lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-03-2020, 12:13   #641
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Am discutat azi cu vraciul care este medicul meu de familie si mi-a zis ca se asteapta sa-mi dea concediu medical toata luna Aprilie cand se va realiza ca singura solutie este izolarea la domiciliu.

L.E. Pe mine unul chiar ma distreaza sa vad cocalari si dobitoci, mai tine si de increderea pe care o are fiecare in el, adica daca tu stii ca pe zi ce trece faci tot posibilul sa fii un om mai bun si corect atunci e foarte dificil sa te mai influenteze cineva in vreun fel sau sa-ti starneasca vreun sentiment.

Last edited by axxel4you; 12-03-2020 at 12:32.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2020, 12:16   #642
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 150 Post(s)

PC-ul meu

Cunosc peste 100 de persoane ce lucreaza in srainatate, insa nu cunosc nici un capsunar sau "spalator de cur". Chiar de ar fi vreunul cu aceste meserii, nu vad cum ii deranjeaza pe cei din tara asa mult.
Ce ma deranjeaza enorm, sunt cocalarii si dobitocii ce ii vezi in toate aspectele din viata de zi cu zi, la cum parcheaza, cum iti vorbesc, modul lor de a gandi, superioritatea pe care o afiseaza dintr-un BMW etc. Aia sunt categorii de oameni ce nu platesc impozite insa au ingrijiri medicale mai bune decat majoritatea de aici,insa de ei nu se leaga nimeni.
Sistemul medical de stat e praf, scolile sunt praf, aproape orice din Romania e praf. Eu am stat internat prin spitale mai mult de 2 ani din viata, diferite probleme, am dormit si 2 in pat, saloane cu infectati, 10-15 persoane, basinosi si cacaciosi in salon cat cuprinde, mancare si conditii igienice pe care speri sa nu le mai vezi vreodata, sistemul acesta "perfect" va face sa dati banii si sa sperati sa fiti in el cand dati de probleme ?

Cat dat exemplu pe cei din IT ca fiind mari platitori de impozite e cel putin hilar, cand e categoria care beneficiaza de scutiri tocmai la impozite(nu toti) i.

Nu zic ca nu exista lichele in strainatate, vai de plm, prosti gasesti oriunde, nu au emigrat toti. Gradul lor de prostie a fost format, conditii mizere, invatamant din pix, parinti distrusi si chiar de ar fi avut tot asigurat(cunosc exemple care nu au dus lipsa de nimic) si tot iese lichea datorita anturajului si el sa fi nu fie luat de prost fata de altii.

Ghid inlaturare Ihs Gpu

Last edited by suzuki; 12-03-2020 at 12:23.
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2020, 12:30   #643
allexb
Senior Member

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Stai linistit ca si fara impozit, aprox 35% se duc la stat. Inseamna zeci, daca nu sute, de milioane de euro lunar din care se alege praful. Sau beneficiaza ciorile, din tara sau din afara.

Nu zic ca ar fi bine sa avem sistem medical total privat, ca se ajunge la situatii cum sunt in USA, dar nici nu pot o mana de oamenii sa sustina toti puturosii, hotii si c****le tarii.

1 an de ajutoare si sprijin medical daca esti somer, ca sa te sprijine cumva, daca esti incapabil sa iti gasesti loc de munca, ghinion, selectie naturala.
Lucrezi la negru? Platesti servicii medicale de stat.

Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2020, 12:47   #644
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

PC-ul meu

Sunt solutii pentru evitarea acestor costuri, eu imi iau salar modic pe firma (2000 lei net) iar restul am pe firma personala, in contract cu firma la care lucrez.
Imi platesc impozitul, contabilitate si taxele mici si ies in castig.
E o schema standard legala daca iti pasa de asigurarile si taxele aberante platite la stat.

Ceva ce nu inteleg, tu cand iti negociezi salarul, o faci pe net sau pe brut ? Daca angajatorul iti promite 6000 lei net, ce iti pasa ca el plateste 11000 pentru tine, nu e costul tau, e al lui.

Ghid inlaturare Ihs Gpu
Old 12-03-2020, 12:50   #645
torque49
Senior Member

Mentioned: 3 Post(s)

Daca se ajunge si in Romania ca si in Italia , probabil ca o sa intre tara in colaps financiar.O sa fie o multime de falimente in HoReCa,în transporturi, comerț din anumite categorii care nu o sa mai prezinte interes in viitorul apropiat.O sa fie plin de șomeri, nu mai zic de cati asistați social avem.Cati mai lucrează oricum nu pot susține financiar asistați social si pensionarii.
Eu zic ca ne așteaptă vremuri grele daca nu vine căldură repede si se mai opreste raspandirea
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2020, 12:54   #646
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 760 Post(s)

PC-ul meu

Novel Coronavirus Can Live on Some Surfaces for Up to 3 Days, New Tests Show

For this study, researchers used a nebulizer device to put samples of the new virus into the air, imitating what might happen if an infected person coughed or made the virus airborne some other way.

The found that viable virus could be detected up to three hours later in the air, up to four hours on copper, up to 24 hours on cardboard and up to two to three days on plastic and stainless steel.
Old 12-03-2020, 12:56   #647
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 261 Post(s)

Meanwhile in Predeal
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_20200312-105203.jpg
Views:	115
Size:	845.8 KB
ID:	68542  
Old 12-03-2020, 12:57   #648
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Eu zic ca neoficial am cam depasit Italia, abia astept sa intre Arafat in panica sa faca ce trebuie.
Old 12-03-2020, 12:57   #649
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gaminggrade

Cum ar spune cineva,halatu ? Sursa ? @Boggy
Gaminggrade is online now   Reply With Quote
Old 12-03-2020, 13:02   #650
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 760 Post(s)

PC-ul meu

My bad, am uitat sa pun si link-ul.

https://time.com/5801278/coronavirus...es-days-tests/

https://nymag.com/intelligencer/2020...-2-3-days.html
Old 12-03-2020, 13:21   #651
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:
Cunosc peste 100 de persoane ce lucreaza in srainatate, insa nu cunosc nici un capsunar sau "spalator de cur". Chiar de ar fi vreunul cu aceste meserii, nu vad cum ii deranjeaza pe cei din tara asa mult
Cand traiesti in zona de ciuma, dar in loc sa respecti carantina fugi ca sobolanul, vi la granita si minti, you bet your fking ass ca am o problema cu ei. Nu cunosti tu? Uite-i pa granita, cum mint ca vin din Germania, ca sa ne aduca ceva bun la toti.

Quote:
. Cat dat exemplu pe cei din IT ca fiind mari platitori de impozite e cel putin hilar, cand e categoria care beneficiaza de scutiri tocmai la impozite(nu toti) i.
Ti se pare hilar pentru ca nu ai habar ce vorbesti. Ai vazut tu o lege ca programatorii sunt scutiti de impozite si deodata, in IT-ul asta, toti suntem programatori.

Eu platesc impozit full tati, aia care lucreaza la eMAG platesc impozit full, aia care lucreaza la brand-uri platesc impozit full. Si toti lucram in IT si toti platim taxe mai mari decat, vai, banii trimisi acasa de Gheorge de la Italia.
Old 12-03-2020, 13:43   #652
allexb
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Ceva ce nu inteleg, tu cand iti negociezi salarul, o faci pe net sau pe brut ? Daca angajatorul iti promite 6000 lei net, ce iti pasa ca el plateste 11000 pentru tine, nu e costul tau, e al lui.

Salariul, nu salarul, il negociez la valoarea net, logic. Dar, ce sa vezi, in cartea de munca este trecut salariul brut.
Si normal ca imi pasa, pana la urma firma X este dispusa sa cheltuie cu mine suma Y lunar, reprezentand salariul brut. Pe ei nu ii intereseaza cati se duc la stat, cati imi revin mie.
Pe mine da, ca in loc sa iau Y, iau Y-35%

Ce zici tu cu pfa, cred ca e la limita legala, iti dai salariu de 2000 lunar, dar sa fim seriosi, aia nu iti ajung sa supravietuiesti. Pentru restul banilor ce faci? Deduci cheltuieli pe firma?

Old 12-03-2020, 13:56   #653
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 651 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Cat dat exemplu pe cei din IT ca fiind mari platitori de impozite e cel putin hilar, cand e categoria care beneficiaza de scutiri tocmai la impozite(nu toti) i.
Nu e deloc hilar, este doar naiv să te legi de acest aspect. Sunt mai multe categorii care beneficiază de diverse scutiri, nu doar pentru IT-iști se poate pune problema.

Dar un IT-ist nu bagă în buzunar toți banii, de pe fiecare IT-ist care bagă în buzunar acei 16% cât este impozitul pe profit, statul adună CAS și CASS la greu, CAM.

Nu este ca și cum banii ăștia s-ar duce în fonduri private, pentru că statul ia acești bani produși de IT-ist și plătește pensiile și sănătatea azi celor care au nevoie de ea, pe principiul pay as you go.

Un IT-ist nu se expune la boli complicate și nu pune stres pe sistemul medical, de regulă își strică ochii și ajunge să își pună ochelari, dar tot pe banii lui.

Sincer nu prea știu ce se mai există reducerea asta, nu este ca și cum IT-ul ar pleca brusc din țară sau ar fi un sector în pericol, din contră. Ba mai mult, sfera celor ce lucrează în IT s-a extins, condițiile s-au relaxat, așa că acum și mai multe categorii IT/conexe IT-ului beneficiază de reducere.
Dar din ce spune instinctu meu de fată mare, cred că există acest relax pentru a consolida industria IT în România, pentru a aduce aici tot ce se poate și a îi sabota pe cei din regiune gen Polonia sau Ucraina (Cehia cam greu) care ar putea ataca și ei segmentul ăsta.
Old 12-03-2020, 13:56   #654
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

PC-ul meu

E cu srl, nu pfa, restul ii scoti lunar. Mergi la o firma de contabilitate, te lamuresc ei.
Tu la negocieri ai in vedere salariul net, ceea ce pierzi tu ,ipotetic ,prin acel brut, nu e pierderea ta, angajatorul nu iti va da diferenta daca e cazul sa plateasca mai putin.Deci ca te enervezi tu ca pierzi asa mult, nu e cazul, nu ai castiga oricum mai mult.
IT ca descriere, e vast. Din ramura IT sunt profesii ce sunt scutite de plata impozitelor.
Emag comercializeaza si frigidere, asta nu ii face IT.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ghid inlaturare Ihs Gpu
Old 12-03-2020, 14:00   #655
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 620 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Day View Post
Care a inceput work from home? Am prieteni pe la diferite firme care deja lucreaza de acasa.
Probabil incepe si la mine, maine e prima zi.. Sa vedem daca se prelungeste si saptamana viitoare.
Nasol de cei ce nu pot face asta, sunt mai expusi..
De maine sunt in work from home, pentru prevenire (nu avem cazuri de contact cu persoane disgnisticate in firma).
S-a anuntat aseara si azi ne luam acasa una alta.
O saptamana cel putin. Sapt viitoare vom fi anuntati daca se prelingeste cu inca una.
Old 12-03-2020, 14:07   #656
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 620 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Numai programatorii. Si nici aia toti, numia cei angajati la firme care au in obiectul de activitate crearea de softuri orientate client.

Nu sunt programator, dar f bine ca sunt scutiti de impozit in Ro.

PLM, daca nu existau programatorii sa faca softurile pe car ele utilizam, mai muncea pulea de acasa in perioada de carantina. Una e sa fii olog d eun picior, alta este sa nu le ai pe amandoua. Macar, datorita "jigodiilor astora de programnatori scutiti de impozit", puntem sa functionam cat de cat pe avatie ca societate, ca natie, ca rasa (daca urmatoarele mutatii ar covid vor fi air born + rezistenta in aer mia mare de cateva ore).

0.02$
Old 12-03-2020, 14:11   #657
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 651 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
E cu srl, nu pfa, restul ii scoti lunar. Mergi la o firma de contabilitate, te lamuresc ei.
Sigur ai înțeles exact de la contabil?
Și eu scot lunar din firmă, așa am ajuns pe anul trecut să am în casă 40.000+ lei. Acum urmează să plătesc impozit la ei, pentru că sunt forțat să îi bag în dividende, și trebuie să mai plătesc (ceva nou față de anul trecut când plăteam CASS plafonat) CASS la toată suma.
La toate astea se adaugă și profitul nerepartizat din 2017 încoace. Payback time, baby! O să îmi iasă pe nas...

Quote:
Tu la negocieri ai in vedere salariul net, ceea ce pierzi tu ,ipotetic ,prin acel brut, nu e pierderea ta, angajatorul nu iti va da diferenta daca e cazul sa plateasca mai putin.
Te înșeli. Programatorii nu sunt așa naivi, cel puțin nu toți. Mulți stiu cum merge treaba. Chiar dacă mâine s-ar scoate impozitul pe profit (reducerea asta blamată) angajatorul va suporta pierderea, pentru că are de unde și nu vrea să se certe cu angajatul.

Quote:
IT ca descriere, e vast. Din ramura IT sunt profesii ce sunt scutite de plata impozitelor.
Domeniul e mai extins de anul trecut și condițiile sunt mai relaxate, dar evident că cei ce vând frigidere nu beneficiază de scutire.
Dar cei ce sunt la EMAG și lucrează la site de exemplu cel mai probabil au această scutire.

Scutiri au și aia de lucrează în cercetare, scutiri au și ăia de lucrează în construcții de exemplu.
Old 12-03-2020, 14:13   #658
Kolonelu
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Nu stiu ce dracu visati voi cu programatorii astia, ca functionati, ca daca idiotul ala care nu este scutit de impozit de la centrala electrica nu se duce la munca, te-ai dus pe paula cu tot cu programatori, ca virgula pisicul ala fara energie electrica poti sa toci carne pe el, ce te faci daca nu iti mai face prostul ala de la fabrica de paine produse de panificatie? daca taranul refuza sa iti mai vanda pui si carne de porc, ce te faci daca instalatorul de la apa nova nu se duce la munca, se opreste apa, cu ce te speli la fund ? toti vedeti numai programatorii, ca au stiut unii sa isi traga spuza pe turta lor, dar iti spun de la bun inceput, fara calculator poti trai, fara mancare si apa nu prea

Cine te pune sa platesti dividende ? Fa-ti acte de imprumut de la tine catre firma ta, fa-ti facturi si chitante, cheltuie banii, ma uimeste prostia intreprinzatorilor ca nu au iesit in strada sa faca gat pentru dividendele alea, cum sa platesti ma impozit pe dividende? Asta e cea mai mare golanie pe care o poate face un stat ! O mizerie imensa, dupa ce ai platit tot vine statul ca un milog ordinar si mai cere 5 la suta, eu nu le dau nimic, teoretic am mai mult in casa, dar nu scot, banii i-am cheltuit demult, sa ma duca la puscarie pentru ca mi-am cheltuit banii mei, pe chestia asta merg cu ei la judecata pana mor, sa dovedeasca ei in fata tribunalului ca am furat ceva

Last edited by Kolonelu; 12-03-2020 at 14:16.
Kolonelu is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2020, 14:13   #659
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 275 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Voi discutati aici de taxe si impozite si eu nu gasesc niste carne tocata sa fac sloppy joes...
Old 12-03-2020, 14:15   #660
allexb
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Tu la negocieri ai in vedere salariul net, ceea ce pierzi tu ,ipotetic ,prin acel brut, nu e pierderea ta, angajatorul nu iti va da diferenta daca e cazul sa plateasca mai putin.Deci ca te enervezi tu ca pierzi asa mult, nu e cazul, nu ai castiga oricum mai mult.

Tu nu intelegi faptul ca daca de maine se da o lege si contributiile la stat cresc la 50% din brut, angajatorul nu o sa iti mareasca brutul ca ii e mila de tine, ca ai negociat tu cu el un salariu net. Iti da salariul brut din contract. Tu, o iei in mana, nu ai ce sa faci.

Invers, daca peste noapte contributiile la stat scad, angajatorul nu o sa vina a doua zi cu un nou contract sa iti scada salariul ca, dom’le am negociat un net la angajare si acum iti iese mai mult.

Angajatorul cheltuie lunar salariul brut, este calculat in functie de cat reusesti tu sa ‘produci’ pentru firma respectiva.

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules