lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Concursuri
Connect with Facebook

Concursuri De urmarit neaparat, avem premii de dat


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-12-2016, 03:24   #1
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default Concurs de Craciun LAB501 & InWIn

Buna dimineata copii,

asa cum v-am promis, in perioada sarbatorilor suntem si mai darnici decat deobicei, prin urmare am incercat sa va oferim premii cat mai interesante, atat pe LAB, cat si pe NEXT si pe Facebook. Evident, nu puteam uita platforma cea mai apropiata de sufletul nostru, adica forumul LAB501, asa ca am pus la cale doua concursuri in acest sens.

Primul incepe astazi si are ca premiu o carcasa produsa in editie limitata, mai precis InWin 303 Nvidia Edition.

Pentru a intra in posesia acestei minunatii, trebuie sa ne raspundeti la doua intrebari:

1 - Cum a decurs contactul cu prima voastra carcasa "adevarata" (cand ati trecut de la Pentium I sau un sistem in carcasa Delux la o carcasa brand). Minim 300 de cuvinte, tehnic, amuzant sau descriptiv...cum va este mai la indemana. Nu faceti economie de detalii
2- Cand si unde ati auzit prima data despre InWin?

Raspundeti cat mai frumos, tehnic sau amuzant pana pe 5 Ianuarie 2017 si puteti castiga un exemplar din editia limitata InWin 303 Nvidia.

Conditii obligatorii:

- se pot inscrie in concurs doar forumistii LAB501 inregistrati pana pe data de 21 Decembrie 2016


Sarbatori fericite!!!

P.S. Nu va grabiti, ganditi-va bine la momentul achizitiei primei carcase de calitate si povestiti-l cum se cuvine...

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	303-nvidia-edition-black-1d578e5e6f3970891500cbddfdba95a2.jpg
Views:	2090
Size:	76.3 KB
ID:	56984  
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 27-12-2016 at 13:38.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2016, 05:54   #2
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

SPOILER:
Prima carcasa “adevarata”.
De Bogdan B.

Eram mic, cred ca inca aveam parul blond atunci, si nu stiam multe. Pentru ca eram mic, nu pentru ca eram blond.

Primul calculator a fost bazat pe un Pentium I. Parca avea carcasa de pus sub monitor. Imi scapa detaliile despre ea, dar tin minte ca primul lucru pe care l-am facut pe PC-ul ala a fost sa sterg chestii din Windows ca sa fac loc pe hard. Ba nu, mint, primul lucru a fost sa invat sa intru in My Computer, si anume Start > Run > My Computer > Enter.

Al doilea, PIII-s @ 1.26GHz a venit in carcasa ATX, cu un design de-a dreptul uluitor. Colturoasa, alba, buton gri de Power, si cu buzzer cat un mini-subwoofer de-acum. Stereotipul carcaselor “anii 90”. Era suficienta insa pentru OC-ul fenomenal la 1.4Ghz de care am fost foarte mandru mult timp. :insert_hackerman.gif:

Al treilea, penultimul adica, a fost un Q6600 G0 pus... in nu tin minte ce carcasa. Se prea poate sa fi fost aceeasi carcasa. Memoria ma lasa, cert e ca a fost atat de spectaculoasa incat nu mai tin minte absolut nimic despre ea.

La ultimul upgrade am luat si o carcasa adevarata. Cautam sa fie mare de tot, sa aiba spatiu pentru multe HDD-uri, airflow bun, si sa nu-mi spanzure portofelul. Asa ca am mers pe InWin Ironclad. Trecerea a fost, trebuie sa recunosc, grea de tot... Nu de alta, dar are vreo 20 de kilograme de tabla pe ea, care cel mai probabil e antiglont. Cand am ridicat-o de la sediul magazinului si-am dat sa ridic cutia era sa-mi sara vreo 2-3 discuri din coloana si sa sparga vreun geam.

Si totusi are suficiente ventilatoare, gauri si airflow in ea incat imi permite sa tin GPU-urile cu racire pasiva pe RAM+VRM-uri, asta cu voltaje care fac luminile de pe scara blocului sa palpaie daca incerc un Furmark.

De cand am pus pe ea racire cu apa cu radiator de 480, a devenit seif. N-o mai ridici nici cu cricul. Iar la ce tabla are, daca pun lacat pe suruburi chiar o pot folosi ca seif.

E atat de mare incat a trebuit sa modific biroul ca sa-i fac loc, iar acum de cand cu watercooling-ul sta gatuita de mai trebuie modificat odata. Nu are led-uri, nu are plexi pe laterale, nu are briz-briz-uri, doar arata ca si cand e gata sa se transforme intr-un Autobot.

Impresionat cu adevarat de ea, iar acum as merge oricand pe un alt InWin(:hint-hint pentru sistemul II care sta intr-un Segotep macelarit ca sa fac loc sa intre placa video.


2- Cand m-am interesat de o carcasa ieftina dar totusi exceptionala pentru ultimul upgrade.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 23-12-2016 at 05:56.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2016, 15:17   #3
muff
Senior Member
 
muff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,112
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

1. Going down memory lane :

Totul a inceput cu un amd k6 2 ceva sdram, o sursa no name, o carcasa anosta si o placa video s3 virge cu 4 mb ram si quake 2. Fratee mergea quake 2 Si-a lasat maica-mea ficatii ahem 900 de $ la Blue ridge computers.

A urmat un amd duron cu riva tnt 32 mb. Seria legacy of kain, prince of persia , nfs 2 si porche, counter strike au mers ok pe acest sistem.

Urmatorul a fost un fujitsu siemens scenic l cu p4 northwood cu mx440 dar pe care l-am tinut doar juma' de an. De ce? Pt ca am descoperit crazypc.ro si silent computing (pe langa partea de oc).

Deci strans bani si luat pe bucatele. Un amd athlon64 3200+, 2 gb ddr1, un a8n sli se sh , 2 vent-uri nexus 120, un sirtec cu vent 120, ac freezer si .... carcasa antec slk 3000b de la itdirect. Totul mergea smooth si silent. M-am chinuit sa fac ceva wm dar nu a iesit foarte frumos dpdv estetic dar airflow era. De fiecare data cand curatam sistemul de praf modificam un pic si wm-ul.

Acea carcasa m-a tinut vreo 7-8 ani, timp in care am fost foarte multumit dpdv estetic si fonic. Nu se compara cu cazanele detinute anterior.

Anii au trecut si am facut upgrade la q6600 g0 ( bad vid tho ) , p5p800 lpro, 2x 2gb ddr2 1066 mhz, corsair 550 vx, ninja, gtx 560ti. Parca antec-ul nu era incapator. Erau inghesuite si vreo 3 hdd-uri. Piticul a inceput sa bata in teava si am inceput sa ma informez.

Am fost surprins sa vad carcase gen corsair obsidian ce costau un pic peste salariul meu omg

Deci am inceput sa studiez piata sh in speta cgforum. Din octombrie tot bagam la bookmarks diverse thread-uri. Ba ma hotaram ba ma razgandeam

A trecut octombrie, noiembrie si aproape si decembrie. Intr-o seara de decembrie, ziua de revelion, a aparut un thread despre ea, carcasa viselor umede, cm storm trooper; culmea la un pret decent si anume 500 lei.

Cu mainile tremurande il apelez pe individ doar ca sa aflu ca o rezervase pt altcineva care venea s-o ridice. Dezamagire, sfinti, cruci si alte alintari. Dupa vreo 2 ore ma suna sa ma intrebe daca o vreau ca respectivul nu a venit.

Am sarit in masina si am traversat Bucurestiul sa o iau. Ajuns la fata locului am verificat rapid am platit si am plecat.

Acasa am transferat rapid componentele din cea veche si am apasat butonul de power. Bau ceva eroare de scurt circuit sau dracu sa-l ia. Sfinti, cruci, dumnezei.

Jumatatea mi-a facut capul varza ca da, ca asa fac mereu in ziua de revelion ma apuca cumparaturile si stau sa montez componente stupide. Ramasese cu sechele tot dintr-o zi de revelion csnd am luat x1900xtx de la leco

In fine, am fost sa petrecem cu gasca. A 2-a zi am rezolvat problema : un jumper usb cazut.

Am luat-o si am studiat-o pe toate partile. Are tot ce imi doresc: e superba, maner, usb 2 si 3 frontale, filtre praf fara numar. Pot sa folosesc si hdd-urile de laptop sau ceva ssd in slotul dedicat, fan controller. Daca ma cert cu sotia am loc sa dorm in ea )

Am facut un wm de porc, pe graba. Am luat si un nh d14 ca sa stapanesc procesorul iadului. Mereu ziceam ca o sa-mi fac timp sa fac un wm decent. Timpul trecea, responsabilitatile erau din ce in ce mai mari si de abia daca apucam sa mai joc ceva.

Apoi a venit juniorul care a vandalizat butonul de power; seniorul (adica eu) a reusit sa fwta proc si placa de baza la o banala curatare de praf.

Nhd14 si ramii i-am vandut; strang bani sa-mi iau ceva i5 1051 iar pana atunci stau pe laptop. Carcasa, sursa si hdd-urile asteapta, frumos infoliate, restul de componente.

Daca totul merge conform planului, in 2017 ar tb sa iasa un man cave si un sistem nou. Cu vechea carcasa ofc. Tb sa-i astup ventilatia laterala.

2. Spre rusinea mea am aflat azi, cu ocazia concursului nr 5

Le: Desi prima mea carcasa de calitate a fost antec-ul nu a lasat o impresie de extraordinar ca cm-ul. Carcasa dpmdv este una din componentele care dureaza foarte mult in timp. Antec-ul m-a tinut vreo 7-8 ani iar cm-ul 4 and still going strong.

Le 2: venturile nexus inca functioneaza ireprosabil!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2
__________________
Get inlineā„¢

Last edited by muff; 24-12-2016 at 16:36.
muff is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2016, 17:18   #4
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Salutari, va prezint si eu istoria lucrurilor cumparate de mine din banutii mei doar, altfel ma intind la prea multe cuvinte si nu-mi ajunge vinul de mi-a mai ramas. Atentie e TLDR.

Punctul 1.
SPOILER:

Totul a plecat de pe vremea cand am terminat clasa a 8-a, cand lucream la o firma de cartier de net care era si sala de jocuri. Am strans din buci si mi-am luat un procesor AMD Sempron 2200+ ca de athlon nu aveam bani, o placa de baza ECS Via KT400 (nu-mi mai aduc aminte modelul exact) dar placa video integrata din ea crapa dupa 30 de min de joaca, primul lucru a fost cu frica maxima a fost sa dau jos radiatorul si sa pun altul mai mare + ventilator si am rezolvat problema, spre bucuria mea am reusit sa ii fac si OC la IGP, a mers o vreme foarte bine apoi o dadea in BSOD-uri fara numar, de nervi ca nu puteam juca cum trebuie Warcraft 3 si NFS am luat un ATI 9250.
Am inceput cu 256 DDR3 si am ajuns la uimitorul 1GB DDR3 (2 placi de 512), si acum imi aduc aminte de cat de placut era feeling-ul de upgrade, te duceai la magazin si dadeai 2 de 256 pe una de 512 si cateva beri si tot asa. Sursa, aveam un delta construit bine, nu mai stiu exact modelul dar era ceva OEM cu ventilator imens de 300W, extrme de silentioasa.
Nu pot sa uit feeling-ul cand mi-am luat o carcasa DELUX cu sursa inclusa de 450W, nu se gasea in magazine ceva mai misto la vremea aia, pana atunci am stat cu el pe masa si de fiecare data cand mama facea curatenie imi era frica sa nu-l strice asa ca preferam sa fac eu asta, nu pot sa uit ce fericit am fost cand am carat carcasa aia pana acasa, haha.


Cand sistemul acesta si-a dat duhul moral (inca il am si mergea ultima data cand l-am demontat) am decis sa-mi iau un Phenom II 955 si un ASRock 790GX Pro cu IGP inclus din nou 2GB DDR3 si o sursa spire de 420W si uimitoarea carcasa DELUX mai sus mentionata.
Pana sa iau GPU am forjat IGP-ul de pe 790GX de l-a luat naiba si OC serios in el, alt radiator si vent pe el dar orice as fii facut nu facea fata si am achizitionat un GTX BFG 9800 OC+ si aici am invatat 2 lectii importante, ce inseamna sa ai o sursa care sa fie forjata la maxim si ce inseamna sa ai o carcasa fara venturi.

Din lipsa de buget am dezmembrat totul si m-am pus cu flex-ul pe ea si bormasina, pentru mine era totul sau nimic, sus am facut o gaura mare pentru un vent de 12 cu rol de exhaust, in spate am taiat cat de mult am putut ca sa pot monta un vent de 8, pe lateral am facut 2 gauri de 12, unul pentru proc, altul pentru GPU, ma foloseam la inceput de sursa sa scot caldura din carcasa apoi am realizat ca trebuie sa o intorc (era montata sus) si am mai dat o gaura cu flex-ul sa ca pot sa o fac sa traga de afara aerul.

Rezultatul ea unul extraordinar in materie de temperaturi vs cum era fara, arata oarecum oribil pe partea de taieturi si se umplea extrem de rau de praf lucru care nu-l anticipasem.
Alt lucru pe care nu-l stiam pe vremea aia era ca airflow-ul trebuie si el gandit , asa mi-am ars un 9600 fiindca cpu-ul se racea iar gpu-ul se cocea asa ca mi-am luat un controler ca sa pot egala cumva fluxul de intra cu cel de iese sau macar sa-l maresc pe cel de iese fiindca aveam zone in care nu se raceau absolut deloc. Nu reusesc sa gasesc poze sa vedeti ce balarie imi iesise haha.

Dupa toate pateniile invatate pe pielea mea fara sa-mi explice nimeni am ajuns sa activez pe forumul pcgarage o vreme extrem de scurta unde l-am cunoscut pe Bogzila de la care am luat un GTX460 palit, doamne ce placa era aia, cred ca am fost cel mai multumit de ea + se racea bine pe balaria de delux de care eram mandru. Datorita lui Bogzilla si a lui Mascotel am ajuns pe lab501 si aici am invatat multe si am prins un hobby pentru computere, cred ca din cauza asta am si ajuns sa lucrez ca network admin si va multumesc dar asta e o alta poveste.

Am reusit sa-mi iau intr-un final o carcasa CM690II la 50% reducere fiindca avea frontpanel-ul pe audio busit (cablurile erau mufate pe dos) a trebuit sa desfac mufa si sa o refac cum trebuie, la pachet am luat si un Seasonic S12II 620W si am reusit sa fac primul WM decent (in realitate arata oribil) apoi am investit in ventilatoare albastre toate si 2x neoane akasa cu UV ca sa-mi iasa ceva frumos, dupa lupte seculare cu carcasa si taieri de plastice care incurcau airflow-ul am reusit sa pun in picioare ceva cu adevarat frumos dpmdv si eram multumit insa atunci mi-a picat placa de baza si a fost la fix fiindca la storno am reusit sa iau un Asus care sa fie in tema albastra a pc-ului si mi-au iesit cam asa.




Acum ca am facut upgrade din nou si am trecut pe intel i7 4790K si GBT Z97 SOC Force placa de baza este cu portocaliu care e reactiv la UV, trebuie regandesc totul de la zero sau ma adaptez prin schimbarea culorii ventilatoarelor si sa trec pe AIO pentru un look excelent fiindca acum arata groaznic din 2 motive, culorile nu se potrivesc si cooler-ul este prea mare si acopera tot, inclusiv PCI Expresul de 16x, poate o sa vopsesc palele venturilor si radiatoarele ramilor, dau jos platicul lateral de la carcasa ca actualul erata groaznic un plexy cu gravare custom.







Punctul 2.
De InWin am auzit din review-uri si de pe site-uri de reseling, n-am apucat sa ma joc cu niciuna, in ultima vreme nu m-am mai infomat deloc pe partea de carcase.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2016, 17:49   #5
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

E bine ce vad, keep them coming guys!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2016, 01:44   #6
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Da, primul PC era un 386 dx si da era fara carcasa, ma mandream cu harmalaia de fire bine asezate pe masa , monitorul color si avem un hdd Toshiba de 10GB de laptop adaptat la IDE, vai ce vremuri...a trecut multa vreme pana pc-ul meu sa aiba carcasa, prima de calitate a fost un Antec Sonata, apoi o gramada de entry sau iara platforme fara carcasa, apoi de 5 ani am un Cooler Master CM 690 II , ei si cu asta am ramas; cea mai mare perioada a fost, cea a pc-lor "goale pusca", iata de ce prefer sa ajunga cadoul cui i-ar fi de folos, mie mi-a facut placere sa-mi amintesc de inceputuri, clar ani 1996 erau aceiai cu 386 dx , urmati de 486 si 586 si etc...etc, cert e ca nu stiu cate configuratii mi-au trecut prin mana, dar mai cate am avut :P insa e clar carcasele care mi-au placut au fost doar cele 2

De InWin, am auzit acum 5 ani cand am propus o carcasa entry ( In Win BR665) pentru niste statii de luru, sunt inca taiwanezi ?

Bafta si La Multi Ani !
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2016, 08:47   #7
RyanAD
Senior Member
 
Join Date: Jun 2015
Location: CT
Posts: 289
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

1. Prima mea carcasa "profi" a fost un Antec 300.
O consider profi pentru ca am cautat review-uri despre modelul de carcasa cat si de firma producatoare. Pentru proiectul meu, build and self host a web server, am zis sa aleg ce internetul spunea ca e cea mai buna carcasa a momentului.

Nu a fost tocmai ieftina carcasa (multumiri credit cardului), dar s-a dovedit a fi durabila si foarte spatioasa. Spun ca a fost durabila pentru ca inca este intacta cu ventilatoarele originale functionale. E foarte spatioasa, cat pentru un sistem de gaming si nas : ca de ex :
. Eu vroiam spatiu suficient pentru cable management si airflow dar cand am montat componentele in interior, am realizat ca era prea mult spatiu disponibil ). Nu am avut probleme cu racirea, dar tin sa mentionez ca nu am bagat o placa video (cel mai mare producator de caldura dintr-un sistem) in (web) server.

Momentan serverul s-a pensionat din activitatile 24/7, dar ruleaza pe post de pc pentru socri. Inca mai duc componentele, cat si carcasa, desi se implinesc aproape 8 ani de la achizitie.

2. "inWin" nu l-am retinut in mod special. Cooler Master, Corsair sau Thermaltake sunt brand-urile cele mai "afisate" prin cautarile mele.

Sarbatori fericite si aveti grija de ficat

Last edited by RyanAD; 26-12-2016 at 09:02.
RyanAD is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2016, 13:38   #8
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Am scos regula cu minim 50 de forumisti. Treaba voastra daca nu vreti sa castigati o carcasa, cei care posteaza aici conform regulamentului vor avea sansa sa o castige.

Sarbatori fericite!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2016, 21:00   #9
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si de la mine
SPOILER:
Primul contact cu gaming-ul, calculatorul personal si prima carcasa premium

Inainte de a detine primul meu calculator personal ( pentru jocuri, evident ) am trecut prin etapa consola gaming, care a durat cativa ani. Banuiesc ca multi ati trecut prin etapa asta. Nu mai retin exact ce consola era, si asta pentru ca nici cand am cumparat-o nu stiam, eram prea mic, dar gandindu-ma acum la rece, cred ca era sega. Va amintiti acele casete galbene cu jocuri? Era perioada in care cumparam 1-2 casete saptamanal si un controller la 2-3 saptamani ( maneta ). Probabil cei care erau gameri la vremea aia va amintiti de titlurile populare, unele dintre ele populare si astazi, gen: mario, tom si jerry, ghost buster, robocop, karateka, double dragon si clasicul goal 3.

Revenind la primul calculator care inevitabil a inlocuit consola, a fost un calculator second de la un magazin de cartier. Era o unitate orizontala, alba, usor ingalbenita, cu floppy si monitor de 15 pe care, la insistenta parintilor, am atarnat un ecran protector pe care l-am prins cu elastic. Avea urmatoarea configuratie: Pentium 200mhz, 1.6GB hdd, 16mb ram, 2mb video integrat.

A fost perioada in care am trecut practic la urmatorul nivel, perioada in care am facut trecerea de la schimbul si imprumutul de casete la schimbul de dischete.

In timp, am adaugat cd-rom si 128ram. Evident nu eu, ci "expertul" care ma ajuta ori de cate ori aveam o problema majora pe care nu o puteam rezolva printr-un restart, gen reinstalarea windows-ului.

Aici am mai trecut inca un nivel, si am ajuns la imprumutul de cd-uri. Nu aveam internet, asa ca singurul mod cunoscut de mine la vremea aceea de a face rost de jocuri era ori de la prieteni care desigur nu aveau, ori pur si simplu luam ziarul, gaseam anunt cu "inscriptionam cd-uri" si o luam la pas. Si la ce configuratie slaba aveam, intrau zeci / sute de jocuri.

Urmatorul pc a fost unul nou brand ( din pacate nu mai retin brand-ul ), desigur gata asamblat, cu o carcasa la fel de modesta ca si configuratia, si anume: amd sempron 2500+ ( 1400 real ), 512 ram, 120GB hdd. Si nu in ultimul rand, placa video integrata, desi scopul era gaming. Probabil cea mai comuna gresala in randul gamerilor cu cunostinte IT 0 si bani putini.

In timp, impins de la spate de neajunsurile pc-ului, jocurile mergeau prost, am facut si primul meu overclock. De la 1400 la ~1850mhz stabil, dar vroiam mai mult asa ca am incercat 2000+ si nu a mai bootat.

Si cum cunostintele IT 0 din momentul acela nu m-au ajutat deloc, nu stiam eu de bios reset, asa ca am fost nevoit sa fac un drum cu unitatea in brate pana la cel mai apropiat service. Individul de acolo, probabil dezamagit de faptul ca aveam o problema minora si vrand sa ma taxeze mai mult, m-a convins ca si sursa trebuie schimbata, era extrem de galagioasa, eu neavand habar, am acceptat, ca apoi sa constate ca sursa lui nu se potrivea, probabil din cauza design-ului specific de brand al carcasei.

Urmatorul pc a fost brand acer, carcasa orizontala, cu constructie premium foarte solida, extrem de silentios. Avea asa: Athlon II x2 215, GT210, hdd 320gb, 2x2GB DDR2. Cred ca a fost prima oara cand am observat carcasa la un pc, fiind placut impresionat de ea, desi era orizontala. Nici de data asta nu m-am lasat mai prejos, asa ca am dus procesorul la 3.4Ghz.

Urmatorul calculator a fost ceva mai decent pentru gaming casual, fiind cumparat pe bucati o parte, iar cealalta parte canibalizata de la unitatea acer: hdd-ul, ramii, cred ca si placa de baza, aici nu mai retin exact, la care am adaugat: hd6670 si celebrul phenom 960T. Desigur ca nu s-a deblocat si desigur ca nu a fost campion in OC, niciodata nu am prins golden chips. Avand buget redus, ca orice alt incepator, am sacrificat sursa si carcasa, cumparand o carcasa delux cu sursa de 450W incorporata.

Dupa o perioada relativ scurta, am schimbat atat sursa cat si placa de baza. Ambele second, dar premium, care m-au servit multi ani, si anume: sursa corsair hx620W si prima mea carcasa cu adevarat calitativa, premium, antec p182. Chiar si acum sunt impresionat de cat de bine construita este acea carcasa, fiind bine stiut faptul ca in ziua de azi carcasele ca si constructie nu se apropie de vechile carcase premium, probabil era asta a consumerismului in care traim este de vina.

Cu urmatorul upgrade si deja celebrii pitici pe creier, am mai schimbat o data carcasa cu un super flower sf-2000b. O carcasa buna, axata pe airflow si spatioasa, antecul fiind practic prima mea carcasa premium, carcasa super flower fiind a doua carcasa premium si prima fulltower. Am asezat in ea un asus p8p67, 2500k, gtx 760, urmata de cross 280x, hdd 1TB si vechea sursa hx620.

Urmatoarea carcasa, fiind mai mult un moft, am zis sa incerc o carcasa fulltower dar axata pe silentiozitate si asa am ajuns la NZXT H630. Intre timp unele componente au fost schimbate, iar in momentul de fata adaposteste asa: P8P67 evo, 3570k, SSD 120GB, HDD 1TB, rx 480 si sursa ax860.

Cred ca prima oara am auzit despre producatorul InWin a fost cand cautam sa-mi schimb carcasa si sursa delux, acum aproximativ 5 ani.

Last edited by adrian3; 27-12-2016 at 21:21.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2016, 16:47   #10
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

1. Prima carcasa adevarata pentru mine a fost o Antec Threehundred, luata in primavara anului 2005. Eram satul de carcasa standard pe care o tot foloseam de ceva ani, asa ca am strans bani si am luat Antec 300. La vremea respectiva stiam doar din ce citeam pe forumuri ce inseamna o carcasa buna, dar nu as fi crezut ce urma sa descopar.

Si acum imi aduc aminte reactia pe care am avut-o cand am vazut cutia, cu mult mai mare decat carcasa mATX ce o foloseam. Greutatea cutiei a fost primul lucru care m-a dat pe spate.

Ajuns acasa, am chemat un prieten sa desfacem cutia. Reactia lui a fost un wow lung urmat de o buna perioada de liniste. Nu se astepta. Am desfacut cutia, am scos carcasa si ne uitam ca la o minune amandoi. Nu ne asteptam sa vedem ce inseamna un sasiu bun, otel, nu tabla pentru panour,i si vopseaua neagra de calitate. O admiram amandoi si nu ne venea sa ne atingem de ea.

Apoi am trecut la asamblare. Am desfacut pc-ul de atunci, am scos afara componentele si m-am apucat de asamblare. Am ramas socat sa descopar ca placa de baza era extrem de mica si ocupa nici 25% din carcasa. Apoi am montat restul componentelor. pentru prima oara in viata mea nu m-am taiat in carcasa. Si totul a fost prins in thumb screws. Accesoriile de montaj date in pachet sunt in continuare o surpriza foarte placuta.

Apoi am pornit sistemul si am fost al 4-lea moment de uimire: silentiozitatea. Nu ma asteptam sa fie atat de silentioasa o carcasa vreodata.

Temperaturile erau dementiale. Sistemul statea sub 30 de grade, iar in load nu depasea 50 de grade, cand temperatura de baza era cu 10-15 grade mai mare in carcasa aceea mica, ieftina.

Robustetea carcasei s-a dovedit in timp. Inca o folosesc, au trecut 10 ani. Inca ma suprinde cat de buna este constructia ei si materialele folosite, chiar si versus carcase noi care doar au dotari mai noi, dar folosesc tabla ieftina. Imi vine greu la acest moment sa gasesc un inlocuitor pentru ea. Asta inseamna o carcasa adevarata, mai mult de o cutie de metal, mai mult de o conserva. O platforma pe care sa o folosesti indelung, pe care sa te poti baza. Cea mai buna investitie a pc-ului meu.

2. De InWin am auzit prima oara citind recenziile de pe lab501 in urma cu multi ani.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2017, 23:20   #11
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

SPOILER:
Dea lungul timpului am avut nenumarate configuratii, atat pe Intel cat si pe AMD, cu placi video NVIDIA, Matrox, ATI, Voodoo. De cand eram copil, la mine in casa a existat PC, inca din '80 si ceva am avut joc de se cupla la televizor si functiona pe televizor. Asa ca, evident, de mic am fost obisnuit cu tehnologia si calculatorul, dar in prima faza a copilariei si pana pe la 11-12 ani, mare parte din zi mi-o petreceam afara, la soare, cu prietenii, de dimineata pana seara. Stiam cum sa asez un bat in pamant si umbra facuta sa imi arate ceasul (pe vremea aia copiii nu aveau smartphone) si la ora 3 fix eram in casa inapoi, mancam de pranz si ma uitam la Dragon Ball Z si la 4 eram inapoi afara. Mi-as dori si copii din ziua de astazi sa aiba copilarii adevarate, in aer, sa manance direct din dud sau corcodus, sa alerge 10 ore pe zi, pur si simplu sa traiasca, sa se distreze, sa-si faca prietenii, sa joace Flori fete si baieti, leapsa, de-a v-ati ascunselea si tot asa, macar un fotbal cu baietii in parc, portile intre copaci, iar ala cu mingea facea regulile meciului si cand pleca el, se spargea gasca. Dar...m-am intins cu povestea copilariei, iar subiectul discutiei era altul, asa ca...revin.

Am avut tot felul de PCuri. Recunosc cu tristete ca sincer, nu imi mai amintesc care a fost prima si prima carcasa, cum arata, ce era inauntru, stiu doar ca era un 386 de 16MHz inauntru si 1MB ram. Pe vremea aia nu cunosteam eu detalii mai tehnice, mai avansate, ce naiba, eram copil copil, nu nimeream nici mausul cu 2 butoane sa apas unde vreau, precum sursa, placa video, eram prea copil, dar specificatiile astea mi le amintesc. Jucam Doom si Mortal Kombat, care nici ele nu mergeau absolut perfect, ca sa nu zic ca sacadau, iar cat a stat PCul pe 3.1 nici nu stiam sa umblu, doar cand am trecut pe 95 m-am descurcat, dar cui ii pasa, ma jucam. Ma intalneam cu colegi de scoala generala si ne jucam impreuna, astea erau vremuri adevarata. Iar carcasa care gazduia acest monstru al tehnologiei ce imi amintesc sigur era faptul ca au folosit tabla adevarata s-o construiasca, ca era foarte grea si rigida, dupa cativa ani cand am avut alt calculator mai puternic, stateam jos pe ea in loc de scaun cand aveam pe cineva in vizita si ne jucam ceva pe calculator (Heroes, Mortal Kombat, Diablo1, etc.), atat de solida si rezistenta era. Carcasele din ziua de astazi au aspect si functionalitate, dar nu sunt nici pe aproape atat de solid construite. Carcasele moderne au fel de fel de sloturi, loc de ascuns cablurile in spate, loc de SSD si tot asa, dar tabla e mai subtire. Cred ca o carcasa cu atat metal ca la 386, adus in prezent, ar costa extrem de mult, doar din cauza la cat metal e in ea si greutati. Nu vreau sa imi amintesc cate picioare si-a luat, pornind fiind sistemul, cand luam bataie la Mortal Kombat, Doamne... Si al dracu calculator, va jur, nici macar nu se reseta sau ceva. Nu inteleg cum. Pe bune. Astazi am un Antec 300 cu Thermalright Macho pe procesor, un singur sut daca as da cum dadeam in 386 asta, s-ar destrama la propriu si s-ar alege praful de tot calculatorul, hahaha. Multe din pacate, nu imi amintesc de acest calculator, decat ca dadeam in dementa Mortal Kombat Trilogy pe el, stiam toate caracterele la perfectie, cum se dadeau fatalitatile, fiecare skill ce combinatie de taste avea, ma ajuta si mintea si memoria de copil. Nici asa entuziasmat nu am fost de calculatorul asta, mergea greut, Starcraft era in reluare de ex., dar si-a facut treaba, pe sora-mea o ajuta multa la scoala (am doua surori, una cu 12, alta cu 16 ani mai mari) Pe vremea aia, aveam alte preocupari, stateam afara mare parte din zi si fara sa ma dau mare, nu faceam la scoala temele, niciodata. am avut un invatator deosebit, care rar dadea teme pentru ca stia ca exista parinti tampiti care fac temele copiilor, asa ca invatatorul prefera sa faca la clasa cat mai mult, copii sa ramana cu ceva, un om cu adevarat deosebit. Sincer, eu chemam colegi la mine sa ne jucam pe calculator pentru ca stiau ca marea majoritate nu aveau si o sa radeti, dar voiam sa se joace si el, ma simteam si eu bine, ii faceam si pe ei sa se simta bine. Asa am fost eu, copil fraier.

Dar primul calculator la care mi-am bagat botul in el cu adevarat cum se spune, a fost un Celeron 333, primul procesor pe care l-am overclockat vreodata. Carcasa era Enlight sau cel putin, asta cred ca era firma sau modelul carcasei, caci pe fata ei scria mare ENlight. Configuratia mi-o adusese un verisor din Germania si eram cel mai mandru de ea, toti pe care ii stiam si la care mai mergeam in vizita, aveau carcasa clasica a acelor ani, alba, usor spre...bej, crem, alb galbuie, in timp ce noua mea carcasa, adusa din Germania cu super sistem in ea si procesor overclockabil, era neagra. Nu cred ca era asa mare branza ca era neagra, dar repet, toti pe care ii stiam la vremea respectiva, aveau carcasa alb galbuie a vremii, pentru cine-si mai aminteste. Carcasa avea o masca frontala de plastic pe care aveai nevoie s-o dai jos pentru a monta CDRom, caci pe vremea aia, aveam si asa ceva, cat si floppy. Problema era ca piciorusele care tineau panoul frontal in carcasa erau atat de tari incat intotdeauna desfaceam panoul bagand...violent...surubelnita si tragand ca nebunul. Orice carcasa moderna s-ar fi crapat, rupt, julit vopseaua, indoit si asa mai, nu si asta. Vorbim de carcase adevarate sau asa le vedeam eu, cu ochii mei de copil. Se stie ca atunci cand suntem copii totul ni se pare tare, mare si frumos, poate carcasa nu era asa cum imi amintesc eu, dar nu fac decat sa povestesc ce imi amintesc, chiar daca in realitate poate nu era asa de Praslea cel Voinic. Revenind la procesor, Celeron 333 avea optiuni de overclock si dadusem in el 370MHz si ca sa aveti o imagine asupra cum au evoluat procesoarele voltajul necesar era 2v, atat de mult. Carcasa a fost folosita cativa ani pe post de scaun, dupa ce calculatorul nu a mai fost folosit, rezistenta Doamne Doamne. Sa nu mai zic mintea mea de copil prost cate stickere lipisem pe ea, tot ce gaseam, se lipea, inclusiv daca va amintiti, erau tatuaje care se puneau pe piele, dadeai cu apa, lasai cateva minute si gata, pana si d-alea lipisem multe. Regret mult mult de tot ca n-am avut aparat foto pe vremea aia sa va arat acum o poza veche, scanata sau ceva, mureati de ras. Eu imi amintesc cu deosebita placere si repet, chiar mi-as dori macar 1 din 10 copii din ziua de astazi sa aiba o copilarie asa frumoasa, cu atat de multi prieteni si ore jucate in parc, la soare sau cocotat in corcodus, cu tricoul in mana, tinut ca sacosa, plin de fructe. Desi am fost copil de Bucuresti, parintii mei erau din Bucuresti, bunicii si ei tot din Bucuresti...eu nu am fost niciodata la tara, doar in vizita, cred ca de 3 ori in toata copilaria, la vecini, pot sa spun ca sunt fericit de copilaria pe care am avut-o, mai ales, uitandu-ma la copii din ziua de astazi, cate 3-4 pe o banca, cocosati ca niste camile, cu gatul in fata ca niste girafe, belind ochii in niste telefoane, o data la 2-3 minute auzi un raset 2 secunde si dupa intinde telefonul sa vada si restul. TRIST!!!!

Cea dea treia mea carcasa a fost practic, un no-name, ai mei nu aveau deosebit de multi bani in perioada aia si cum eu fiind inca copil nu aveam nici un leu al meu, evident, ei au cumparat totul. Imi amintesc ca si azi cum mi-a cazut fata cand am vazut PCul nou, un Duron 800 intr-o carcasa fara nume, nici macar pe factura de la magazin nu aparea nici un nume, literalmente o mizerie alb galbuie ca tot am mentionat, zici ca era de la un PC dezafectat din trecut, doar ca vopsita sa para noua. Pur si simplu mi-a cazut fata, nu am plans, nu am facut vreo figura sau ceva, dar eram super dezamagit, va puteti imagina. Nu am comentat, nu am zis nimic, chiar daca uneori par eu coleric si alte chestii, in realitate, sunt un tip tare linistit si cand eram si mai mic, eram si super timid, oricum nu as fi avut curaj sa zic ceva. Primul lucru pe care l-am facut, deja avand experienta cu Celeron 333, a fost sa overclockez procesorul de la 800 la 920 si cat mergea maxim voltajul (daca imi amintesc eu bine, era 900+ in orice caz). A mers in jur de 30 minute, eram in Counter Strike si s-a stins. Ce vremuri, cu Counter Strike, era 1.3, nici macar 1.5. Nu s-a mai aprins niciodata. Avea sub 8 ore de cand ni l-au adus acasa, iar primele 2 ore l-am lasat scos din cutie asa, sa stea in casa, ala care ni l-a adus a spus ca venind pe drum, e nevoie sa se aseze si sa se stabilizeze temperatura, asa ca am indurat cu curaj curiozitatea ce ma rodea rau de tot. (atunci inca nu stiam ce se ascunde in acest monstru de carcasa, vazusem doar ca e un Duron si ca nu scria placa video, nici macar, va spun sincer, nu stiam ca exista placi video integrate, pana la aceasta configuratie, nu am stiut ca exista placi video integrate) Va puteti imagina ca am facut pe prostul, ca nu stiu ce se intampla, ca pur si simplu s-a inchis, ca n-am atins nimic, uita-te si tu ca n-am facut nimic, texte. )))) Toata treaba o facusem special sa se strice, sa vina sa ia calculatorul si sa pot sa cumpar mai tarziu un calculator real... Si ce sa vezi, a 2-a zi vin oamenii, iau calculatorul, constata ca nu merge, probabil pe vremea aia nu se stie cum sa se faca un diagnostic exact, de overclock nu mai discut ca partial nici astazi nu stie toata lumea macar...si ce sa vezi, cica garantia acopera totul, veti primi o unitate noua, identica. Cand am auzit identica, pur si simplu am plans, hahaha. Nu va zic ca lasand la o parte carcasa hidoasa, mica, calica, alb galbuie infecta cu un buton GIGANTIC de start si unul MINUSCUL de restart, trebuie sa strecori mina unui pix, atat de mica era, cu degetul nu reuseai veci sa il resetezi (si pe vremea aia, aveai tata nevoie de reset, sistemul venise atunci cu Milenium daca nu ma insel, parca, care mereu dadea ecran albastru, o dementa totala, cel mai infect sistem de operare pe care l-am avut vreodata...Milenium)...inauntru desi era un Duron 800, decentel la vremea lui, nu avea nici macar placa video integrata, se cheama SIS, SIS 630. Doamne cat am tras cu placa aia video...nu mergea nimic bine pe ea, pe cuvantul meu de onoare, a fost crunt, dar nu imi permiteam sa spun ceva, era pe banii parintilor. Placa asta SIS puteai sa ii overclockezi frecventele, avea software din care puteai face treaba asta, dar pe bune daca crestea cu ceva performanta. Nu a fost o perioada prea amuzant, dar parca mai mult ma supara acum povestea asta, decat atunci. Atunci vedeam ca imi sacadeaza X joc, dar ma jucam, nu ma enervam, parca acum sunt mai afectat, atunci pur si simplu ma multumeam cu ce aveam, alte vremuri.

Trecand la vremuri mai moderne, un alt calculator la care am tinut foarte mult si simt ca e demn de mentionat, a fost o configuratie stransa pe banii mei, daca nu ma insel, prima configuratie luata total din banii mei. Majoritatea componentelor au fost intradevar, cumparate SH, dar am luat pt vremea respectiva doar componente de cea mai buna calitate, extrem de performanta si puternice. Am avut un Q9550 luat de pe computergames SH care la primul boot, va jur, primul boot, i-am dat direct 4000, 4GB ram TeamGroup care mergeau 1200 CL4, Doamne ce monstru de memorii, i le-am vandut 2 ani mai tarziu colegului ibm din familia lab501 si a facut treburi impresionante cu aceste memorii, cat si procesorul tot la el a ajuns, pe aer il daduse intr-o iarna la 4600. Piesele de rezistenta au fost sursa si carcasa, luate de la alt coleg din familie, domnul Politic sunt sigur ca multi il stiti, un Corsair 520HX, sursa semi-modulara exceptionala la ora respectiva, cu tehnologie Sea Sonic inauntru si o carcasa P182 neagra, uriasa, antifonata si INCREDIBILA. Nu stiu cat de multi va mai amintiti de aceasta carcasa Antec sau unii poate ati si avut asa ceva, dar dupa parerea mea, multe carcase din zilele noastre nu ii ajung nici la degetul mic acestei carcase absolut superbe, ca design, ca functionalitate, ca lucruri pe care ti le ofera si mai ales, ca silentiozitate. Antec P182 a fost probabil carcasa cu cele mai multe reviewuri pe siteurile de specialitate, va recunosc ca nu stiu domnul Politic de ce a vandut-o, dar eu am zis bogdaproste, am luat sursa si carcasa cu 350 lei, adica furt pe fata si mi le-a adus si acasa, ca eu nu aveam masina si a fost suficient de amabil sa ma ajute. Nu mai spun faptul ca dupa 2 ani, am vandut sursa cu 250 lei, iar carcasa cu 350 lei, adica am scos profit mare, dupa ce 2 ani le-am utilizat si m-am bucurat de ele. La fel memoriile, imi amintesc ca si astazi, le-am luat cu 217 si 2 ani mai tarziu le-am vandut lui ibm cu 300, iar procesorul l-am luat cu 850 si l-am dat cu 900. Epoca in care am inceput bijniteala si mi-am amintit de ce sunt 25% evreu, ca am spirit de bijnita in mine, din orice reuseam sa scot un ban. Asta a fost un sistem pe care sincer l-am iubit, fiecare componente a fost luata din munca mea, fiecare componenta pentru vremea aia era extrem de performanta. Jucam orice imi poftea sufletul, cu detaliile la maxim, dadeam overclock si postam pe crazypc si mai tarziu lab501, au fost vremuri frumoase. Chiar am iubit acest sistem, iar Antec P182 ma gandesc si astazi la ea, carcasa de 14 KG daca imi amintesc eu bine, cu antifonare si absolut orice iti poti dori, cu exceptia unui slot de SSD, dar asta e treaba moderna, nu exista pe atunci. Nu imi amintesc logica din capul meu sa vand aceasta carcasa, puteam s-o folosesc foarte bine chiar si astazi, cat si ani de acum incolo, dar daca nu ma insel, m-au ispitit banii, profitul. Nebun.

In prezent, de putina vreme, mi-am cumparat un Phanteks P400s care imi gazduieste un sistem destul de vechi, 2500K @ 4500MHz, GTX 1060 (luat din septembrie, pana atunci aveam GTX 660 Ti), 8GB ram. Tot astept sa vad reviewurile la noul AMD Zen si poate fac si eu tranzitia, cine stie, daca se va dovedi un procesor bun. Am din 2011 2500K-ul si cred ca ar merge un upgrade. Pentru racire am un Thermalright Macho, ma gandeam si aici sa-l vand si sa iau un Mugen5, dar la partea asta, ma mai gandesc. In orice caz, am schimbat Antec 300 pe care il am de cand am vandut P182 pentru ca butonul de start se stricase cat si sloturile USB din fata si de casti, nu aveam slot de SSD si pur si simplu, m-am plictisit de ea. Asa ca am luat acest Phanteks, o carcasa relativ ieftina la ce ofera, cu spatiu ca lumea de cabluri in spate, incape si Macho fara probleme (desi are 163 si carcasa spune maxim 159), fiind relativ mica, ventilatoarele sufla direct spre procesor si spre placa video, sunt foarte multumit de ea, are antifonare pe panourile laterale, filtre de praf peste tot si un fan controller de 3 ventilatoare, repet, pentru 360 lei cat am dat pe ea, este mai mult decat tare si o recomand la toata lumea. Ca si carcasa, nu stiu ce puteam sa cer mai mult. Am citit multa reviewuri si chiar si eu ajunsesem la concluzia ca 400Q de la Corsair este superioara, si chiar este, este o carcasa mai buna, putina, si materiale si ce face ea, dar e mai scumpa cu vreo 100 lei, nu are fan controller, dar pt mine, banu' a fost decisiv. Bun, eu am terminat de povestit, nu vreau sa ma lungesc mai mult, deja am facut-o intr-o mod abuziv, eu as mai avea multe de spus, am omis o gramada de configuratii, precum Athlon 2200+, X2 5200+, E8400 si altele, dar repet, consider ca am scris deja prea mult si nu vreau sa dau peste cap tot topicul, e suficient cat s-a spus, chiar daca eu as avea mult mai multe de povestit.

Prima oara cand am auzit de InWin a fost undeva prin 2011 cand au aparut si pe piata de la noi sursele Glacier, mai exact, modelul Glacier 900. Sursa costa cat un Corsair de 620, era mai buna, era certificata Gold, era semi-modulara, doar la ripple avea mici probleme, era silentioasa, era practic orice iti puteai dori, eficienta buna, wattage foarte mare si colac peste pupaza, repet, la tot ceea ce ofera, mult sub orice alt competitor ca pret, un avantaj absolut gigantic, mai ales ca in domeniul surselor se cumpara mult si pentru brand, iar ca o firma nu atat de consacrata sa faca si ea vanzare, are nevoie de atuuri clare si puternice, iar Glacier 900 sa fim seriosi, era o sursa exceptionala, calitativa si ieftina (pentru ce ofera). Asta a fost prima oara cand am auzit de InWin si imi pare rau pentru ei ca nu am auzit nici mai demult, nici foarte mult in ultimul timp. Asa ca spre deosebire de altii, pot spune ca am urmarit InWin si le stiam cateva produse, dar in trecut, in prezent, nu am mai auzit de ei si nu stiu de ce.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2017, 14:12   #12
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default In viata, nimic nu se pierde, totul se transforma!

1. CĆ¢ndva, demult, pe la Ć®nceputul anilor 90, se facea ca un verisor, mecanic de meserie, i-a arătat mamei Ć®ntr-o vitrina un calculator... HC91+. ā€žE de viitor deși nu Ć®nțeleg ce-i așa mare lucru la cutia aia!ā€. Așa ca părinții mi-au luat la doar 10 ani o mașina de scris mult mai subtire și silentioasa, cu niște găuri ciudate Ć®n partea din spate ce nu are nevoie de hĆ¢rtie sau banda de tus ci doar de un televizor.

Iată-mă acasă citind manualul de utilizare Ć®n timp ce hraneam păsările, porcii și alte oratanii de prin curte. Acum aveam motiv Ć®n a munci mai puțin pe afara, iar părinții ma lasau. Ǝn doar cĆ¢teva săptămĆ¢ni am scris propriul program. Eram atĆ¢t de Ć®ncĆ¢ntat cĆ¢nd le-am cerut părinților și surorii sa ghiceasca numărul! Cum nu aveam cum să-l salvez, lasam unitatea pornita non-stop și injuram electrica de fiecare data cĆ¢nd intrerupeau curentul, dar de fiecare data Ć®l scriam, poate altfel (repetiția e arta invatarii... sau era alta vorba?). Pana la urma am reușit să-l salvez pe o caseta după multiple incercari cu casetofonul familiei, nu l-am mai incarcat niciodata de atunci. Eram dornic sa trec la nivelul următor. Ǝnsă asta nu avea să vină prea curĆ¢nd.

Ǝn liceu am văzut pentru prima data o Mare de Monitoare și Cutii alb-galbui Ć®n laborator. Lumina pe suprafața acestora se reflecta jucaus, imbiindu-ma sa le ating, sa le fac sa vibreze. Dar Ć®ncă nu era timpul pentru unul doar al meu. Programele au continuat sa curga... pe hĆ¢rtie și o data pe săptămĆ¢na la laborator. Ǝmi alegeam un coleg prea puțin pasionat de programare doar pentru a putea utiliza eu toată ora acel calculator. Efectul cel mai frumos Ć®l avea butonul TURBO. Era ca NOS-ul, atragea atenția profesorului.

Intr-a zecea a venit si vestea rea. Bunica moare după cĆ¢teva luni de chin... cancer... transformat dintr-un ulcer prea dornic să se instaleze in acel trup chinuit de prea mult zbucium. A reusit in a-si recupera pămĆ¢ntul furat de comuniști și mai apoi de ā€žintreprinzatoriiā€ locali prin coruptie. A avut loc partajul și, cu greu, hotărĆ¢rea de a vinde și mai apoi vanzarea efectiva. Părinții aveau acum mijloacele de a face ceva. Au ales sa ia un calculator, un AMD K6-2 266 cu monitor de 15ā€ (cea mai scumpa piesa era monitorul, apoi carcasa și abia apoi procesorul!). Ni l-au adus acasă după vreo 2 săptămĆ¢ni de așteptare. Băiatul, ai caror ochi straluceau cĆ¢nd vorbea despre calculator, a fost foarte amabil și a instalat și sistemul de operare, windows 95, si cĆ¢teva jocuri (Tachyon, ceva top-down shooter etc.). Mi-a arătat pe ce sa apas pentru a-l porni și cum să-l Ć®nchid corect. Bineințeles am primit clasica interdictie de a nu-l strica pentru ca-i prea scump și sacrificiul prea mare, interdictii ce nu prea aveau sens pentru mine, cel de atunci.

Carcasa o am și acum, Ć®ncă albă, solida (din otel), mini-tower, acceptand placi de baza AT, cu sursa integrata de 200W reali. E printre singurele piese ce au rezistat. Contrar asteptarilor, și HDD-ul a supravietuit, un Seagate 3.2GB. Ǝncă funcționează Ć®ntr-un alt calculator, desigur e mai lent decĆ¢t o memorie USB 2.0. Ǝl voi retrage, probabil anul acesta, cĆ¢nd actualul PC va deveni fostul, lipsindu-i portul IDE.

2. Prima data am auzit de InWin pe forumul emag, acum defunct... forumul nu compania... sau poate chiar aici pe lab501. Era vorba de sursele produse de ei, dar acum ii asociez cu carcase.
doru is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2017, 19:33   #13
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

A mai ramas putin timp...hai cu povesti care mai vreti...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2017, 22:39   #14
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,350
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am luat cunostinta despre calculatoare acum mai bine de 20 de ani, cand carcasele de calculator aveau in principal un rol strict functional si mai degraba era apreciat tratamentul anti EMI cu grafit, de exemplu.
Odata cu achizitia primului calculator, mult mai tarziu, prin 2001, a trebuit sa ma rezum la veniturile proprii sa achizitionez un AMD K6 cu 64 de RAM care zacea intr-o carcasa AT. Prima interactiune cu functionalitatea acestei carcase a fost imposibilitatea sa asigur o ventilatie buna a interiorului in urma deja clasicei decizii de a creste viteza de lucru a procesorului, asa ca capacul lateral l-am desfiintat.
Pe atunci accesam net-ul doar la un fost coleg de liceu care distribuia net in oras la viteze dial-up, asa ca a trebuit sa astept aproape un an pana cand m-am mutat cu chirie in Caracal, de unde ajungeam mai usor la munca si in orasul Craiova, la un internet cafe din fata Teatrului, vestitul Underground. Acolo se tineau concursuri intre unii dintre cei mai buni jucatori de CS, WoW, Starcraft sau FIFA. Un admin m-a citit imediat ca nu-s gamer si m-a luat sub aripa lui, m-a ajutat de fiecare data cu un calculator care sa aiba un port USB deblocat, pentru a downloada in voie material de studiu pentru week-end pe un stick de 256MB Twinmos. Acolo ajungeam noaptea pe la 23.00 cu ultimul tren si plecam dimineata pe la 6.00, rupt de oboseala, ca betivanii, dar incantat la maximum. Mereu baietii victoriosi faceau cinste si nu-i refuzam niciodata .
Asa am aflat de site-urile clasice gen tomshardware, anandtech si bineinteles ca am inceput sa asimilez informatii despre marii producatori hardware si software mai vechi sau mai noi.
Intrucat urma sa fac trecerea la o platforma Intel Pentium II in format ATX, trebuia sa ma documentez pentru o carcasa. Nu va spun cate nopti am pierdut acolo, cat am studiat ce imi pot permite. Nu-mi iesea deloc fiindca bugetul meu era prea mic.
Pana cand am hotarat ca trebuie sa iau o decizie conform recomandarilor pe care si eu le-as face acum: i-ati o carcasa buna ca sa pot sa o tii macar pentru 2-3 upgrade-uri.
Din multitudinea de producatori am optat pentru Antec si am ales carcasa clasica, Antec 3800AMB, fiindca avea review-uri bune si era accesibila ca pret, oferind si o sursa Earthwatt de 420W.
Insa abia acum au inceput problemele, carcasa urma sa o achizitionez de la ITdirect, cantarea vreo 15kg si plateam de ma sminteam la transport. Ce sa mai zic, ce sa mai fac, odata luata hotararea, cfr-ist fiind mi-am pus curul in tren si am plecat la Bucuresti hotarat sa nu ma intorc fara ea.
De ajuns am ajuns ok, cu metroul, dar sediul cred ca era undeva pe la Muncii , pe o straduta laterala, daca nu ma insel, iar sediul era intr-o casa(?!?).
Cat au facut baietii actele eu am ramas mut privind la vestitele Antec P180, Thermaltake Xaser, Soprano. Imi amintesc ca aveau de ansamblat o P183 pentru un compozitor celebru si eu dintr-o data m-am simtit asa mititel cu achizitia mea ... Parca intuind totul din felul cum priveam, baietii m-au asigurat ca am facut o alegere foarte buna. Cand au mai adus si cutia carcasei am incremenit ! Nu stiam cum sa fac sa o transport pana la metrou ca era uriasa, grea si foarte incomod de tinut in brate ! Bani nu mai aveam pana la lichidarea urmatoare, asa ca by-by bani de taxi . Ce sa mai, mi-am luat inima in dinti si m-am infipt in cutie. N-am lasat-o jos din brate pana la metrou, era dragostea mea ! Cand am ajuns acolo eram lac de sudoare, in jur de ora 16.00, o zi de vara tarzie. Am mai facut cateva fortari si am ajuns la tren.
Culmea era ca trebuia sa fiu de serviciu in noaptea aia, dar nu mai simteam decat o placere continua. Imi indeplinisem marea dorinta .
Bineinteles ca in tren am adormit bustean, de fiecare data cand tresaream din atipeala vedeam privirile lungi ale calatorilor, care nu-si inchipuiau ca o asemenea dihanie poate sa fie o simpla caracasa de calculator.
Ca sa ajung la munca trebuia sa schimb un tren, asa ca am plimbat carcasa cu mine pana la munca. La coborare i-am lasat masca pe baietii de acolo, ma tot intrebau ce bag eu in ditamai cutia ? Are si monitor acolo, in ea ? Eram in al noualea cer cand le povesteam . Dupa cateva ore am plecat spre casa, bineinteles tot cu trenul, si din gara am luat-o iar in brate, de data asta m-a ajutat viitoare sotie, care se bucura si ea pentru bucuria mea. Noroc ca stateam aproape de gara.
Odata ajuns acasa am despachetat si nu m-am culcat pana n-am montat tot sistemul, apoi am marcat evenimentul, deh nu singur .
Dupa experientele cu computerele acelea vechi, carcasa asta parea ca inghite totul fara sa aiba o problema. Foarte solida, vopsea neagra antiamprenta de calitate, cu ventilator tricool cu intrerupator pentru 3 viteze, capac pentru unitatile de 5,25" si USB frontale.
In fine, acum am ajuns sa detin carcase sofisticate, moderne, dar carcasa asta o am si acum, n-am de gand sa o abandonez niciodata, de-asta am pastrat vechea platforma 775 montata in ea dar si cutia originala cu o multime de accesorii. Sursa originala a fost schimbata in garantie de baietii de acolo cu cea din fotografie, dar asta e deja alta poveste .

Despre In Win am aflat prin 2008-2009, mai mult ca sigur pe site-urile dedicate overclockerilor, atunci imi aduc aminte ca lansasera o carcasa cu design foarte cool, care m-a facut sa o retin si ulterior un benchtable foarte atragator.

LE: Atat de mult tin la carcasa asta incat am sa va destainui un mic secret, ceva incredibil (), dar dupa ce se va incheia competitia .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100_6082.JPG
Views:	708
Size:	421.4 KB
ID:	57094   Click image for larger version

Name:	100_6066.JPG
Views:	681
Size:	431.7 KB
ID:	57095  

Last edited by kobro; 04-01-2017 at 22:43.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2017, 23:02   #15
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

A fost o dată ca niciodată un tĆ¢năr sărac, care visa mult. A fost o dată ca niciodată un magazin IT Ć®n care acel tĆ¢năr intra des, pentru a putea continua să viseze. Produsele de pe rafturi Ć®i erau drogul, bileţelele scoase la imprimantă laser monocrom Ć®i erau binecunoscute, putea să recite pe de rost zeci de specificaţii şi configuraţii, iar visele sale nu se limitau doar la procesoare, memorii, plăci de bază, hard disk-uri şi plăci video, ci acopereau şi perifericele şi carcasele PC. Le cunoştea pe toate, ca pe nişte vechi prieteni care locuiau prea departe pentru a putea să le strĆ¢ngă mĆ¢na. Şi Ć®ntr-o zi, unul dintre patronii magazinului l-a Ć®ntrebat dacă ar fi interesat să se angajeze acolo. Era ca şi cum porţile Paradisului s-ar fi deschis pe neaşteptate. Salariul, privind Ć®n trecut, era mic, dar ce importanţă avea, atĆ¢ta vreme cĆ¢t distanţa, mică dar imposibil de parcurs, dintre strălucitoarele componente pentru PC şi tĆ¢nărul cel sărac devenea brusc irelevantă?
CĆ¢teva luni mai tĆ¢rziu, apărea Ć®n magazin o carcasă albastră - iar tĆ¢nărul angajat se Ć®ndrăgostea. Era carcasa "altfel", lăsĆ¢nd Ć®n umbră mulţimea de carcase gri şi colţuroase atĆ¢t de comune pe atunci. Numele ei era Chenbro Gaming Bomb.
Carcasa a fost cumpărată imediat, fără bani, "pe caiet", Ć®n trei rate lunare, şi Ć®n acea seară a Ć®nceput o poveste frumoasă...

Memoria umană este fascinantă. Privirile aruncate Ć®n trecut sunt tulburi, ochiul interior clipeşte des dar nu mai poate vedea detaliile, ceaţa acoperă cea mai mare parte a drumului Ć®napoi, şi deodată anumite momente strălucesc Ć®n negură cu o claritate de cristal. Chenbro Gaming Bomb este un astfel de moment, clipind precum un far Ć®n noaptea furtunoasă a amintirilor. Nu Ć®mi pot aminti ce componente erau Ć®năuntru, Ć®nsă văd fiecare detaliu al sitei de metal care strălucea printre "braţele" albastre ale design-ului frontal, precum şi uşiţa din partea de jos, care acoperea porturile audio şi USB, precum şi un locaş Ć®n care se putea monta un conector Firewire. Ǝmi aduc aminte de cheile cu care puteam Ć®ncuia carcasa, pe acea vreme fiind un "premium feature" rar Ć®ntĆ¢lnit. Văd clar fereastra laterală, frumos decupată, cu acel "B" stilizat, rotunjit, sexy, ademenitor, care te Ć®mbia să priveşti Ć®năuntru, de zăvorul verde de plastic care Ć®ţi permitea să deschizi uşor carcasa (un alt feature nemaiĆ®ntĆ¢lnit de mine pĆ¢nă atunci). Iar Ć®năuntru... Ć®năuntru existau alte două zăvoare verzi, de plastic, care permiteau desfacerea Ć®ntregului panou frontal. O minune!

A fost prima carcasă tool-less pe care am văzut-o... şi era a mea! Rail-urile de plastic verde permiteau montarea hard disk-urilor şi a unităţilor optice fără şuruburi. Ce inovaţie! Pe lĆ¢ngă asta, sitele metalice ale panoului frontal erau acoperite pe dinăuntru cu o spumă de filtrare a prafului - o nebunie! Suport pentru ventilatoare de 120mm? Da! Suport intern pentru Ć®ncă un ventilator de 120mm? Desigur! Dar ce mai aveam deasupra sloturilor PCI? Sistem tool-less de retenţie! Mind-blown!

Chenbro Gaming Bomb a fost, fără drept şi poate, prima carcasă "de marcă" pe care am deţinut-o, iar din acest punct de vedere pot spune că, Ć®ntr-adevăr, prima dragoste nu se uită niciodată... nici măcar cĆ¢nd e vorba de o carcasă.

-=--=--=--=--=-

De In Win am auzit porima oară prin 2008, prin octombrie, cĆ¢nd am văzut online B2 Stealth Bomber. Era ceva aparte, ieşea Ć®n evidenţă, din păcate n-am avut ocazia să o văd pe viu.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2017, 00:55   #16
ionutzu71
Senior Member
 
ionutzu71's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Pitesti
Posts: 2,376
Mentioned: 21 Post(s)


Send a message via Yahoo to ionutzu71
Default

Prima mea carcasa adevarata (dupa multe"no name-uri" si Raidmax-uri), a fost un Antec Three Hundred pe care l-am taiat si brutalizat in toate "modurile", pe urma a venit Cooler Master: HAF XB , a urmat un BitFenix Prodigy NVIDIA Edition si mi-am dorit ulterior un IN Win ASUS ROG 509 EATX Tower Glass Red PC Gaming Case, dar ma "ROG", am ramas la un maldar de cutii pe care imi sprijin componentele in acest moment.
Am auzit prima data de IN Win prin 2011, sincer sa fiu nu m-a impresionat atunci, avea prea mult mesh acea carcsa (In Win Buc) .
L.E. Nu m-am considerat niciodata tanar si sarac, mi s-a parut o contradictie in termeni.
__________________
...

Last edited by ionutzu71; 05-01-2017 at 01:02.
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2017, 10:15   #17
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Primele carcase pe care le-am avut se inscriu fara probleme in categoria generic white nothing to write home about. Singura exceptie la aceasta categorie a fost carcasa primului meu PC.

Primul taste al unei carcasa oarecum mai rasarite a venit in 2008 cu o Radimax Aztec. La momentul respectiv geamul lateral, removable motherboard tray-ul, ventilatoarele cu led-uri erau as good as it gets pentru bugetul meu. Chiar mi-a placut carcasa aia.

Prima mea carcasa adevarata a fost si este o Bitfenix Colossus Venom Edition.

Am dat pe ea in jurul a 700 de lei in 2011. De cum am vazut-o am stiu ca trebuie sa o am. No question about it. Citisem si review-uri si imi placea si mai mult.

In primul rand era BIG si colturoasa. Imi placea design-ul. Led action chiar daca nu era necesar sa le am pornite mereu. Fan controller integrat. Dar mai ales imi placea suprafata cauciucata. Dupa 2-3 ani insa am ajuns sa detest suprafata cauciucata pentru ca era greu de curatat si mai ales incepuse sa peel off...^&@%^&!!~!!!!!

Ulterior am imbracat carcasa cu folie imitatie de carbon neagra. Doar nu era sa arunc carcasa pentru ca suferea de putina raie incipienta WTH!!!

Carcasa a venit cu Cargus de la PCG. Un mucalit de colaborator m-a chemat jos in curte ca nu era sa care el la etajul III ditamai carcasa. I-am dat si ceva bacsis, da-l dreq....sa fie cu noroc, karma vietii....

Cand am scos-o din cutia colorata am ramas PAF. I LIKE IT!!!! A LOT!!!. Era un MONSTRU.

Initial am gazduit in ea un E8400, Gigabyte EP35-DS3R, 4 GB RAM DDR 2 Corsair, Gainward 9800GTX si doua HDD-uri de 640GB WD Blue. Sursa era o Enermax PRO 82+. Sistemul asta arata ca naiba in carcasa cavernoasa. Tot atunci luasem si un cooler Thermalright Archon ca DEH aveam spatiu ca la masinile americane. Archon-ul inlocuia un minuscul Scythe Andy Samurai Master.

Tot in 2011 dar la 1 Decembrie dupa BF de la emag, am primit o placa de baza adevarata E-ATX Asus Maximus IV Extreme-Z si un procesor 2600K. Tipul de la Fan Courier mi le-a livrat in ziua aia pentru un bascis gras.

Acum chiar ca arata super interiorul carcasei.

Placa video era un MSI Lightning 580 GTX cumparata de la matose. Tot de la el am luat si sursa - Enermax Modu 87+ 900W.... Good Times

Dar ajunge cu comentariile pe alaturi....

In prima zi dupa primirea carcasei deja taiam grila de la ventilatorul frontal de 230 mm . Nu imi placea airflow-ull pe intake. M-a cam durut inima dar cu o foarfeca de tabla am taiat fagurele repede de tot. Se uitau ai mei la mine. Ce face baiatul asta?!??! Eu eram - nothing to see move along please.

Multumit de rezultat mi-am indreptat atentia asupra wire management-ului. Firele de la sursa Enermax erau cam greu de incolacit prin gaurile din carcasa. Dupa cateva incercari am reusit sa obtin un rezultat decent. Ulterior am mai incercat si alte variante pana am obtinut ceea ce doream.

In decursul timpului am experimentat cu diferite ventilatoare in top-ul carcasei 2x140 mm dupa ce unul dintre ventilatoarele originale de 230 mm s-a dus pe apa sambatei.

Pana la urma am cumparat doua ventilatoare Bitfenix Spectre Pro Black 230 mm care au inlocuit ventilatoarele originale Bitfenix Spectre 230 mm.

Cu noile ventilatoare, fan controller-ul original facea sa se auda un bazait in functionarea lor asa ca am cumparat un Zalman FAN MATE 2 si le-am pus pe amandoua pe el. Le tin pe minim si sunt fff silentioase.

Usa face ca o mare parte din zgomotul interior sa se reduca semnificativ. De acea prefer preponderent carcase cu usa.

Dust filters are working very well, chiar daca cel din fata e mai greu de curatat, trebuie sa dai jos masca prin tragere. Niste clips-uri o tin acolo. Sunt cam firave. Grila de la ventilatorul de jos am pus-o pe exterior ca sa o pot curata. Initial era pe interior.

In ultimul an, o data cu adaugarea unui nou HDD Hitachi Ultrastar de 4TB a trebuit sa pun toate HDD-urile pe bungee cord pentru ca seara top-ul carcasei zumzaia nitel. Piticii meu nu au acceptat asa ceva, prin urmare bungee all the way

Design-ul imi place si acum si nu intentionez sa schimb carcasa in viitorul apropiat/indepartat. In cel mai rau caz o vopsesc integral.

Are si posibilitati de water cooling dar nu sunt interesat de acest aspect deocamdata.Eu sunt ceva mai old school air cooling type guy.

Am pus un switch de ON/OFF in partea din spate a carcasei ca sa nu deschid usa mereu.

Chestii inutile:

a) spatiul de stocare din partea de sus, care poate fi inchis cu cheie. Aici tin un mic saculet cu bile de otel folosit la sport (se ataseaza pe glezna cu scai) pentru a atenua vibratiile de la HDD-uri. Spatiul gol este ca o camera de rezonanta.
b) wire groves in partea fronatala a carcasei pentru wire management la mouse etc.

V-am mai spus ca este frigg' BIG ??? a trebuit sa ii fac o masuta cu rotile ca e grea precum un Colos

Actual specs:

1.Case: Bitfenix Colossus Venom Edition
2.PSU: Enermax Modu 87+ 900W
3. Mobo: Asus Maxiumus IV Extreme-Z
4. CPU: Intel SB 2600K @ 4.4GHz
5. RAM: Corsair Vengeance LP 16GB DDR3 1600MHz
6. GPU: Msi Gaming X 1070 GTX 8GB
7. SSD: Samsung 850 EVO 250 GB
8. HDD: WD VR 300GB, WD Black 2TB, Hitachi Ultrastar 4TB
9. ODD: LG
10. Fans: 2 X Thermalright TY-140 back, bottom, 2x Bitfenix Spectre Pro 230 mm front, top.
11.Cooler: Thermalright Archon - 1st edition cu 2x Thermalright TY-150 push pull.
12.Card reader: generic.
13.Soundcard: Creative SB Zx
14. Misc.

So this was the case to end all cases cel putin in cazul meu

****************************

Despre In Win am auzit prima oara prin intermediul surselor care le purtau numele. Asta se intampla inainte de 2011. Dupa 2011 mi-a atras atentia linia lor de carcase si imi placuse pe atunci o In Win Dragon Rider. Toate informatiile despre In Win le-am obtinut de pe internet.


Last edited by Robert B; 05-01-2017 at 12:24.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2017, 22:56   #18
pishky
Senior Member
 
pishky's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: constanta
Posts: 1,456
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

just for fun














PS pun la bataie un thermaltake kandalf (in stare decenta, nu mai e fata mare, dar e ok, face ciorba buna) - ca premiu de consolare. ( link http://www.thermaltake.com/products-...?id=C_00000095 )



si prima carcasa cat de cat serioasa - themaltake soprano...ce vremuri



pishky is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2017, 14:28   #19
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Apai dupa ce termin cu tona de chestii pe care o am de facut facem cumva sa desemnam castigatorul si aici. Ca e cam mare carcasa si imi ocupa loc in casa
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2017, 22:55   #20
pishky
Senior Member
 
pishky's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: constanta
Posts: 1,456
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

PS pun la bataie un thermaltake kandalf (in stare decenta, nu mai e fata mare, dar e ok, face ciorba buna) - ca premiu de consolare.



s-a donat local
pishky is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
LAB501 si NIVELUL2 va ureaza Craciun fericit! LAB501 Stiri 0 26-12-2015 14:50
Ghidul concursurilor de Craciun LAB501 - 2014 LAB501 Articole 10 03-01-2015 20:08
Concurs TP-Link & Next LAB501 LAB501 Stiri 0 04-10-2013 15:10
Concurs Next Lab501 & Lenovo Micutzu Stiri 14 29-04-2012 09:53
LAB501 va ureaza Craciun Fericit!!! Micutzu Stiri 0 25-12-2011 12:50

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2362

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.