lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-10-2015, 09:23   #2161
M3kk
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Location: Miercurea Ciuc
Posts: 1,280
Mentioned: 65 Post(s)


Default

Da, 200EU parca.
M3kk is online now   Reply With Quote
Old 21-10-2015, 09:26   #2162
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Văd că F64 aduc (sau cel puțin au) telefoane Xiaomi, i-am întrebat de un termen de livrare pt. Mi 4c și mumu. What say you, any tips? Aș vrea să-l iau din țară.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2015, 12:12   #2163
tomkaten
Senior Member
 
tomkaten's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 802
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by M@nu View Post
Nu agata deloc niciodata? Procesorul ala nu mi se pare cine stie ce... Acum ca e rootat si mai "aerisit" poate o merge fluent...

https://www.youtube.com/watch?v=WH4srFYUuj0
Ce sa-ti zic, nu sunt vreun heavy user, nu ma prea joc jocuri 3D. Se incalzea ceva cu ROM-ul original, dar cu ultimul update disponibil la ROW pare a fi mult mai ok.

Totul a mers fluent pana acum. Chiar n-am ce sa-i reprosez, am avut un Guru Gsmart G1 inainte si asta e avion pe langa el la modul in care reactioneaza.

Si sa nu uitam factorul pret... Indianul a pus la negative lipsa Gorilla glass si panoul oleofob, dar eu i-am pus imediat o folie Nillkin si nu sunt genul care-si scapa telefonul din doua in doua zile
tomkaten is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2015, 04:31   #2164
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Văd că F64 aduc (sau cel puțin au) telefoane Xiaomi, i-am întrebat de un termen de livrare pt. Mi 4c și mumu. What say you, any tips? Aș vrea să-l iau din țară.
F64 nu au calitatea de importatori pentru dispozitive mobile , ci le iau prin Quick Mobile Baia Mare (deci daca vrei sa afli cand vine Mi4c pe ei ii intrebi) .
Singurul care-si mai procura "chinezarii calitative" din alte parti este Altex , ce are prin oferta si Meizu si Xiaomi (depinde de perioada).
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2015, 08:45   #2165
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Dacat sa cumperi de la Repede Mobile, i-al din China, vine in 15-30 zile, versiunea de 3GB/32GB 297$ la repede cred sub 1500 nu o sa fie Eu am luat Redmi Note 2 la 160$ fata de 915 cat e la repede...e la mine, dupa 17 zile, am facut cateva poze si continui in weeek-end review, pare fain

Trimis de pe al meu MI 4i folosind Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2015, 09:52   #2166
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Yeah, well... there's that. Da' nu am de gând să iau din China.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 26-10-2015, 00:15   #2167
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Pai bine si daca platesti TVA ajungi cam pe la acelasi pret cu asta de aici. Si in ultima perioada, cam platesti.
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 26-10-2015, 00:20   #2168
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Nu, nu te inseli, e o mica diferenta intre 754 lei si cat cer magari de la repede mobile =〉915 lei...totusi 161 lei sunt bani nu bacsis

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 26-10-2015, 00:20   #2169
DaniCJ
Ancient friend
 
DaniCJ's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 365
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu



Default

Galaxy s5+ , multumit deocamdata ( are deja o baie la activ )
__________________
Nu ignora efortul cuiva de a pastra legatura cu tine. Nu tot timpul exista cineva caruia sa ii pese.
DaniCJ is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2015, 01:48   #2170
MadMaxXx
Senior Member
 
MadMaxXx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: UK
Posts: 1,201
Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to MadMaxXx Send a message via Skype™ to MadMaxXx
Default

In ultimii ani am avut:

iPhone 3 GS
iPhone 4
Nokia Lumia 800
Nexus 5
Samsung Galaxy S3
BlackBerry Z10 (ffff tare era)
BlackBerry Leap (dezamagire dupa BB Z10)
Si de o vreme un LG G3

Si cred ca nu mai am chef/curiozitate de a schimba asa des telefoanele. Raman cu LG G3 si cu bune, si cu rele. Iubirea mare a fost BB Z10....
__________________
-- II --

MadMaxXx is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2015, 01:58   #2171
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Văd că F64 aduc (sau cel puțin au) telefoane Xiaomi, i-am întrebat de un termen de livrare pt. Mi 4c și mumu. What say you, any tips? Aș vrea să-l iau din țară.
E misto. Dar mai misto e Mi4. Pacat ca nu au pastrat designul si imi pare rau ca am luat Alpha cumva. Desi eu sunt ok cu el, cu Alpha inca.

Daca faci comanda...ar mai merge unul acolo sau e cu bai? Parca merge si de pe Honorbuy cu comanda din Olanda, daca nu ma insel.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2015, 20:50   #2172
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

Quote:
Originally Posted by reflavius View Post
Nu, nu te inseli, e o mica diferenta intre 754 lei si cat cer magari de la repede mobile =〉915 lei...totusi 161 lei sunt bani nu bacsis

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Pai da dar vezi tu magazinele mai platesc si taxe, impozite, angajati, service, transport etc. Chiar nu au adaos mare ( e clar ca il cumpara mai ieftin de 750 ron ei ) insa chiar nu au adaos mare.
Daca vrei sa vorbim despre adaos mare uita-te in ofertele de la rds la telefoane. Si acolo o sa vezi adaos imens. 700-800 ron in plus fata de alte magazine din tara si iti dau si exemplu cu 1000 ron fata de alte magazine.
HTC One M9+ costa la RDS 3499 de lei, si il gasesti la alte magazine, chiar foarte multe la 2300-2400 ron. Deci peste 1000 ron adaos fata de alte magazine.
Sa nu crezi ca le iau apararea celor de la quickmobile insa aici chiar nu ai dreptate.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2015, 11:33   #2173
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mda, până la urmă l-am găsit. Dar cineva de la mijloc are un adaos nesimțit.

Quote:
118620 Xiaomi XIAOMI Mi 4c Dual Sim 16GB LTE 4G Negru Mi 4c 229.9 € 1 stoc LTE 4G Negru 16GB
118621 Xiaomi XIAOMI Mi 4c Dual Sim 32GB LTE 4G Negru Mi 4c 259.9 € 1 stoc LTE 4G Negru 32GB
Prețurile mele de achiziție.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 00:08   #2174
oxygen
Senior Member
 
oxygen's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 563
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to oxygen
Default

Quick Mobile sunt niste infecti, oricum. Se plange toata lumea de ei. Aduc numai de pe piata gri si incearca sa se fofileze la garantii...
__________________
Enjoy the silence!
Foloseste voucher-ul 77JHVO39 in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
oxygen is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 00:23   #2175
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Celmaicorupt View Post
Pai da dar vezi tu magazinele mai platesc si taxe, impozite, angajati, service, transport etc. Chiar nu au adaos mare ( e clar ca il cumpara mai ieftin de 750 ron ei ) insa chiar nu au adaos mare.
Daca vrei sa vorbim despre adaos mare uita-te in ofertele de la rds la telefoane. Si acolo o sa vezi adaos imens. 700-800 ron in plus fata de alte magazine din tara si iti dau si exemplu cu 1000 ron fata de alte magazine.
HTC One M9+ costa la RDS 3499 de lei, si il gasesti la alte magazine, chiar foarte multe la 2300-2400 ron. Deci peste 1000 ron adaos fata de alte magazine.
Sa nu crezi ca le iau apararea celor de la quickmobile insa aici chiar nu ai dreptate.
Dar , la ce sa nu am dreptate, am avut noroc cu un Nexus 5 luat prin pisigarage - care nu avea nici o treaba cu 2G Telekom, functiona doar in 3g/4g, trimis de 3 ori la furnizor (repede mobile), degeaba, l-au tot resoftat ca niste handicapati, un modul de radio daca nu functioneaza pe o frecventa poti sa-i dai orice modem firmware ca nada, daca nu inlocuiesti placa baza, telefonul, pana nu am dat de opc pauza, te prinzi ca in 1 luna jumate de tergiversare, nu au mai pus mana pe altul identic si neavand service - adica drept oficial de LG Ro, au stornat la insistentele pisi acel telefon, chiar nu are rost sa le ti apararea, sunt praf la suport si praf in genere, mai nesimtiti ca ei la service sunt Regenersis , o alta adunatura...dar sa ma opresc aici, iar astia de la repede sa plece repede din piata...sau sa se hotareasca sa faca afaceri corecte!

Trimis de pe al meu Redmi Note 2 folosind Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 00:33   #2176
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

Nu le tin apararea. Insa la garantii in ro cel putin toate magazinele fac la fel. Toti incearca sa "te faca". Chiar daca e sa cumperi un samsung cu garantie in ro la samsung direct, si aia vor incerca sa te faca. Eu am avut probleme cu un s5 ( ma rog cumnata mea) care a vrut sa vada daca e reala treaba cu waterproof. Si ce sa vezi a umplut chiuveta cu apa si i-a dat drumul in apa. La lasat 10 secunde dupa care l-a scos. Touch-ul nu mai raspundea. Le-a dat mail la service, si povestea e lunga. Ce e cert e ca si aia au incercat sa o faca. Norocul ei ca filmase toata treaba si a putut dovedii ca nu i-a facut nimic altceva. In prima faza ei spuneau ca a facut baie cu el in apa adanca, sarata etc. Vrajeala, si sa dea vina pe tine orice service v-a incerca sa gaseasca.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 00:41   #2177
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Ok, caci daca e vb. de Quick un adaos de 21% cat aproape alt tva imi pare nesimtire, cum dracu, ei nu au dat tva tot 24%, ca si eu fata de 145$ si transport am platit tva pana la 754 lei, deci sa nu-mi spui ca ei care ar lua peste 50 bucati, nu au un discount mai bun, ca tva tot atata platesc, de fapt Romanul il plateste...Naspa si la Samsung , ma mir ca Esdrom s-au purtat asa, lasa ca la S6 au scos acest feature's daca-l scalzi il duci pe lumea cealalta pe propria raspundere

Trimis de pe al meu Redmi Note 2 folosind Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 04-11-2015, 14:39   #2178
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Mi-a venit P8 lite. Foarte misto, face poze mult mai repede decat Xperia M.
Sa vedem cum merge in timp.
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2015, 14:17   #2179
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by oxygen View Post
Quick Mobile sunt niste infecti, oricum. Se plange toata lumea de ei. Aduc numai de pe piata gri si incearca sa se fofileze la garantii...
Magari, jegi, ordinari etc. Garantii ofera doar pe hartie. Jecmanesc pe fata daca ai un defect la telefon si chiar daca nu ai unul, iti fac ei, asta ca sunt si mai magari.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2015, 22:03   #2180
etravel
Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 10
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Mi-a venit P8 lite. Foarte misto
Cum e calitatea sunetului in casca telefonului? E ok, se aude tare, fara distorsiuni sau artefacte?
etravel is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,090
Total Online: 1608

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.