lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Nivelul2
Connect with Facebook

Nivelul2 Stiri si articole de pe Nivelul2


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-06-2020, 21:30   #1
LAB501
News bringer
 
Join Date: May 2012
Posts: 4,489
Mentioned: 4 Post(s)


Default Concurs: Trimite-ne un Articol si Poti Câstiga Revista NEXT LEVEL

Ai ratat revista NEXT LEVEL? Scrie un articol pentru concursul nostru si, daca faci o treaba excelenta, te poti afla printre cei 3 câstigatori!

The post Concurs: Trimite-ne un Articol si Poti Câstiga Revista NEXT LEVEL appeared first on NIVELUL2.



More...
LAB501 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2020, 13:25   #2
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Revistele nu sunt de vanzare,
Sunt cadouri pentru cei care ne dau bani pe Patreon.
Selky is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2020, 22:13   #3
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am platit.ca boul abonam la.revista pe 12 luni cand a aparut (cea tiparita) si s-au oprit la nr 4 fara restituirea diferentei de bani. Ca sa-i ajut.ca.sunt.la inceput, ca amintiri din copilarie, ca plm.
Puteau sa imi dea urmatoarele numere sau sa imi trimita acum. Ca pe.patreon se poate.
Niste fripturisri tristi si avari. Unii din ei am unteles ca si hoti, ca au golit conturile si au fugit. Sau ce plm s-a intamplat acolo.
Asa simt nevoia de o lamaie cand aud de ei.
Si vad ca tot sunt primovati peste tot. Si aici si prin alte parti.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 19-06-2020 at 22:16.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2020, 23:36   #4
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da mai zi sa stim si noi. Anu , detalii etc
Otorongo is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 22:35   #5
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Adica? Cu ce te incalzeste?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2020, 10:41   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Eu am platit.ca boul abonam la.revista pe 12 luni cand a aparut (cea tiparita) si s-au oprit la nr 4 fara restituirea diferentei de bani. Ca sa-i ajut.ca.sunt.la inceput, ca amintiri din copilarie, ca plm.
Puteau sa imi dea urmatoarele numere sau sa imi trimita acum. Ca pe.patreon se poate.
Niste fripturisri tristi si avari. Unii din ei am unteles ca si hoti, ca au golit conturile si au fugit. Sau ce plm s-a intamplat acolo.
Asa simt nevoia de o lamaie cand aud de ei.
Si vad ca tot sunt primovati peste tot. Si aici si prin alte parti.
Firma este in faliment, statul a preluat tot. Nu au cum sa iti mai trimita nimic, ever. Revista de pe Patreon e facuta pe persoana fizica, din donatii.

Si nu, nu a golit nimeni nici un cont, nu stiu unde ai auzit asemenea aberatii, i-au bagat in pamant distribuitorii care cereau 50% comision si minunata industrie de jocuri locala care nu a considerat necesar sa bage reclama intr-un proiect de genul asta.

E o poveste trista, care demonstreaza perfect cum stau lucrurile in Romania in 2020, cu bani bagati in youtubarasi si tot felul de influenkeri si reviste lasate sa moara de foame.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 07:28   #7
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Cred ca e o discutie sensibila mai ales pentru cei care au pierdut bani si culmea e .. mie nu mi-e ciuda ca am pierdut bani, ci mai degraba pentru ca am pierdut revista

Insa ma uit acum ca revista asta fizica a fost scoasa cu suportul a 100 oameni (sper sa numa insel) ... sunt curios cati abonati au avut ei platitori in avans pe 12 luni si de ce n-a s-ar fi putut aplica aceelasi model.

Eu sunt patreon la o revista care ma costa doar 5$/ numar .. nu are nici o reclama e fix facuta din banii patreonilor, de asemeni sustin in continuare presa scrisa avand abonament la alte cateva reviste de profil (Retro gamer, Edge, Wired .. etc) ghici ce .. acum in pandemie am primit mail ca e mai greu cu posta, ca ei imi pastreaza revistele in format fizic pentru 2-3 luni insa mi-au oferit access la varianta in format electronic (desi aceasta costa extra in mod normal) pai sa nu iubesti asa ceva

Si da .. e greu cu presa scris, multe reviste detinute de trusturi uriase de presa (Ziff Davis) sau reviste "de casa" (Nintendo Power) au dat faliment, insa altii au supravietuit (ex. retro gamer) sau au inviat din cenusa (ex de mai sus cu revista sustinuta prin patreon) insa nu trebuie sa ne pierdem speranta.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 11:29   #8
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Și eu am plătit la început câteva numere, am primit parcă doar primele două numere, de fiecare dată îndoite brutal si îndesate în cutia poștală.
Apoi firul s-a rupt, am plătit parcă încă 2 numere, dar nu au mai ajuns la mine... cică au fost trimise, dar că poșta, că viața, că încurcăturile, că... pana mea.

