lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-06-2013, 08:39   #1
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default Recomandare monitor 27

Respecte tuturor...Am un amic care doreste sa-si achizitioneze un monitor de 27...Personal am incercat sa-l indrum spre un coreean de 27, ca tot am vorbit cu andrei despre ele(gogusrl), urmand sa-mi cumpar si eu unul cat de curand, dar nu am reusit sa-l induplec asupra deciziei.Vrea din Romania, iar bugetul este undeva pe la ~1000Ron +/-.

Nu prea ma pricep personal la monitoare, eu am Dell-ul IPS de 24, care in Weekend va fi maritat , ca sa adun de un correan de 27..

Revenind la subiect, va cer ajutorul/sfatul pentru ai sugera un astfel de monitor..Spre care model sa-l indrum si cateva argumente daca se poate, sa-i pot explica omului..

Este gamer ocazional, placa video are ceva GTX6xx daca bine tin minte, la filme nu se uita defel pe PC...

Va multumesc anticipat.
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2013, 10:02   #2
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

In bugetul ala sunt foarte putine optiuni la diagonala aia. Si toate au maxim 1080p, lucru care am vazut ca nu e agreat deloc pe forum. Drept urmare, nu prea cred ca o sa primesti multe recomandari
codpin is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2013, 10:06   #3
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

Nu inteleg de ce nu e agreata acea rezolutie la acea diagonala. Sunt tv-uri de 1,5 m diagonala cu acea rezolutie si nu se mai vaita nimeni...
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2013, 10:19   #4
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

la tv stai la 2-3 distanta, la monitor stai la 0.3 - 0.5m distanta.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 19-06-2013, 10:38   #5
Snowbawls
Ancient friend
 
Snowbawls's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucuresti
Posts: 943
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Parerea mea, 27" si "doar" 1080p nu merita. Mai mult, nici baza de selectie nu e foarte stralucita la bugetul asta daca se vrea nou, din magazin.
__________________
- Not to brag, but I've got the latest quad core HHD, my megabytes are 60 Ghz, my wireless RAM is Pentium, I can run websites on my BIOS and blog on my desktop, my GUI is like faster than yours, and I've got the best chipset - over 1 terabyte! Eat it, noob.
Snowbawls is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2013, 10:51   #6
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

Asta am tot incercat sa-i explic si eu.Am vazut cu ochii mei un BenQ de 27 cu rezolutie 1920 si e jale...

Coreeana nu vrea, garantie/frica/retur/probleme...samd, are undeva buget 1000Ron si vrea neaparat 27..Banii de un 2560 nu-i ajung, clar...ce sa-i stiu spune.
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2013, 10:57   #7
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Exact cum spune mbc, pentru un ecran 1080p de 27" distanta recomandata e de 1-1.2m, ceea ce e multicel ca monitor PC.

Desigur, treaba e si putin subiectiva, daca omul vrea si nu-l deranjeaza, e treaba lui. Trebuie sa-i explici ca la un PPI asa mic si o distanta normala va avea aliasing mai mare (nu doar in jocuri ci si text), si sa se hotarasca. Ideal ar fi sa vada unul pe viu daca are posibilitatea.

Daca ramane la 27", BenQ GW2760HS ar fi cea mai buna varianta, dar sincer nu stiu cand apare si la noi.
Argumente:
1. Are panou VA 8-bit, care in primul rand este peste TN la capitolele culori, unghiuri de vizibilitate si mai ales contrast (unde depaseste chiar si IPS-urile de calitate). Chiar daca nu e profesionist si nici nu se uita la filme, dupa parerea mea e deranjant sa ti se schimbe culorile/luminozitatea in functie de pozitia de pe scaun.
In al doilea rand as indrazni sa spun ca un VA de calitate este peste panourile e-IPS, acestea din urma fiind componente low-cost care nu prezinta toate avantajele S/H-IPS, dar vin cu dezavantajul "off-angle glow".

2. Modelul HS este flicker-free. Pe scurt, un monitor normal pulseaza la o frecventa care desi nu e vizibila cu ochiul liber, creierul o percepe si e posibil sa ai dureri de cap la utilizari indelungate. GW2760HM il gasesti in magazine dar sufera de flickering. Ca idee, ce inseamna asta:
SPOILER:
[yt]https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=JzTpbyeB2zs#t=14 9s[/yt]
[yt]https://www.youtube.com/watch?v=QMXYfi2lRdA[/yt]


3. BenQ face monitoare bune la preturi rezonabile, si ofera garantie 3 ani.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2013, 10:59   #8
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu tin minte cand m-a interesat subiectul, ca BenQ cu panel VA sau cum ii zicea, era destul de ok. (cred ca despre asta era vorba http://www.emag.ro/monitor-led-va-be.../pd/EQXWNBBBM/) Si nah, se gaseste resigilat la 999 (http://www.emag.ro/monitor-led-va-be...BBBM/?ref=_rsg)... dar mie, nu stiu de ce, BenQ nu imi inspira incredere
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2013, 19:24   #9
Alex9090
Ancient friend
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 827
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Seria GW este foarte okay, desi Benq nu reprezinta un nume important in industria monitoarelor fac monitoare de buget destul de bune.
Daca vrei un monitor cu diagonala de 27 inch de calitate trebuie sa maresti bugetul (si inca destul de mult) deoarece chiar daca televizoarele cu diagonale gigantice si rezolutii full HD par destul de okay de la o distanta mai mare, un monitor cu o astfel de diagonala si rezolutie de la o distanta mica nu va reda o imagine foarte calitativa.
Alex9090 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2013, 12:42   #10
johny2222
Member
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

BlackLoTuS eu sunt de parere ca acest http://www.pcgarage.ro/monitoare-led...nch-2ms-black/

sau acesta http://www.pcgarage.ro/monitoare-led...8ms-gtg-black/ este suficient,astea doua monitoare sunt recomandarea mea pentru tine.
__________________
Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher IQB9MI79 in comenzile tale la PC Garage
johny2222 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2013, 21:03   #11
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Baieti sunt la un mic pas de a da click pe Cumpara pentru Monitor LED Dell 27", Wide, DVI, HDMI, U2713HM Pretul era oarecum bun si fara card cadou, dar daca mai primesc si card cadou 550 lei + faptul ca il iau pe firma + nu are PWM + 36 luni garantie... totul arata din ce in ce mai bine.
Placa mea video 650ti, nu duce la rezolutia asta, insa prin binevointa lui gogusrl, am aflat ca la 1280x720 se scaleaza perfect (sper ca am inteles bine) as ca ma gandesc ca pot juca la 1280x720

Ce stiti de acest model ? Merita sa il iau ? Din reviewul de pe tftcetral a iesit chiar ok.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.

Last edited by alinescoo; 28-06-2013 at 21:55.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2013, 22:21   #12
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Acuma stiu ca vorbesc iarasi ca un copil mic care a scapat la bomboane, dar si daca modelul de mai sus e o varianta de 27 a lui U2312HM merita luat, fiind extraordinar de placut de folosit. Si da, am observat si eu ca nu are PWM (sau cel putin asa percep eu), una peste alta. Cand fac o poza a informatiei de pe ecran zici ca e printura sau ceva, in nici un caz un monitor.

Referitor la reducere, mare atentie! S-au facut si alte magarii de genul asta, chiar de catre emag.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 28-06-2013, 23:15   #13
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu acum am 22", 1680x1050 unde am pixelul de 0.28mm iar textul mi se pare perfect ca si dimensiune.visiblilitate. Modelul de 24" care ar fi de la Dell e U2412M care vad ca e eIPS (ce-o mai fi si ala) si are pixelul de 0.27mm. Deci diferenta ar fi practic neobservabila. Modelul de 27" are pixeul de 0.233mm... care mi se pare totusi ca are o diferenta mai vizibila. Din pacate am fost pe la Oradea la magazinele astea mai mari si nu am vazut nicaieri expus un 27" 2560x1440 sa imi dau seama daca e ok sau nu. Singura mea ingrijorare, dupa cum ziceam in celalalt thread, e sa nu fie textul prea mic si sa imi oboseasca ochii. Pe de alta parte, vad ca majoritatea developerilor recomanda rezolutia asta.

Poate ca ar merge si dell-ul de 24", as avea totusi o 300px pe width si 150px pe height...
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 00:51   #14
Alex9090
Ancient friend
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 827
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu zic ca daca ai bani de acel Dell U2713HM sa optezi pentru el, este un monitor foarte bun, panou AH-IPS, rezolutie foarte mare, deci spatiu de lucru mai mare.
Problemele la panourile IPS cred ca le cunosti si tu, dar eu zic ca merita in schimbul unei imagini de calitate.
Alex9090 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 09:27   #15
Neon Biker
Senior Member
 
Neon Biker's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Oradea
Posts: 537
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

U2412M are mai multe dezavantaje fata de U2713HM, dar e si mult mai ieftin, asa ca nu prea poti face comparatie. Cu pixelii vad ca mai nou e o manie sa fie cat mai mici, asa ca probabil in curand vor fi si softurile mai bine optimizate pentru pixeli mici si nu va fi o problema. Ideal ar trebui ca pixelii sa fie cat mai mici, dar literele sa nu mai fie afisate per pixel, sa nu scaleze dimensiunea literei cu dimensiunea pixelului, dar mai avem ceva pana sa ajungem acolo. Ne-ar trebui rezolutii de cel putin 2 ori mai mari fata de ce avem acum. Eu la laptop am pixelii de 0,196 mm si cand navighez pe net m-am obisnuit sa ma joc cu "CTRL"+"+/-". Documentele pdf sau word/excel se pot scala foarte usor de multa vreme, deci ca user normal esti acoperit in mare. Daca insa folosesti softuri mai deosebite, trebuie sa vezi mai intai cum se comporta in privinta asta.

Sa fiu sincer si eu sunt tentat de U2713HM, dar unu la mana nu prea am ce sa mai cumpar cu voucherul ala, si doi la mana mi-e teama ca in saptamana respectiva cand pot folosi voucherul sa nu majoreze strategic pretul la tot ce nu e in promotie, iar ce e in promotie nu poti cumpara cu voucher.
__________________
Foloseste voucherul SN5MXIMX cand cumperi de la PC Garage si ai discount 1%
Neon Biker is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 11:39   #16
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, ai dreptate cu riscul voucherului. Însă vorba aia, ce e pe gratis e bun. Bănuiesc ca oricând se găsește ceva, poate o licență de win 8 OEM sau ceva hdd/ssd. Mi se par extrem de generoși cu numărul mare de categorii în care poate fi folosit vs alte dați când erau mai puține. Oricum oferta e pana pe 30 asa ca trebuie sa ma hotărăsc cât mai repede.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 14:36   #17
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Revin, am hotarat sa nu il iau in urma citirii mai multor review-uri Se pare ca sufera de unele probleme, si anume:

1. Light bleeding destul de pronuntat, atat in Rev 00 (fabricate prin februarie) cat si Rev 01 din aprilie incoace. Zic ca e destul de deranjantsi ca apare ori in coltul dreapta ori stanga

2.Cross hatching in special in jumatatea de jos a monitorului pe background alb

3. Image retention in special cand se sta mult pe pagini cu background alb

4. ceva bazait de frecventa inalta cand se fereastra pe ecran are mult text in ea.

Pe amazon, majoritatea zic ca au trimis 2-3-4 monitoare inapoi pana au primit unul cat de cat ok. Nu ma risc ca la norocul meu... si nu am chef sa pierd timpul cu retururi si alte cele. Poate pana la urma iau ceva coreean...
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2013, 09:01   #18
Neon Biker
Senior Member
 
Neon Biker's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Oradea
Posts: 537
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai si la coreene crezi ca vei gasi ceva mai bun? Din contra, coreenele folosesc panouri care nu au indeplinit standardele de calitate cerute de Apple, Dell sau HP, dar in loc sa le arunce, LG le da cu discount la firmele astea locale aparute peste noapte. Lumea se plange mai putin de coreene pentru ca sunt ieftine, si atunci si toleranta clientului e mai mare. Apoi cantitatea de review-uri negative tinde sa fie direct proportionala cu numarul de bucati vandute, nu neaparat cu procentul de monitoare proaste. Clientii multumiti nu prea se deranjeaza sa scrie review-uri pe Amazon, ci pun monitorul pe masa si-si vad de viata.

Ce ma deranjeaza pe mine e ca LG se incapataneaza sa nu foloseasca ATW polarizer chiar si la monitoarele astea mari, asa ca glow-ul care e la limita tolerabilitatii pe monitorul actual de 22" sunt sigur ca va fi insuportabil pe unul de 27", asa ca as prefera sa astept sa apara odata AMVA-urile alea demult zvonite de 27'@2560x1440.
__________________
Foloseste voucherul SN5MXIMX cand cumperi de la PC Garage si ai discount 1%
Neon Biker is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2013, 11:44   #19
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ahva.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2013, 12:51   #20
eugenius
Senior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 604
Mentioned: 7 Post(s)


Default

N-au aparut? Parca am vz. un benq cu asa ceva pe net, insa nu review.

Last edited by eugenius; 30-06-2013 at 12:54.
eugenius is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare monitor 27 p0cait Periferice 7 04-07-2012 20:40
recomandare PC+ monitor 17 mil tonito Cutia de sub birou 2 04-05-2012 17:59
Recomandare Monitor Mischiu Periferice 1 05-03-2011 01:40
Recomandare monitor LED Tetsuzan Periferice 9 11-09-2010 02:45

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,963
Posts: 783,861
Total Online: 1981

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by dixy
- by Miru
- by Kspic
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.