lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-09-2015, 20:08   #24481
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu.
Ma ung pe püla si dau la buci.
Nu vad cum te ajuta asta la ulei

Quote:
Sunt vulcanizari cu femei mecanic ?
Da ce, tu ai vazut barbat la feliat mezeluri ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 30-09-2015, 20:44   #24482
Kspic
Banned

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Revin cu piticii mei legat de ulei (Incerc sa gasesc o alternativa la Liqui Moly Synthoil)

De cel de mai jos ce parere aveti?
E mai bun decat Fuchs Titan SuperSyn 5W-40 de mia sus?

Multumesc
In afara de mine si enzo crezi ca mai stie cineva sa analizeze un ulei dupa specs ? Nope. Spor.

Ia "de te uita" la o lista faina cu UOA ( used oil analysis ) de la Rusi.
https://www.dropbox.com/s/6nj00vb3m4...club.xlsx?dl=0
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2015, 20:52   #24483
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 125 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
In afara de mine si enzo crezi ca mai stie cineva sa analizeze un ulei dupa specs ? Nope. Spor.

Kimi is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2015, 21:05   #24484
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Știi cāt ia mirificul Wenkel īn mediul urban, nu? Apoi e chestia de īntreținere pe partea motorului. Mașina aia e ieftină pentru un motiv, crede-mă.

Last edited by Steve-o; 30-09-2015 at 21:56.
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2015, 21:13   #24485
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Nu-i mai dati quote, ca va bag in #%#$%#$%#$%# @Kspic, poti s-o sugi ca nu ma intereseaza parerea ta.
Mai bine ai spune cat iei la promovarea Redline pe net. Vrei banare pe SP, ca ma am bine cu un SM de acolo?
Old 30-09-2015, 21:39   #24486
[email protected]
Senior Member

M@nu's Avatar

Mentioned: 135 Post(s)

Ce e SP?
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2015, 22:04   #24487
ryo
Senior Member

Mentioned: 20 Post(s)

Single player ))
ryo is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2015, 22:49   #24488
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

soft.. pedia

si-a facut de cap asta micu si acolo
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 30-09-2015, 23:08   #24489
Kspic
Banned

PC-ul meu

Quote:
Nu-i mai dati quote, ca va bag in #%#$%#$%#$%# @Kspic, poti s-o sugi ca nu ma intereseaza parerea ta.
Mai bine ai spune cat iei la promovarea Redline pe net. Vrei banare pe SP, ca ma am bine cu un SM de acolo?

Cat am luat de la redline ca le fac reclama ? Vad ca iti place sa mananci cacao la greu. Deja ai pe la urechi man.

Auzi, tu nu esti capabil sa iti intelegi singur uleiul si faci [email protected] mare aici. Pune mana si citeste si ai sa vezi ca nu e asa greu

Pe softpedia... au aparut de ceva vreme cateva specimene care au stricat tot topicul.... . De la discutii legate de uleiuri am ajuns la idioti care nici macar nu stiu cum ii cheama dar totusi o ard la greu cu termeni pe care nici nu ii inteleg.

Sfatul meu, puneti mana si cititi singurei. Google va va spune totul. Pomana ingrasa...

Sunt ceteva persoane de acolo care nici nu mai posteaza. De ce ? Din cauza proaspetilor destepti care scriu ce viseaza noaptea. Acolo eu vorbesc mai mult prin mesaj privat decat pe public pentru ca .... mai gasim teoretic ingineri practic dacioti.

Aici, de-al de kretrzu care nu stie ca filtrele au proi de filtrare pe diferite dimensiuni si facea [email protected] mare legat de ce scriam eu... dar el nu stie nici macar care ulei e mai bun cu MSDS-urile in fata....

Bun, rau, la mine masina n-a plans cu tratemele mele. Si in pana mea era un OPEL care a mers la mine 40k si acum are 250k km fara probleme la motor.

Last edited by Kspic; 30-09-2015 at 23:16.
Old 30-09-2015, 23:28   #24490
Kspic
Banned

PC-ul meu

Eu iti dau un sfat prietens Kretzule, inainte sa te apuci de studiat fisa tehnica a unui ulei sau MSDS-urile, pune tati mana pe cateva carti de chimie de liceu si cauta pe net rolul fiecarui compus chimic din oloi. Dupa cauta UOA-uri, discutii de pe forumuri de pe afara... .

