lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-12-2017, 21:02   #3921
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 83 Post(s)

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Blade runner 2049 este cel mai bun film pe care l-am vazut in 2017 la cinema.
Sunetul....superb.
Agree
Old 17-12-2017, 21:14   #3922
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 47 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Da, din păcate franciza SW înseamnă filme făcute ca să se vândă related merchandise.

Atunci explică-mi de ce Rogue One mi s-a părut absolut bestial, pe când SW7 mi s-a părut o mizerie sinistră, not more, not less.

Hint: nu e de la atitudine.

Rogue One a fost o poveste de sine statatoare, is prezentate personajele, dezvoltate un pic si totul se rezolva in 2 ore si ceva.

Star Wars e cu totul altceva, vorbim de personaje care ne-au fost introduse de zeci de ani, fiecare vedem intr-un anumit fel povestea, ne plac unele caractere (Vader FTW).....e altceva, e ceva cu care am crescut, e ceva la care am visat de nenumarate ori si azi la 34 de ani oricand vad un film Star Wars, aud muzica Star Wars, ma joc Star Wars, vad figurine Star Wars.......toate ma fac sa zambesc.
Old 17-12-2017, 21:37   #3923
war4peace
VIP

Mentioned: 188 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Tocmai că nu-i aşa.
Sunt un fan Star Wars, şi am crescut cu Star Wars, din păcate (pentru mine) m-a interesat mai mult decât strict filmele şi aşa am început să citesc cărţile, să îmi deschid ochii larg asupra universului extins Star Wars, în care Episoadele I-VI se încadrează, Rogue One se încadrează, iar Star Wars VII nu se potriveşte deloc, dar DELOC.

I mean, cronologic vorbind la momentul Star Wars VII Chewie trebuia să fie mort, Han şi Leia trebuiau să aibă 3 copii şi Jacen (arguably, depinzând de cronologia exactă) trebuia să se fi transformat în Darth Caedus, sau, mă rog, să fie aproape de transformare.
Pe de altă parte, Kylo Ren (adică Ben Solo în Universul Disney) îl înlocuieşte pe Ben Skywalker care în Lucas Universe era fiul lui Luke şi al lui Mara Jade (care au istoria lor, foarte bine conturată). Practic Disney au măcelărit Star Wars Universe şi-au scuipat o (comparativ) vomă de beţiv în loc.

Şi, de fapt, ce avem? Păi nimic din toate astea fiindcă feckin' Disney au hotărât că Star Wars Canon nu mai e canon, screw everyone who bothered, reinventăm noi Universul Star Wars că... de fapt chiar nu pot să-mi dau seama de ce. Pe bune, canonul standard e plin ochi de evenimente foarte mari din care pot ieşi lejer 100 de filme bune, ba chiar epice. Cel mai bun exemplu: click me.

Personajele care ne plac există şi în actual-defunctul SW Universe - şi, culmea, sunt mai bine conturate. Star Wars nu mai e Star Wars, e Disney Star Wars - recte o palidă copie a ceea ce putea fi. Mă rog, de gustibus, dar recomand citirea cărţilor.

TL;DR:
Din punctul meu de vedere:
SWI-VI: make sense.
SW: Rogue One: makes sense.
SW VII-VIII: make no fucking sense.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2017, 21:59   #3924
Pirat
Ancient friend

Pirat's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Are rost sa ma apuc de Vikings? Imi plac serialele gen SG1 si House.

edit: o sa ma uit la cateva episoade.

Last edited by Pirat; 18-12-2017 at 07:33.
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2017, 22:49   #3925
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

@war4peace pai vazi tocmai asta e problema ta si a multor altora.

Vrei Star Wars Extended Univers, dar Disney nu merge pe ruta aia, asa ca daca nu-ti schimbi asteptarile in ce le priveste pe urmatoarele poti linistit sa le dai ignore.

Eu as vrea mult niste filme cu The Old Republic, Revan......ohh how i hope

@Pirat e okey, incearca vezi daca iti place.
Old 17-12-2017, 22:52   #3926
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 248 Post(s)

PC-ul meu

@war4peace Ai luat toate cartile la rand? Cate sunt in total...121 cumva? Ma gandeam ca de prin martie sa ma apuc de citit.
http://starwars.wikia.com/wiki/List_of_books

@Pirat Are rost sa ma apuc de ciorba de perisoare? Imi plac mancarea gen cordon bleu si micii la gratar

Gusturile nu se discuta, dar pentru bugetul lui, e un serial misto Mie mi-a placut, desi l-am abandonat pe undeva, parca in ultima serie...trebuia sa apara si am uitat de ea intr-un final.

undercover Jedi ^^
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2017, 22:59   #3927
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Vrei Star Wars Extended Univers, dar Disney nu merge pe ruta aia, asa ca daca nu-ti schimbi asteptarile in ce le priveste pe urmatoarele poti linistit sa le dai ignore.

Consider ca noua ne place SW si din alte motive. A fost primul za shit si de acolo a fost un punct de plecare pentru multe filme SF. A avut tot ce ceea ce era necesar pentru un film, incepand de la sare pana la patrunjel. Si a iesit un gulas ca si ala de l-am mancat noi, numa bun de laudat si dat la altii Normal ca a prins si normal ca nu vor mai filme ca si SW indiferent cat de bine sunt facute, pentru ca la vremea aceea nu era CGI si nici nu erau SFurile pe banda rulanta ca acum. Plus ca, chiar si cu greseli, aveau feeling, era cumva omenesc sa gresesti si poate uneori dadea si bine (cine isi mai aduce aminte de filmul Mihai Viteazu, dar cati isi aduc aminte de ceasul de pe mana sau ca MV era stangaci si Amza Pelea o manuia barda cu dreapta? )

Si eu am crescut cu SW si daca e sa ma puna cineva la bani marunti, SW e top 3 pe langa Godfather, iar pe locul 3 trebuie sa stau nitel sa ma gandesc, caci ar fi o altfel de lista. Pulp Fiction? Filme bune mai sunt, dar nu cu o asa magnitudine. Zic si eu

undercover Jedi ^^

Last edited by mirciusx; 17-12-2017 at 23:04.
Old 17-12-2017, 23:24   #3928
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
@war4peace Ai luat toate cartile la rand? Cate sunt in total...121 cumva? Ma gandeam ca de prin martie sa ma apuc de citit.

Eu nu am citit nimic Star Wars, dar posibil sa ma apuc.

Daca iti place genul SF, recomand Warhammer 40K Horus Heresy.
Daca vrei sa incerci am primele 40 de carti din serie, format epub
Old 17-12-2017, 23:25   #3929
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Lotr, wow sau wc, poate și Indiana Jonas și uite așa ieșim la pensie )

undercover Jedi ^^
Old 18-12-2017, 00:30   #3930
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 77 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Pirat View Post
Are rost sa ma apuc de Vikings? Imi plac serialele gen SG1 si House.
DA, ai putina rabdare cu el la primele seriale ca apoi incepe bestial. E genul de serial cu picior pe cap maxim si sange in primele sezoane apoi se schimba dar si atunci e oke. Acum ma preg pentru sez nou sa vad ce si cum.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 00:31   #3931
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
@war4peace pai vazi tocmai asta e problema ta si a multor altora.

Eu as vrea mult niste filme cu The Old Republic, Revan......ohh how i hope
Păi stai aşa my friend... Revan şi KOTOR fac parte din Star Wars Extended Universe, ruta aia pe care Disney nu merge. Deci presimt că vei lua şi tu ţeapă

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Man, eu am 200+, totalul ştiu că era pe undeva pe la 260, dar şi aici depinde cum sunt împărţite.

Quote:
Eu nu am citit nimic Star Wars, dar posibil sa ma apuc.
Nu te mai apuca, ajungi să te oftici ca mine
Şi da, sunt de acord, dacă îţi place Star Wars doar că au existat alea 6 filme în trecut, şi mai multe nu ai auzit, probabil că Star Wars VII e "wow". Pe de altă parte, dacă ai citit ce făceau Han Solo şi Boba Fett când erau prichindei, sau ce chestii se întâmplau prin Anchorage prin baruri sau în castelul lui Jabba înainte să fie castelul lui Jabba, o s te doară rău sufletul când realizezi cât de grav au măcelărit Disney tot.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 18-12-2017, 01:45   #3932
Vespa
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

Offtopic Legat de primele Star wars prin anii 90 la Tvr era o emisiune pe care o facea mironov.. A povestit atunci de o companie franceza de film care dorea sa faca un film despre Dune. Francezii l-au contactat pe Salvador Dali care a facut niste schite pentru niste nave spatiale ca cele ale imoeriului si alte desene cu palate etc. pentru casa Harkonen. si alte chestii care nu le mai tin minte. Compania franceza a dat faliment si prin anumite imprejurari Lucas a cumparat toate schitele lui Dali si tot ce au mai gandit francezui ca design pentru dune. Si apoi le-ar fi foloosit in primul SW. Daca povestea e reala eu nu stiu, nu mai tin minte prea bine nici toate detaliile, dar merita povestitia.

Sent from my iPad using Tapatalk
Vespa is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 02:51   #3933
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Atunci explică-mi de ce Rogue One mi s-a părut absolut bestial, pe când SW7 mi s-a părut o mizerie sinistră, not more, not less.

Hint: nu e de la atitudine.
Eu am probleme în a sta treaz la Rogue One, am tot încercat să-l văd, am adormit în cinematograf (3D, cu ochelarii pe nas), am adormit de nenumărate ori la Bluray acasă, deja mi se pare dubios. Și sunt obosit de la muncă etc, dar nu chiar atât de obosit (am vizionat un documentar despre Scharnhorst cap-coadă cu ochii beliți cât cepele ).

Să-ți spun de ce nu îmi place mie Rogue One.

PLUS:
- personajele sunt foarte palide:
*discount Han Solo;
*discount Leia;
*discount HK47;
*storyline fără pic de suspans (oare or reuși să fure planurile? Oare vor supraviețui? Ohhh, the suspense! Ohhh, the tragedy. FML.);
*bad CGI Leia is bad CGI;
*Darth Vader scene, cea mai tare din tot filmul de fapt nu seamănă deloc cu modul în care Darth Vader luptă de fapt în Episodes IV-VI (că doar nu de-abia a devenit sith, ci au trecut niște ani).

Quote:
Tocmai că nu-i aşa.
Sunt un fan Star Wars, şi am crescut cu Star Wars, din păcate (pentru mine) m-a interesat mai mult decât strict filmele şi aşa am început să citesc cărţile, să îmi deschid ochii larg asupra universului extins Star Wars, în care Episoadele I-VI se încadrează, Rogue One se încadrează, iar Star Wars VII nu se potriveşte deloc, dar DELOC.
[...]
TL;DR:
Păi stai așa, cine naiba a mai citit cărțile în afară de o mână de uamini ca tine? Eu nu le-am citit (deși mi-ar fi plăcut), dar hai să-ți trasez o paralelă.

Seria Alien (filmele) VS seria Alien (cărțile). Nu prea au legătură deși se fac tie-ins destul de interesante, dar nu, dacă vrei să vezi continuitate nu vei putea. Pe de altă parte, filmele sunt superbe (majoritatea -.-) și printre cărți sunt câteva super (The Labyrinth este excelentă, creatoare de coșmaruri, nu alta ).

Ce vreau să spun este că dacă ai putea să tratezi cărțile și universul extins SW ca fiind acolo, dar cam atât - asta ar putea ajuta. Mie mi-au plăcut mult de tot episoadele VII și VIII, Rogue One a fost interesant ca o lămâie (dar asta a fost problema prequel-ului, deh, știam deja ce se va întâmpla, modul în care s-a întâmplat a fost lame și neinteresant cu personaje interesante dar insuficient conturate (serios, evoluția lui Han Solo este ok pentru că îi ia trei filme de lung metraj să ajungă de la scoundrel la hero, discount Han Solo face asta în dooj' de minute flat, hai la gară lol)).

Tl;dr: ai pretenții mult prea mari. Trebuie să înțelegi că nimeni normal nu are răbdarea să treacă prin 121 de cărți de extended universe și abia apoi să se uite la Episodes VII-VIII ca apoi să miaune că sug. Ca idee, weekendul ăsta am arătat cuiva Star Wars pentru prima dată și am început cu episoadele IV - V (de VI nu am mai avut eu nervi și l-am explicat în vreo 20 de minute) apoi ne-am uitat la VII și ființa a fost mult mai încântată de VII dintre toate. Da, nu suntem toți super profunzi în viață, dar asta este majoritatea oamenilor și pentru ei este făcută noua serie.

Deci, fie te adaptezi la noua direcție și încerci să te bucuri de universul SW așa cum este el, fie o iei pe calea "mue Disney" și te plângi la fiecare episod major care apare de parcă Disney ți-a ucis cățelul (no John Wick pls). Nu te împiedică nimeni să te bucuri de extended universe și tot ce conține el (la naiba, am reinstalat KotOR și KotOR II și mă bucur de ele și mue EA pentru ce-au făcut din The Old Republic MMO).
Old 18-12-2017, 04:51   #3934
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 99 Post(s)

PC-ul meu

Nu intru in detalii dar am crezut ca sunt singurul ce s-a chinuit sa vada cap- coada Rogue One si am crezut ca nu am intelectul necesar sa inteleg filmul ala....
Parca e desprins din alta categorie , cu toate ca e nou , povestea e slaba , efectele la fel si ....nu stiu ce sa zic dar ala e bun sa ma adoarma ...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
polter is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 06:21   #3935
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

BTW ati auzit ca Disney a cumparat Fox....... Xmen, Deadpool, Alien, Predator......si tot ce mai avea Fox tine acuma de Disney.
Old 18-12-2017, 08:58   #3936
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 481 Post(s)

PC-ul meu

Deci o sa apara in ceva timp Alien vs Xmen si Deadpool vs predator. Cool.
Old 18-12-2017, 10:16   #3937
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 641 Post(s)

PC-ul meu

Asta e nimic, astept X-Men vs Mickey Mouse
Old 18-12-2017, 10:32   #3938
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 73 Post(s)

PC-ul meu

Asa, si daca se omoara intre ei si raman mai putini, nu-i mai bine ?!
kobro is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 10:49   #3939
war4peace
VIP

PC-ul meu

@Neo whatever man, în momentul în care te-ai pişat pe 363 de cărţi publicate cu venituri de 2.4 miliarde de dolari discuţia nu îşi mai are rostul.
"o mână de oameni" my ass.
De altfel, ironiile de căcat pe care le arunci cum aruncă maimuţa poo-ul te scad în ochii mei. Parcă discutam idei...

Quote:
Old 18-12-2017, 14:24   #3940
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
@Neo whatever man, în momentul în care te-ai pişat pe 363 de cărţi publicate cu venituri de 2.4 miliarde de dolari discuţia nu îşi mai are rostul.
"o mână de oameni" my ass.
De altfel, ironiile de căcat pe care le arunci cum aruncă maimuţa poo-ul te scad în ochii mei. Parcă discutam idei...
Păi nu eram ironic, dude, serios. 363 de cărți. Tu înțelegi că 90% din populația planetei poate va citi 50% din numărul ăla (de cărți în general, nu SWEU) în toată viața lor? Apoi, tu înțelegi care este targetul producătorilor chestiilor ăstora? (hint: profit).

Nu-mi convine deloc, dar aleg să mă bucur de cât se oferă, am altele din care pot să extrag profunzimea dorită.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules