lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Concursuri
Connect with Facebook

Concursuri De urmarit neaparat, avem premii de dat


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-05-2012, 19:50   #21
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

E mişto noua temă, cred că o s-o folosesc default.

De Arctic (Cooling) am auzit prima oară de la un prieten care folosea Arctic Cooling Freezer 7 Pro pe LGA775 şi mi-am luat şi eu unul exact la fel. A ţinut 2 ani de zile un E7300 @ 3,6GHz aşa că win! Momentan mai am un tub de MX-4 pe jumate folosit pe diverse procesoare, gpu-uri şi ocazional sandwich-urile prietenilor.
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 19:52   #22
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Valeleeeeeeeeeeeeuuuuuuuuu ce greu se mai intindea MX-1; mi-a mancat zilele pasta aia
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 19:54   #23
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sau ai mâncat-o tu în timpul zilei? =))
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 19:57   #24
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si primele MX-3 au fost mai greu de intins, trebuia forta mare de apasare. MX-4 este ideal.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 20:00   #25
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Valeleeeeeeeeeeeeuuuuuuuuu ce greu se mai intindea MX-1; mi-a mancat zilele pasta aia
Nu trebuia sa o intinzi tu, pe masura ce se incalzea CPU-ul sau GPU-ul se inmuia si se intindea singura .
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 20:09   #26
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tema imi place pentru ca este mai clean, dar nu sunt fanul acestei culori. A trebuit sa mai scad luminozitatea la ecran sa nu imi sara ochii.

Cat despre AC, sau mai bine zis Arctic, am auzit prin publicatii autohtone prima data, in vremea lui GeForce 4. Am detinut aproape toata gama de coolere VGA mai putin ultimele aparitii (7970 si Hybrid) iar pe partea de CPU am avut modelele low-end pe diverse sisteme configurate pentru clienti/prieteni. Ahem, cum sa uit de MX-4, pasta mea de zi cu zi

Btw, iconitzele "New" parca nu sunt asa descriptive, dar poate face parte din idea de a fi mai clean
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 22:25   #27
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
Sau ai mâncat-o tu în timpul zilei? =))
Tu si glumele tale.

Cum vroiai ma sa o mananc daca abia o intindeam pe proc, daramite pe paine
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 22:47   #28
George G.
next lab501
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 467
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Toshy View Post
Uhm... Acum la new posts search apar si cele din aria publicitate, please fx it Nu-mi trebuie nici o cana, e pur si simplu un bug report.
Rezolvasem treaba asta, adica la mine cand dau pe New Posts nu-mi apare nimic din aria de publicitate. Baga te rog un screenshot aici sa vad exact ce, cum si pe unde e.
George G. is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2012, 22:50   #29
Toshy
Member
 
Toshy's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: brasov
Posts: 203
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by George G. View Post
Rezolvasem treaba asta, adica la mine cand dau pe New Posts nu-mi apare nimic din aria de publicitate. Baga te rog un screenshot aici sa vad exact ce, cum si pe unde e.
S-a rezolvat la 5 minute dupa ce am postat.
Toshy is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 01:18   #30
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

Tema imi place, foarte fresh si foarte colorata (preferatele mele aceste nuante de portocaliu si verdele asta crud).
Cat priveste AC....Hmmm....salivam la placile care aveau Silencer pe ele, in general erau high-enduri la vremea lor, FX5950Ultra, 9800XT...Doamne ce vremuri.....
Experiente personala cu produse AC, in general foarte buna: un Freezer 64Pro pe un Athlon x2 3600+, renumitul Accelero S1R2 care a facut dreptate in cazul HD4850 placa ce isi crease reputatia de placa superfierbinte (Accelero plus un vent de 120mm a demonstrat ca era o placa super, cu racire adecvata, solutia de referinta fiind subdimensionata); acelasi Accelero a mers de minune si cu HD4870 si cu GTS250(toate aceste coolere asezonate de TIM-ul AS5).
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 03:32   #31
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

In primul rand vreau sa va felicit, e o treaba buna... forumul arata mai vine din toate punctele de vedere, verdele nu e obositor, nici tipator ceea ce e perfect.

Pana acum nu am observat nici o problema, daca vad o voi anunta.