Citeste istoria uleiurilor, felul in care au rezolvat probleme motoarelor ford si opel din anii 70-80.... ce e ZDDP-ul si rolurile lui, ce rol are Ca.... etc.
Dupa te iei de vascozitati, TBN, HTHS, @40 [email protected] grade, punct minim punct maxim, baza folosita, avantaje-dezavantaje....
Ce e gr3, ce e gr4 ce e gr5.

Dupa asta ai sa intelegi de ce laud redline-ul si de ce am fost multumit.

Pana atunci .... mai citeste. Eu decat sa o ard la rece ca tine pe forum punand intrebari ampulea mai bine stau si citesc sau ma informez de la alte persoane mai citite ca mine.

Am citit suficient de mult cat sa imi dau seama ca atunci cand un prost spune 504 e mai bun ca 502. Unii cred ca ce e mai nou e si mai bun dar uita ca de fapt un ulei 504 e un ulei 507 adica un ulei castrat si C3 in timp ce 502 gasesti a3 b3/b4, full saps perfect pentru TSI/TFSI.

In afara de lalaiala altceva mai stii ? Inainte sa faci pe zmeul ti-am zis, pune mana si citeste. Chestiile astea nu se invata peste noapte. Iti ia timp si bani asta in cazul in care vrei sa intri in liga pro unde dezbati fisa tehnica.

Oricum nu te vad facand asta asa ca apeleaza ca toti ceilalti la Enzo. Dar spuneti macar un sarumana ceva dupa ce va ajuta nu de alta dar nu e la cheremul vostru

Oricum, degeaba iti spun parerea mea, pentru ca esti prea necitit in domeniu ca sa o intelegi. Iti fac o fraza prin care iti compar cele uleiuri si te uiti ca fata mare la sf. pix si nu intelegi nimic.

Last edited by Kspic; 30-09-2015 at 23:39.
Old 30-09-2015, 23:47   #24491
parpales
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Goguta , nu intereseaza pe nimeni cretinismele tale aka stiinta google style ,deci ...
Old 30-09-2015, 23:48   #24492
Kspic
Banned

PC-ul meu

nu intereseaza pe nimeni dar le continua in stil wtf

De la mine a plecat discutia pe baza de fisa tehnica si totusi nu intereseaza pe nimeni ? Wow.
Old 30-09-2015, 23:49   #24493
Hemisphere
Senior Member

Hemisphere's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere

Te pregătești man?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture.PNG
Views:	487
Size:	33.6 KB
ID:	50966  
Old 01-10-2015, 11:06   #24494
BlackLoTuS
Senior Member

BlackLoTuS's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

Send a message via Skype™ to BlackLoTuS

Am facut si eu revizia, filtre ulei si distributie pentru ca a venit frigul...Mai am de rezolvat troncaneala de la ambreaj (sper).

Revin cu prima impresie, trecerea de la castrol edge 5W30 la ravenol VMP 5W30.. Este WOW.

Masina mult mai responsiva,mult mai linistita...sper sa nu fie efectul placebo.

Am cochetat si cu ulei 2T 1:200 la fiecare plin, acel MOl Sprint 2T (FC/FD), dar deocamdata stau pe cur si mai citesc, parerile sunt impartite si mai ales ca eu am inca DPF activ si functioneaza foarte bine.

Intr-o oarecare masura inclin spre idee ca oricum nu mai are viata lunga acel DPF, in schimb de pompa de injectie si injectoare mai am nevoie Vom vedea curand, pe cand ma voi risca si cu acest 2T.

Nu am apelat la alti aditivi pentru ca masina functioneaza foarte bine, de la ultima revizie de anul trecut cu castrol edge nu am completat nici un gram si am 190mii km.

In rest masina sa prezentat impecabil la revizie, logul in mers a fost facut si nici urme de probleme, erori, injectoarele ok, doar putin suierat la turbina, dar sa rezolvat si asta tempoar cu o curatare la EGR+turbina cu ultrasonic (250ron).Va urma sigurat in viitorul apropiat si o reconditionare a turbinei, inca nu sa umblat la turbina in cei 190mii km.

Pentru cei cu norma 507.00 obligatorie va sugerez cu toata increderea sa-l folositi (Ravenol VMP 5W30), la mine motorul merge extraordinar de frumos cu acest ulei.

Am uitat sa mentionez, Passat Variant 2006, BMP cu PD & DPF 140CP.

Last edited by BlackLoTuS; 01-10-2015 at 11:10.
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2015, 11:10   #24495
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 677 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by BlackLoTuS View Post
Intr-o oarecare masura inclin spre idee ca oricum nu mai are viata lunga acel DPF, in schimb de pompa de injectie si injectoare mai am nevoie Vom vedea curand, pe cand ma voi risca si cu acest 2T.
Pai fix la pompa si injectoare face bine. Din cate stiu, daca bagi JASO-FD in proportie nu mai mare de 1:200 nu pateste nimic nici DPF-ul. 2T-ul arde mai curat ca motorina btw.
Old 01-10-2015, 11:16   #24496
BlackLoTuS
Senior Member

BlackLoTuS's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

Send a message via Skype™ to BlackLoTuS

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Pai fix la pompa si injectoare face bine. Din cate stiu, daca bagi JASO-FD in proportie nu mai mare de 1:200 nu pateste nimic nici DPF-ul. 2T-ul arde mai curat ca motorina btw.

Da, te inteleg..Am citit vreo 200 de pagini pe forumul VW si parerile sunt impartite..Au fost puse si cateva loguri/teste , iar DPFul se incarca cu o medie de 0,5%/km mai mult cu ulei 2T folosit iar ciclurile de regenerare la majoritatea utilizatorilor au devenit mai dese.

problema este alta la mine, eu circul preponderat urban cu drumuri scurte in care de abia reusesc sa incalzesc masina, dar ies obligat fortat afara macar de 2 ori pe luna doar sa curat si sa-i dau putin omorul la motor..In plus de asta am incercat sa circul mai turat cu ea, doar ca nu prea tine la mine, motorul fiind rece nu pot schimba peste 2500rpm.Cand e cald, inclusiv oras nu schimb sub 3000, afara la drum intins sub 3500 nici vorba.

Inca nu am vazut niciodata becul aprins care sa ma oblige sa ies afara cu ea sa isi faca ciclul de curatare si sincer nici nu am simtit-o vreodata sa fie in acel ciclu de curatare, bag seama mersul mai turat si iesit afara din oras macar de 2 ori pe luna la 2 drumuri de 100km dus intors si-au facut efectul.

Ceratec si alte nebunii nu le vad nevoia atata timp cat nu pierd intr-un an nimic la ulei cum a fost cazul pana acuma iar la alti aditivi nu m-am incurcat si nici nu am citit ca ar fii nevoie, in cazul meu..

Saptamana viitoare cand voi ajunge inapoi la mecanic pentru posibilul ambreaj voi verifica si DPFul, n-am apucat de aceasta data sa o fac.
Old 01-10-2015, 12:17   #24497
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by BlackLoTuS View Post
Ceratec si alte nebunii nu le vad nevoia atata timp cat nu pierd intr-un an nimic la ulei cum a fost cazul pana acuma iar la alti aditivi nu m-am incurcat si nici nu am citit ca ar fii nevoie, in cazul meu..
Ala nu-i neaparat pentru a opri pierderile de ulei. Daca e pe bune ce zic ei reduce foarte foarte mult frecarea. Aproape la 60%. Daca e asa, merge bagat de la primul schimb, nu neaparat dupa un anumit nr de km.

Vedem in timp... eu sunt curios cum o sa arate uleiul urmator. La urmatorul schimb ii fac diesel flush. Din ce-am citit pe net, ar merge lasat la ralanti cu diesel vreo 2-3 minute.

Old 01-10-2015, 12:28   #24498
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

@Boggy Eu nu mai aduc prea curand tractorul in Bucuresti, pentru ca benzina, dar in primul rand, pentru ca au adus astia un container metalic si l-au pus pe un loc de parcare mai tot timpul liber unde puteam sa las masina si 2-3 saptamani fara sa zica nimeni nimic. Softul probabil il voi pune dupa ce fac urmatorul schimb de ulei, in primavara.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2015, 12:38   #24499
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Era misto sa fim trei, dar asta e, ramane sa fugim doar doi de politie. )
Old 01-10-2015, 12:56   #24500
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 480 Post(s)

PC-ul meu

RAR nu mai eliberează cărți de identitate pentru mașinile Volkswagen

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Ga...+RAR+TARICEANU

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes