lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Concursuri
Connect with Facebook

Concursuri De urmarit neaparat, avem premii de dat


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-05-2012, 15:47   #1
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default LAB501 si Arctic Cooling Forum Giveaway

Dragi tovarasi si prieteni,

asa cum probabil ati observat, forumul a capatat hainute noi, in ton cu site-ul. Cei pasionati de tema LAB501, Black Smart sau vBulletin Default nu au de ce sa isi faca griji, toate temele sunt disponibile in continuare pe forum. Pentru cei pasionati de noul look LAB501, tema NEXT LAB501 este aici pentru voi!!!



In aceste conditii, ne-am gandit sa combinam cele doua ocazii, tema noua si faptul ca Arctic Cooling (care se numesc acum Arctic) au implinit de curand 10 ani de activitate. Avem pentru voi 20 de cani termoizolante "Arctic 10 years", ca sa puteti tine cafeaua calda in timp ce cititi articolele de pe LAB501 si NEXT LAB501, sau si mai bine, sa tineti berea rece


Pentru a putea intra in posesia uneia dintre cele 20 de cani, trebuie sa faceti doua lucruri:

1. sa folositi noua tema in perioada 30 Mai 2012 - 4 Iunie 2012 si sa ne oferiti in acest thread feedback legat de noua tema (cum vi se pare, ce probleme ati descoperit in utilizarea ei, va place, nu va place, de ce, etc).

2. sa ne spuneti in cateva fraze (maxim 10) cand ati auzit prima oara de Arctic Cooling, care a fost prima voastra experienta cu produsele acestora (daca ati detinut asa ceva pana acum) s.a.m.d.

Atat feedback-ul cat si experientele cu Arctic Cooling vor fi postate in acest thread.


Pe 4 Iunie vom inchide concursul si vom alege castigatorii. Castigatorii din provincie vor primi produsul prin FanCourier, dar vor trebui sa achite transportul la primirea pachetului, datorita faptului ca vorbim totusi de 20 de premii.


Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Themes.jpg
Views:	3570
Size:	35.7 KB
ID:	27844   Click image for larger version

Name:	Arctic 2.JPG
Views:	1869
Size:	193.4 KB
ID:	27845   Click image for larger version

Name:	Arcticlogo.jpg
Views:	1829
Size:	20.4 KB
ID:	27846  
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 16:08   #2
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Interfata pare super ok pentru cautat thread-uri.

Dar, cand intri in thread, numele userilor apar cam mari zic eu, si nu vad My system info.

Si inca un lucru.. Mi se pare ciudat acel portocaliu cu care sunt umplute butoanele de quote, quote+, reply, si cel din stanga sus, post reply.

In afara de asta, e chair ok.

Iar legat de Arctic Cooling, nu am intrat niciodata in legatura cu unul din produsele lor, dar am citit lucruri bune despre seria Accelero Xtreme, pentru seriile 5xx.

Ba chiar am vrut sa achizitionez un Acclero Xtreme pentru 580-ul meu, dar bugetul nu mi-a permis.

Last edited by madalin; 30-05-2012 at 16:40.
madalin is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 16:10   #3
tonito
Senior Member
 
tonito's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 877
Mentioned: 4 Post(s)


Default

Imi place noua infatisare, verdele este in tema cu anotimpul de afara !

Prima data am auzit de Arctic Cooling cand citeam pe forum si in revista XtreamPC despre coolerul Freezer 64 PRO (http://www.arctic.ac/en/p/cooling/cp...er-64-pro.html), un Best-Buy la vremea sa, cooler testat personal la un coleg acasa
__________________

Last edited by tonito; 30-05-2012 at 16:14.
tonito is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 16:37   #4
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Super aceasta nuanta de verde, trebuie sa avem grija sa nu fie mancat de vite

Prima data am cumparat Arcic Cooling Freezer 7 Pro (am avut ambele versiuni, de a doua versiune nu am mai fost multumit) pt vechiul sistem pe sk775, un E8400. In sistemul actual detin 3 ventilatoare Arctic Cooling F12 PWM (2xfata-unul inainte si unul dupa HDD-uri, iar al trei-lea scoate in spate), vezi link semnatura.
Chiar de curand am cumparat niste boxe Arctic S151 pentru birou, sub-ul este cam slabut, dar se aude clar, "cat dai, atata face", adica 90 lei.

Cel mai tare forum din cate am vazut pana acum. Trebuie sa-i multumesc lui Bogzilla ca m-a invitat aici.

Last edited by Bugsy004; 30-05-2012 at 17:13. Reason: Scuze, am gresit la cooler, scrisesem TX2 :D
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 16:52   #5
Blackoberst
Senior Member
 
Blackoberst's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 641
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu



Default

Frumoasa tema, un pic prea 'pocnit' verdele asta dupa gustul meu dar fiindca tot e moda cu 'green' in mai toate domeniile, merge...

