lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-10-2020, 16:19   #21
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Nu mai bine treci la platforma threadripper? Cauti un 3960x SH si iei placa de baza noua, ram-ul ramane acelasi, ai pci-e lanes cac*lau, il racesti cu lichid, nu iti pui probleme de asa ceva, pe viitor poti face upgrade la 3990 si 256gb ram.
Placa asus hyper pe x570 va rula in cel mai bun caz la x8.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2020, 16:35   #22
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Decat Threadripper mai bine 5950x sau orice Ryzen, din cauza single-core-ului mai rapid. Miram-as sa vad CPU-ul in full load prea des. La ce workflow am, am nevoie si de performanta buna single-core, multe chestii din suita Adobe prefera un core rapid. De-aia nici nu m-am dus pe 1800x, 2800x, sau chiar si 3950x pana acum. Dar ce-au facut cu Zen3 e magnific. Iar Intel nu mi-as lua chiar daca ar veni cu 10% performanta in plus la acelasi pret din cauza politicii lor din ultimii ani, si din cauza nodului ala de soba pe lemne de 14nm+++ cu consum enorm. Dar mai ales pentru ca trebuie dati banii astora care nu te iau de fraier, si care inoveaza

Mai pe scurt, Threadripper m-ar ajuta doar la e-peen si la buzunar mai gol, in real-life n-as observa ceva in plus. Ba din contra. Iar cum 3960x e cu doar vreo 25% mai rapid decat 3950x in aplicatii puternic multithreaded, 5950x ar fi tot pe-acolo, cu un avantaj absolut masiv pe single-core.

Hyper M.2 Gen4 e PCI-e 4.0, adica ai 256gbps bandwidth. 32 GB/s. 8GB/s pe SSD. Sau 4GB/s cand ruleaza slotul la half-speed. Sa zicem ca o sa am vreodata 6x NVME, alea super rapide (pe care acum le vad inutile dupa cum ziceam) ar sta in sloturile M.2 de pe mobo, iar alea "fraiere, dă săraki", pci-e 3.0 ar sta pe Hyper M.2.

Lumea asociaza PCI-e 4.0 doar cu faptul ca pot prinde +3500mb/s secvential, ceea ce imho e doar un mic beneficiu fata de cele ce urmeaza in viitor cu viteza asta in plus. De exemplu, sigur o sa apara placi de retea 10gbps care vor rula pe slot PCIe-1x. Adica slot de-ala de inainte era folosit pentru placi audio o sa-ti faca transfer de pe retea cu 1.25 GB/s.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 13-10-2020 at 16:48.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2020, 17:26   #23
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Vad ca vrei multe porturi sata/nvme, iar platforma am4 nu e chiar facuta pentru asa ceva.

Acea placa asus stie sa imparta banda, sa zicem ca o bagi in slot x8, stie sa dea x2 la fiecare ssd sau cum face?
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2020, 17:52   #24
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Atat de multe n-o sa am totusi. In clipa asta am 4xSSD-uri SATA3 si vreo 3 HDD-uri 3.5" care sunt in unitate, plus un Intel 660p 2TB in PCIe. Cel mai probabil o sa iau un alt NVME de 2TB mai rapid decat 660p si cam gata momentan. Nu mi-e util Threadripper, m-am gandit la asta.

Nu zice daca stie sa imparta, dar banuiesc ca se limiteaza la 2x / 4GB/s fiecare M.2

L.E. Am gasit pentru prima varianta, PCIe 3.0.

Quote:
PCI Express 3.0 x16 interface, compatible with PCI Express x8 and x16 slots, support data transfer rates up to 128 Gbps.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 13-10-2020 at 17:58.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2020, 01:24   #25
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

So... 500 RON in plus pentru 3600 CL16 vs CL18?

Asta doar daca cumva reusesc sa le gasesc, sunt mai greu de gasit decat inorogii. I'm not kidding.

L.E. Si ceva interesant legat de 2 vs 4 placute RAM pe Ryzen in ceea ce priveste FPS-ul. Cu toate ca memoria tot in Dual Channel ramane, ca Ryzen nu suporta Quad Channel.


www.youtube.com/watch?v=Vl5DQVmXbR0
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 14-10-2020 at 03:22.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2020, 08:02   #26
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
L.E. Si ceva interesant legat de 2 vs 4 placute RAM pe Ryzen in ceea ce priveste FPS-ul. Cu toate ca memoria tot in Dual Channel ramane, ca Ryzen nu suporta Quad Channel.
Are mai mult legătură cu placa de bază decât cu procesorul, în sensul în care layout-ul plăcii să fie pe topologie T.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2020, 16:03   #27
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

E posibil sa ai dreptate, insa uitandu-ma in spreadsheet-ul asta e greu sa gasesti mobo X570 cu T-Topology. Mai mult pe X470.

https://docs.google.com/spreadsheets...gid=2112472504

O sa ma mai interesez cand am timp, gaming-ul e irelevant pentru mine si afectat oricum mai mult de frecventa/latente in ceea ce priveste RAM-ul.

Gamers Nexus au un test superb in ceea ce priveste asta, avand diferente de FPS si de 20-25%, adica diferenta absolut uriasa pentru care cumperi placa video noua.


www.youtube.com/watch?v=9IY_KlkQK1Q
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 14-10-2020 at 16:05.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2020, 16:47   #28
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Ryzen 5xxx va merge infinity peate 2000 daily, de unde rezulta ca ai nevoie de 4000+ la ram lentru performanta optima. Ideal niste b-die dual rank la.4000 c16....

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2020, 16:53   #29
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu sper sa duc RAM-ul la 3800, sau macar sa strang latentele de la CL18 la CL16. Ma mir ca diferenta de performanta dintre IF la 1800/1900 cu 3600/3800 la IF2000 cu RAM la 4000 o sa fie atat de mare incat sa justifice un kit de RAM care costa 5500-6000 Ron.

Nu dau atat pe RAM man ) Mai ales ca RAM-ul de 4000 nici n-o sa se ieftineasca (sa zici ca iau acum 64 GB si mai pun dupa 64 GB), pentru ca deja e la sfarsit de viata cu aparitia DDR5. In ultimul an s-a ieftinit fain DDR4 3600Mhz, ceea ce e super, pentru ca altfel luam 3000-3200 la pretul asta.
Dar 128GB 3800/3866/4000+ o sa ramana la preturi astronomice care nu justifica 2-3-5% performanta, si aia doar in anumite cazuri. Nu dau pe RAM cat dau pe CPU+Mobo ca sa-mi termine randarea in 2:30min vs 2:32min.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 14-10-2020 at 17:44.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2020, 21:00   #30
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
E posibil sa ai dreptate, insa uitandu-ma in spreadsheet-ul asta e greu sa gasesti mobo X570 cu T-Topology.
Edit: scuze, am văzut că am pus același link.
Sunt 4-5 modele măcar, cam toate de la AsRock...
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2020, 19:48   #31
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Am făcut socoteala pentru un prieten și pentru viitorul meu upgrade. El și-a luat Threadripper, eu o să aștept Threadripper Zen 3 din motive subiectiv-obiective, dar marea problemă pe care am identificat-o la X570 era cu PCIe lanes - NVME și stocare SATA.

Discuția este foarte lungă, dar dacă vrei 4 SSDuri NVME și performanță maximă din ele și restul stocării plus placa video fără probleme și alte PCIe stuffs pe lângă (să zicem controllere suplimentare sau chiar SSD PCIe (?Optane) și pe lângă asta performanță GBe... iei threadripper. Nu pricep ce-i cu limitarea aia la lanes pentru AM4 vs TR4, dar mna, probabil să nu-și dea cu stângul în dreptul.

Iar Threadripper Zen 3 rezolvă și "problema" cu single core rapid cu frecvențe mai mari și IPC mai bun.


My 0.02$. Evident nu o să ieși deloc prost cu 5950x, dar problema lanes PCIe rămâne.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2020, 20:52   #32
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai e vorba despre 750$ (acum 800$) 5950x vs 1400$ (poate 1500$ acum) pentru 24 core Threadripper.

Diferenta de minim 600$ in sus pe care trebuie sa o dea pentru PCIe lanes.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 02:01   #33
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai pune si la Mobo acolo si diferenta e uriasa. In conditia in care nu folosesc chestii tile-based rendering, adica sa zici ca termin tot lucrul cu 25-50% mai repede. Iau Threadripper si-o sa-mi fie mai rapid cu 2-5% la ce fac, si mai praf la chestii single-threaded (Adobe si prietenii), pentru ca n-o sa faca boost ca 5950x.

Acum sa fim sinceri, in 80% din cazuri, stocarea pe SATA e suficienta. O sa am un NVME drive pentru lucru intensiv, si eventual altul pentru swap/cache/OS. Nu indoi SSD-urile cu baze de date, asa ca mi-as face un mare deserviciu sa iau Threadripper doar ca are lanes.

Daca, cumva, o sa plang noaptea ca n-am lane-uri, imi iau un Hyper expansion card, pun 4X NVME-uri PCI-e 4.0 in RAID sa am 25GB/s, si-atunci n-o sa mai plang decat ca nu-mi da lumea like la pozele cu viteza din CrystalDiskMark, ca doar la asa ceva o sa fie utile.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 14:51   #34
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Este vorba de threadripper zen 3, nu ce este acum pe piață, nu a fost lansat, va avea same IPC ca 5950X. De unde știi cum o să facă boost?

De asemenea, Hyper expansion card tot PCIe lanes ale procesorului le folosește, muppet. Deci nu te ajută cu absolut nimic ca dacă nu ai PCIe lanes să adaugi o chestie care folosește... tot PCIe lanes care nu există.
@madhorsefuzzy - presupun că face bani cu sistemul, nu și-l ia pentru e-peen.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 15:19   #35
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Simplu, pentru ca astea orientate spre paralelism intensiv (Threadripper) renunta la frecventa. Exemplul cel mai rapid:
3950x - Boost 4.7Ghz
3960x - Boost 4.5Ghz
3990x - Boost 4.3Ghz.

Pierzi pe single core asadar. Ca e mult sau putin, aici depinde de workflow.

Legat de PCI lanes, evident, dar acum tu vrei sa ai 20x NVME? Then, go for Threadripper, of course. Eu n-am nevoie. O sa am 2x NVME de 2TB momentan, plus alte acareturi de cativa TB pe SATA. Pe viitor o sa se ieftineasca NVME-urile de 4TB, facut in-place upgrade iar astea "vechi" bagate in enclosure USB si avute pentru alte chestii/sau alte sisteme.

Ideea e ca PCI lanes alea le folosesti cum vrei, deci nu e asa de simpla treaba cum ca "placa are doar 3x NVME, vreau 4, ce ma fac?". Caz in care raspunsul tot nu e Threadripper decat daca ai nevoie de drive-uri exagerat de multe si multe thread-uri (randari 3D in principal, ca video e 90% pe GPU acum).

Cert e ca 5950x o sa-ti bata Threadripper-ul in toate workflow-urile care se bazeaza pe sigle core unde are avantajul frecventei. Iar in cazul meu sunt multe programe de genul asta.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 19-10-2020 at 18:18.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2020, 07:30   #36
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

O să caut discuția, eu ți-am zis TLDR. Ideea este că X570 are și alte bălării - dă disable la unele chestii când ai o anumită configurație NVME + GPU.

Avantajul frecvenței este vs Zen 2 Threadripper. Zen 3 TR nu a apărut încă și din ce-mi dau seama nu o să mai dureze chiar mult iar la frecvență mă aștept să fie peste Zen 2.

De asemenea, da, Adobe depind mult de single core, dar astea se mai schimbă. M-a lovit acum un update care are nevoie de update de OS, ceea ce mă duce cu gândul că au schimbat ceva la libs n stuff - Adobe nu sunt idioți și vor fi nevoiți să implementeze suport pentru multiple cores, altfel aplicațiile lor se vor mișca tot infect în continuare.

Eu știu ce spui cu frecvență vs număr de cores șamd + cost. Eu ți-am spus ce am discutat zeci de ore cu un prieten care și-a făcut upgrade recent. Dacă vrei >3xNVME + stocare suplimentară + GPU, o platformă X570 abia ajunge dpdv al PCIe lanes.

Doar dacă Zen 3 nu a suplimentat PCIe lanes VS Zen 2? Dacă da, my bad.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2020, 10:12   #37
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Nu a suplimentat, de unde sa suplimenteze cand sunt aceleasi placi de baza, nici daca ar fi suplimentat nu ar fi avut traseele placile de baza.
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2020, 10:37   #38
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu cred ca TR Zen3 o sa aiba frecventa mai mare, ca nu asta e scopul procesorului aluia. Pe acelasi principiu, Epyc ar trebui sa scoata 6Ghz. Dar na, vedem. Ar fi fain +5Ghz pe TR, nu zic nu.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2020, 17:29   #39
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cat de ok e X570 Taichi in ceea ce priveste setarile avansate pentru memorii (latente, timing-uri, etc)? Din cate inteleg, pentru performante cum trebuie, memoriile ar trebui sa fie pe lista QVL a placii de baza, iar profilul XMP nu poate contine chiar toate setarile care-s necesare pentru scos tot ce merge din memorii.

Nu gasesc evident niciun kit de 128GB pe lista QVL, chiar daca kit-ul e facut "for AMD Ryzen". Intrebarea e ca daca la o adica le regleaza slabut, pot sa intru deep enough in BIOS sa le gasesc "punctul dulce"?
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2020, 19:35   #40
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Nu a suplimentat, de unde sa suplimenteze cand sunt aceleasi placi de baza, nici daca ar fi suplimentat nu ar fi avut traseele placile de baza.
Mă gândeam eu


Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Nu cred ca TR Zen3 o sa aiba frecventa mai mare, ca nu asta e scopul procesorului aluia. Pe acelasi principiu, Epyc ar trebui sa scoata 6Ghz. Dar na, vedem. Ar fi fain +5Ghz pe TR, nu zic nu.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Mai mari ca TR care este acum pe piață, evident...
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Lenovo ThinkStation P620 ? Primul workstation cu AMD Ryzen Threadripper Pro din lume LAB501 Stiri 3 14-12-2020 01:37
AMD Ryzen 5000 ? Part II ? AMD Ryzen 9 5950X & AMD Ryzen 9 5900X LAB501 Articole 10 06-11-2020 17:50

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4986

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.