lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-03-2017, 21:19   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default Gigabyte Z270x Gaming SOC-CF




In cele ce urmeaza o sa prezint flagshipul Gigabyte in overclocking extrem pe noul chipset Z270. O sa fie o prezentare a VRM-ului ,dar si un studiu de overclocking mai ales sub raciri extreme!

am primit o placa ES , nu are box si accesorii asa ca nu va pot spune ce se afla in box sau ce bundle va avea alaturi , pentru mai multe informatii vizitati website-ul Gigabyte unde este listata si se poate cumpara deja din marketul US la un pret de 249$
http://www.gigabyte.com/Motherboard/...-SOC-rev-10#kf
OC Touch Panel va fi optional ( pe care eu nu l-am primit ) ajuta in oc-ul extrem , practic este o bucata de pcb mobila conectata printr-un cablu de date la MB unde se gasesc toate butoanele de comanda(bclk+/- , gear , ratio+/-, clear_bat, clear_cmos ,reset , POWER) nu mai putin de 6xFAN Header , Voltage Check Points , dar si switch-uri pentru CPU , SB , iGPU, TRG.


analiza CPU, VSA si VCCIO vrm :

trebuie sa punctez ca VRM-ul nu a mai fost despicat de nimeni pana acum in amanunt

analizand placa la prima vedere am zis ca este un VRM in 10 faze pentru cpu insa m-am inselat pe linia CPU de 12V gasim un EPS 4 pin si unul de 8 pini , practic unul de 8 pini era arhisuficient chiar si pentru overclocking pe LN2 , kabylake nu este un consumator feroce , iar placile Z270 ce integreaza 2 x 8pin EPS este doar pur marketing ...
un EPS de 8 pin sustine absolut tot ce se afla sub 300W , iar unul de 4 pini tot ce este sub 150W , dar in situatii extreme se poate si mai mult ... oricum ar fi kabylake nu va incarca la maxim un 8 pin EPS chiar si la 2V




CPU , VCCSA , VCCIO VRM

in partea stanga CPU socket gasim 10 power inductori ( R30 = 300nH , dupa dimensiune ar trebui sa aiba un rating de cel putin 50A bucata)in linie ( o frumusete ) , insa numai 8 se adreseaza CPU Vcore! celalate 2 sunt pentru VSA respectiv VCCIO .

-CPU pwm controler este IOR 35201 produs de international rectifier - este cu adevarat un 8 faze native pwm controler , nu avem faze dublate/mutiplicate fiecare stagie este compusa dintr-un Mosfet IOR 3553M -40A integrated IR stage ,si o bobina R30 ,avem 8x R30 inductors cu 8 x IOR 3553M mosfets dedicate numai pentru CPU in total 320 Amps ..ceea ce este overkill!!

-VCCIO si VSA/VCCSA ( pe asus de ex) sunt controlate si gestionate de pwm-ul IOR 3570A , este un dual output digital pwm controller , practic sunt folositi mosfeti si inductori identici cu ce gasim la cpu vrm , 2 x IOR 3553M de 40A bucata si 2 x R30 inductors!
Output Filter pentru vCore , vsa si vccio am inumarat pe back pcb 27 MLCC´s ( multi layer ceramic cap ) si pe front pcb 9 x FPCAP (Functional Polymer Aluminum Solid Electrolytic Capacitors) de 561uF rated la 6.3v nominal 7.1v, nu am date despre cine ii produc insa am impresia ca sunt nichicon sau panasonic( sper sa nu ma insel)
am fost tentat sa punctez ca filtru este cam ..slabut insa am gasit ceva interesant in datashet-ul Mosfetilor:

"The IR3553 incorporates the Body- Braking® feature which
enables reduction of output capacitors."
, deci in concluzie poti sa ai filtru de 50k uF ca nu au nici un impact in riplu pe iesire ... se pare ca mosfetii folositi sunt de ultima generatie!!




analiza iGPU VRM:

neasteptat insa gigabyte folosesc acelasi international rectifier IOR 35201 pwm ca la cpu vcore ..care poate gestiona 8 faze native , insa vorbim de numai 4 faze pentru iGPU care sunt efectiv overkill ..fiecare faza are un tranzistor 4C10N (low RDS)N-cannel trench mosfet respectiv 4C06N(low RDS) N-cannel trench mosfet produsi de ON semiconductor , o bobina R30 dar si 2 x infineon IR 3598 dublori de faza filtrul pe iesire este unul generos pentru 4 faze , dar evident mosfetii nu mai sunt IOR3553M deci filtrul de aceasta data sunt dimensionati corespunzator eficientei tranzistorilor folositi , am contorizat pe spate 3 MLCC-uri si pe front 6 x 561uF FPCAP.



analiza DDR vrm:

vrm-ul memoriei este in 2 faze ,nu este extrem de important ca putere livrata , deoarece un stick ddr4 consuma cam 4-5W chiar si overvoltat nebuneste , deci o sarcina de maxim 25W pe toate cele 4 dimm slots.

ceea ce gasim la vrm ddr nu o sa folosim niciodata , deoarece este cu mult peste dimensionat , controlerul international rectifier IOR 3570A ( pe care il gasim si la VSA si VCCIO ) este prezent si aici gestioneaza si controleaza 2 x IOR 3553M mosfet de 40A bucata ,un total de 80A dedicat DDR , 2 x R50 power inductors si 4 x 561uF FPCAP output filter ..




analiza UEFI BIOS :

cei ce ati folosit regulat gigabyte in ultimii ani probabil sunteti obisnuiti cu acest UEFI , pentru mine a fost putin hilar avand in vedere ca ultima placa gigabyte atinsa a fost un Z68..pentru foarte scurt timp , iar pana in aceasta placa a fost un X58 ud7 ...long long time ago.

trebuie sa traducem mai intai anumite denumiri folosite de de gigabyte sub tab-ul MIT .

VCC Substained = Stand By voltage
VCCPLL = Core PLL voltage
VCCPLL OC = PLL Bandwidth
VCCVTT = Termination voltage
VCCDMI_PEG = DMI voltage
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 19-03-2017 at 09:41.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2017, 21:24   #2
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default




cpu/memory overclocking:

inainte de toate trebuie sa punctez ca am facut o comparatie personala pentru cpu vcore vs Asus IX Apex , si exemplarul meu de cpu a mers 5 ghz cu acelasi voltaj atat pe apex cat si pe SOC , cu mentiunea ca pe soc pot echilibra voltajul la mv daca setez LLC Turbo , in schimb pe asus ori e mai putin ori mai sus...ori foarte sus masuratorile le-am facut pe DMM (Fluke 115)direct din back socket side am lipit atat +VCC cat si GND de pe terminalale unuia din MLCC! pe ambele placi!

cpu overclocking este foarte simplu pentru daily , nu avem ce cauta la voltajele mai sus amintite decat cpu vcore , vddr , multi si cam...atat , totul depinde de exemplarul cpu ! , pentru overclocking extrem ...well ajungem si acolo!

DDR4 overclocking nu este greu insa nici foarte usor , capabilitatea de OC a stickurilor de memorie nu o dirijam noi si nici macar integratorii , totul se rezuma la bafta sau noroc !

ultimele IC-uri din market si cele mai apreciate sunt B-Die ic´s , pentru overclocking in prezent sunt ceea ce trebuie la casa omului!

B-Die training este diferit de la un mb la altul , nu putem compara insa o placa 4 dimm cu una 2 dimm , prin simplul fapt ca o placa 4 dimm niciodata nu o sa bata una cu 2 dimm si biosi maturi!

pentru o placa cu 4 dimm , avem nevoie de un cpu cu un IMC foarte bun si nu in ultimul rand un kit de ram capabil , nu ma intereseaza ce poate placa cu CR 2T ( unde boot and bench 4k) asa ca o sa ma axez pe ceea ce am reusit stabil CR 1T cu sub timming-uri stranse pentru eficienta maxima in anumite bench-uri dependente de aceste timming-uri!

timmingurile memoriei necesita setare independenta pe fiecare dimm , nu exista profile ddr cum sunteti deja obisnuiti pe alte placi de la diferiti integratori!

3866 divider boot din cateva incercari cu aceleasi subtimming-uri si latente primare/secundare insa nu full stabil de bench , cele mai frecvente erori pe debug display sunt :

04 - PCH initialization before microcode loading - trebuie force shutdown
C1- OEM BDS initialization code --unde intra intr-un loop de restart la valori safe

nu stiu ce inseamna cod 55 sau cod 49 , 01 ,2b , 3b, 22 cum eram invatat pe asus , asteptam si 1 minut la mem training! deci efectiv de cand am SOC-ul nu am vazut aceste coduri !!!!!
3733 12-12-12-28 1T rock stable all day long nu conteaza ce rulez , inclusiv spi32m stable
pentru frecvente de 1800+ este necesar a pulsa in VCCDMI_PEG 1.2v+ , VSA si VCCIO si evident ddr voltage .

platforma test:



cpu : i5 7600k / air cooling/ fara delid
mb : 270x SOC-CF
ram: 2x8gb G.Skill Trident Z F4-4000C19D-16GTZ
psu: Antec tpq 1200w OC
ssd: samsung840pro/kingstone 300v
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 18-03-2017 at 21:58.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2017, 21:51   #3
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default



Extreme Overclocking:

in primul rand cpu-ul necesita delid si tim-ul intel stock inlocuit de Gelid Extreme sau T Grizzly Kryonaut , calitatea transferului termic folosind aceste paste termice este superior comparat cu altele la temperaturi extrem de scazute ! pentru delid recomand un tool profesional cum ar fi Rooket Cool Delidder tool

se perpara evident mediul de stocare pentru a da bench , anumite bench-uri sunt mult mai eficiente pe XP , un sistem de operare vechi si abandonat insa pentru noi overclockerii va ramane inca pe metereze

dupa cum bine stiti deja Z170 si Z270 nu mai au suport IDE si nici USB pe XP , insa s-a gasit o portita in care se poate injecta driver AHCI in boot loader-ul de XP , eu am facut un mini tutorial care poate fi citit aici: http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=15593

Z270x SOC-CF are un feature MINUNAT ce poate evita tutorialul de mai sus , primele 2 upper sata din stanga mufei 24pin sunt pe controllerul asmedia IDE , deci daca aveti deja un XP instalat prin mod IDE decat conectati cablul sata in unul din cele 2 porturi si va functiona in mod IDE daca se foloseste tutorialul de mai sus se va folosi oricare din porturile sata in mod ahci , indiferent daca este prin PCH sau Asmedia ( inafara de cele 2 ce sunt in configuratie IDE)



alt aspect destul de important este comutarea switchului pentru single bios in pozitia ON(2) , acesta va opri automat dual bios mode sau in cazul in care un bios se va corupe in sesiuni de oc extrem!


Izolarea platformei:

izolarea platformei are un rol foarte important , pentru ca umiditatea si apa produsa din condens pot ajunge la componente electronice de pe langa socket area si nu numai , eu am folosit Plasti Dip guma lichida transparenta ca izolator electric , izolare termica se va folosi hartie si armaflex .



__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 24-03-2017 at 08:23.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2017, 22:19   #4
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Relultate folosind SS pe cpu si dual stage cascade pentru GPU , ambele creatie personala



__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 24-03-2017 at 08:27.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2017, 22:25   #5
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=451
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 24-03-2017 at 08:28.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2017, 22:37   #6
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Frumos prezentat, imi place placa, este solida si cu componente de calitate.

Izolatia cu dip transparent e o idee foarte buna.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2017, 23:23   #7
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Frumos scris,pacat ca apare dupa ce majoritatea si-au cumparat hardware-ul,imi aminteste de x58 A -Oc ,a aparut ultima intre ultimele ).
Astept de la ei o placa cu 2 dimm,seriile trecute au fost reusite,vreau sa le cumpar dar nu le vinde nimeni ca es (z97 /z170 ln2).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2017, 23:40   #8
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

nu stiu daca Z270x SOC va beneficia de un 2 dimm motherboard , din ce informatii am va fi un mb LN2 insa un mix si nu va fi retail .
insa aceasta placa ar trebui sa ajunga deja pe marketul european foarte curand!
eu nu cred ca placa este lansata tarziu , avand in vedere ca si asus IX extreme nu este inca lansata oficial!
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2017, 00:05   #9
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

suzuki - spre deosebire de Z97 SOC LN2, care s-a produs in 50 de exemplare, din LN2-ul pe 170 exista 2 sau 3 bucati maxim.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2017, 00:37   #10
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mersi pt info,stiu pe cineva ce are z170 ln2 si ar fi inclinat sa o dea,o sa vad daca il pot convinge .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2017, 11:07   #11
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

am avut si eu z170 ln2 pana am schimbat-o pe un kit de ram Long story short,placa nu tolereaza slow-boot la b-die,deci daca ai kit cu slow-boot la 12-12-12 pe asus si asrock dai bench,pe giga nu,evident 12-11-11 e cam imposibil peste 3733. In rest,pe langa mount AM3 placa e foarte misto,RTL merge cel mai jos dintre toate,vrm teapan,etc....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 24-03-2017, 10:06   #12
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by nachtfalke View Post
Relultate folosind SS pe cpu si dual stage cascade pentru GPU , ambele creatie personala



Rezultate !
Cpu-ul ala e mutant si combinatia e grava cu acel SS,abia astept sesiunea ta de ln2 .
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 24-03-2017, 10:34   #13
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Am uitat sa precizez ca real voltage pe DMM este 1.6 😁 , se poate si 6ghz heavy load daca pulsez volti. 2k6 cpu test trece 6ghz cu 1.6 la fel si hwbot Prime, daca il las in 2 core dau 2k1. Aqua . 2k3 si 2k5 la 6200mhz, folosind SS facut de mine evident😁
Soc-ul merge grav este o placa f buna atat pe air/apa, dar mai ales Extreme 😊

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 24-03-2017 at 11:37.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Prezentare ? AORUS AX370 Gaming 5 & GIGABYTE AB350 Gaming 3 LAB501 Articole 0 22-02-2017 18:20
Prezentare AORUS Z270X-Gaming 8 LAB501 Articole 0 30-01-2017 01:10
Prezentare ? Aorus Z270X-Gaming 9, Aorus Z270X-Gaming 7 & Aorus Z270X-Gaming 5 LAB501 Articole 0 03-01-2017 21:10
Review ? GIGABYTE GTX 980 Ti G1 Gaming ? GV-N98TG1 GAMING-6GD LAB501 Articole 0 02-09-2015 15:00

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3876

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.