lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-04-2012, 13:01   #3221
FATHER
Ancient friend

FATHER's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Shimano View Post
La digital din PC in Receiver mai are vreo importanta player-ul folosit pt muzica ? daca este instalat sau nu ASIO etc ? sau merge pe direct sound cu orice player ? eventual WASPI ?
In nici un caz direct sound. Iesi pe WASAPI (exclusive) , kernel streaming sau pe ASIO.
Printre cele mai bune playere mi se par Audiogate by Korg si JRiver 17. Foobar deasemenea...
Old 20-04-2012, 13:53   #3222
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1046 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

daca ai un amplificat pe lampi si ai iesire de 4 ohmi si de 8 ohmi, dar boxe de 6 ohmi, cum le legi?
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2012, 13:57   #3223
hellfish
Super Moderator

hellfish's Avatar

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish

legi in serie o rezistenta de 2 ohmi cu boxele, sau socotesti ce rezistenta iti trebuie in paralel. pentru paralel imi da ca ai nevoie 12ohmi in paralel cu boxa.
Old 20-04-2012, 14:08   #3224
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Mentioned: 51 Post(s)

hellfish explica putin faza cu rezistenta ... ce rol are?
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2012, 14:19   #3225
hellfish
Super Moderator

hellfish's Avatar

PC-ul meu

Dupa cum spune si numele opune o rezistenta curentului. Din formula R=U/I (legea lui ohm) se poate afla astfel curentul ca fiind I=U/R. Deci la o tensiune pe fir de 1V si la o boxa cu o impedanta(rezistenta) de 1 ohm tu tragi din final 1A. Daca ai 4ohm tragi 0.25A. Din formula P=UxI aflam ca puterea lui la o tensiune de 1V si 1A tu ai un final de 1W putere.

in concluzie cu cat ai mai putini ohmi cu atat ai mai multa putere. De asta nu e recomandat sa folosesti boxe cu o impedanta mai mica decat cea recomandata. Mai mare nu este foarte rau dar ai putere mai mica, se poate observa la datasheet-ul amplifului. Puterea e data la 2ohm, 4ohm, 8ohmi etc

mai un lucru important. Basii manca curent, nu mediile sau inaltele.

ACESTE calcule sunt exemple si pe langa ele mai sunt o multime de alte calcule necesare pentru a stabilii exact curentii si puteriile.
Old 20-04-2012, 14:29   #3226
ahegyes
Member

ahegyes's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

Quote:
Originally Posted by hellfish View Post
legi in serie o rezistenta de 2 ohmi cu boxele, sau socotesti ce rezistenta iti trebuie in paralel. pentru paralel imi da ca ai nevoie 12ohmi in paralel cu boxa.
Gresit. Niciodata sa nu legi in serie cu o boxa rezistente. Rezistenta va afecta parametrii T\S a difuzoarelor - in special a difuzorului de bas. Astfel:

unde Re - este rezistenta in direct a difuzorului.
Daca pui rezistenta pe cablu Re - creste.

si dupa cum se observa daca creste Qes - creste Qts, si daca creste Qts este afectat raspunsul in frecventa al ansamblului incinta+difuzor (va fi bas mai mult).
Old 20-04-2012, 14:36   #3227
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1046 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Bun, am inteles. Deci nu legi
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2012, 15:21   #3228
ahegyes
Member

ahegyes's Avatar

Eu zic ca poti sa le legi si la 4ohmi si la 8ohmi si asculti care iti place mai mult si pe varianta aia ramai.
Old 20-04-2012, 15:33   #3229
hellfish
Super Moderator

hellfish's Avatar

PC-ul meu

Daca cumperi rezistenta de calitate nu cred ca influentiaza asa de rau calitatea sunetului, asta totusi depinde de fiecare ureche in parte. Pentur o perioada de timp este ok.

NU iti recomand sa legi boxele cum vrei. Daca tot e sa le legi punele la 4ohmi. Avand 6 vei avea o putere mai mica. Ai insa grija la temperaturiile finalilor, asta daca asculti tare. Ai putea incerca si variatna cu rezistenta in serie, asa sa vezi cat de mult influentiaza acest lucru calitatea sunetului.

ahegyes vorgeste din punctul de vedere a celui care asculta iar eu mai de graba din puctul de vedere al celui care face amplificatoare.
Old 20-04-2012, 15:43   #3230
ahegyes
Member

ahegyes's Avatar

Quote:
Originally Posted by hellfish View Post
Daca cumperi rezistenta de calitate nu cred ca influentiaza asa de rau calitatea sunetului, asta totusi depinde de fiecare ureche in parte. Pentur o perioada de timp este ok.

NU iti recomand sa legi boxele cum vrei. Daca tot e sa le legi punele la 4ohmi. Avand 6 vei avea o putere mai mica. Ai insa grija la temperaturiile finalilor, asta daca asculti tare. Ai putea incerca si variatna cu rezistenta in serie, asa sa vezi cat de mult influentiaza acest lucru calitatea sunetului.

ahegyes vorgeste din punctul de vedere a celui care asculta iar eu mai de graba din puctul de vedere al celui care face amplificatoare.
Indiferent de calitatea rezistentei - ecuatiile de mai sus isi fac treaba. 2 ohmi e foarte mult. Se simte si o diferenta de 0.2 ohmi daca pui un cablu de boxe mai subtire. La 2 ohmi diferenta va fi enorma, de ordinul a cativa decibeli.

Stiu si eu cum functioneaza un amplificator, am facut si eu amplificatoare. Probabil e mai precaut sa le legi la conexiunea de 4ohmi, dar nici la 8ohmi nu vor fi probleme daca nu abuzezi amplificatorul.
Old 20-04-2012, 15:44   #3231
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

ahegyes ti-am dat un pm!
Old 20-04-2012, 16:11   #3232
meseriasugt
Senior Member

meseriasugt's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
daca ai un amplificat pe lampi si ai iesire de 4 ohmi si de 8 ohmi, dar boxe de 6 ohmi, cum le legi?

O problema asematoare am intalnit si eu cand am configurat sistemul, receiverul este la 4-8 ohm, boxele sunt la 6 ohm, numai ca softul spune ca este bine de setat amplliful pe 4 ohm cand se leaga boxe pe 6 ohm si pe 8 ohm la boxe de peste 8 ohm. Deci eu zic sa le pui linistit pe 4 ohm.
meseriasugt is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2012, 20:54   #3233
mshoratiu
Junior Member

Quote:
Originally Posted by Fab View Post
Am salivat mult timp dupa Havana si inca salivez, dar bugetul meu s-a dus si pe altceva iarna asta. Oricum nu cred ca un asemenea DAC si-ar fi aratat intregul potential pe sistemul meu. Il am in vedere pentru viitor, poate chiar un Stockholm. Mi-a placut foarte mult constructia celor de la MHDT si m-am hoarat sa iau un DAC din gama lor (stiu, pe neve, dar am riscat bine).
Acum il tin conectat pe coax din placa de baza. L-am testat si cu vechiul DAC Musiland pe post de transport tot pe coax. Urechile mele nu au simtit nicio diferenta.
Poate gasesc pe cineva in Craiova cu un Mars sau Hi-Face sa testez.
Edit: Nu cred ca sunt sanse sa ajunga condensatorii vineri la ce e in tara...
Salut!
Iti dau eu un subiect de meditatie.

O scurta descriere a sistemului meu audio casti:

Sursa, Apple iMac,
Transport: AR-T Legato
DAC: MHDT Lab Havana
Amplificare: eXStatA (by. Alex Cavalli), varianta Solid-State;
Electrostatice: STAX SR-404LE (Editia limitata)
Interconect: AudioQuest Colorado
Cabluri de power: AudioQuest NRG-5, Alpha CoperLIne (Clearer Audio); Conectori (IEC) Furutech, Filtru: FIsch Audiotechnik

Havana este full-upgraded, cu condensatori de iesire V-Cap OIMP, condensatori film Auricap (Audience), condensatori electrolitici ELNA, condensatori Russian Silver Mica, rezistente Shinkoh Tantalum, Lampa Bendix 6385 (din 1964), tube damper de la EAT, conectori rca WBT (pure silver), conector coaxial bnc, HI-FI Tuning Fuse, cipuri BB PCM56P, "K" grade, transformator R-Core.

Gasiti mai multe informatii si poze pe blog-ul meu: http://rigulmeu.blogspot.com/

Sper sa va placa,

Quote:
Originally Posted by savu_superstar View Post
@Fab
Felictari, frumusel dac. Am avut pe mana MHDT Havana mai multe luni si iti spun din experienta proprie ca ai nevoie de un transport f bun ca sa-l pui in valoare. Ceva de genul AD Labs Mars, Hi-face Modat (JKenny Mod) sau Legato transport. Este supersensibil cu intrarile digitale.
Este adevarat ca acest dac are nevoie de sursa/transport si alimentare foarte bune si dedicate,... ca sa presteze excelent sonor. Havana a sunat diferit si progresiv din punct de vedere calitativ pe hiFace/hiFace-ul modat si pe AR-T Legato! Pe acesta din urma, "respira" cu totul diferit, iar sunetul se ridica cert la un alt nivel de eleganta si rafinament sonor.
mshoratiu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2012, 21:06   #3234
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

frumos tare ... felicitari, era timpul sa mai vedem si ceva de calitate

ceva sistem stereo nu ai ( boxe, amplif, etc... ) ?
Old 20-04-2012, 21:27   #3235
Shimano
Senior Member

Shimano's Avatar

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano

Quote:
http://forum.edesignaudio.com/showth...ct-69832.html?

@ Shimano, uite subwoofer ))))))
Da unul din ala mi-ar trebuii mie deocamdata iau doar standflorurile mai vad cu restu pe parcursul verii sper sa reusesc sa dau si receiverul sa imi fac frontul cum trebuie pe urma o sa iau si woofer si centru, surround ultimele.

Quote:
In nici un caz direct sound. Iesi pe WASAPI (exclusive) , kernel streaming sau pe ASIO.
Printre cele mai bune playere mi se par Audiogate by Korg si JRiver 17. Foobar deasemenea...
Mersi Father, prin HDMI Video Out vad ca un prea vrea sa colaboreze ASIO, am pus WASPI si da ai dreptate suna mai bine ca Direct Sound. Nu am incercat Audiogate si nici JRiver 17 o sa le pun sa vad cum sunt, momentan am aimp 3.

Last edited by Shimano; 20-04-2012 at 21:31.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2012, 22:06   #3236
mshoratiu
Junior Member

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
frumos tare ... felicitari, era timpul sa mai vedem si ceva de calitate

ceva sistem stereo nu ai ( boxe, amplif, etc... ) ?
@Seatpower,

Sistemul meu stereo pe baza de incinte (cel mai important) a fost compus dintr-un convertor Rockna RD2 + player HK HD970, amplificare Denon PMA-1500AE si Boxe Cabasse MT3 Jersey. Din motive obiective am renuntat la el si am trecut in exclusivitate la un sistem casti. De aproximativ 5 ani caut sa-mi perfectionez sunetul in casca si am avut vreo 4 rig-uri de casti complecte: 2 de dinamice si 2 electrostatice: sursa+ amplificare+casca (sunt un audiofil-casti destul de inrait ). Am prezentat detaliile pe blog-ul meu.
Old 20-04-2012, 22:08   #3237
hellfish
Super Moderator

hellfish's Avatar

PC-ul meu

Ce imi recomandati in loc de MediaMonkey? Vreau cevea cu sunetul lui Aimp3 dar sa pot face si un manage ca in Media Monkey.
Old 20-04-2012, 22:14   #3238
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mshoratiu View Post
Salut!
Iti dau eu un subiect de meditatie.

O scurta descriere a sistemului meu audio casti:

Sursa, Apple iMac,
Transport: AR-T Legato
DAC: MHDT Lab Havana
Amplificare: eXStatA (by. Alex Cavalli), varianta Solid-State;
Electrostatice: STAX SR-404LE (Editia limitata)
Interconect: AudioQuest Colorado
Cabluri de power: AudioQuest NRG-5, Alpha CoperLIne (Clearer Audio); Conectori (IEC) Furutech, Filtru: FIsch Audiotechnik

Havana este full-upgraded, cu condensatori de iesire V-Cap OIMP, condensatori film Auricap (Audience), condensatori electrolitici ELNA, condensatori Russian Silver Mica, rezistente Shinkoh Tantalum, Lampa Bendix 6385 (din 1964), tube damper de la EAT, conectori rca WBT (pure silver), conector coaxial bnc, HI-FI Tuning Fuse, cipuri BB PCM56P, "K" grade, transformator R-Core.

Gasiti mai multe informatii si poze pe blog-ul meu: http://rigulmeu.blogspot.com/

Sper sa va placa,

Este adevarat ca acest dac are nevoie de sursa/transport si alimentare foarte bune si dedicate,... ca sa presteze excelent sonor. Havana a sunat diferit si progresiv din punct de vedere calitativ pe hiFace/hiFace-ul modat si pe AR-T Legato! Pe acesta din urma, "respira" cu totul diferit, iar sunetul se ridica cert la un alt nivel de eleganta si rafinament sonor.
Iti urmaresc modarile la Havana pe head-fi. Noi am mai vorbit pe CG (acolo sunt megatooth).
Sunt inca in dubii cu transportul... In sensul ca imi e teama ca nu o sa aduca ceva in plus. Ideal ar fi sa testez un hi-face inainte, dar nu prea am unde. Vorbisem intr-un timp cu loserica (am inteles ca va cunoasteti), dar nu am mai pastrat legatura. O alta varianta ar fi si Musical Fidelity V-Link despre care citesc pe head-fi ca ar fi peste hi-face.

Last edited by Fab; 20-04-2012 at 22:17.
Fab is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2012, 22:36   #3239
mshoratiu
Junior Member

Quote:
Originally Posted by Fab View Post
Iti urmaresc modarile la Havana pe head-fi. Noi am mai vorbit pe CG (acolo sunt megatooth).
Sunt inca in dubii cu transportul... In sensul ca imi e teama ca nu o sa aduca ceva in plus. Ideal ar fi sa testez un hi-face inainte, dar nu prea am unde. Vorbisem intr-un timp cu loserica (am inteles ca va cunoasteti), dar nu am mai pastrat legatura. O alta varianta ar fi si Musical Fidelity V-Link despre care citesc pe head-fi ca ar fi peste hi-face.
Daca nu eram pasionat de Hi-fi (si implicit de auditiile in casti), nu m-as fi deranjat in aceasta masura! A fost destul de delicat sa fac atatea up-grade-uri (atat financiar cat si din punct de vedere al disconfortului). Rezultatul se ridica insa la nivelul asteptarilor!

Dac-urile din categoria NOS sunt foarte dependente de transport! Practic, orice up-grade in linia audio (fie ca ne referim la player/software, sursa, transport, cabluri, filtre, s.a.), toate acestea sunt determinante, intr-o proportie mai mare sau mai mica, in prestatia dac-ului.
hiFace (chiar si in versiunea clasica - nemodata) este un transport cu un raport calitate/pret excelent! Fara sa stau pe ganduri, iti recomand up-grade-ul transportului. Ti-as fi trimis pentru testari hiFace-ul meu, dar nu-l mai am.. Solutia ideala e aceea in care poti sa testezi si sa evaluezi personal daca merita sau nu, si in ce masura merita! Eu am avut aceasta sansa in materie de casti si am luat decizia numai dupa o evaluare ceva mai obiectivizata si detasata in parte de factorul emotional initial.

Last edited by mshoratiu; 20-04-2012 at 23:16.
mshoratiu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2012, 16:20   #3240
madalin
Senior Member

madalin's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin

Azi mi-au ajuns condensatorii pentru boxe (Mundorf E-Cap). Prima data i-am schimbat doar pe boxa din dreapta, ca sa pot face o comparatie, sa vad cum se aude stanga fata de dreapta. Pot spune ca era o diferenta destul de notabila. Ei bine, dupa ce i-am pus si pe stanga, mi se pare ca se aude un efect "3D" ieftin.. ) Am dezactivat toate mizilicurile/equalizer-ele, dar tot ramane..

Oare trebuie lasati o perioada de timp ca sa se uzeze putin?
madalin is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules