lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-03-2015, 17:42   #1081
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

E flagship 2013, e sub G2 la baterie, ecran si camera tbh si G2 deja is so...yesterday!
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2015, 20:15   #1082
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by poker_x View Post
Adica preferi sa dai 1350 la abonament in loc de 1700 la liber? Compenseaza bratara aia cadou?
Sent from my iPhone using Tapatalk
Stii tu vreo alta varianta mai buna oare la un abonament decent?

Oricum imi trebuie un abonament mai bun decat cel pe care il am acum la 12-13e. Am 600min in retea, nu l-am schimbat de mult timp. Si pentru ca nu ofera unul din telefoanele discutate la un pret acceptabil, prefer sa trec pe voda. Ceasul e 500lei, nu e o necesitate, e un moft. Zic moft pentru ca e destul de slabut pentru ce as avea eu nevoie, aka un Garmin care sare de 300e.

Nu e acelasi lucru insa cu pretul la liber a unui ip6 64gb, care cu un abonament de 31e e la pretul de 2500lei (orange), abonament care e vreo 15-18euro cel mult.

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
19E abonament ? :O
E mult? Sunt unii care au de 50e. Si da, peste 25e mi se pare mult pt un abonament, indiferent ce oferta as primi in banii respectivi. Pentru ca desi e importat un telefon, e un telefon, wtf, nu un echipament de munca.

Cat crezi ca ar valora un abonament cu minim acestea : 1000min in retea si 300min in afara mobil/fix si 100min roaming mobil/fix, plus 2Gb trafic?

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Tu in ce limba ai citit

Incep sa cred ca ne iei la misto cu telefon luat la abonament.
Pai cred ca am citit bine. Ai zis sa iau Z3c. Si eu am zis nu. Ce misto e in ceea ce am zis? Nu imi place pe motivele pe care le-am specificat...ecranul mic datorita faptului ca are butoanele in interior.

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
Eu ii propun sa ia G2 la ~1000 de lei (poate chiar sub) si el vrea sa ia Alpha la abonament...
#facepalm
#panaiticumperitelefonosaamnepoti
#alphaepentrupixde

Imi accept injuraturile )
Chiar deloc Iti respect parerea, insa ceea ce consideri tu bun pt tine nu e neaparat bun pt cealaltat. Ca si cum ai incerca sa ma convingi sa iau Canon Mark III in locul aparatului pe care il am. Ti-as zice nu din start. Sau tu vrei Audi si eu vreau BMW, putem sa ne contrazicem pe argumente.

Amu, romaneste, ce dreaq are G2 in plus fata de Alpha? FullHD? Alpha e 4.7" totusi, nu 5.2". Cat ai stat tu pe vimeo si u2b in ultimul an? Stai si te uiti la poze pe telefon? Te joci? Eu nici una din cele de mai sus. 5.2" e mare pt mine, m-am dus pana in 5". Da e mica diferenta, dar nu imi place telefonul.

Poti sa zici facepalm daca e vorba de baterie, restul e cancan. Si tu ala il numesti design la un telefon? Si da, rama aceea metalica si de cacao la Alpha, A7, Note 4, pt mine face mult.

http://www.gsmarena.com/compare.php3...&idPhone2=6580
Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Mircea caută telefon deja de >1 an, încep să cred că de fapt îi place să le compare și doar atât

@kpy_here - săpunierele decente de acum 2-3 ani se compară destul de bine cu smartphones actuale. Nu mă refer la săpunierele de 100EUR, totuși.

Nu caut telefon de un an. Daca Org imi oferea la un pret decent un 5s sau prindeam la emag oferta la 1500lei, nu mai scriam aici. Dar cred ca s-au mai discutat aceste lucruri.

Nu am de gand sa dau banii pe un aparat pe care o sa il folosesc de 2 ori pe an.

Quote:
Originally Posted by alinescoo View Post
Bai nu fiți rai și eu am cautat o grămadă pana mi-am luat. Sunt oameni care sunt mai pretențioși cu device-urile. Eu sunt multumit de nexus. Singurul lucru mai nașpa la Alpha din ce am văzut e semnalul slab. Probabil au experimentat și ei cu rama de metal și nu prea le-a ieșit. Am fost la un pas mic sa iau z3c și încă cred ca e printre cele mai ok compacte.
Cand am fost hotarat pe Z3c, ai zis ca nu iti mai place. Am mers, am verificat pe toate partile si da, ti-am dat dreptate. Plus faza cu butoanele. Am butonat si Z3-ul, insa e mare pentru mine.

Cunosc oameni care nu suporta telefon sub 5.5". Ii inteleg perfect. La fel si la mine, dar doar ca invers.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
G2 deja is so...yesterday!


Din pacate telefonul e o necesitate. Lucru care ma enerveaza ca un telefon gen SG2 nu mai face fata unor chestii in ziua de astazi, precum stiti, totul tine de programare, app, soft, etc. In afara de poze, email, forum, cateva aplicatii simple, nu am nevoie de ceva wow. Daca nu era telefonul la mijloc, aveam un Garmin simpatic, jucarie care ma avantajeaza pentru sport, sanatate, etc, fata de un telefon care pentru mine nu e asa de importat. Insa daca tot dau banii pe ceva, vreau sa ii dau cu cap, chit ca dureaza un an. In general fac asa cu orice : measure twice, cut once.

In fine, o sa vad pretul la M9, mai dau o tura la org/voda pentru un ip6, daca nu reusesc, nu stiu ce sa aleg. Alt 4.7-5" nu am disponibil decat Alpha. Daca stiti voi altceva, sunt open mind. Nu vreau 1+1, chiar daca e minunat, pentru ca nu ma pricep si nu am timp de schimbat softuri pe el, am mai spus acest lucru.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2015, 20:24   #1083
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Eu nu cred ca alpha e o optiune rea, si pretul de 1700 nu e rau deloc pt un telefon la liber

LA abonament ai varianta z3c la 209 eur, la abonament de 25eur (orange) . Ambele sunt variante ok, zic eu.
Sau, cum au zpus colegii, poti merge pe LG g2 .
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2015, 20:42   #1084
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca sap nitel, il gasesc la 1400lei. Sunt o gramada de Alpha pe olx, codate in voda. Desi pare nitel ciudat. E 60lei decodarea. La orange e 289e la ab de 25e parca.

Z3c e 178e, minus ceva puncte care le-am strans, deci nu suna rau, dar...G2, nu, sorry.

Mersi!
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2015, 20:52   #1085
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ia-l pe canale oficiale, ca sa nu ai dureri de cap mai tarziu.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 01-03-2015, 22:06   #1086
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,157
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, mie personal si 19E mi se pare un abonament scump. Ce ai enumerat tu acolo are un prieten pe cartela la Orange cu vreo 9 Euro.

Pe mine ma termina altceva : daca cineva are nevoie de un abonament scump si isi ia un telefon cu abonamentul ala, sa zicem, ok. Dar aia care ar fi ok cu un abonament ieftin si trec la un super abonament doar sa ia un telefon mai ieftin... aia mi se pare aiurea. Nu cred ca se aplica in cazul tau, dar na, imi statea pe creier.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2015, 22:25   #1087
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Ia-l pe canale oficiale, ca sa nu ai dureri de cap mai tarziu.
E un gand, ai dreptate. Asa mi-a zis si tatal meu, pt 60e, tot acolo sunt si scap de drumuri, etc...dar a mai zis ca 60e pt poate conteaza si sa fac ce doresc. L-am intrebat daca nu imi da el diferenta )

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
Da, mie personal si 19E mi se pare un abonament scump. Ce ai enumerat tu acolo are un prieten pe cartela la Orange cu vreo 9 Euro.

Pe mine ma termina altceva : daca cineva are nevoie de un abonament scump si isi ia un telefon cu abonamentul ala, sa zicem, ok. Dar aia care ar fi ok cu un abonament ieftin si trec la un super abonament doar sa ia un telefon mai ieftin... aia mi se pare aiurea. Nu cred ca se aplica in cazul tau, dar na, imi statea pe creier.
Cam atat platesc pe luna, cu putin extra. Nu zic ca e ok, dar te obisnuiesti la un moment dat, timpul trece, pietrele raman. Ideal ar fi sa negociez fara telefon si sa gasesc ceva ok la liber.

Nu mint, dar am avut o tentativa la 31e daca ofereau ip6 64gb la 1400lei.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2015, 16:56   #1088
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
Nah, din pacate a fost pretul standard 1900 RON la emag. Nu a vrut desigilate si a vrut HTC. Oh well
Apropo, daca tot ati luat E8, am gasit varianta asta, One Ace E8, rosu, la 1850lei la liber. E de 5" Ce parere aveti?

http://www.quickmobile.ro/telefoane/...osu-94040.html

Din specificatii pare usor mai bun decat LG G2.
http://www.gsmarena.com/compare.php3...&idPhone2=6397
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2015, 17:02   #1089
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

E mai si mai gros ca G2
Ziceai ca G2 e prea mare
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2015, 17:10   #1090
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,157
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cred ca te obisnuiesti repede cu telefoane un pic mai mari decat esti obisnuit... eu am butonat E8-ul putin si cand m-am intors la Jiayu de 4.7" , mi se parea cam mic

Vezi ca E8 gasesti resigilat si la 1700 la emag.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2015, 18:47   #1091
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
E mai si mai gros ca G2
Ziceai ca G2 e prea mare
Esti tu simpatic, dar iti multumesc pentru sfat si ironie Diferenta e de 1mm, iar daca observai nitel ceea ce am scris, am specificat ca m-as duce pana in 5".

Inteleg ca exemplul cu Audi si BMW nu a fost suficient. Nu imi place LG G2. Iti multumesc ca mi-l recomanzi mereu insa. Si nu sunt ironic, apreciez mereu cand cineva isi pierde timpul dandu-mi un sfat, preferbil bun.


Quote:
Originally Posted by ktf View Post
Cred ca te obisnuiesti repede cu telefoane un pic mai mari decat esti obisnuit... eu am butonat E8-ul putin si cand m-am intors la Jiayu de 4.7" , mi se parea cam mic

Vezi ca E8 gasesti resigilat si la 1700 la emag.
Mersi de sfat!
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2015, 18:49   #1092
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pot sa intreb si de ce nu iti place G2 ?

Eu nu vad de ce ai cumpara un telefon cu ecran mai mic, dar dimensiuni fizice mai mari.
Pe langa asta costa mai mult si bateria e mai proasta.

Oricum, o sa ma abtin de acum incolo. Revin cand iti iei telefon :P
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2015, 19:06   #1093
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
Pot sa intreb si de ce nu iti place G2 ?

Eu nu vad de ce ai cumpara un telefon cu ecran mai mic, dar dimensiuni fizice mai mari.
Pe langa asta costa mai mult si bateria e mai proasta.

Oricum, o sa ma abtin de acum incolo. Revin cand iti iei telefon :P
Stai chill, ca nu m-am luat de tine, ti-am multumit chiar. Designul nu imi place, am mai zis si asta. Unul din motivele pe care pe langa butoanele in ecran, cade si Z3c.

Oricum, cade si E8.

"The still camera performs well and is similar to the ones found on the HTC One mini 2 and the Desire 816"

Apropo de design, un banal exemplu, eram hotarat sa merg sa iau D750 si D810. Cand am vazut cum arata D750, m-am luat cap, pe langa altele. Zici ca e scapat la vale de pe muntele Fuji. Chiar si LG G2 arata mai bine.

Stiu ca sunt pretentios si critic, de asta nu ma inghite multa lume daca imi cere parerea. Altfel multi imi zic ca sunt un om fain, desi eu nu cred asta mai ales cand vine vorba de critica Insa nu pot lua ceva pe care il pastrez 2 ani si sa nu imi placa. Va sta cu mine, langa mine, etc...mai mult decat nevasta, deci trebuie sa arate sexy cat de cat.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2015, 19:58   #1094
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,157
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu iti place Sony Z2 ? Are o camera destul de decenta si nu sta rau nici la restul. Daca mai gasesti unul desigilat pe undeva, e okish pretul. Eu asta ii sugeram prietenei dar ei i-a placut designul de la E8 mai mult si in plus E8 e putin mai rapid decat Sony.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2015, 00:48   #1095
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

L-am gasit mai scump ca si E8, pe unde am cautat (mediamarkt). Dar mai sap
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2015, 09:21   #1096
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ești dificil rău Mircea, G2 chiar dacă are ecranul mai mare, 5,2”, este de fapt mai mic decât HTC E8
Dimensions 138.5 x 70.9 x 8.9 mm (5.45 x 2.79 x 0.35 in) G2 vs E8 146.4 x 70.7 x 9.9 mm (5.76 x 2.78 x 0.39 in)
Weight 143 g (5.04 oz) vs 145 g (5.11 oz)
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2015, 16:05   #1097
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Ești dificil rău Mircea, G2 chiar dacă are ecranul mai mare, 5,2”, este de fapt mai mic decât HTC E8
Dimensions 138.5 x 70.9 x 8.9 mm (5.45 x 2.79 x 0.35 in) G2 vs E8 146.4 x 70.7 x 9.9 mm (5.76 x 2.78 x 0.39 in)
Weight 143 g (5.04 oz) vs 145 g (5.11 oz)
Stiu, am observat si eu ulterior, insa oricum cade din cauza camerei. Stiu ca sunt dificil, va multumesc pentru rabdare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sex-and-the-city-e1314113643399.jpeg
Views:	540
Size:	70.2 KB
ID:	47839   Click image for larger version

Name:	one-does-not-dphndk.jpg
Views:	523
Size:	47.5 KB
ID:	47840  
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2015, 16:19   #1098
hellfish
Super Moderator
 
hellfish's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 4,184
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish
Default

Tu telefonul ii iei pe viata? Nu mai planifici sa il schimbi in 2-3 ani? Nu cred ca ii o decizie asa de grea, mai ales dupa ce ai comparat intre 7 modele si ai tinut in mana peste 5 parca din ele.

Prietene si-a comandat un Z2 si eu sunt foarte incantat de el. Probabil imi voi comanda un z3 sau daca am rabdare si bani un z4.
__________________
http://www.partkeepr.org - electronic component manager
hellfish is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2015, 19:07   #1099
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu, pentru 2 ani cel mult. Am gasit Alpha liber la retea, nou, alb, 32gb, etc, cu factura si garantie 2 ani de la voda, la 1400.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2015, 20:06   #1100
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Îl vei fwte mai ceva decât pe iubita in acei doi ani și nu cred că merită bătaia de cap.
Peste doi ani un flagship ajunge mainstream sau low end.
Huawei are butoane tot in ecran și nu am auzit ca kpy_here să se plângă . Dacă e ceva ce să îmi placă la tel. Sony e softul cu care vin și cum mișcă.
Eu am Z1C cu Z3 software și mişcă bestial iar acu ține 2 zile lejer cu noul soft.
Eu zic că ești prea mofturos unde nu e cazul.

Sent from Z1C while Tapatalking...
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Intrebari OS Android [Wanted] Telefoane mobile si alte gadgeturi 124 06-04-2015 18:50
Aplicatii Android Boggy Telefoane mobile si alte gadgeturi 76 16-10-2013 21:09
Probleme android mbc Telefoane mobile si alte gadgeturi 23 19-05-2012 00:05
Android Benching ala rheu Overclocking & benchmarking 3 04-10-2010 21:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,109
Total Online: 4116

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.