 14:59   #123
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Acum 10 minunte am primit de la ei un I5 3570k. Atat cutia cat si procesorul arata ca nu sunt prima persoana care pune mana pe ele. Cel ce a pregatit pachetul ar fi putut observa cu usurinta ca nu par noi. Aceeasi problema am avuto si in trecut cu PC-Garage. De unde sa mai cumparam?

Oricum tipul ce a pregatit comanda nu are timp sa raspunda la telefon...(probabil evomag are nevoie sa faca angajari ca cei actuali nu mai fac fata)

Last edited by GreuHip; 03-04-2013 at 15:02.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 15:22   #124
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Era sigilata cutia?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 15:35   #125
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Avea lipit scotch-ul ala rotund pe margini; in mijloc era dezlipit(la imbinarea cutiei). Cutia era rupta la colturi si CPU are o dunga verticala stearsa la culoarea aluminiului in partea dreapta. Nu pot fi sigur dar pot presupune ca a fost un cooler pe el.
Ca este vina importatorului ca este vina evomag sincer nu prea conteaza. Am avut o initiativa acum cativa ani sa nu mai intru in magazinele care ma dezamagesc (prin calitatea servirii sau prin calitatea produselor) si am ajuns ca nu mai aveam de unde cumpara. Morala invatata este ca trebuie sa ma integrez in societate. Cer mai mult decat poate oferi societatea romaneasca. Sper sa nu am probleme cu el ca nu am chef sa-l trimit inapoi.

PS: Cel putin am fost contactat pe email si abordarea a fost conform asteptarilor(adica OK).

Last edited by GreuHip; 03-04-2013 at 15:46.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 15:47   #126
Snowbawls
Ancient friend
 
Snowbawls's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucuresti
Posts: 943
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai daca era rupt pe jumatate sigiliul rotund de pe cutie e clar ca a fost desfacut, poate chiar folosit. Ai dreptul legal sa-l trimiti inapoi, te inteleg ca e deranjant si frustrant dar nu cred ca au cum sa te refuze.

Eu unul asa as face, n-as risca.
__________________
- Not to brag, but I've got the latest quad core HHD, my megabytes are 60 Ghz, my wireless RAM is Pentium, I can run websites on my BIOS and blog on my desktop, my GUI is like faster than yours, and I've got the best chipset - over 1 terabyte! Eat it, noob.
Snowbawls is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 15:52   #127
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sper eu ca singura problema posibila ar fi sa nu poata sa duca OC la extrem. In cazul meu daca duce 4.5 inseamna ca este OK. Asta daca fac referire strict la produs. Nemultumirea mea tine de cum arata produsul ajuns la mine(adica nu pare nou).

Last edited by GreuHip; 03-04-2013 at 15:55.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 16:29   #128
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cutia se poate deteriora si in procesul de transport, iar procesoarele sunt testate de Intel in fabrica TOATE. Orice procesor va avea urma de cooler pe el.

Cu toate acestea, ca sa fi linistit, poti face solicitare pe mail si poti returna produsul sub motiv ca a fost desfacut, sunt convins ca o sa iti raspunda cineva.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 17:39   #129
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asa arata cutia, daca era de la transport nu se rupea doar la colturi. Ar fi fost sifonata si in rest. Stiu ce am de facut, maine trebuie sa primesc si coolerul, daca o sa am probleme o sa-l returnez. In rest... am observat ca Evomag sta mai bine la partea de client service ca celelalte magazine.
@Monstru poti sa le sugerezi ca ar fi foarte bine, daca cel ce pregateste comenzile ar arunca un ochi peste ambalajele produselor pe care le adauga in comenzi. In felul acesta ar evita sa ajunga la clientul final produse asa cum am primit eu(nu am spus sa desfaca cutii sau mai stiu eu ce). Aceasta verificare superficiala nu ar intarzia procesul de pregatire al comenzilor si ar evita in cazul reclamatiilor solutia de a "arunca pisica" la furnizori.

Last edited by GreuHip; 28-06-2013 at 23:47.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 18:25   #130
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Chiar as fi curios daca acest caz provine de la magazin sau de la importator.
Tare imi este ca provine de la importator, dar hai sa nu facem afirmatii nefondate/nedovedite deocamdata.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 18:43   #131
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu am inteles prea bine la cine te referi cand spui sa nu ne pripim in a face declaratii nefondate. Crezi ca conteaza daca furnizorul/importatorul este vinovat de cum se prezinta produsul?
Evomag a permis sa ajunga la clientul final acest produs, eu cred ca 80% este vina magazinului la care am facut comanda.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 18:45   #132
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si de ce nu te adresezi lor cu un mail oficial?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 19:11   #133
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

M-am adresat, am primit si raspuns:
"Buna ziua.

Produsul v-a fost trimis asa cum ne-a venit furnizor.

In cazul in care produsul prezinta urmea ca ar fi fost folosit va rog sa trimiteti o solicitare de inlocuire la adresa de mail: [email protected] , unde explicati motivul solicitarii dvs.

Va multumesc si ne cerem scuze pentru situatia aceasta neplacuta.
"

Insa in naivitatea mea vreau sa-mi fac publica experienta; poate ajuta la o imbunatatire a serviciilor. Mai bine sa-mi para rau ca am incercat decat sa-mi para rau ca nu am facut nimic.

Last edited by GreuHip; 03-04-2013 at 19:16.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 19:12   #134
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si nu vrei sa vezi ce iti raspund mai intai, in naivitatea ta?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 19:26   #135
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Raul a fost deja facut. Magazinul la care pana acum totul a mers bine a primit de la mine o bila neagra. Faptul ca-l pot trimite inapoi nu este o particularitate a Evomag-ului sau un lucru extraordinar.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 19:29   #136
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

Greuhip, mai las-o dreaq ..Eram calm inainte de a ma scoate TU din minti.. Io sincer cred ca tu ai atitudine de femeie tampita!! Atata smiorcaiala pentru ce? TRIMITE UN MAIL SI APOI VINO AICI SA NE ZICI CE SI CUM...

CU REZULTATUL!!!
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 19:46   #137
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Un angajat este un om. Paote fi o problema in orice institutie pana este dibuit. Un magazin este o institutie. Ca sa poti sa vezi cum este magazinul cu tine mai intai trebuie sa apelezi la institutie nu sa generalizezi plecand de la un om.

Dar in fine, nu conteaza. Fiecare cu parerile lui...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 19:53   #138
Snowbawls
Ancient friend
 
Snowbawls's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucuresti
Posts: 943
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am ceva ani de cand colaborez cu ei si multe comenzi la activ, nu cred ca are vreo importanta valoarea totala, dar sincer sunt singurii care pana acum nu m-au dezamagit. Intotdeauna au fost prompti si politicosi in rezolvarea problemelor aparute, la comenzi si schimburi in ultimul moment, retururi, etc.

Dupa parerea mea, au cel mai bun Customer Service dintre toate magazinele online IT&C din Romania. A nu se confunda cu cele mai bune preturi sau cea mai varianta gama, dar ptr. mine conteaza foarte mult calitatea serviciilor oferite after purchase. Am lucrat cu mai toate firmele din domeniu din Bucuresti, inclusiv cu importatori gen Caro Group si RHS, pe baza de contract si nicaieri n-am intalnit acelasi nivel de profesionalism si seriozitate. Da, stiu, suna a reclama si o sa fiu acuzat ca am actiuni la ei. Departe de adevar, dar nu ma intereseaza

Situatia ta nu este nici prima, nici ultima, i se poate intampla oricarei firme si la fel ca tine, si eu sunt de parere ca vina majora ii revine retailer-ului, in speta angajatului care a preluat din depozit comanda ta, a emis factura, a ambalat produsul si l-a pasat mai departe pentru livrare. Nu exista perfectiune in nici un domeniu si probabil ca angajatul respectiv n-a acordat destula atentie, din orisice motiv, comenzii tale; nu cred ca este vorba de reavointa la mijloc.

In fine, ca tot s-a intamplat astazi, dupa ce am postat prima data si pana acum, am fost contactat de ei in legatura cu un HDD in service la ei, care a clacat subit cu DST Short Test Fail dupa numai 6 luni si care a fost inlocuit fara probleme intr-un timp foarte bun. A stat intr-un laptop Dell XPS L702x si n-a vazut torrent la viata lui, pur si simplu a vrut el sa moara. Un exemplu ca sunt o firma foarte serioasa, cu servicii de calitate, dar cu mult mai putine situatii neplacute, in comparatie cu alte firme din domeniu. Din experientele mele, bineinteles.

Imi mentin in continuare parerea ca ar fi bine sa-i faci retur.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	92402.jpg
Views:	436
Size:	469.2 KB
ID:	35267   Click image for larger version

Name:	92440.jpg
Views:	437
Size:	406.7 KB
ID:	35268  
__________________
- Not to brag, but I've got the latest quad core HHD, my megabytes are 60 Ghz, my wireless RAM is Pentium, I can run websites on my BIOS and blog on my desktop, my GUI is like faster than yours, and I've got the best chipset - over 1 terabyte! Eat it, noob.

Last edited by Snowbawls; 03-04-2013 at 19:58.
Snowbawls is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 21:57   #139
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Probabil aveti dreptate. Avand in vedere ca este prima problema intampinata la Evomag o sa presupun ca angajatul respectiv a fost intro pasa proasta.
Eu sunt foarte exigent si nu stiu cum se intampla ca am avut probleme cu cel putin 90% din magazinele de unde am achizitionat produse(in mare parte angajati slabi pregatiti sau total nepotriviti - fapt datorat salariului mic ce il ofera patronii pentru angajatii din acest segment).
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 22:09   #140
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Probabil a fost neatent - facand o plangere unde spun ei o sa atragi atentia asupra incidentului si nu o sa se mai repete. Asa ar trebui cel putin...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Voucher reducere evoMAG - pentru utilizatorii inregistrati dupa 5 Aprilie 2012 Monstru lab501 220 25-09-2018 21:47
Discutii si experiente cu SandyBridge gmc Procesoare si chipseturi 2080 12-10-2017 23:21
Colaborare evoMAG - LAB501 Micutzu Articole 8 05-04-2012 20:22

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3567

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.