Prima data am auzit de Arctic Cooling, mai exact de cooler-ul lor, Freezer 64, pe care l-am si avut o perioada intr-un sistem cu Athlon 64, in revista XtremPC. Cred ca mai am si niste ventilatoare de carcasa tot de la Arctic Cooling pe undeva pe acasa. Tot de la ei am mai avut si un cooler de placi video, Accelero S1 rev.1 pe care l-am folosit cu succes o buna bucata de vreme pe 3 placi video: Powercolor 3870, XFX 9600GT si ATi 4870. A dat rezultate foarte bune pe fiecare din ele in ceea ce priveste silentiozitatea si performanta. Daca voiai bench puteai pune 2 ventilatoare de 120mm si te apucai de treaba, daca voiai silentiozitate puneai doar unul singur, eventual subvoltat si era dead silent. Tinea in frau temperaturile in ambele cazuri fara probleme.

Last edited by Blackoberst; 30-05-2012 at 17:01.
Blackoberst is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 16:52   #6
ionutzu71
Senior Member
 
ionutzu71's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Pitesti
Posts: 2,376
Mentioned: 21 Post(s)


Send a message via Yahoo to ionutzu71
Default

Este interesanta si vesela combinatia aceasta de culori ( verde si portocaliu ) , ma duce cu gandul catre un ... dovleac ... . Dureaza putin pana te obisnuiesti , fiica mea de aproape 4 ani a exclamat "- Ba ce de patochiu ! " (patochiu=portocaliu in vocabularul Ioanei ) .
Apropo , nu mai apare My system info , sa speram ca se remediaza .
Am avut Accelero Xtreme montat pe un gtx470 SOC , era superb dar cam scump , mai ales ca a trebuit sa achizitionez separat un kit (care continea heatsink-uri pt memorii, vrm , adeziv termoconductor si rama aceea din otel pt prinderea pe placa video ) , imi tinea placa in furmark la 65-66 de grade .
__________________
...
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 16:55   #7
George G.
next lab501
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 467
Mentioned: 5 Post(s)


Default

S-a rezolvat si cu My system info, acum apare.
George G. is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 16:56   #8
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ajung si eu acasa de la servici, intru pe forum sa vad ce s-a mai postat si cand colo ce vad: un forum mai verde. Mai verific o data link-ul: e ok, n-am gresit adresa.
La prima vedere e ok, e bine ca ati pus alta culoare pt butoanele de quote, reply, altfel ar fi fost prea mult verde. Dar mai lasa-ne un pic sa mai frecam noua interfata ca sigur gasim si bube.

Cat despre concurs, nu-s prea norocos si nici nu pot sa spun prea multe despre Artic Cooling. Nu am avut produse de la ei pt ca in primul rand nu am avut hardware-ul (a se citi placa video) care sa merite vreun cooler de la ei.Prima data cand am auzit de Arctic Cooling (acu' cativa ani) am crezut ca si-a schimbat fabrica de frigidere de la Gaesti numele. Ma gandeam ce cauta numele unui producator de frigidere intr-o revista despre IT...
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.

Last edited by Bogd4n; 30-05-2012 at 16:59.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 18:10   #9
fullrespect
Ancient friend
 
fullrespect's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: N/A
Posts: 2,963
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu



Default

Păi, să le luăm pe rând

Noua interfaţă îmi place pentru că aduce un aer fresh şi îngrijit, nerenunţând la evidenta amprentă Lab501. Întotdeauna mi-a plăcut paleta de culori gri/negru/verde, iar portocaliul folosit la butoane nu face decât să îndulcească înfăţişarea. De asemenea, noua interfaţă delimitează mai bine conţinutul paginilor, totul fiind mai lizibil şi mai plăcut. Nu-i găsesc defecte, din punctul meu de vedere este super.

Arctic Cooling. Hmm, prin 2007 am auzit prima oara de ei când am văzut un banner Arctic Cooling în sediul unei firme IT, unde am făcut un fel de practică o perioadă. După am pus şi eu mâna pe ventilatoarele lor şi pasta termică, pe care le folosesc şi în ziua de azi. Ca să-i caracterizez în câteva cuvinte: produse bune la preţul corect.
__________________
Quote:
Originally Posted by MazuX
sa tii o relatie de lunga durata nu e greu dar nici usor e ca si cum ai incerca sa gasesti un "oc stabil"
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 18:34   #10
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Uitasem de pasta termica MX4 pe care o am in permanenta in geanta si o folosesc foarte des.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 18:37   #11
Neon Biker
Senior Member
 
Neon Biker's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Oradea
Posts: 537
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Imi place noua interfata, poate cu exceptia portocaliului. Cred ca o tot nuanta de verde se asorta mai bine cu verdele general.

De Arctic Cooling cine isi mai aduce aminte cand am auzit? Probabil pe vremea Athloanelor 64 si a Freezerelor 64 pentru ele. In prezent am un Accelero S1 rev2 care a facut o treaba superba pe un Radeon 4850, dar din pacate cam de un an sta in dulap, in timp ce noua placa, un GTX560, se infierbanta nevoie mare.
__________________
Foloseste voucherul SN5MXIMX cand cumperi de la PC Garage si ai discount 1%
Neon Biker is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 18:39   #12
puff0086
Senior Member
 
puff0086's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: timisoara
Posts: 677
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to puff0086
Default

noua tema este destul de buna, mie unul imi plac schimbarile aduse si consider ca este o schimbare in bine ... culoare este specifica acestui forum, iar marirea fontului este buna chiar si pentru cei care au probleme cu vederea sau poarta ochelari ...
...acum 4 ani am facut cunostinta cu artic cooling, cand mi-am schimbat racirea la o placa video 9600gt...au fost diferente de temperaturi ca de la cer la pamant, intre coolerul stoc single slot si custom coolerul Accelero S, iar acum am un tub de pasta termoconductoare MX-2( o pasta buna)...ce sa zic , e bine ca exista Artic Cooling,au de toate , si nici preturile nu sunt prea mari....
puff0086 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 18:51   #13
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

eu o sa numesc noua interfata "Shreck Style"
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 19:17   #14
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Imi plac butoanele, si per total noua interfata. Negrul de pe background mi se pare totusi un pic cam spart(mai ales in partea superioara unde e logoul) si cred ca ar merge mai bine un gri inchis.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 19:21   #15
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Acum sper să nu devină atracție pentru bovine labul
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 19:24   #16
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Fundalul ar merge un gri in ape, combinatie de gri mai deschis cu gri mai inchis, eventual si o portiune luminata, ca o raza de soare.
Debitez si eu, ca am copilul bolnav.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 19:36   #17
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lasati fundalul negru, ca asa stim Lab501; asa aveti tricourile si wallpaperu'
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 19:41   #18
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Interfata este in regula per total, butoane potrivite ca marime si dispuse regulat, singura sugestie ar fi sa schimbati totusi portocaliul in acelasi verde prezent sus si jos pe pagina, sunt situatii in care nu vezi nici un pic de verde (vezi printscreen) si parca nu esti pe Lab501.

Am folosit Arctic Cooling inca de pe vremea Silencer-elor, erau cele mai bune solutii de racire aftermarket pe vremea aceea, practic cred ca am cumparat cam tot ce tine de racire placi video de-a lungul timpului de la ei mai putin monstrii cu 3 ventilatoare, pe vremea AMD-ului 64 se foloseau in draci Freezer-ele din cauza raportului pret/performanta foarte bun, de ventilatoare nici nu mai zic, tot timpul au avut un raport pret/performanta excelent si le-am folosit cu incredere, nu in ultimul rand pastele termice foarte bune, fiecare la vremea ei a concurat cu succes fata de celelalte competitoare. Imbucurator este ca din tot ce am cumparat nici un produs nu s-a intors la garantie, iar unele merg si in ziua de azi, ceea ce denota si calitate la un pret potrivit.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 30-03-2017 at 14:20.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 19:44   #19
Toshy
Member
 
Toshy's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: brasov
Posts: 203
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Uhm... Acum la new posts search apar si cele din aria publicitate, please fx it Nu-mi trebuie nici o cana, e pur si simplu un bug report.
Toshy is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 19:48   #20
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
Am folosit Artic Cooling inca de pe vremea Silencer-elor, erau cele mai bune solutii de racire aftermarket pe vremea aceea
Eu am auzit de AC pe un forum.
Ceream sfaturi pentru racirea mai buna a unor 6600GT/7600GT si mi s-a spus cam asa: "amice, de ce esti idiot? ai deja vent-uri acasa; lasa dreac Zalman VF si cumpara Accelero S2; nu o sa regreti"
Si nu am regretat; de fapt nu a regretat prietenul caruia i-am montat jucarica.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
DIABLO III Beta Key - Forum Giveaway Monstru Concursuri 13 25-04-2012 23:41
LAB501 DIABLO III Beta Key Giveaway ROUND 2 Micutzu Articole 20 15-03-2012 20:58
NEXT LAB501 DIABLO III BETA Key Giveaway WINNERS Micutzu Stiri 6 13-03-2012 15:46
UPDATE - NEXT LAB501 DIABLO III BETA Key Giveaway Micutzu Stiri 1 10-03-2012 16:32
NEXT LAB501 DIABLO III Beta Key Giveaway Micutzu Stiri 2 10-03-2012 02:27

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2125

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 06:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.