lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Concursuri
Connect with Facebook

Concursuri De urmarit neaparat, avem premii de dat


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-12-2010, 22:45   #241
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Nu m-ai înțeles, accept critica cu plăcere. Mă ajută să devin mai bun

WBC se simte chiar și daily din experiența mea, poate o fi fost ulei de șarpe, nu știu ce să spun. Da, burst-ul este mostly irrelevant, am și menționat chestia asta de mai multe ori. Din păcate, Excel-ul nu poate pune "..." la o bară pentru a semnifica o bară foarte lungă (am căutat asta de mi-au ieșit ochii vreo 2-3 zile să văd dacă există vreun program care o poate face, se pare că doar Photoshop =))).

Îmi pare rău că nu am apucat să explic mai pe larg în articol de burst și dependența de RAM și restul... dar n-am vrut să-l transform chiar în HDDs 101
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 22:48   #242
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,793
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Eu tot cred ca trebuia activat in toate cazurile sau dezactivat in toate cazurile, ca sa fie conditiile de test egale.
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 23:09   #243
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Între RAID și AHCI nu vei putea avea niciodată condiții de test egale, oricum ar fi, exceptând aceeași configurație și același controller. Chestie care am uitat s-o specific, dar se deduce oarecum.

Ideea finală era că un SSD poate suplini cu succes un RAID de HDDuri, fără problemele pe care RAID 0 le implică (nesiguranța datelor, necesitatea de backup permanent, etc).
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 23:31   #244
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Iti dai seama cum se uita Monstru cu o fata de motan nevinovat la graficele alea =))

Ah cat de bine ma cunosti!!!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 23:59   #245
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

HoHoHo, baieti si fete, se pare ca Mos Craciun va veni totusi la unul dintre voi in seara asta. Nu ne-a fost deloc usor, si voi ati avut grija sa ne faceti sarcina si mai grea, dar asta este, in loc sa manance Monstrul carnati si cozonaci, si sa bea Oettinger din belsug, trebuie sa isi traga pe cap cipilica rosie si sa vina cu sacul de cadouri la ora asta. Desi nici unul nu ati colindat foarte frumos...

Sniror - am inteles ca ai intampinat dificultati tehnice, asta e, se mai intampla.


iulii - pacat, cred ca puteai face treaba buna. Intelegem insa, se intampla sa se dea totul peste cap si sa nu ai timp. Poate, cine stie, poti face ceva cand ai timp.

xdan - din pacate se simte ca este facut in ultimul moment, nu este foarte usor sa realizezi un asemenea proiect pe ultima suta de metri. Stiu ca poti si mai bine si sunt convins ca vom vedea lucruri si mai frumoase de la tine in viitor. Un sfat - acorda mai multa atentie pozelor, fa-le afara, o sa fi uimit de diferenta.


AlexutuS
- din punctul meu de vedere tu esti marea surpriza a acestui concurs si ne-a foarte foarte, foarte greu sa ne decidem. Ai facut un review foarte, foarte frumos pus in pagina, ai testat aproape complet ( au lipsit testele de copiere practica), ai pus screenshot-urile, ai facut graficele cum trebuie, ai aranjat review-ul chiar bine, ai testat foarte frumos un SSD de 128GB vs RAID de 2 x 60GB in aproximativ acelasi pret, etc. Din pacate, pe cat de multa atentie ai acordat paginarii review-ului, pe atat de putina atentie ai acordat exprimarii. Stiu, se poate imbunatati, dar sincer, sunt mult prea mult greseli, dezacorduri si exprimari stangace. Nu cred ca ai scris articolul in ultimele minute, presupun ca il aveai scris deja si l-ai pus din word sau ceva, deci aveai timp sa il corectezi. Oricum, 7 zile au fost mai mult decat suficiente pentru a scrie, a reciti, a ruga eventual pe cineva sa reciteasca si a corecta materialul asa cum trebuie. Din pacate, nu putem sa trecem peste acest minus, ar trebui rescris destul de mult ca sa publicam articolul pe site.


Totusi, cred ca esti pe drumul cel bun. Din acest motiv, iti doresc sa perseverezi in continuare, si din partea noastra primesti distinctia de "Pilon al comunitatii", pentru munca pe care ai depus-o!




Neo
- Sa incep cu ce imi place sau cu ce nu imi place? Hai sa iti spun de ce ai castigat tu acest concurs - pentru exprimarea foarte, foarte apropiata de ceea ce cautam noi, pentru configuratiile folosite in test (solutii diverse, mai apropiate de ce au oamenii pe acasa) si pentru faptul ca ai fost singurul care a postat la timp.

Daca incep cu ce nu imi place....cred ca termin maine...haotic, incapatanat, cu greseli....arrrrrr......

Tu esti castigatorul acestui concurs, in urmatoarele conditii:


1. Graficele refacute de la zero. Sincer nu ma intereseaza factorul "inovatie" atunci cand vine vorba de grafice. Pe LAB501 nu publicam topometrie. Me not like your grafice. Your grafice are sucky...Ia-o cum vrei, dar fa-le cum trebuie

2. Sa elimini Burst-ul din acest articol, cred ca ti-am explicat si eu si Matei de ce.


3. Sa corectezi urmatoarele greseli/sa completezi:


- seria V+ are SandForce -> FALS

- pt performanta maxima trebuie controller SAS -> FALS (e acelasi lucru in mare cu SATA2)

- "controller JMicron JMF618, care, spun gurile rele care au privit în interior, este relabeled Toshiba, ca de altfel toate chipurile de memorie NAND." -> nu e relabeled, e dezvoltat impreuna cu Toshiba si e bazat pe JMicron JMF612. Chipurile de memorie chiar sunt Toshiba.

- "nu prea înțeleg cine ar folosi șinele de montaj incluse, ocupând un bay de 3.5” cu un SSD, deoarece nu are părți în mișcare" ->orice om normal ar folosi sinele, este o chestie de gust iar parerea ta pur personala nu ar avea ce sa caute in review decat cel mult sub forma de gluma

- "Poate acesta este motivul din care SSDul de față nu a vrut sub nicio formă să devină accesibil prin USB, montat pe rând în cele 5 rack-uri pe care le am prin casă, iar când a fost accesibil a dat tot felul de erori stupide, cea mai interesantă fiind cea în care a fost recunoscut ca dispozitiv SCSI cu 0bytes capacitate. E ceva. Am fost atât de șocat că nici aparatul foto nu l-am putut găsi până m-am înfipt cu degetul în reset." -> nu a mers in rack-uri din cauza controller-ului care nu era compatibil cu respectivele bridge-uri USB2.0->SATA

- Ai vazut tu diacritice pe LAB501?


In final, nu pot decat sa spun ca sunt putin surprins. V-am spus de la bun inceput ca articolul castigator va fi publicat pe LAB501, totusi nu am vazut la nici unul dintre voi abordarea noastra din testele de SSD de pe site. Ehm....ciudat, tinand cont ca langa acele articole va fi publicat si cel castigator. In fine...


Nu pot decat sa va felicit pe toti pentru munca depusa, si sa va doresc la mai mare. Noi vom organiza in continuare concursuri, si cine stie, in viitor poate si cei care nu au avut norocul sa castige un premiu de data aceasta vor reusi sa castige altceva. Nu uitati ca un alt concurs a inceput deja.


Acestea fiind zise, Mos Monstru va ureaza Craciun fericit, porc gustos, cozonaci aburinzi si toate cele bune!

__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 25-12-2010 at 00:07.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2010, 00:26   #246
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Daca incep cu ce nu imi place....cred ca termin maine...haotic, incapatanat, cu greseli....arrrrrr......
Guilty, îmi fac harakiri cu un sul de cârnaț` mâine

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
1. Graficele refacute de la zero. Sincer nu ma intereseaza factorul "inovatie" atunci cand vine vorba de grafice. Pe LAB501 nu publicam topometrie. Me not like your grafice. Your grafice are sucky...Ia-o cum vrei, dar fa-le cum trebuie
Sucky sucky 2 dollahs. S-a notat, se face.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
2. Sa elimini Burst-ul din acest articol, cred ca ti-am explicat si eu si Matei de ce.
Notat, done.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
- seria V+ are SandForce -> FALS
O voi insera, știu că pare că am insinuat că V+ are SandForce, dar nu am vrut să transmit acest lucru (V+ gen 1 are Samsung și gen 2 are Toshiba din câte știam eu), ci faptul că ar fi fost mișto un SandForce acolo

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
- pt performanta maxima trebuie controller SAS -> FALS (e acelasi lucru in mare cu SATA2)
Aici am cam mâncat cuvinte, ideea era de RAID hardware, unde ai beneficia extrem de mult de pe urma unui astfel de controller

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
- "controller JMicron JMF618, care, spun gurile rele care au privit în interior, este relabeled Toshiba, ca de altfel toate chipurile de memorie NAND." -> nu e relabeled, e dezvoltat impreuna cu Toshiba si e bazat pe JMicron JMF612. Chipurile de memorie chiar sunt Toshiba.
Aici sunt niște chestii găsite de mine ("gurile rele" = zvonoteca internautică), relabeled s-au exprimat oamenii respectivi. Corecturi incoming.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
- "nu prea înțeleg cine ar folosi șinele de montaj incluse, ocupând un bay de 3.5” cu un SSD, deoarece nu are părți în mișcare" ->orice om normal ar folosi sinele, este o chestie de gust iar parerea ta pur personala nu ar avea ce sa caute in review decat cel mult sub forma de gluma
Din nou am mâncat ceva cuvinte. Corect, orice om normal ar folosi șinele, dar carcasele nu prea abundă în locașuri de 3.5", iar în situația (deloc fericită) de a avea toate bays ocupate, îți poți permite să "atârni" SSDul într-un alt tip de montaj

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
- "Poate acesta este motivul din care SSDul de față nu a vrut sub nicio formă să devină accesibil prin USB, montat pe rând în cele 5 rack-uri pe care le am prin casă, iar când a fost accesibil a dat tot felul de erori stupide, cea mai interesantă fiind cea în care a fost recunoscut ca dispozitiv SCSI cu 0bytes capacitate. E ceva. Am fost atât de șocat că nici aparatul foto nu l-am putut găsi până m-am înfipt cu degetul în reset." -> nu a mers in rack-uri din cauza controller-ului care nu era compatibil cu respectivele bridge-uri USB2.0->SATA
Erată incoming, eram 99% sigur că kit-ul de notebook upgrade vine cu un bridge USB2.0 -> SATA compatibil

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
- Ai vazut tu diacritice pe LAB501?
Aici îmi cer scuze, sunt atât de obișnuit cu diacriticele încât nu m-am gândit la asta Corecturile sunt deja în lucru.

Aș dori să exprim și eu câteva gânduri vis-a-vis de concursul de față.

Well, shit, I`m happy

Sărbători Fericite!
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2010, 00:29   #247
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Ahahahaaaa, fain bradul.

Felicitari castigatorului si participantilor "activi".

Craciun Fericit!!! pentru toata lumea.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2010, 00:37   #248
sleepy_j
Senior Member
 
sleepy_j's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 1,172
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Felicitari !
sleepy_j is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2010, 04:00   #249
iulli
Ancient friend
 
iulli's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucovina
Posts: 2,371
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Default

Felicitari Neo!

O sa postez si eu review-ul zilele astea, acuma daca am lungit-o s-o lungesc pana la capat. Numa' sa nu trebuiasca sa ma mut si a treia oara, si sa nu trebuiasca sa refac vreun test, ca sistemul de test e in alt judet acuma.
__________________
Daca as avea un leu pentru fiecare data cand am zis ca nu mai beau, as avea bani sa ma fac muci.
iulli is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2010, 15:38   #250
h3x0r
Ancient friend
 
h3x0r's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 643
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Felicitari Neo!
You the man. Din fericire nu-s reviewer, iar tu ai un frumos cadou muncit.
__________________

"I don't regret the rules i broke,when i die bury me in smoke..." P.Anselmo
h3x0r is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2010, 17:56   #251
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Mulțumesc frumos, review-ul ajustat pentru postarea pe site va ajunge la Tudor azi înainte de ora 00:00. Sărbătorile astea au fost ca un uriaș rollercoaster pentru mine, abia aștept să mă întorc în București să mă odihnesc =))

Sărbătorile cu bine în continuare!
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2359

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.