lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-09-2013, 00:45   #5201
doru32
Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Sieu Odrhei de langa Beclean
Posts: 231
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sursa Denon dvd 1000, pe post de preamplificare Marantz sr 7200, Power Creek A 53 Clasic, Boxe Piega TMicro 5, Inteconect Neotech, Cablu boxe Transparent Cable - Musicwave
doru32 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2013, 00:50   #5202
doru32
Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Sieu Odrhei de langa Beclean
Posts: 231
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asa cum e acum e beton, boxele astea sunt criminale, adevarat chilipir(daca nu vrei sa darami peretii), iar cablul de la Transparent desi second si foarte scump face toti banii.
doru32 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2013, 01:13   #5203
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by doru32 View Post
... iar cablul de la Transparent desi second si foarte scump face toti banii.
Sunt convins...
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2013, 10:36   #5204
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ursulache View Post
Sunt convins...
Hai sa facem teste si dupa sa vorbim despre minciuni. Am spus cu cateva pagini in urma ceva legat de cabluri. Intre un cablu din piata si un cablu de firma poti face diferenta fara probleme dar intre un cablu de firma scump si un cablu de firma f scump eu unul nu prea mai fac diferenta (poate este sau poate nu este).

Eu inca sunt in cautare de dac ... ori musiland 03 us dragon ori sabre-ul de la hifimeDIY + un set de cabluri interconect Audioquest Evergreen.

@Doru, frumoasa suita. Daca erai din buc, ma autoinvitam pe la tine sa aud si eu piega cum suna pentru ca am auzit lucruri de la extraordinar in sus despre aceasta firma si eram un pic curios. Urmeaza un dac ceva?
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 28-09-2013, 11:51   #5205
doru32
Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Sieu Odrhei de langa Beclean
Posts: 231
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Hai sa facem teste si dupa sa vorbim despre minciuni. Am spus cu cateva pagini in urma ceva legat de cabluri. Intre un cablu din piata si un cablu de firma poti face diferenta fara probleme dar intre un cablu de firma scump si un cablu de firma f scump eu unul nu prea mai fac diferenta (poate este sau poate nu este).




Eu inca sunt in cautare de dac ... ori musiland 03 us dragon ori sabre-ul de la hifimeDIY + un set de cabluri interconect Audioquest Evergreen.

@Doru, frumoasa suita. Daca erai din buc, ma autoinvitam pe la tine sa aud si eu piega cum suna pentru ca am auzit lucruri de la extraordinar in sus despre aceasta firma si eram un pic curios. Urmeaza un dac ceva?

Prima oara cand am realizat importanta cablurilor a fost prin 2006 in primavara cand am primit in teste de la baieti de la Realacustic un cablu de boxe de la "Real Cable", pe vremea aceea aveam Rotel cu B&W, diferenta am sesizat-o imediat (comparativ cu niste cabluri de la Proel), ulterior am mai completat cu o pereche de cabluri tot de la ei pentru biwire. Prin 2008 cand aveam Sugden A21 SE cu Sonus Faber Toy si player Naim 5i, am testat 5 seturi de cabluri interconect si boxe, in final echilibrul sonor l-am obtinut cu perechea Kimber 4TC(boxe) si Timbre ( interconect ), am mai avut atunci Chord, Neotech, Audioquest si Qed. Kimber-ul 4tc il mai am si acum fiind inlocuit si scos la pensie de mai batranul Transparent. Acest cablu de la Transparent desi eram sceptic in ceea ce priveste performanta, ma lasat masca, in primul rand prin echilibrul adus in sistemul meu (interesant ca prietnul de la care l-am luat nu a sesizat diferente intre cablul lui si cel de la Transparent, e adevarat ca el are un sistem ceva mai scump si mai bine cotat decat al meu). Totusi revenind la oile noastre, parerea personala este ca valoarea unui cablu este data de restul componentelor din sistem, poti intalni cabluri scumpe si bine cotate care intr-un sistem (sa zicem de 6-7 k) sa nu faca diferenta fata de un cablu mai ieftin si mai slab cotat. Totul se rezuma la teste si iar teste si uneori (cazul meu) la noroc.


E adevarat ca distanta este mare, insa chiar si asa te invit sa incerci cu urechile tale boxele Piega, poti da o fuga pana la Bistrita intr-un weekend, asigur cazare masa si muzica de foarte buna calitate, o sa-l chem si pe prietenul meu sa vina cu o parte din sistemul lui. Tu decizi, nu ai decat de castigat

Urmeaza o sursa mai buna calitativ in special de digital, ma gandesc serios la un DENON DVD 2930 sau ceva mai sus DENON DVD 3910 sau 3930 (am o slabiciune pentru playere DENON).
doru32 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2013, 16:42   #5206
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by doru32 View Post
poti da o fuga pana la Bistrita intr-un weekend, asigur cazare masa si muzica de foarte buna calitate, o sa-l chem si pe prietenul meu sa vina cu o parte din sistemul lui. Tu decizi, nu ai decat de castigat
gagici sunt pe acolo ?
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2013, 17:46   #5207
doru32
Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Sieu Odrhei de langa Beclean
Posts: 231
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Batrane si fara dinti
doru32 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2013, 18:20   #5208
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

aaaa....ok. deci Seat stai acasa tata te duci pe acolo si ramai fara dinti
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2013, 18:31   #5209
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

)))) e cam departe din pacate, multumesc de invitatie
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2013, 18:43   #5210
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by doru32 View Post
Batrane si fara dinti
Astea sunt bune la sex oral.
Nu ai emotii ca te musca.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2013, 18:55   #5211
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

milf lovers ))))
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2013, 17:19   #5212
meseriasugt
Senior Member
 
meseriasugt's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,369
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hai ca o dam in alta discutie si forumul este ceva mai jos, sa-l pastram curat cum face aia fara dinti .
meseriasugt is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2013, 21:28   #5213
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by meseriasugt View Post
Hai ca o dam in alta discutie si forumul este ceva mai jos, sa-l pastram curat cum face aia fara dinti .
Blue-ray High Fidelity Pure Audio

High Fidelity Pure Audio uses Blu-ray technology to deliver uncompressed music. Three different sound formats are available, these are PCM, Dolby True HD, and DTS-HD Master Audio, with minimum 24-bit/96kHz audio
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2013, 12:52   #5214
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Yamaha AS-3000 pret de toamna ...
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2013, 13:52   #5215
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Nu am apucat sa-l ascult dar la banii astia are concurenta destul de puternica. Multe solutii f bune la acel buget
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2013, 14:34   #5216
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by savu_superstar View Post
Nu am apucat sa-l ascult dar la banii astia are concurenta destul de puternica. Multe solutii f bune la acel buget
Caut specificatii aprodundate sa vad ce are in plus fata de as2000 in afara de traf toroidal/vu-metre ca pretul mi se pare exorbitant... E vreo sansa sa apara pe la avstore la o sesiune de teste?
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2013, 14:39   #5217
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Caut specificatii aprodundate sa vad ce are in plus fata de as2000 in afara de traf toroidal/vu-metre ca pretul mi se pare exorbitant... E vreo sansa sa apara pe la avstore la o sesiune de teste?
Nu am nici cea mai baga idee. Daca ar fi dupa mine nu. La banii aia se poate cumpara un pre-power Bladelius de exemplu, hand-made in Sweden.

Pana nu-l ascult nu zic mai multe, e posibil sa fie foarte bun, noi doar chibitam acum de pe margine.
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2013, 14:48   #5218
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Nu am spus ca suna prost. Pentru ca sunt destul de ok ampurile yamaha. Sunt curios de ce costa de 3 ori pretul la as-2000 atat ... Daca pui mana pe el da si cu ceva impresii pe aici, sunt binevenite
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 08-10-2013, 22:27   #5219
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Daca tot vorbim de preturi mari sa va mai povestesc cate ceva .

Pe sistemul de mai jos am auzit eu cea mai buna redare a unui pian, ceva absolut divin. Si mai interesant este ca s-a lucrat mult la pozitionarea si optimizarea sistemului. La primele auditii am plecat dezamagit, chiar ma gandeam ca un sistem atat de scump e aproape nedrept sa nu sune desavarsit. Dupa vre-o 2-3 luni de optimizare, repozitionare boxe, schimbat ceva scule, lucrurile au fost complet diferite. Yamamoto - Midnight Sugar a fost ceva divin...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Magico & Boulder (1 of 1).jpg
Views:	547
Size:	343.3 KB
ID:	39179   Click image for larger version

Name:	Magico & Boulder (1 of 1)-4.jpg
Views:	491
Size:	288.1 KB
ID:	39180  
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2013, 00:30   #5220
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

O listuta cu ce e pe acolo pe scurt ?
Seatpower is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,967
Posts: 783,894
Total Online: 1920

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.