lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-03-2017, 16:10   #5221
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

Mentioned: 96 Post(s)

PC-ul meu

Sunt in plan Zen 2 si 3, deci va avea viata lunga.
Old 09-03-2017, 17:09   #5222
Jim Beam
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Surprize, surprize:
http://www.eteknix.com/nvidia-gtx-10...vs-i7-5820k/9/
Jim Beam is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2017, 17:18   #5223
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Te-ai intrebat cam ce lag ai acea daca ai juca in VM?
Pana nu apar optimizarile vorbim degeaba.
Sincer, nu stiu- presupun ca destul de mari acum ca ai adus vorba. Testul in sine insa era oricum interesant fiindca arata de ce e putere dispune un octacore (valabil si pentru procesoarele Intel din categoria asta) -daca cineva se hotareste sa-l puna in evidenta- si cred ca si amuzant in acelasi timp...
In orice caz testul demonstreaza ca noua serie de procesoare de la AMD dispune de rezerve de putere, daca aplicatiile si jocurile viitoare vor cere mai multe resurse decat se cer acum, Ryzen are de unde...

Quote:
Originally Posted by Jim Beam View Post
"When we started this testing, we had no idea what the final results would be. Our best guesses were that Ryzen was going to sit between the 7700K and 5820K in most tests or suffer worse performance at resolutions above 1080P due to the DDR4 memory latency issues we saw when testing the CPU and motherboard last week. Of course, in real-world testing like this, it didn’t seem to make much of a difference, at least regarding what you would notice as a consumer. In almost all tests (things didn’t go perfectly in Far Cry Primal) the Ryzen 1800X gave the best frame rates at all resolutions, and even more so when pushed to 1440P and 2160P, where the 8-core 16-thread design of the CPU was able to relieve the GTX 1080 Ti of any bottlenecks in performance."

Da mai, daca n-au testat aia in rezolutie de 480p -sa vezi ce si-o lua 1800X in barba de la 7700K!
Ryzen sucks in gaming, it is known...

Last edited by rage fuury; 09-03-2017 at 22:47.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2017, 21:06   #5224
war4peace
VIP

Mentioned: 187 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Te-ai intrebat cam ce lag ai acea daca ai juca in VM?
Pana nu apar optimizarile vorbim degeaba.
S-au mai întrebat şi ăia de la linusTechTips, întâi cu 2, apoi cu 7 jucători.
Răspunsul pe scurt: nu e lag.
Răsppunsul pe lung: nu e lag dacă ştii ce faci

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2017, 21:54   #5225
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

https://www.reddit.com/r/Amd/comment...ryzen_windows/
Old 09-03-2017, 22:15   #5226
cristi_io
Senior Member

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Quote:

Foarte frumos, Ryzen nu se lasa
Din pacate producatorii de MB se cam lasa asteptati, sper sa apara seriile complete de MB ca Ryzen sa fie si mai atractiv.
Old 10-03-2017, 00:05   #5227
Danos
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Din comentariile celor de acolo, testele facute ar fi fake, cum naiba in toate review-urile de pana acum, Ryzen 1800X e cel mult egal cu 7700K in jocuri, acum dintr-o data pe eTeknix diferenta e de 20-30% in favoarea AMD in aproape toate rezolutiile.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2017, 08:00   #5228
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Din comentariile celor de acolo, testele facute ar fi fake, cum naiba in toate review-urile de pana acum, Ryzen 1800X e cel mult egal cu 7700K in jocuri, acum dintr-o data pe eTeknix diferenta e de 20-30% in favoarea AMD in aproape toate rezolutiile.
Esti tare naiv Danos daca te iei dupa comentarii. Tu nu stii ca" tot ce nu-mi convine mie e fake"? Rezultatele sunt plauzibile (se vede si aici ca Far Cry nu e optimizat pentru Ryzen, in schimb Deus Ex,Time Spy si Doom sunt) iar testele sunt facute la 1080p&beyond si setari Ultra/Very-High spre deosebire de alea "adevarate" care sunt pe low/lowest si la 720p ori mai jos (am vazut si review-uri in care testele s-au facut in rezolutia 1024x768 daca iti vine sa crezi)...

Last edited by rage fuury; 10-03-2017 at 08:14.
Old 10-03-2017, 08:05   #5229
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to doru

Eu vad ca 1080TI e chiar o placa bestiala! Ai nevoie de procesor foarte puternic pentru ea. Un quad core oc nu mai face față chiar in toate scenariile. E nevoie de 58xxk de la intel oc la 4.5 sa tina monstrul flamand in frâu.

Last edited by doru; 10-03-2017 at 08:07.
doru is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2017, 08:40   #5230
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Quote:
Originally Posted by doru View Post
Eu vad ca 1080TI e chiar o placa bestiala! Ai nevoie de procesor foarte puternic pentru ea. Un quad core oc nu mai face față chiar in toate scenariile. E nevoie de 58xxk de la intel oc la 4.5 sa tina monstrul flamand in frâu.
Am inteles aluzia (); Un sistem cu 1800X si unul cu 77700K (on-topic deci):

Last edited by rage fuury; 10-03-2017 at 08:44.
Old 10-03-2017, 10:31   #5231
JAGUAR
Senior Member

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default Noutati despre procesoare AMD

Of, ce e pe thread-ul asta. Abia astept sa apara procesoarele mai peste tot, sa vedem cat de reale sunt testele astea. Daca imi amintesc bine, aceleasi discutii erau la fiecare lansare de proc sau placa video amd, o sa rupa, o sa faca, o sa dreaga. Cand a aparut rx480 lumea zicea ca "ce prosti aia de cumpara 1080", dupa cateva zile se compara cu 1070, ca dupa linistirea apelor sa fie comparabil cu 1060. Fara doar si poate e un procesor potent in multitasking, dar inca sunt de parere ca e mai slab in gaming in cazul min fps-urilor. Eu zic sa asteptam si sa vedem, sa nu mai aruncam cu detronari ca la fiecare lansare AMD. Si repet, Intel nu ne-a mai oferit nimic si a muls bani caci nu aveau competitie, dar asta nu inseamna ca au pierdut avansul tehnologic de ani in fata. Sunt curios, voi daca ati conduce Intelul, vazand ca ce scoate amd nici nu poate fi adus in discutia gaming, voi ati fi oferit ceva mult mai puternic? Chiar daca in cazul ideal, se atesta ca acest procesor e super bun, aproape egal in gaming cu ce ofera intel, iese coffelake si spulbera tot. E greu sa pierzi un asemenea avans tehnologic + experienta.

Cat despre acel review, e destul de legit. Overclocked AMD vs non-overclocked Intel, cu min fps mai mare pe 1440p fata de 1080p in cazul AMD. Cum e posibil sa zicem sa ai 50 fps minim pe 1080p si 70 de exemplu pe 1440p? Sunt curios.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by JAGUAR; 10-03-2017 at 10:38.
JAGUAR is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2017, 12:03   #5232
R2Strike
Senior Member

Exact

Old 10-03-2017, 12:15   #5233
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by JAGUAR View Post
Of, ce e pe thread-ul asta. Abia astept sa apara procesoarele mai peste tot, sa vedem cat de reale sunt testele astea. Daca imi amintesc bine, aceleasi discutii erau la fiecare lansare de proc sau placa video amd, o sa rupa, o sa faca, o sa dreaga. Cand a aparut rx480 lumea zicea ca "ce prosti aia de cumpara 1080", dupa cateva zile se compara cu 1070, ca dupa linistirea apelor sa fie comparabil cu 1060. Fara doar si poate e un procesor potent in multitasking, dar inca sunt de parere ca e mai slab in gaming in cazul min fps-urilor. Eu zic sa asteptam si sa vedem, sa nu mai aruncam cu detronari ca la fiecare lansare AMD. Si repet, Intel nu ne-a mai oferit nimic si a muls bani caci nu aveau competitie, dar asta nu inseamna ca au pierdut avansul tehnologic de ani in fata. Sunt curios, voi daca ati conduce Intelul, vazand ca ce scoate amd nici nu poate fi adus in discutia gaming, voi ati fi oferit ceva mult mai puternic? Chiar daca in cazul ideal, se atesta ca acest procesor e super bun, aproape egal in gaming cu ce ofera intel, iese coffelake si spulbera tot. E greu sa pierzi un asemenea avans tehnologic + experienta.

Cat despre acel review, e destul de legit. Overclocked AMD vs non-overclocked Intel, cu min fps mai mare pe 1440p fata de 1080p in cazul AMD. Cum e posibil sa zicem sa ai 50 fps minim pe 1080p si 70 de exemplu pe 1440p? Sunt curios.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Din start observ ca citim doar printre randuri...

A fost ceva hype la lansarea lui RX480 dar sa nu facem din tantar armasar! - (se vorbea de 2x480, care costa mai putin si rivalizeaza cu 1080 - in AOS), dar de data asta chiar nu incape o comparatie! Atatea review-uri si tu inca nu ai o imagine clara? Vorbim concret logic sau aiurim de dragul plictiselii?

Din punctul acesta de vedere, toate companiile intra cam in aceeasi oala - NVIDIA in opinia mea sunt cei mai mizeri. Ca exemplu pe subiect: si intel a avut perioade cand era depasit de AMD si vindea procesoare mai slabe la pret mai mare! Din punctul meu de vedere intel tine mai putin cont de competitie! Perioada pentium 3-4?

Revenind la situatia de fata...

E chip nou si evident ca optimizarile sunt modeste! Si totusi, nu avem situatii aidoma SandyBridge cand am fost nevoiti sa trimitem placile de baza inapoi... Pana si Microsoft au observat si recunoascut ca sunt anumite probleme care limiteaza performanta procesoarelor Ryzen.

Sunt atatea review-uri facute de oameni apreciati si ale caror rezultate si concluzii coincid... in care se vede clar ca multe jocuri nu folosesc toate resursele CPU din Ryzen... vedem i7 7700k cu incarcare aproape completa, si un R7 1700 cu incarcare pe jumatate... Stie toata lumea realitatea in ceea ce priveste software-ul multicore... cei care cumpara un procesor cu mai mult de 4 nuclee, sunt o minoritate covarsitoare... or e limpede ca nu si-au batut capul cu asa ceva. AMD in acest moment le-a dat o palma peste cap si i-a pus la treaba. Cum e normal! Banuiesc ca nici tie nu iti place optimizare mizerabila multicore din Suita Adobe care costa substantial... si mai sunt exemple!

Sa inteleg si eu! Esti suparat sau te bucuri? ...imi pari albastru*
Old 10-03-2017, 12:15   #5234
DeDeRa
Banned

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Parca sunteti disperati. Haideti sa discutam in vreo 3 luni cum e Ryzen. Nu e nimic pregatit pt el, nici AMD macar.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2017, 14:06   #5235
reflavius
Senior Member

reflavius's Avatar

Mentioned: 57 Post(s)

Nu va agitati aiurea, e o platforma reusita zic eu, avand de toate, oricum telul lor e sa ramama in carti!

Trimis de pe al meu MI 5 folosind Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2017, 14:36   #5236
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Din start observ ca citim doar printre randuri...

A fost ceva hype la lansarea lui RX480 dar sa nu facem din tantar armasar! - (se vorbea de 2x480, care costa mai putin si rivalizeaza cu 1080 - in AOS), dar de data asta chiar nu incape o comparatie! Atatea review-uri si tu inca nu ai o imagine clara? Vorbim concret logic sau aiurim de dragul plictiselii?

Din punctul acesta de vedere, toate companiile intra cam in aceeasi oala - NVIDIA in opinia mea sunt cei mai mizeri. Ca exemplu pe subiect: si intel a avut perioade cand era depasit de AMD si vindea procesoare mai slabe la pret mai mare! Din punctul meu de vedere intel tine mai putin cont de competitie! Perioada pentium 3-4?

Revenind la situatia de fata...

E chip nou si evident ca optimizarile sunt modeste! Si totusi, nu avem situatii aidoma SandyBridge cand am fost nevoiti sa trimitem placile de baza inapoi... Pana si Microsoft au observat si recunoascut ca sunt anumite probleme care limiteaza performanta procesoarelor Ryzen.

Sunt atatea review-uri facute de oameni apreciati si ale caror rezultate si concluzii coincid... in care se vede clar ca multe jocuri nu folosesc toate resursele CPU din Ryzen... vedem i7 7700k cu incarcare aproape completa, si un R7 1700 cu incarcare pe jumatate... Stie toata lumea realitatea in ceea ce priveste software-ul multicore... cei care cumpara un procesor cu mai mult de 4 nuclee, sunt o minoritate covarsitoare... or e limpede ca nu si-au batut capul cu asa ceva. AMD in acest moment le-a dat o palma peste cap si i-a pus la treaba. Cum e normal! Banuiesc ca nici tie nu iti place optimizare mizerabila multicore din Suita Adobe care costa substantial... si mai sunt exemple!

Sa inteleg si eu! Esti suparat sau te bucuri? ...imi pari albastru*

Foarte buna postare!
GAMING gear™ Kaby Lake i7-7700K/4900Mhz/1,290V||Zalman Reserator Moded Watercooling GPU+CPU||Gigabyte GTX1080 Gaming Xtreme & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z170 fatal1ty K6+||2x8 Gb [email protected] CL14-1,35V||Samsung M2 SSD+8TB||Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion||Corsair TX850W||BenQ XL2720Z 3D LED 144Hz||Antec 1200 case, Win 8.1+Win 10.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2017, 15:17   #5237
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Imi expusesem o opinie despre o chestiune, dar observ ca a disparut subit fara ca macar sa imi expuna motivatia pe PM vreun moderator...

Last edited by fubu; 10-03-2017 at 15:36.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2017, 17:09   #5238
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Default Microsoft Windows Bug Is Holding Back AMD Ryzen

http://www.guru3d.com/news-story/mic...amd-ryzen.html

Last edited by rage fuury; 10-03-2017 at 20:08.
Old 10-03-2017, 20:36   #5239
R2Strike
Senior Member

Old 10-03-2017, 20:38   #5240
cristi_io
Senior Member

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

You Really Shouldn't Delidd AMD's Ryzen 7 CPUs

Evident, ca nu au folosit guma de mestecat ca pasta termica.

Quote:
Power users sometimes really go the extra mile towards achieving the best performance on their hardware. And sometimes, this process includes delidding, as in, removing the processor's Integrated Heatspreader (IHS). This would allow for users to sometimes replace less than perfect TIM (Thermal Interface Material) companies use, achieving lower operating temperatures, and possibly even higher overclocks.

Well, you really shouldn't try to do so with AMD's Ryzen 7. The reason: attempting to delid said processors cost overclocking genius der8auer a grand total of 3 (three!) Ryzen 7 samples before he managed to do it without damaging the processor. This happens because contrary to other CPUs, AMD's Ryzen 7 IHS comes soldered to the chip, which obviously increases difficulty and risk of such a delidding process. Apparently, AMD did a pretty good job with the thermal interfaces of Ryzen 7 anyway - der8auer achieved only a 2șC decrease in operating temperatures on the delidded Ryzen sample. Long story short: maybe it's not worth it. Especially if your cooling solution of choice isn't able to achieve proper contact with the CPU after the process. You can see a video of the direct cooling test, after the break.

Last edited by cristi_io; 10-03-2017 at 20:41.
cristi_io is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules