lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-06-2018, 01:54   #1
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default Recomandare cameră bridge

Sunt unul din ăia care nu cunosc diferenţa dintre DSLR şi Mirorless şi nici nu le pasă.
Vrerau o cameră foto OK, ieftinuţă, fără pretenţii, cu care să fac poze la hardware (carcase, sisteme, scaune de gaming, etc), preferabil cu blitz un pic mai puternic. Am încercat următoarele:
- un DSLR cu un blitz incorporat super-leşinat (NIKON D7000);
- propriul telefon (Samsung A5 2016)
- o săpunieră (Sony W830, al soţiei).

Fiindcă telefonul meu (pe care mă bazam) a început să facă poze corupte şi săpuniera are nişte setări de doi bani (de exemplu dacă forţez flash-ul pe ON, face poze doar la 1920x1080), sunt în căutarea unui bridge, fie şi numai fiindcă am deţinut un Canon S5 IS, din 2008 şi până acum 2-3 ani, când a început să facă poze cu dungi. Încă îl am, din păcate are acel defect.

Mă uitam la un Canon PowerShot SX540 HS, sau poate chiar un Canon PowerShot SX60 HS dacă merită diferenţa de preţ.

Mai sus de atât, bugetul e depăşit, şi ca idee nu suport Sony (brand-ul).
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 02:40   #2
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
- un DSLR cu un blitz incorporat super-leşinat (NIKON D7000)
Hai cai fost haios fara sa vrei ))

Daca esti cu aparatul in modul auto, aparat care sa poata si modul manual, blitul inclusiv sau macar setari manuale din camera, orice blit de pe un aparat destept scoate chestii aiurea, in functie de procesorul camerei si lumina care intra in obiectiv cu ajutorul senzorului la setarile date de acestea.

Ca sa faci poze de produs, iti trebuie un setup de lumini, blitul de pe aparat nu o sa iti fie de folos. Desi la Nikon il poti folosi in sistemul CLS.

Totusi, daca ai D7000, nu inteleg de ce nu ai aprofundat nitel despre subiect si ai preferat sa te indrept spre niste optiuni deloc ajutoare, cum sunt cele din link. Tie iti trebuie lumina, cu aia faci poze, nu ai nevoie de un alt aparat Chiar si cu telefonul poti face poze misto daca ai niste lumini si stii cum sa le asezi, adica in functie de cum ai nevoie si ce vrei sa scoti.

Bun. D7000-ul e al tau sa inteleg?
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 02:57   #3
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu e al meu.
Ideea e asta: am făcut poze la aceeaşi carcasă, în acelaşi loc, cu aceeaşi iluminare, cu acel D7000 şi cu telefonul Samsung A5 2016. Repet, aceeaşi iluminare. La ambele am folosit blitz-ul încorporat. Cu D7000-ul au ieşit nişte chestii întunecate şi nu distingi niciun fel de detalii, cu A5 2016 au ieşit luminoase şi distingi detaliile.
Ba chiar pentru D7000 am chemat un coleg care are DSLR şi a tot setat la aparat şi mi-a făcut şi el enşpe poze... şi tot aşa au ieşit. Întunecate.

Camera era o sală de şedinţe cu lumini destul de puternice.

Am vorbit cu deţinătoarea aparatului şi mi-a zis şi ea de "lumini de studio sau faci poze afară în soare", sau alternativ puteam să cumpăr un blitz puternic.

Nu vreau să fac poze de produs, vreau să fac poze de review.

Poate suntem toţi o şleahtă de tâmpiţi, o fi, nu zic nu, de-aia prefer un bridge care să ştie câte puţin din toate şi să mă mulţumească, în loc să bag mulţi Euro în ceva care după aia are nevoie de enşpe obiective, blitzuri, acumulatori, trepied şi mai ştiu eu ce. Fac chestia asta de plăcere şi nu îmi permit să investesc prea mulţi bani pe hardware şi zeci de ore de exersat/învăţat pentru knowledge ca să fac 100 de poze pe lună.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 03:04   #4
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si putin mai explicat ce inseamna CLS. Daca nu ai DSLR, iti recomand orice pocnitoare de DSLR mai de Doamne ajuta decat bridge pentru ceea ce ai spus ca ai avea nevoie si sa faci ceva mai profi.

Daca vrei doar sa pui chestii la vanzare, orice camera e ok, eventual iei o placa de lemn subtire, o scoti afara unde e umbra, pui ceva material de carton colorat sau negru si faci cumva sa ai un backgroud decent.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 03:05   #5
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acum observ postul tau, sa il citesc
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 03:12   #6
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Am vorbit cu deţinătoarea aparatului şi....
Si e...draguta?

Precum am mentionat, eu fac asa ceva cu telefonul, afara, pentru produsele pe care le vand la garage sale. Intr-adevar, nu trebuie sa ai soare direct pe produs sau o lumina puternica, care atrage si umbre urate dupa ea, altfel, iti trebuie un diffuser.

Ti-am pus un before and after, ca sa iti faci o idee...nu trebuie 100 de ore, 2-3 minute, poate 5, dupa gust. Si niste sare

LE. Yea, I know, nu am filtru de polarizare pe telefon (pentru pretentiosi), se vad reflexiile in geamul osiloscopului :P sau as fi putut schimba unghiul de unde fac poza (punctul de statie). Sper sa te ajute.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	garage sale 148-1.jpg
Views:	459
Size:	281.3 KB
ID:	62927   Click image for larger version

Name:	garage sale 148-2.jpg
Views:	466
Size:	217.3 KB
ID:	62928  
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 11-06-2018 at 03:15.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 09:10   #7
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

@war4peace: Eu zic să îți iei ceva (care nu e DSLR sau mirrorless) cu lentile cât mai mari și zoom puternic. Mi se pare un allaround eficient.

Eu experimentez momentan cu poze pentru macro, pentru circuite și electrical traces, am încercat toate telefoanele din casă și pot să spun că iphone-ul bate la macro distance absolut toate telefoanele cu android pe care le-am încercat.
A doua concluzie că lentila de zoom/macro cu cât este mai mare cu atât îți permite să te îndepărtezi mai mult de subiect, caz în care poți indica ceva pe board sau poziționa lumini ajutătoare suplimentare. Atunci când macro-ul te forțează să fii cu lentila practic lipită de subiect nu prea faci nici o treabă. Deci bigger is always better.

Nu prea au legătură directă cu ce întrebi tu, doar am menționat poate îți va fi util.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 10:46   #8
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,350
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

@war4peace, ar fi bine sa dai si tu o suma initiala pe care esti dispus sa o investesti. Altfel un mirrorless iti rupe buzunarul, pe cand un bridge sh este foarte convenabil pentru utilizare la ceea ce ai tu nevoie. E adevarat ce zice @mirciusx despre lumina, dar nu e cazul sa investesti in diffusere si de-astea pana nu iti faci idee despre setarile manuale si sa ai rabdarea necesara sa faci exact cum se spune in tutoriale: exemplu.
E imposibil sa nu reusesti sa te prinzi ce trebuie reglat astfel incat sa ajungi la un rezultat bun.
@Arise, pentru traces iti recomand un microscop USB. E mult mai eficient decat un aparat foto.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 11:21   #9
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Deci bigger is always better.
Cin' ti-a zis asta?

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
@Arise, pentru traces iti recomand un microscop USB. E mult mai eficient decat un aparat foto.
Ii il dau pe Andrei
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 14:05   #10
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Buget: 1500 de lei. Maxim 2000 dacă merită cu adevărat.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 17:11   #11
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Camera foto bridge doar dacă vrei ceva control manual pe ea. Altfel, sunt aplicații pe telefon cu care poți face același lucru.

Nu ai nevoie de zoom, e suficient un obiectiv fix, cum au și telefoanele. Sunt telefoane care trag raw, fișier brut, cu un dinamic range acceptabil. Exemplu Huawei, care are dual lens.

Dacă tragi pozele in raw, format neprelucrat, caci dacă tragi jpg chiar și cu un aparat de câteva zeci de milioane bune, dacă nu ai condiții ideale, pozele vor arata ca naiba neprelucrate, drept urmare chiar și o prelucrare basic trebuie insistat asupra lor. Formatul RAW poate sa vine și din telefon și din camera. Diferența e mare, dar dacă zici ca nu vrei nu știu ce, un telefon e ideal. Vezi exemplul atașat mai sus.

Totusi, dacă vrei sa aprofundezi, rămân la sugestia unui dslr, nu a unui bridge, care te va limita in multe aspecte.

Orișicum, orice ai lua, sa fie cu control manual. Și nu uita ca lumina face diferența. Nu știu la ce te-ai referit când ai spus lumini puternice, căci asta putea să însemne lumini puternice din tavan sau din elemente ajutătoare (lămpi, lumina continuă,etc).
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 18:28   #12
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Man, e ca la orice sală de şedinţe, lumini relativ puternice din tavan, ideea e că e irelevant despre ce fel de iluminare vorbim, atâta vreme cât în aceleaşi condiţii de iluminare un telefon s-a descurcat mai bine decât acel Nikon D7000.

Ce vreau să spun este că nu am nevoie de un aparat foto care să se descurce mai prost decât un telefon la aceeaşi iluminare

Am împrumutat de la cineva un Samsung S9+ cu care voi face la noapte poze la o carcasă. Evident că nu îmi permit un S9+ dar măcar trec cu el hopul curent.- Am comandat de asemenea un Samsung S7 (gratuit, nu am alternative în shop-ul corporate la el), sper să îşi facă treaba bine.

Dar tot caut un bridge. Nu vreau să aprofundez nimic. Între cele două modele din OP, care ar fi mai OK?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 21:33   #13
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,350
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bine!
Dintre cele 2 eu iti recomand varianta mai ieftina, are wifi pentru transfer instant.
In alta ordine de idei, acelasi lucru il face ORICE bridge...
Ca idee, pe olx gasesti ceva muuult mai ieftin, sigilat, daca nu te deranjeaza:
- https://www.olx.ro/oferta/canon-powe...tml#1e0bc14e6b
- https://www.olx.ro/oferta/aparat-fot...tml#776694d709
- https://www.olx.ro/oferta/canon-powe...tml#1e0bc14e6b
kobro is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 23:42   #14
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Man, e ca la orice sală de şedinţe, lumini relativ puternice din tavan, ideea e că e irelevant despre ce fel de iluminare vorbim, atâta vreme cât în aceleaşi condiţii de iluminare un telefon s-a descurcat mai bine decât acel Nikon D7000.

Ce vreau să spun este că nu am nevoie de un aparat foto care să se descurce mai prost decât un telefon la aceeaşi iluminare

Am împrumutat de la cineva un Samsung S9+ cu care voi face la noapte poze la o carcasă. Evident că nu îmi permit un S9+ dar măcar trec cu el hopul curent.- Am comandat de asemenea un Samsung S7 (gratuit, nu am alternative în shop-ul corporate la el), sper să îşi facă treaba bine.

Dar tot caut un bridge. Nu vreau să aprofundez nimic. Între cele două modele din OP, care ar fi mai OK?
Fara intentia de a jigni, departe de mine, as zice ca depinde si cine il foloseste. Plus ca, nu vad cine te obliga sa faci poze exact acolo, in incaperea aceea, seara probabil, daca folosesti lumini din tavan.

Pe un gulas ca fac poze mai bune decat orice telefon pe care il ai vs D7000 ala Daca pierd, ai un gulas, no questions ask.

Revenind, nu incerc sa te conving de nimic. Am incercat Dar tine cont ca vrei o chestie cu care speri sa scoti ceva interesant, decent, si care e foarte apropiat de un dslr. Ca ai telefon, ca ai bridge, cred ca e acelasi lucru din ceea ce ai spus ca vrei sa faci. Acum, daca altii te-au convins ca e invers, asteptam rezultatele...cu flash

Uite ce poti face cu ceva lumina, asa, la prima cautare, cu un dslr.

Un raspuns stric la intrebare, fara sa ma uit la pret, daca doar asta iti doresti, anume Canon PowerShot SX540 HS.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 23:46   #15
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Daca cu un D7000 n-a reusit sa faca poze mai bune decat cu un telefon...

Cu bani putini pentru un rezultat bun as sugera un dSLR, eventual SH, un blitz Nissin/Yongnuo si ceva dorinta de a invata cum se folosesc.

Fara bataie de cap... dintre cele 2 bridge sugerate de tine, l-as lua pe ala mai ieftin. BTW afaik la f64 te poti duce in magazin si testa. Poate punand mana pe aparate te trezesti ca X are ceva ce n-are Y si ti-ar place.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 23:59   #16
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bridge? Tocmai ca să ai dezavantajele DSLR (dimensiunea) şi a unei săpuniere (calitate slabă a imaginii) incluse în acelaşi format? Dude...
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 00:01   #17
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Fara intentia de a jigni, departe de mine, as zice ca depinde si cine il foloseste.
După cum ziceam, poate suntem toţi tâmpiţi, ideea e că nu vreau să bibilesc juma' de oră la setări după ce am studiat fotografia 3 luni ca să fac 30 de poze decente.


Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Plus ca, nu vad cine te obliga sa faci poze exact acolo, in incaperea aceea, seara probabil, daca folosesti lumini din tavan.
Enşpe motive obiective: job-ul, timpul disponibil, faptul că e singura cameră de dimensiuni mai mari la care am acces, etc. Camera e izolată şi nu are geamuri, deci diferenţa între 12 ziua şi 12 noaptea e zero.


Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Pe un gulas ca fac poze mai bune decat orice telefon pe care il ai vs D7000 ala Daca pierd, ai un gulas, no questions ask.
Felicitări. I don't give a shit. Pozele alea trebuie să le fac eu, şi am stabilit din primul post că sunt clei la lucruri mai avansate decât Auto.

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Revenind, nu incerc sa te conving de nimic. Am incercat
Ce anume ai încercat?
Am pus o întrebare foarte clară, am sperat din tot sufletul că nu ajungem la polemici legate de cine e mai Toto Schilatu' în materie de pozare. Am nevoie de ceva funcţional şi în acelaşi timp simplu.

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Dar tine cont ca vrei o chestie cu care speri sa scoti ceva interesant, decent, si care e foarte apropiat de un dslr.
Nu. Vreau un Bridge accesibil cu ceva blitz care să aibă un mod Auto decent. That's all.

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Uite ce poti face cu ceva lumina, asa, la prima cautare, cu un dslr.
Excelent şi extraordinar de offtopic.

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Un raspuns stric la intrebare, fara sa ma uit la pret, daca doar asta iti doresti, anume Canon PowerShot SX540 HS.
Mulţumesc.

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Daca cu un D7000 n-a reusit sa faca poze mai bune decat cu un telefon...

Cu bani putini pentru un rezultat bun as sugera un dSLR, eventual SH, un blitz Nissin/Yongnuo si ceva dorinta de a invata cum se folosesc.
Ok, e oficial, eram o şleahtă de tâmpiţi. O să iau nişte popcorn la workshop când o să îţi fac cunoştinţă cu unul dintre ei să vă ascult cum vă contraziceţi pe arta de a poza cu aparate nenecesar de complicate

Din partea mea, dorinţa de a învăţa arta fotografiei e e zero barat. Pur şi simplu nu sunt interesat.

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Fara bataie de cap... dintre cele 2 bridge sugerate de tine, l-as lua pe ala mai ieftin. BTW afaik la f64 te poti duce in magazin si testa. Poate punand mana pe aparate te trezesti ca X are ceva ce n-are Y si ti-ar place.
Perfect, când strâng bănuţii asta o să fac.
@korby defineşte te rog "calitate slabă a imaginii". Sunt curios care e punctul de referinţă. Calitate slabă raportat la ce, anume?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 00:06   #18
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

La DSLR, de exemplu. Chiar şi un telefon actual face poze mai bune decât un bridge sau o săpunieră. Da, nu ai zoom-ul imens care-l ai la bridge, dar ziceai că pozezi componente în curu' gol, nu avioane la 10000m sau pe Rodica de peste două străzi.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 00:25   #19
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Interesant. Mă aşteptam ca un bridge să facă poze mai bune decât un telefon, mai ales având în vedere blitz-ul.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 02:49   #20
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Btw, cum de ai ajuns la ideea sau macar gandul ca e cineva tampit, mi-e complet o enigma. Incercam sa te ajut, departe de mine gandul respectiv. Nu am facut nici o referire la inteligenta ta sau a altora. wtheck?

OT. Blitul frontal si incorporat e de cacao la o orice aparat, gadget. Period. Iese din discutie. Dar speram ca s-a inteles asta.

Vrei ceva mai bun, folosesti separat o sursa de lumina. Daca esti interest de asta sau alte aspecte de si in fotografie, care sa iti faca munca mai usoara, te ajut cu tot dragul. Deci nu ca sa iti bag nod in pap...obiectiv

"Vreau un Bridge accesibil cu ceva blitz care să aibă un mod Auto decent. That's all" - Oh, daca mi-ar prelucra si mie cineva pozele ce misto ar fi. Intelegi ce zic oare? Te dezamagesc, nu este nimic magic, sa apesi si tananana! Sorry.

Altfel, treaba mea e terminata aici. Chit ca repet, o sa fi tare dezamagit de bridge, mai ceva ca si de DSLR.

LE. Ce era mai important, de d-ra cu D7000 nu ai zis nimic :P
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare Aparat Foto bridge/mirrorless 1000>1500 Lei [Wanted] Foto/Video 3 23-06-2017 20:54
Recomandare Memorii pentru Sandy Bridge fubu Memorii & stocare 37 19-09-2012 15:19

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,723
Total Online: 2289

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.