Legat de AC si experienta proprie.... ohooo... povestea pleaca de cand aveam un AMD sempron 2200+, adica ani buni... povestea a plecat de cand mi-am rupt o pala la radiatorul stock incercand sa il curat si a trebuit sa caut o racire noua si atunci am dat de un AC silentios dar si scump la vreme aia care functioneaza si in ziua de azi pe PC-ul mamei de filme fara nici o problema, imi aduc aminte ca am strans din buci bine pe vremea aia sa iau coolerul si nu regret nici o clipa. Alt lucru care l-am mai folosit de la ei a fost pasta termoconductoare MX2, MX3 si Silver Ceramique care o am pe pc datorita ca nu era MX3 si MX4 pe stock... initial credeam ca e slabuta dar mi se pare mai mult decat decenta.

Pot spune numai cuvinte de lauda pentru ei legat de produsele detinute.

LE: uitasem, am o problema cu poza, nu pot pune una sub nici o forma dar e de dinainte de noua tema, am modificat rezolutie si formatul pozei, rezultatul fiind acelasi, FAIL

Last edited by agarici cu pedale; 31-05-2012 at 03:34.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 03:55   #32
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Dacă ați putea adăuga buton new posts și pe pagina rezultată buton mark forums read ar fi superb. De ce? Păi err, când folosesc mark forums read din quick links îmi dă eroarea:
Code:
Your submission could not be processed because a security token was invalid.
If this occurred unexpectedly, please inform the administrator and describe the action you performed before you received this error.
E foarte incomod mers iar pe pagina de start -> mark forums read, se mai postează dooj' de mii de posturi până ajung acolo și se mai pierd pe drum
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 10:54   #33
pishky
Senior Member
 
pishky's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: constanta
Posts: 1,456
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

noua tema.....e mai "vioi" verdele, portocaliul este putin cam prea strident, butoanele mari sunt ptobabil ca tlefoanele pt batrani, mai uratele dar mai clicketabile. per total e ok, dupa o perioada de acomodare voi trece inapoi la cel clasic si atunci sper sa vad diferenta.

edit: botonul de report post se poate face alta culoare? il tot confund cu portocalilul de la new post. + ar trebui eventual sa fie ceva mai "dosit" pentru a nu fi apasat din greseala.



AC - au o gama destul de completa, iar la mine AC inseamna de obicei silentiozitate inainte de toate, performante semnificativ mai bune fata de racirea stock (gpu, cpu etc), dar ales silent computing.
detin 2 accelero s1 - problema lor reala este ca se tot dezlipesc (asa au fost mereu) radiatoarele pt memorii (zalman le da clasa aici - au alea un adeziv de numa numa)
mai zac pe undeva prin sertar si 2 mx -2 - foarte multumit de ele.

Last edited by pishky; 31-05-2012 at 10:59.
pishky is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 11:37   #34
piticu
Ancient friend
 
piticu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,675
Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to piticu Send a message via Skype™ to piticu
Default

Noua tema e mai prietenoasa la aspect, dar cred ca ar trebuie sa fie o diferenta mai vizibila intre threadurile citite si cele necitit intr-un articol; cele necitite sunt bold si mai inchise la culoare, dar parca nu ies suficient in evidenta.
piticu is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 11:45   #35
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

daca cele necitite ar fi verdele lab501 bolt, ar fi excelent
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 11:55   #36
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Interesanta noua tema insa portocaliul este cam strident.
Incerc sa ma obisnuiesc cu ea.

De AC am auzit de pe vremea cand detineam un sistem sempron pe socket A, fiindu-mi recomandat un cooler AC copper lite.
In prezent folosesc un Arctic Cooling Accelero L2 Pro pe 5770, destul de multumit de el avand in vedere suma platita.

Last edited by walkman; 31-05-2012 at 12:09.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 13:34   #37
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Din pacate eu am o parere diferita. Verdele si portocaliul ala ma zgarie pe retina. Eu citesc forumul si cand sunt mai obosit si cand sunt la lucru si cand sunt acasa, dar din pacate nu-mi place deloc aceasta tema. Mai mult, butoanele sunt prea mari si zici ca sunt cuburi de copii nu butoane de forum.

Cat despre Arctic Cooling, am auzit de pe net, review-uri. Produsul pe care il cautam la momentul respectiv a fost o pasta termoconductoare buna si Arctic Silver 5 a iesit castigatoare. Ca produse, am Arctic Silver 5 si Arctic Alumina. Se pare ca stiam gresit. Nu detin chestii facute de Arctic Cooling. Merci DEV.

Last edited by mbc; 31-05-2012 at 16:11.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 13:42   #38
darco_2
Ancient friend
 
darco_2's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: timisoara
Posts: 1,818
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu



Default

Layoutul este unul foarte frumos din punct de vedere coloristic si, mi se pare mult mai ordonat, fata de variantele precedente.

Despre AC am aflat pentru prima oara din revistele de specialitate (XtremPC cred ca era). Primul meu cooler aftermarket a fost un Freezer 7 Pro. La acea vreme am avut un celeron 347 si placa budget minune, la acea vreme Gigabyte P965-S3 (DFI Dark inca nu aparuse). Montasem coolerul si, intr-o noapte mai racoroasa, am deschis usa de la balcon (era vara) si am inceput cu OC (pana la acea vreme nu facusem nimic spectaculos in sensul asta...o placa video OC, procesorul cu coolerul stock...aveam inclinatii dar nu avem mijloace :P ). Pragul de 4ghz a cazut foarte repede (acele celeron erau si printre primele pe procesul de fabricatie de 65 nm). Dupa o vreme am reusit sa depasesc pragul de 5 ghz. O realizare care m-a facut sa-mi doresc mai mult . Au inceput sa apara si primele conroe la acea vreme. Mi-am achizitionat un E6300 care, nu stiu daca a functionat la frecv stock cateva ore. Coolerul l-am folosit mai departe pana cand, intr-o zi, din cauza prea multor schimbari si testari de pasta termoconductoare, am reusit sa-i rup un piciorus de la sistemul de prindere (sistem intalnit si la coolerele stock de la intel).
Coolerul mi-a fost "my first time" cu un cooler aftermarket si, de atunci, toate coolerele intel, se odihnesc frumos in cutia lor, de la sosire pana la plecarea lor de la mine.

Last edited by darco_2; 31-05-2012 at 13:50.
darco_2 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 14:42   #39
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Din pacate eu am o parere diferita. Verdele si portocaliul ala ma zgarie pe retina. Eu citesc forumul si cand sunt mai obosit si cand sunt la lucru si cand sunt acasa, dar din pacate nu-mi place deloc aceasta tema. Mai mult, butoanele sunt prea mari si zici ca sunt cuburi de copii nu butoane de forum.

Cat despre Arctic Cooling, am auzit de pe net, review-uri. Produsul pe care il cautam la momentul respectiv a fost o pasta termoconductoare buna si Arctic Silver 5 a iesit castigatoare. Ca produse, am Arctic Silver 5 si Arctic Alumina.
Arctic Silver =/ Arctic Cooling.

Subscriu la ce au zis baietii mai sus, tema e cam obositoare pentru ochii mei batrani.

Eu am luat prima data contact cu Artic Cooling cind am schimbat coolerul stoc de pe un Athlon64 2800+. Va dati seama ca a fost precum trecerea de la tractor la limuzina. Apoi am continuat cu S1 care din punctul meu de vedere e o referinta inca neegalata in ziua de azi si bineinteles am trecut prin toate pastele de la MX-1 la MX-4.

Ca si chestie amuzanta am fost si unul din putinii posesori de carcase Artic Cooling, celebrele "cuptoare" din tabla foarte groasa dotate cu surse Seasonic, iar cea pe care am avut-o eu merge bine mersi la cineva la peste 6 ani de la cumparare.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2012, 14:47   #40
fullrespect
Ancient friend
 
fullrespect's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: N/A
Posts: 2,963
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu



Default

Măi băieţi dar ce contrast/luminozitate folosiţi la monitoare? Eu la orice monitor mai mult de contrast 55-60% şi luminozitate 50-55% nu pot să dau că devine deranjant.
__________________
Quote:
Originally Posted by MazuX
sa tii o relatie de lunga durata nu e greu dar nici usor e ca si cum ai incerca sa gasesti un "oc stabil"
fullrespect is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
DIABLO III Beta Key - Forum Giveaway Monstru Concursuri 13 25-04-2012 23:41
LAB501 DIABLO III Beta Key Giveaway ROUND 2 Micutzu Articole 20 15-03-2012 20:58
NEXT LAB501 DIABLO III BETA Key Giveaway WINNERS Micutzu Stiri 6 13-03-2012 15:46
UPDATE - NEXT LAB501 DIABLO III BETA Key Giveaway Micutzu Stiri 1 10-03-2012 16:32
NEXT LAB501 DIABLO III Beta Key Giveaway Micutzu Stiri 2 10-03-2012 02:27

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2417

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.