Sincer nu e ok deloc si ăsta nu e un mod de a conduce un business, pentru că dacă mâine EMAG-ul îmi ia banii și apoi vine cu scuze că nu au ajuns comenzile și dă vina pe Fan curier sau mai știu eu ce și-au închis business-ul și ei.

Nu e suficient să fii "poet", să scrii articole și apoi să speri că ajunge revista unde trebuie. Este cam obligatoriu să te implici în tot lanțul de distribuție...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 12:48   #9
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Poetii nu sunt neaparat buni businessmani. Intr-o lume ideala nici nu ar trebui sa fie.... doar ca noi traim in Romania.

Legat de Patreon, e mult mai simplu sa faci o revista asa, sa platesti doar tipografia si posta. Asta e chiar fezabil.

Nu e fezabil. sa faci o revista cu angajati, cu sediu fizic, cu distributie clasica, fara bani din reclame. Ei au fost pe minus de la bun inceput si din pacate nu m-au ascultat la anumite sfaturi (se lucreaza exclusiv de acasa, etc, etc).

Chiar e trista povestea si nu a fost rea-vointa in spate, doar nepricepere din partea lor si mizerie din partea distribuitorilor si a industriei...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 18:55   #10
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Firma este in faliment, statul a preluat tot. Nu au cum sa iti mai trimita nimic, ever. Revista de pe Patreon e facuta pe persoana fizica, din donatii.

Si nu, nu a golit nimeni nici un cont, nu stiu unde ai auzit asemenea aberatii, i-au bagat in pamant distribuitorii care cereau 50% comision si minunata industrie de jocuri locala care nu a considerat necesar sa bage reclama intr-un proiect de genul asta.

E o poveste trista, care demonstreaza perfect cum stau lucrurile in Romania in 2020, cu bani bagati in youtubarasi si tot felul de influenkeri si reviste lasate sa moara de foame.
Si de ce mi-ar pasa mie mai mult de ei decat de mine, pe banii mei?
Puteam sa primesc revista asta de pe persoana fizica pentru banii platiti atunci, dar de ce ar face-o nu?
Ca doar una e firma si alta este persoana fizica, pe sistem boss, sure.
Cand dai ceva (bun, serviciu, content de orice fel) pe bani (patreon, revolut, whatever) nu mai este donatie, ci vanzare, cu tot ce decurge de aici.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 19:46   #11
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Si de ce mi-ar pasa mie mai mult de ei decat de mine, pe banii mei?
Puteam sa primesc revista asta de pe persoana fizica pentru banii platiti atunci, dar de ce ar face-o nu?
Ca doar una e firma si alta este persoana fizica, pe sistem boss, sure.
Cand dai ceva (bun, serviciu, content de orice fel) pe bani (patreon, revolut, whatever) nu mai este donatie, ci vanzare, cu tot ce decurge de aici.

Nope, nu are de ce sa iti pese. Doar sa nu mai vorbesti tampenii cu plecat cu banii si ce alte imbeciltati ai auzit (dracu stie unde).

Iar daca nu ai mintea de a face diferenta intre o revista pe care oamenii si-au platit-o cu banii lor pe Patreon si o entitate juridica care iti vinde un produs... e problema ta.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 20:58   #12
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu conteaza modul de plata man. Daca platesti oriunde pt o revista e vanzare-cumparare.
Patreon se vrea pt donatii.
Dar o sa dispara si asta, ca deja sunt in colimator pe la anaf cei care incaseaza "donatii" pe patron, dar de fapt sunt in schimbul unor servicii (content video la.standup-eri &co) sau bunuri (reviste, tricouri gen).
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 21:43   #13
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu intelegi. Nu au facut profit, fiecare... patreon sau cum ii spui omului care doneaza pe patreon si-a platit printarea, shipping-ul, etc. Centralizat, da, dar practic fiecare si-a platit numarul lui si inca o particica pentru cateva numere extra care se dau la diverse concursuri.

Deci nu are cum sa iti dea cineva tie un numar, ca s-au facut 120 sau ceva de genul. Nu a vandut nimeni nimic. Si toti care au scris pe acolo, subsemnatul included, am scris moca. Bine, eu am scris moca si in celelalte numere, dar asta e alta discutie.

Iar ANAF-ul n-are ce sa ia la ochi, ca sunt bani stransi pe o platforma cu sediul in alta tara, cheltuiti pe o tipografie si un curier de aici, deci platind taxe in RO. Si daca prin absurd cu asta au ei probleme, nu e bai, se pot printa in alta tara, ca sa nu mai primeasca statul roman bani deloc.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 21:50   #14
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pe Patreon ești întrebat dacă reprezinți un business sau nu și trebuie să îți declari țara.
În funcție de zonă și de țară și dacă ești un business ăia (adică patreon.com) știu cum colectează banii de la patroni (cei ce te susțin pe patreon).
Când vrei să scoți banii ăștia sunt ținuți în USD, dacă faci withdraw în contul la o bancă locală din România ești deja un business în toată regula, deci răspunzi în fața ANAF.

Nu știu cum fac alții, dar dacă este posibil să scoți banii din Patreon pe persoană fizică și să ți se rupă la banană de ANAF atunci și eu aș vrea să știu cum.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2020, 00:47   #15
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ma doare in cuc, nu e problema mea, eu nu sunt de acord oricum cu chestii de genul Patreon. Daca te intereseaza evaziunea fiscala, eu personal iti recomand sa nu faci asa ceva.

Eu am raspuns punctual la o chestie. Nu am nici un fel de afiliere legala sau financiara cu ei, nu stiu cum au scos banii sau pe ce. Iti spun doar ca firma care avea nivelul2 e in faliment si oamenii aia si-au platit singuri revistele. Daca incepeti sa o ardeti in chichite si chitibusarii cu mine imi bag **** si inchid threadul imediat, nu sunt purtatorul lor de cuvant, nu ma intereseaza ce fac sau cum fac. Doar nu mi se pare normal sa fie acuzati niste oamenii care si-au rupt ficatii incercand sa faca ceva de *****uri de genul "au fugit cu banii", chiar daca they miserably failed.

Nu e normal sa nu livrezi produsul clientului platitor, sunt absolut de acord cu asta, dar nu a fugit nimeni cu nici un ban, a fost o combinatie nefericita intre bad management si tara de *****, cu o industrie de *****.

Eu i-am ajutat mereu gratuit si mai las auto-threadurile astea in caz ca mai e cineva interesat cand mai apare ceva nou de la ei. Nici unul dintre ei nu are cont aici si nici unul nu citeste ce spuneti voi aici.

So how about nu ma fwteti pe mine la icre pentru ce fac altii?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2020, 00:53   #16
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si btw.... nu am fost niciodata de acord cu ideea de revista print in zilele noastre - e prea mic domeniul nostru ca sa o poti face. Chiar daca faci good management tot la faliment ajungi, dupa umila mea parere.

Si btw btw, logica ta cu banca e cam de kkt
Din ce stiu persoanele fizice au cont in banca in Romania, nu doar persoanele juridice. Banii pe care ii scoti "de pe net" intr-un cont trebuie declarati si taxati oricum, indiferent ca esti persoana fizica sau juridica.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2020, 06:58   #17
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

În Romania nu poți desfășura o activitate comercială ca persoană fizică. Trebuie să te înregistrezi ca persoană juridică.
Nu includ aici cazuri speciale gen babele din piață.
În fine, ai dreptate în restul postului deci discuția pe teme și posibile evaziuni nu ar trebui să o continuăm.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2020, 10:27   #18
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nu intelegi. Nu au facut profit, fiecare... patreon sau cum ii spui omului care doneaza pe patreon si-a platit printarea, shipping-ul, etc. Centralizat, da, dar practic fiecare si-a platit numarul lui si inca o particica pentru cateva numere extra care se dau la diverse concursuri.

Deci nu are cum sa iti dea cineva tie un numar, ca s-au facut 120 sau ceva de genul. Nu a vandut nimeni nimic. Si toti care au scris pe acolo, subsemnatul included, am scris moca. Bine, eu am scris moca si in celelalte numere, dar asta e alta discutie.

Iar ANAF-ul n-are ce sa ia la ochi, ca sunt bani stransi pe o platforma cu sediul in alta tara, cheltuiti pe o tipografie si un curier de aici, deci platind taxe in RO. Si daca prin absurd cu asta au ei probleme, nu e bai, se pot printa in alta tara, ca sa nu mai primeasca statul roman bani deloc.
Pentru nonprofit exista fundatii si ong-uri ca forme de organizare reglementate.
Tu o iei cam personal si nu stiu de ce.
Eu am asteptat niste scuze de la ei. Puteau chiar sa mi le trimita pdf daca erau seriosi. Daca tot sunt poeti, cred ca stiu sa scrie 3 randuri fraierilor care au ramas cu banii dati, nu?
Mie nu mi-au dovedit pana acum decat ca sunt fripturisti. Poeti, ce-i drept, dar poeti fripturisti.
Stii care e regretul? Ca mi-am antrenat si ceva prieteni "ba, a reaparut level. Sunt la inceput. Faceti si voi abonamente sa le dam un push, ca sunt la inceput"
Si au facut-o (o parte). Si si-au luat aceeasi teapa. Unii mi-au batut obrazul. Iar pt mine asta inseamna mai mult decat banii aia.
Iar legat de Patreon am vorbit serios. A crescut procentul incasarilor prin el pt bunuri si servicii. Si au inceput sa aprinda beculete. Asa cum a aprins si Revolut, de au trebuit sa limiteze chestii si sa ceara chestii pentru anumite sume. Dar o sa mai vorbim pe tema asta peste 1-2 ani, no problem.
Nu are nicio legatura ca sunt in alta tara. Si youtube synt in alta tara si trebuie sa te inregistrezi fiscal la monetizare.
Tu crezi ca se duce anaf-ul in alta tara? Nope. Vezi revolut.
Din cate stiu, si twitch a aprins niste beculete acum ceva ani. Nu am urmarit, dar cred ca s-au fiscalizat si incasarile de acolo.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 28-06-2020 at 10:34.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2020, 10:38   #19
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Asta cu PDF-ul nu e o idee rea.

Arise, nu poti desfasura activitati comerciale, de acord. E si normal asa. Dar chiar daca tu, Gigel, scoti bani trimisi de bunica din Paypal in cont, trebuie sa ii declari si sa platesti impozit. Si la Patreon e la fel. De aia formularea ta de mai sus e dubioasa - chiar daca scoti pe persoana fizica, tot trebuie sa platesti impozit.


Iar cu Revolutul... ma scuzati fratilor, nu am avut probleme ever. Ca mai pun acolo 200 usd sa fac o plata online sau in alta tara. Dar daca unii primesc bani pentru servicii in Revolut, e si normal sa ii blocheze.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2020, 10:49   #20
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post

Nu știu cum fac alții, dar dacă este posibil să scoți banii din Patreon pe persoană fizică și să ți se rupă la banană de ANAF atunci și eu aș vrea să știu cum.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Poti, dar maruntis.
Peste anumita suma ramai cu banii in banca pana dovedesti provenienta lor prin act notarial de donatie sau prin contract (chirie, vz-cump ....).
Regulamentul bnr e doar pe suma.
Norma europeana pt prevenirea spalarii banilor e si pe frecventa. Adica 10*10 lei are acelasi rezultat ca 1*100 sa zicem. Regulamentul bnr are treaba doar cu 1*100, dar la anaf ajung si 10*10. Nu isi bat capul cand vad sume din astea mici. Dar cand apar pattern-uri de 10*10 la 1000 persoane, din care nu stiu ce procent sunt asociati sau fost asociati prin firme prezente sau trecute, well ...
Avantajul in Ro este ca anaful este subdimensionat (nr de inspectori fiscali la 10k locuitori este la 30% din media europeana). Dar softurile avanseaza. Multe exista si trebuoe doar calibrate sau activate (vezi testul cu somatiile de plata de 2,45 lei de acum nu stiu cati ani).
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
NEXT LEVEL Podcast, Ep. 15: Înca mai discutam chestia asta (revista) LAB501 Nivelul2 0 29-05-2019 22:20
Concurs NEXT LAB501 - Castiga un Allview A4All LAB501 Articole 0 25-04-2013 18:20
Concurs NEXT LAB501 & Maguay - Castiga un Ultrabook! LAB501 Stiri 11 12-06-2012 10:52
CONCURS NEXT LAB501 & MAGUAY - Castiga un Ultrabook! LAB501 Articole 9 07-06-2012 12:53
Concurs PCMHZ - Castiga ventilatoare Noctua NF-F12 PCMHZ Competitii interne si internationale 7 16-12-2011 22:27

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3579

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.