lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-03-2019, 13:44   #1741
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Am reclamat o data fan curier la ANPC
Dupa 3-4 saptamani, am fost sunat de ceva sefulyk de la fan curier ca se rezolva totul si'mi primesc produsul urmatoarea zi inapoi (aveam un laptop blocat la ei care refuzau sa'l livreze, desi ei insistau mereu ca m'au sunat in restul de 4-5 dati)

Daca tin bine minte, ANPC ziceau 30 de zile de la reclamatie
Old 06-03-2019, 15:36   #1742
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

PC-ul meu

Eu am primit raspuns de la ei referitor la cazul de mai sus cu cel.ro, in fix 30 zile, termenul legal...
Le-am trimis pozele de la depanero si pozele facute de mine si dobitocul ala pentru ca altfel nu il pot categorisi, s-a uitat numai la pozele de la depanero spunind ca este posibil sa fie sau sa nu fie zgirietura si sa angajez un IT expert constatator pe care il platesc eu si apoi sa revin...

Adica sa fac eu si treaba lor.
Desi am scris clar si raspicat ca pozele trimise de mine sint facute IN MOMENTUL IN CARE MA AFLAM LA cel.ro SA RIDIC PLACA de la ei dupa ce au primit-o de la jegpanero, poze in care nu se vede nicio zgirietura, nicaieri...
Logic ca placii nu aveau cum sa-i "treaca zgirieturile" intre timp si ca ele tebuiau sa fie vizibile dar NU erau...
Ai sub 10% sanse sa rezolvi cu ANPC, sint mina in mina, mai mult ca sigur...
O sa primesti raspuns gen "in pozele trimise de dvs sint vizibile zgirieturi" s.a.m.d...
GAMING gear™ i9-9900K/5100MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB+2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10

Last edited by DjLeco; 06-03-2019 at 23:33.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 16:27   #1743
Danos
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

Pai da, sunt zgārieturi, erau de cand am scos produsul din ambalaj, asta era și ideea ca ele existau pe produs imediat cum l-am primit de la curier, nu le-am facut eu īntre timp.
Da, ei pot spune ca le-am facut eu chiar cand am scos produsul din ambalaj, ca poate l-am lovit de ceva, etc. deși eu m-am purtat ca si cu un bebeluș cu NAS-ul.

Singura sansa era sa fi filmat cand am desfăcut NAS-ul din ambalaj ca să am o dovadă clară si nici atunci nu era sigur dupa spusele lui DjLeco

In fine, daca durează asa mult un răspuns de la ANPC, e clar ca erau sanse minime sa rezolv ceva.

M-am lipsit de cei 10% pānă la urmă, nu aveam chef sa stau cu banii blocați la ei 1 lună de zile si nici timp si dispoziție pentru anchete, dovezi, dat īn judecată, expertize....

Cat de șnapani să fiți măgarilor de la Pc Garage să faceți asa ceva, sa te bucuri ca ciupești niste bani din aia 10% pe niște acuze nefondate si neadevarate.

Praful si pulberea sa se aleaga de ei, faliment cat mai rapid le doresc, dracu mai cumpără de la ei.

Am zis ca sa cumpar de la ei ca sunt mai serioși si nu sunt ca cei de la CEL sau alte lepre de magazine care fac astfel de lucruri dar m-am inselat, același produs la același preț era si la Cel.ro, am sărit din lac in puț (

Deci mai există vreun magazin in Romania in care sa ai īncredere ca nu fac astfel de faze ?
Danos is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 17:37   #1744
Sunshine
Senior Member

Sunshine's Avatar

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Pai probabil Emag pentru chestiile la care nu ai nevoie de garanție si pentru posibile retururi (aici sistemul functionează fără reproș), respectiv PcGarage pentru ca mai multe din garanții nu sunt la Depanero (deși au īnceput și ei super-colaborarea cu ei pentru anumite mărci). Īn rest, mai bine te lipsești.
Sunshine is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 18:05   #1745
RaverX
Senior Member

Mentioned: 17 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Deci mai există vreun magazin in Romania in care sa ai īncredere ca nu fac astfel de faze ?
Probabil emag, dar nici ei nu cred ca mai sunt ce erau mai demult. Insa preturile acolo au cam luat-o razna si nici produse nu prea mai au, cam tot e "vandut de x srl", practic emag a devenit un portal de firme, ei nu stiu cat mai vand

Legat de pcgarage, ultima experienta cu ei a fost pozitiva, am trimis mouse in garantie cu probleme la click-ul stanga, a fost inlocuit cu unul nou fara discutii.

Dar mai demult si eu am trecut printr-o intamplare ciudata, am cumparat pentru cineva un sistem pe bucati, placa de baza nu mergea cu procesorul, trebuia updatar bios-ul (b250 cu intel 7700).

Le-am scris de problema, totul luat de la ei, i-am intrebat cam asa "as vrea sa va trimit placa de baza inapoi sa-i faceti update de bios ca n-am cpu mai vechi". Raspunsul: sigur, va costa x lei update-ul de bios. Cam urat, parerea mea. Am trimis placa si am cumparat alta, in final ei au iesit mai rau ca au trebuit sa vanda placa aia resigilata.

Asta e, cand te cramponezi de niste reguli stupide pierzi. Daca firmele ar fi un pic mai flexibile si mai prietenoase cu clientii toata lumea ar avea de castigat, dar la noi nu se angajeaza vanzatori in firmele mari, sunt angajati robotei.

