lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Overclocking & benchmarking
Connect with Facebook

Overclocking & benchmarking Nu te supara, ce inseamna "stock" ?


Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-01-2010, 23:26   #21
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default We are the champions...

8 Mai, ultima zi a competitiei si ultima sansa de a obtine rezultatul mult dorit, cu cei 4-5L de azot ramasi in dewar. Am discutat mult cu Micutzu in legatura cu ceea ce aveam de facut in continuare, ne-am sucit si ne-am rasucit pe toate partile, ne-am gandit la Rampage Extreme si 4890, ne-am gandit la Biostar, ne-am gandit sa mai incerca cu 4890 in speranta de a atinge o frecventa cat mai mare pe GPU, dar in final am hotarat sa incercam arma secreta. GTX 280-ul a venit de la Gigabyte in aceeasi zi, avand evident o pofta nebuna de a ucide, dupa ce, de mai bine de trei luni a intrat intr-un con de umbra datorita noilor aparitii. Ei bine, batrana GTX 280 are multe de spus, etajul de alimentare fiind cu adevarat solid, iar batranul nucleu pe 65nm fiind mult mai avid de frecventa decat mai tinerele colege dotate cu nuclee pe 55nm. Ne-am luat inima in dinti, am verificat inca odata platforma (care intre timp a fost udata, desfacuta, uscata si pusa la loc de un milion de ori pe parcursul acestor zile), am montat tubul pe GPU si cu un "doamne ajuta" inainte ne-am apucat de treaba in jurul orei 20:00. Spre deosebire de GTX 260, respectiv 4890, GTX 280 nu a agreeat temperaturi prea joase, oprindu-ne pe la -135 cu incercarile si ruland cel mai bine pe la -95oC. Cu toate acestea, 950MHz GPU, 1900MHz shadere si mai ales 1300MHz DDR au fost obtinuti la aceste temperaturi, in incercarea de a ne apropia de fatidicul 1200 Nature. Cel mai bun Nature pe care l-am vazut a fost 1182, destul de aproape de tinta propusa, dar nu am mai apucat sa stabilizam platforma pentru un intreg run care sa fie inchis cu o asemenea rulare de Nature. In schimb, am reusit sa finalizam cateva run-uri rulate safe pentru Nature, dintre care cel mai bun este rezultatul inscris in concurs. Apoi, am continuat si aproape am stabilizat platforma la 2000MHz shadere, insa desi a mers separat, Nature-ul rulat dupa testele de sistem a crapat in timp de storceam ultimele picaturi de azot din termos. Asta se intampla la 10 seara. Suparati pentru ca nu am trecut de 91k, desi aveam acele 330 de puncte in buzunar daca putea sa rulam mai mult, am sunat furnizorul de azot la ora respectiva, ca sa vedem daca putem sa mergem sa facem un refil. Din pacate nu a fost posibil, asa ca ne-am oprit si pentru ultima oara am pus rufele la uscat. Obositi, dar dornici sa continuam, bucurosi de obtinerea unui rezultat bun, dar tristi pentru ca nu am obtinut ceea ce ne propusesem, fericiti pentru ca ne-am gandit ca suntem acolo in fata, dar convinsi ca batranul hipro va veni cu ceea ce trebuia sa vina....am postat rezultatul si am lovit pernele.



i920 D0 - 20x210
5040MHz Uncore
3x2GB DDR3 1680 8-6-6-14 1T
DFI LP UT-X58
Gigabyte GTX 280 - 950/1900/1300 @ -95oC

90778 - http://service.futuremark.com/compare?2k1=9493307







Tabelul cu toate rezultatele obtinute pe aceasta platforma:





Cam asta ar fi povestea ultimelor zile de teste si a celor 30L de azot atat de pretiosi. O competitie fantastica, din care eu personal am invatat foarte multe despre 2001 (si mai am multe de invatat despre acest sport) si in care team-work-ul si-a spus cuvantul in final. Mare parte din gandurile mele merg acum catre hipro, care cu saptamani in urma ne povestea despre potentialul i7-ului in 2k1 in cazul obtinerii unui Uncore ridicat si despre posibilitatea obtinerii unui asemenea uncore. Mai mult decat atat, stiu foarte bine cum este sa ai ghinion, sau sa pregatesti totul pentru ca in final sa nu ai efectiv timp pentru a duce la capat ceea ce ti-ai propus. Respectele mele pentru hipro, respectele mele pentru hey care a tras la maxim de GTX 280 si RE, respectele mele pentru Aristidis si GPRHellas care au luptat foarte frumos la categoria dual-GPU, respectele mele pentru toti cei inscrisi in concurs, dar si pentru toti baietii de la noi care au muncit si au postat aici.Ar mai fi multe de spus despre 2001, Nature, i7, E8600, ordini de rulare, s.a.m.d, dar si asa Micutzu ar zice acum ca am vorbit mult prea mult.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline  
Old 06-01-2010, 23:36   #22
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Aici voi intrerupe firul amintirilor, majoritatea sesiunilor care au urmat fiind cunoscute chiar si de catre membrii mai tineri ai comunitatii lab501. Colegii mei matose si Micutzu vor completa acest thread, daca doresc.


Sper ca va folosi la ceva aceasta scurta calatorie pe taramul vremurilor de mult apuse. Sunt multe lucruri pe care le-am lasat deoparte, sunt multe lucruri pe care le-am uitat, au fost mult mai multe sesiuni ulterior. Cu toate acestea, unele dintre sesiunile descrise in acest thread au fost mai speciale pentru noi, si ne aducem aminte de ele cu drag. Sper sa va placa si voua, sa va motiveze, si, poate, sa va fie de folos. Am avut si momente foarte reusite (Biostar si Low Clock-ul de pe XS sunt unele dintre cele mai frumoase amintiri ale mele legate de acest domeniu), am avut si momente mai putin reusite, bune sau rele, din toate sesiunile astea am invatat de fiecare data cate ceva.

Pentru a pastra threadul deschis pentru eventuale adaugiri, putem discuta pe marginea acestor subiecte aici.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 06-01-2010 at 23:40.
Monstru is offline  
Closed Thread

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,143
Total Online: 3851

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.