lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Notebooks & netbooks Macbook users strictly forbidden. Trespassers will be shot on sight. Survivors will be shot again.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-03-2010, 15:35   #1
elmysterio
Senior Member
 
elmysterio's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 383
Mentioned: 2 Post(s)


Post Sony Vaio vs Mac vs other brands

Se merita a se cumpara un laptop Sony Vaio sau Mac pentru stabilitate,durabilitate in timp,calitate si performanta sau pur si simplu un laptop din gama brandurilor dell, toshiba, msi, asus etc ? Ce diferente sunt intre componentele ce alcatuiesc un laptop Sony, Mac sau celelalte branduri referitor la performanta ? Se plateste mai mult firma sau intradevar au piese de calitate superioara ?
__________________
I5 4690k 3500mhz (vid:1.0297v)\\Prolimatech Megahalems\\ASRock Z97 Anniversary\\Crucial Ballistix Tactical 2x8Gb (8-8-8-24 1600mhz) 1.35v\Evga GTX 1050\SSD Samsung 850 Pro 256Gb & Samsung 500gb F3\\Creative X-Fi Titanium\\Altec Lansing FX4021\\Corsair 450W HX\\Case Fractal Arc Design Midi
elmysterio is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 16:50   #2
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

In general, platesti emblema de pe capota, mai importante sunt componentele interne, exceptand produsele MAC care sunt "altceva"!
__________________
website
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2010, 16:58   #3
razvy_10
Senior Member
 
razvy_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 820
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

In primul rand nu poti baga Sony si Mac in aceasi oala si sa le compari cu Dell, ASUS, Toshiba deoarece Sony si Mac (mai precis Apple, Mac este un produs, Apple este un brand) sunt 2 "chestii" diferite, Sony face Notebook PC pe cand Apple face Macbook.

Acum intervine eternul "razboi" PC vs Mac...
Daca tu vrei un PC sau notebook pe care vrei sa te si joci pe langa activitatiile multimedia si office alegi PC (Sony, Dell, ASUS, Toshiba).
Daca vrei doar sa nevighetzi pe net, asculta muzica, vedea un film, ceva office, nu te intereseaza absolut deloc jocurile si ai posibilitati, iti iei un Mac (fie el Macbook, Mackbook Pro, iMac etc).

Calitatea este un alt subiect de discutie, in general brandurile care se respecta ofera o calitate foarte buna a produselor cum ar fi Lenovo.

Mac-urile din punct de vedere calitativ stau foarte bine, nu au probleme semnificative, poate unii afirma ca tot ce a ramas bun de la Apple ar fi monitoarele, eu nu sunt intrutotul de acord cu aceasta afirmatie, am bibilit cateva produse Apple si toate mi-au lasat o parere foarte buna, ce putin noile Macbook-uri Pro cu carcasa de aluminiu mi se par superbe, sunt foarte bine finisate

ASUS au o gama larga de produse, performante insa calitatea lor lasa de dorit in ciuda aspectului foarte placut la inceput, pe parcurs se degradeaza foarte usor, de exemplu un notebook ASUS (nu mai tin minte modelul) dupa o utilizare a tastaturii de aproximativ 1 ora, palmrest-ul scoate sunete ciudate, trosnea daca apasai putin mai tare, in zona HDD-ului se incingea foarte tare, display-ul se incingea si el de asemenea.

Sony mi-a lasat o parere placuta, nu am testat prea multe notebook-urile lor dar timp de 10 minute cat am navigat putin pe internet mi-a dat impresia de "bine facut".

Dell si Toshiba nu am avut ocazia sa testez mai mult decat se poate intr-un showroom.

Acum scriu de pe un HP Compaq 6720s pe care il am de 3 ani, merge impecabil, nu am schimbat absolut nimic la el, este stock (Core2Duo 1.60GHz, 1GB DDR2, Intel GMA900, 120GB HDD). Display-ul nu se incalzeste aproape deloc, doar in partea inferioara unde de altfel se afla si lampa se incalzeste putin mai mult, in zona HDD-ului foarte putin cand scri la tastatura (datorita faptului ca sprijini mana "pe el"), plasticul este solit, nu caraie cand apesi mai tare pe el, sunt multumit de el, cat de curand o sa-i mai pun 2GB RAM pentru un total de 3GB



_________________
Disclaimer: Tot ce am scris este referitor strict la notebook-uri (ASUS produce si produse de calitate mai ales pentru segmentul Desktop) si din experienta personala.
razvy_10 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2010, 17:41   #4
Henry Hayes
Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 10
Mentioned: 0 Post(s)


Default

MacBook 100%

Poti sa-ti pui si Windows pe el, tot ce vrei cu BootCamp. So... No problems has been found...
Henry Hayes is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,145
Total Online: 4791

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.