lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-09-2014, 12:54   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default Strong Rotary Single Stage

in cele ce urmeaza va prezint un phase change cooling avand la baza un compresor rotativ de putere, este pana acum cel mai puternic SS construit de mine si probabil unul din cele mai puternice ss-uri destinate racirii componentelor PC( cpu/gpu).

unitatea se dezvolta in jurul compresorului SCI(siam compressor industry) RE277VHSMT avand 28ccm displacement /16.050 BTU/R407c , deasemenea unitatea beneficiaza de un radiator 2,4kw + ebm Papst 300mm - turbo reactor fan /94W/1550rpm , motorul are arhitectura total diferita fata de ce am vazut pana acum rotorul este cel fix , iar statorul este in miscare , deasemenea elicia este diferita ,performanta sporita fata de cele utilizate normal.

unitatea va trebui sa faca fata un sarcini de pana la 500W load , iar cu acest compresor vom intra adanc in limita de -50 heavy load , nu conteaza ca gpu-ul se numeste Fermi , kepler , tahiti , hawaii sau orice alta oratanie voltata
pentru un load de 250W ar trebui sa avem -60*


specs:

rotary compressor: SCI RE277VHSMT
condenser : ECO 2400W , 300mm fan Papst
dryer: Alco cooper filter 15g
safty device: presostat automat ALCO -18,2bar max, decuplare sarcina
expansion valve: tub capilar 1mm
suction line: 120cm flex steel DN12
evaporator: stepper 42mm diam/ 50mm tall.. universal mounting kit ( cpu/gpu)
baseplate: 48,5cm x 53,5cm/ multiplex
freon R507a







Last edited by nachtfalke; 14-09-2014 at 16:23.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2014, 16:20   #2
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default update:D

tot nu aveam ce face , am montat componentele principale pe basepalte si o parte din brazing( 85% ) .

electrica saptamana care vine , iar daca imi ajung cele 2 vaporizatoare o sa vedem frosy pic cat de curand


pregatirea tevilor inainte de brazing! ( 10mm-8mm- 8/8/8mm T racord - 8mm-6mm valva de interventie , 8mm discharge pipe)


presostatul Alco l-am montat in 2 suruburi M4 pe o bucata de neoprene



Last edited by nachtfalke; 14-09-2014 at 16:28.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 19-09-2014, 10:28   #3
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Condensatorul e imens...cel putin asa pare din poze.

O sa faci o comparatie intre toate unitatile astea de racire dupa ce sunt gata?
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2014, 21:44   #4
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

condenserul este mare , dar el va disipa toata caldura pe care agentul refrigerant o transporta , vorbim totusi de un 28ccm compresor are nevoie de racire cum trebuie

astazi am terminat unitatea

-brazing vaporizator 56% rod argint , 42mm diam/50mm inaltime /stepper ;suflat cu nitrogen si propan lichid pentru a elimina orice impuritare/oxid depus in timpul brazingului
- furtunul de aspiratie 120cm ( 1,2m) , inox flex DN12 , apoi testat evap + furtun de aspiratie cu nitrogen la 23 bar in galeata cu apa
- valva de expansiune , tub capilar 1mm , lungimea optima pentru asemenea compresor a fost de 2,3m
-electrica complet finish
- bratul de aspiratie izolat cu 15/19 Armaflex tube , apoi black sleeve 50mm diam

-tripla evacuare :
. prima evacuare 4 ore
-incarcat static unitatea cu 1-1,5bar
.iar evacuata 2 ore
-incarcata static 2 barg
-iar evacuata 1 ora

incarcata cu agent frigorific am obtinut:

-400W load -50,2*
-350W load -52,4*
-300W load -54,8*
-250W load -58,4*
-200W load -62.2*
-150W load -65,0*
unloaded -69*






Last edited by nachtfalke; 20-09-2014 at 22:38.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2014, 21:52   #5
Augustin PRiME
Senior Member
 
Augustin PRiME's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 716
Mentioned: 13 Post(s)


Default

Uhuhuhuuuu

-300W load -54,8*
-250W load -58,4*
-200W load -62.2*
-150W load -65,0*

Jos palaria!
__________________
Asus G751JT: 4720HQ + GTX 970M (@1050 /1450 / 1170-1195) + 16GB @2133 11-11-11-35 1T ( Hynix AFR ) + 8 CELLs = Maximum Battery Gaming 1h 18min.
Augustin PRiME is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2014, 01:37   #6
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Ma depasesc putin termotehnica si instalatiile frigorifice, iti apreciez efortul si munca depusa, ce nu inteleg este, daca cu un compresor de 28ccm si un schimbator de caldura ai obtinut temp. astea in load, ce faci cu monstrul din celalalt topic? Pentru care inca astepti piesa de la Ryba?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2014, 01:54   #7
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

ce simplu si frumos arata asezat.
Damn,i really want one of these .
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2014, 12:49   #8
[Wanted]
Ancient friend
 
[Wanted]'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Iasi
Posts: 3,489
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dracia asta consuma 2.7 kw/h ??
__________________
AMD R7 5700G, MSI B550 Tomahawk, 16 GB DDR4 G.Skill Flare @ 4000 CL18, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2014, 15:40   #9
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Ma depasesc putin termotehnica si instalatiile frigorifice, iti apreciez efortul si munca depusa, ce nu inteleg este, daca cu un compresor de 28ccm si un schimbator de caldura ai obtinut temp. astea in load, ce faci cu monstrul din celalalt topic? Pentru care inca astepti piesa de la Ryba?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
vorbim de unitati diferite din punct de vedere technic , nivel de executie /cunostiinte, costuri de productie , zgomot/aspect / greutate-dimensiuni/consum etc.. si nu in ultim rand PERFORMANTA!!!

ceea ce am construit aici se numeste SINGLE STAGE phase change cooling cum spune si numele este o racire intr-o singura faza( cu un compresor -cazul de fata , se pot folosi si 2 sa "atatce" acelasi evaporator - compresoarele trebuiesc identice in cazul acesta) , gazul refrigerant( freonul) va fi transformant in 2 stari de agregare: solid/lichid si gazos

pe scurt vorbim de un fenomen termodinamic identic intalnit la un frigider pe care toti il avem in casa , singura diferenta este gazul refrigerant folosit precum si domeniul de activitate in care il vom folosi , daca frigiderul va raci alimentele/bauturile aceasta unitate va fi folosita a raci componente PC .
alta diferenta este dimensionarea componentelor precum si folosirea de compresoare rotative pentru a maximiza performanta in LOAD a vaporizatorului , evident acest lucru se face cu un zgomot mult mai mare , o degajare de caldura mult peste un frigider/combina frigorifica ..si nu in ultim rand ,un consum de energie electrica mai "agresiv"

pe scurt principiul de functionare este:
1.Compresorul ( componenta principala -cea mai scumpa si UZABILA)comprima/ presurizeaza gazul refrigerant/ freon/ agent frigorific etc...
Aceasta duce la cresterea presiunii refrigerentului ( impins de compresor prin portul DISCHARGE)si temperatura , astfel incat condensorul/condensatorul/radiator cu tevi de lichefiere permit refrigerentului sa disipe caldura acumulata prin presurizare, cu ajutorul ventilatorului ce va trage sau impinge ( depinde de situatie)aer fortat prin lamele de aluminium ale condensorului.
2.In timp ce se raceste,la iesire din condensor refrigerentul se condenseaza in stare lichida si curge prin valva de expansiune( tub capilar).
3. filtru uscat va opri orice impuritate de pe traseul gazului : oxid , umiditate , etc..
4.Curgand prin valva de expansiune, refrigerentului lichid i se permite sa treaca dintr-o zona intens presurizata spre o zona unde presiunea este scazuta(spre portul SUCTION ), astfel se extinde si se evapora ( punct de fierbere). In timpul evaporarii, absoarbe caldura( schimb de caldura vaporizator vs cpu/gpu), coborand temperatura vaporizatorului( bucata aia de cupru de se monteaza pe cpu).
5.arhitectura vaporizatorului( chamber/ spinglu/spiral sau trepte/stepper) permit refrigerentului sa absoarba caldura. Apoi, ciclul se repeta.

se pleaca de la ideea ca vrem sa avem temperaturi cat mai scazute in LOAD( atunci cand cpu-ul, vga-ul este incarcat spre maxim , lucru care va creste temperatura precum temperatura va creste exponential cu voltajul de alimentare folosit.)
pentru acest lucru avem nevoie de un refrigerant R404a sau R507a , in unitatea te mai sus am folosit R507A si la presiunea atmosferica se vaporizeaza la -46,9*C.

targetul meu a fost ca aceasta temp de fierbere sa nu creasca in load peste cat poate refrigerantul la o temp ambientala normala sa se vaporizeze -46,9*
pentru acest lucru am avut nevoie de un compresor cu o cilindree mare : compresor rotativ, un condensor de capacitate mare precum si un vaporizator ce va putea tine load-uri de peste 400W
pentru ca am folosit un condensor mare , compresorul mare are si el "suction acumulator "( ugerul/tatza aia iesita din compresor =)) )destul ca volum , capacitatea de freon introdusa in instalatie este consistenta pentru o instalatie de genul, lucru ce ajuta la sarcini MARI de load , alt aspect este ca am folosit tub capilar cu o gaura interioara mare(1mm) , pentru a lungi cat mai mult circuitul de lichefiere a valvei de expansiune si a evita ambalarea termica a compresorului.. ,vaporizatorul( unde se produce evaporarea si tot odata schimbul de caldura) are o dimensiune mare/masa de cupru si una dintre cele mai bune arhitecturi de a absoarbe caldura, ceea ce il face sa tina un load de pana la 500W+ .

in buildul de pe thread-ul anterior am in constructie un DUAL STAGE CASCADE phase change cooling.

ideea e simpla mai greu cu practica, pentru ca temperatura folosita pe componentele PC sa fie si mai scazuta de -100* avem nevoie sa folosim R1150 aka etylen - boiled point -103.3*C, nu mai putem vorbi acum de condensare la presiunea atmosferica normala , ci ea se va condensa la 9,5*C
bun , deci plecam de la gazul acesta , dar avem o problema : acest gaz se poate condensa numai daca il racim cu temperaturi scazute , deci nu-l putem condensa pe air sau orice alta racire conventionala cum s-a intamplat in buildul de mai sus( vezi condensoru) din acest motiv trebuie folosit alt refrigerant( R404 sau R507) pentru a-l putea condensa, deci practic o instalatie DEDICATA, acest lucru a facut sa se numeasca :dual stage cascade unit, formata din 2 stagii :logic 1si 2
evident o cascada poate fi formata din mai mult de 2 stagii , 3,4 ,5 etc., evident cu gaze de racire diferite pe fiecare faza : se pleaca de la R507 , R23 , R14 , R50etc..una o va condensa pe cealalta, gazele sunt alese in functie de performanta de vaporizare spre a condensa gazul respectiv in cascada
in acest build am in lucru o dual stage cascade avand la baza 2 compresoare rotative de putere.
prima stagie este practic un single stage putin mai complex( adica reciever , sight glass , valva de expansiune termostatica ..se poate folosi si tub capilar , dar TXV este profesional) si dimensionat corespunzator( compresor de 36-40ccm) , pentru ca in afara de caldura pe care refrigerantul R1150 din stagia 2 il transporta catre HX ,rezultat din schimbul de caldura facut intre vaporizator si cpu/gpu , stagia1 trebuie sa raceasca si heat-ul acumulat de compresorul nr 2 prin comprimarea etilenei, deci tot greul pica pe stagia1, care la randu ei va raci HX-ul la o temp de ~ -45 -55*C, etilena va fi fierbinte la intrare in HX , la iesire din HX ea fi condensata apoi curgand prin valva de expansiune(tub capilar) in vaporizator ea se vaporizeaza lansand vaporizatorul extrem de RECE -120*C, tot heat-ul acumulat acum de agentul frigorific R1150 va fi refulat de compresor apoi presurizat , prin fenomenul de presurizare compresorul va atinge niste temperaturi de peste +100*C, tot acest heat va cadea pe stagia1, prin schimbul de caldura realizat in HX , aceasta va disipa load-ul vaporizatorului + heatul compresorului2 , heat-ul acumulat de HX ce acumuleaza aceaste heat-uri ale stagiei2+ heat-ul compresorului 1 ca la randul lui va presuriza gazul R507 ,acest procedeu se va lasa cu o caldura acumulata ce va fi disipata cu ajutorul condenserului cu tevi de lichefiere de catre un fan de 300mm, numindu-se o CASCADA

-de la ryba am comandat indirect 2 vaporizatoare prin alt polonez , dar din fericire au ajuns in timp util , decat ca am fost tepuit de prinderi , pe care le-am realizat tot in Polonia la Duniek( ceva mai serios ca ryba)

-pentru ca unitatiile pot raci doar o componenta PC , iar bench-ul extrem se extinde si pe cpu/gpu( 1-2-3-4)/ram , platforme mai vechi NB , deci avem nevoie de multe unitati

@Wanted - nu , unitatea are un consum de ~ 1 -1,2kw in loaduri de peste 400W !

-astazi am izolat complet unitatea am castigat 1 grad( pe minus) in load prin izolarea suction acummulator!
- unitatea are si protectie in portul discharge (hight pressure) , iar lampa din stanga butonului de power se va aprinde cand protectia va sari! , nu cred ca este cazul la ce racire i-am pus , dar e bine sa fie acolo




Last edited by nachtfalke; 24-09-2014 at 07:10.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2014, 15:42   #10
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Și ți se pare mult? Sunt mulți care au aspiratoare la 2kw sau cuptoare de 2.x KW în bucătărie.
Gândește-te ca poți ține oricând un monstru la -50grade fără să te stresezi că se termină gheața sau pentru cei fericiți azotul.

Sent from Xperia Z1 Compact KitSlim_AMG [Evo 9] using Tapatalk.
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2014, 17:42   #11
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

-50*C este capabil la 400W dummy load , ceea ce DICE nu este capabil , chiar cu poturi FAT nu conteaza de care , deja la un load de 250W nu mai poate tine temp stabila , pe cand la mine rotativu ala se interpune in load serios nu-l poti da peste cap
in "light load" dicele este mai bun , dar pe mine ma intereseaza heavy load ..unde cu o unitate de genu il bat grav

Last edited by nachtfalke; 21-09-2014 at 18:08.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2014, 18:26   #12
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Merci pentru feedback si pentru rabdare.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2014, 21:44   #13
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

400W e pretty fkin impressive!!!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2014, 01:32   #14
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu tot la water chiller-ul ăla îs cu gândul. Câtă bere pot răci în el, au au =))

Sent from Xperia Z1 Compact KitSlim_AMG [Evo 9] using Tapatalk.
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2014, 18:02   #15
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Nice work George!
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2014, 07:19   #16
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

danke!
parca ii lipsea ceva la unitate, ma tot invarteam pe langa ea si nu stiam ce=))si voi nu ati spus nimic
eu obisnuiesc sa pun consola de sustinere la furtunul de aspiratie/ bratul mobil + colier 50-55mm
am cumparat ieri din baumark consola , o voi monta la sf de sapt cu ocazia asta il voi testa cu ceva Gpu , haswell la 1,6v ~ -62*load

Last edited by nachtfalke; 24-09-2014 at 07:22.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 25-09-2014, 22:32   #17
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

ultimele teste la ambient de 23 grade in camera!

ca load tester am folosit 3 rezistente de putere (3x0,33ohm) prinse intre 2 blaturi de cupru (0,5mm)+ tim , sursa 20v x20A = 400W , sa zic ca am mai pierdut pe cabluri 15-20W , load real ~ 380W-390W
- dupa mai bine de o ora dummy load -48*C , discharge 14,5bar , suction 0,3bar
- i-am montat si consola
- finish



nachtfalke is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Custom ROTARY single stage phase change cooling nachtfalke Racire extrema 25 08-05-2015 07:23
2 in1 dual ROTARY unit (gpu single stage + waterchiller) nachtfalke Racire extrema 73 15-07-2014 07:45
Pareri single stage kagula323 Racire extrema 30 27-02-2012 11:51

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,120
Total Online: 4042

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.