Am fost mai demult intr-o firma unde era un director de vanzari serios, ala vorbea cu clientii, cand primea ceva ii anunta si ii atragea cu discounturi si oferte, etc. Isi motiva si vanzatorii, le dadea procent din vanzarile pe care le faceau ei, etc, toti erau la telefon sau pe mail non stop, incercau sa agate cat mai multi clienti.

Cam asta problema, cred eu, daca "patronii" ar sti sa-si angajeze macar oamenii din pozitiile de varf si sa-i motiveze sigur ar fi alta situatia. Daca tu doar ai un site pe care listezi produse si angajezi roboti pe care nu-i motivezi...
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 19:13   #1746
carnatu
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Firmele mari nu fac bani din vanzari 1:1 cu clientul. Nu ar avea sens investitia sa ai vanzatori antrenati si motivati pe post de suport clienti. Ce sa faci cu ei?

Pe langa probleme de logistica sa pasezi tichete de la support la sales si la support iar, si tot asa, mai cresti si timpul de raspuns cat isi face inca un om timp de acel client. Plus ca e un domeniu cu burnout destul de mare, plictisitor si stresant.

Nu le iau apararea sau ceva, dar vanzarile lor vin din reclame si partea tehnica din site. Au probabil cel mai usor de folosit sistem de filtrare, spre deosebire de retardarea de la emag care iti face refresh la orice filtru, copiat prost de pe amazon, unde nici nu ai filtre ca lumea pentru toate categoriile.

Pana la urma nu e ieftin nici un update de bios, e pe payroll un tehnician, nu un muncitor in depozit, si nu au gresit cu ceva sa zici ca tre sa se revanseze.

Si eu m-am oficat cand am ajuns la 5 min inainte de inchidere la garantii odata, si nu m-au primit. Am facut drum ca prostu, dar nici sa tina omul peste program nu e ok.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 19:17   #1747
cerulliber
Senior Member

cerulliber's Avatar

PC-ul meu

in timp ce voi va plangeti aici de bugetarii ANPC care sunt numiti in functii, eu ma uit pe saturn.de sa vad ce inseamna nr 1 in Germania
sunt banii vostrii , cumparati doar ce va place
cerulliber is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2019, 14:55   #1748
Goguman
Junior Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Cerulliber o zice bine!
Goguman is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2019, 14:58   #1749
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1173 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Ne simtem mai bine cand ne plangem in loc sa rezolvam problema. De aia suntem saraci, prosti si prostiti.
Old 04-04-2019, 11:24   #1750
tomkaten
Senior Member

tomkaten's Avatar

PC-ul meu

Cata vreme vezi anunturi de angajare la toti astia, e clar ca nu exista forta de munca exploatabila si ca n-o sa se schimbe nimic. De ce ? Fiindca angajeaza tot felul de neaveniti care "castiga si ei un ban" si pe care-i doare-n paispe de client. Noi nu primim imigranti, ca suntem romani sadea si nu ne vindem tara. America a ajuns mare cu englezii aia de pe Mayflower.

Romania a ajuns antiteza absoluta a capitalismului, "nu ne deranjati agentii de vanzari, clienti mai gasim noi, dar angajati, nu".
tomkaten is online now   Reply With Quote
Old 04-04-2019, 12:23   #1751
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by tomkaten View Post
"nu ne deranjati agentii de vanzari, clienti mai gasim noi, dar angajati, nu".
Am văzut așa ceva la Inmedio, printat pe foaie.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2019, 09:50   #1752
fotbal5
Junior Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Probleme gasim la orice firma, oricat de mare ar fii, indiferent din ce tara ar fii. Insa intradevar sunt firme care chiar exagereaza.
Si nu uitati ca S.C. DANTE INTERNATIONAL S.A. (EMAG) a cumparat PC GARAGE inca din 2016, deci nu prea au cum sa mai fie ce au fost.
fotbal5 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2019, 10:39   #1753
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

*fi

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2019, 13:23   #1754
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

... corect
Old 09-08-2019, 14:16   #1755
Hemisphere
Senior Member

Hemisphere's Avatar

Mentioned: 53 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere

Am o brățară Xiaomi Mi Band 3 luată de la Garaj și trimisă īn service acum 16 zile. Nu am niciun feedback de la ei, au zis că mă sună cīnd se soluționează. Cīt pot să o țină īn service, că pe acte nu se mai specifică?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Old 09-08-2019, 14:19   #1756
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 118 Post(s)

PC-ul meu

15 zile.
Old 09-08-2019, 14:26   #1757
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

Poți solicita īnlocuirea produsului sau returnarea banilor.
Old 09-08-2019, 18:38   #1758
torque49
Senior Member

Mentioned: 3 Post(s)

Returnat produs la Altex ,am primit banii in cont dupa 30 zile la insistentele mele ,chiar daca ulterior am aflat ca termenul era 14 zile
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2019, 21:53   #1759
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

14 e termenul de solutionare garantie. 30 e cel de restituire bani
Old 10-08-2019, 09:24   #1760
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Am o brățară Xiaomi Mi Band 3 luată de la Garaj și trimisă īn service acum 16 zile. Nu am niciun feedback de la ei, au zis că mă sună cīnd se soluționează. Cīt pot să o țină īn service, că pe acte nu se mai specifică?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
15 zile de la preluarea in service
ar trebui sa apara data preluarii in contul de client
dupa trimitere, dureaza o zi sa ajunga coletul la ei si inca 1-3 zile in care sta la usa service-ului, pana sa fie preluat
apoi, daca se inlocuieste, mai dureaza 1-2 zile sa vina noul produs la magazin si inca o zi sa ajunga la tine

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules