lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-12-2011, 23:15   #1741
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

N-am zis asta. Normal daca vrei performanta tre sa dai bani, dar suni unii care cred ca dac au schimbat 2-3 capacitori au facut din tantar armasar. Nu e asa, se castiga max 1% adica o amagire, cat ai bani atat te intinzi, lasi sistemul asa. Eu nu am auzit la cei cu sisteme audio adevarate chestia asta cu modatu, se aude doar la utilizatori de logitech, microlab sau alte boxe ieftine, oare de ce ? pentru ca acestia din urma care nu au sau nu vor sa investeasca intr-un sistem bun se amagesc singuri si mai aud si altii si vor sa faca ca ei. Ori iti iei boxe ori improvizatii, nu exista sistem audio ieftin care prin modare sa fie macar un sfert dintr-un sistem adevarat.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:24   #1742
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

hm pai daca prin schimbare conzilor no-name cu unii de calitate se castiga 1% max ,inseamna ca rolul condensatorilor intr-un montaj e fix de 1%, nu??
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:26   #1743
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Degeaba schimbi condensatorii, daca placa, cablajele, alimentarea si restul componenttelor difuzor, incinta etc sunt tot noname. Daca ar fi asa de usor sa faci boxe incat sa fie doar capacitorii importanti si restul nu, pai ar fi mult care ar face boxe tari. Repet intrebarea de ce auzi chestia asta cu schimbat capacitori sau alte modari doar la userii cu boxe ieftine ?
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:31   #1744
Arkaine
Member
 
Arkaine's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Location: Bucuresti
Posts: 125
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Diferenta e foarte mare daca compari sistemul in starea lui originala cu cea de dupa modificari. Afla tu ca si sculele scumpe se modifica, doar ca modificarile sunt si mai scumpe acolo. De aceea e mai la indemana sa modifici chestii ieftine.
Arkaine is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:32   #1745
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Iti dai seama, din micro lab scoti paradigim sau undeva tot pe acolo prin schimbarea capacitorilor nu ? Eu sincer nu am auzit la nimeni cu scule adevarate sa le modifice, daca stii vreun caz concret te rog sa il faci public.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:32   #1746
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

corect! cateva pagini mai in spate...e o poza cu filtrul unor boxe de 1900ron, de toata jena.
pai nu si le modifica ca daca au dat 5000ron pe boxe inseamna ca au placa din argint cu traseele din aur pur!
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:33   #1747
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

1900 ron sunt boxe cel mult entry level daca e vorba de 2 boxe stereo. Daca e sistem 5.1 la banii aia e ordinarie.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:38   #1748
Arkaine
Member
 
Arkaine's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Location: Bucuresti
Posts: 125
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Shimano View Post
Iti dai seama, din micro lab scoti paradigim sau undeva tot pe acolo prin schimbarea capacitorilor nu ? Eu sincer nu am auzit la nimeni cu scule adevarate sa le modifice, daca stii vreun caz concret te rog sa il faci public.
Arunca-ti ochii pe aici...
Arkaine is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:40   #1749
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Nici nu ma obosesc, daca vreau boxe iau facute de fabrica de oameni cu experienta si renume, nu mizerii modate cu pistolu de lipit acasa. Momentan ma multumesc astea care le am, vb la modu general.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:42   #1750
Fab
Senior Member
 
Fab's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,982
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arkaine si john_sheppard au dreptate.
Niste condensatori de calitate pot schimba foarte mult sunetul daca cei pe care ii inlocuiesc sunt vai de mama lor.
De exemplu, eu am in gand sa schimb condensatorii de pe crossover la boxele mele cu unii Jantzen, dar pretul lor e cam prohibitiv.
Fab is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:44   #1751
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

pai da,asta incerc si sa zic si eu . am vazut conzi pt filtre(sau alte utilizari asemanatoare) care costa 2000lire bucata, asa ca....

p.s. eu consider condensatorul principala piesa intr-un montaj!!! el filtreaza tensiunea, prin el trece semnalul dintr-o parte in alta a unui sistem audio bla bla...deci daca e de proasta calitate ( proasta calitate dielectricul dintre armaturi) restul poate sa fie de mare clasa, ca e cam degeaba.
intr-o boxa 90% filtrul e problema daca e boxa e buna,sau e naspa.

Last edited by john_sheppard; 04-12-2011 at 23:50.
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:50   #1752
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

De parca voi folositi capitori din aia de 2000 lire bucata la micro lab si poti sa fol si de 1.000.000 Lire, daca ai restul componentelor proaste e degeaba va rezulta intr-o diferenta infima. Dar ma rog, romanilor le place mult sa se pacaleasca singuri, tu daca iei capacitori sa modezi ii iei de la farnel sau de la alt magazin care aduce din china. O firma cu renume pune cu totul alt gen de componente de aici si pretul. Si fab, una e sa schimbi capacitorii la boxele tale si alta e sa schimbi la micro lab vezi ca nu ai urmarit bine discutia plus daca iei capacitori din comert mai bine ii lasi pe aia care sunt din fabrica.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:53   #1753
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

si...aia care fac boxele de unde -i aduc??? au fabrica propie??
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:54   #1754
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Aia gen microlab tot din china. Cei care fac sisteme audio serioase au alte intrari si aduc componente de calitate.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:58   #1755
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

da bn
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011, 23:58   #1756
FATHER
Ancient friend
 
FATHER's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Satu Mare
Posts: 620
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Shimano View Post
Degeaba schimbi condensatorii
Te inseli... Condensatorii pot sa schimbe fundamental sunetul unei boxe. La orice nivel. Daca pretul modificarilor este rezonabil dar se castiga o clasa in plus la calitate, nu vad de ce nu s-ar opera modificari...
FATHER is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2011, 00:20   #1757
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Quote:
Originally Posted by Shimano View Post
Poti scoate maxim 1% mai bun. Daca ai incinta ieftina, difuzor, electronica, placi si cablaje din rebuturi crezi ca schimband capacitorii ce vei obtine ? nu obtii nimic mai mult obtii doar o amagire boxele bune se fac de cei care stiu sa faca asta, nu de utilizator acasa schimband niste capacitori.
Nu poti cuantifica TU intr-un singur procent, diferenta dintre un sistem modificat si unul stock.

Quote:
Cei care fac sisteme audio serioase au alte intrari si aduc componente de calitate.
Cum cataloghezi un sistem serios sau ca fiind de calitate?



Primul exemplu care imi vine in minte este domnul Adrian Hegyes, unii dintre voi il cunoasteti de pe CG, altii de pe decedatul www.hifi.ro si altii de pe DIY-Audio.

Omul face boxe si daca e sa ii dam crezare, face clone dupa boxe de calitate care suna si mai bine decat originalul si sunt si mai ieftine.

Quote:
...folosesc difuzoare si materiale mai bune decat ce se folosesc la boxe de firma sub 1500 euro. Acuma, mie nu-mi place sa vorbesc despre sunetul boxelor construite de mine, prefer sa vorbeasca altii despre asta. Pot doar sa spun ca am primit in vizita posesori de boxe scumpe (1500 - 3000euro) care au plecat de la mine cu fata palida.
Si ca o paranteza, uite ca stiu si chinezii sa faca scule ca lumea!
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!

Last edited by Hemisphere; 05-12-2011 at 00:27.
Hemisphere is online now   Reply With Quote
Old 05-12-2011, 00:22   #1758
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din punctul meu de vedere daca vrei ceva de calitate ai doua sanse:

1. Daca esti cunoscator si ai experienta, iti construiesti singur niste incinte incadrate intr-un buget mediu... rezultatul va fi peste produsele pe care le-ai fi cumparat cu aceeasi bani poate chiar mai sus putin.

2. Cumperi ceva de calitate, dar care si costa pe masura.

Chestia asta functioneaza in cazul boxelor, si e mult mai valabila in zona profesionala. Detin un sistem profesional de sunet calitativ, care m-a costat cat o masina buna, si pe langa aceasta unul construit de mine, dupa multe alte experiente si seturi de boxe construite... Cum suna cel construit de mine? Suna foarte bine, se apropie mult de sistemul cumparat si e superior multor sisteme de la firme destul de renumite, care si costa mai mult. Asta o spun prin comparatie fata-in-fata.

Acum se pune urmatoarea problema... compar cele doua sisteme ale mele si vad ca diferentele nu sunt mari, sunt chiar mici... de aici reiese idea ca sistemul cumparat nu isi merita banii...e prea scump pentru ce ofera... lucrurile stau altfel... performantele nu cresc proportional cu pretul, dar oarecum exponential, si asa ajungi ca pentru o diferenta de 5-10% sa platesti dublu, triplu sau de n ori mai mult... Merita cumparat un sistem performant de calitate care costa peste 20.000 de E? ...cel mai corect ar fi sa intrebam clientii, care au asemenea pretentii si care se imbolnavesc daca nu vad scris pe boxe Dynacord, Electrovoice, RCF sau FBT, desi in lumea reala exista solutii mult mai performante, net superioare si care costa mai putin.

Avand niste situatii neplacute cu sistemul home made, am facut o chestie ciudata si nu pentru ca nu ar fi sunat sau aratat impecabil, dar ca un tratament pentru ciudata boala de care sufera unii. Am facut niste sigle Electrovoice si Dynacord si le-am pus pe incinte... La eveniment, au iesit repede bolnavii sa imi laude sistemul: "Dynacord sunt cei mai tari, fac boxe puternice si au inalte adevarate" si alte cornulete cu rahat... seara la acelasi eveniment a venit si o formatie cu un sistem dynacord mult mai scump decat sistemul meu home made! Cum au terminat de instalat, au si venit cu propunerea sa testam echipamentele. Dupa teste oamenii erau interesati de modelul de basi si sateliti, motivand ca nu au vazut un model asemanator pe site la dynacord... concluziile sunt lesne de inteles.

In Hi-fi situatia e putin diferita insa aceste persoanje nu lipsesc nici aici... avem parte de oameni care considera ca "o combina mare sony cu subwoofer" is the best choice! Multe lume aude dupa cum le canta ochii prin sigle pentru ca au urechi de tabla... si nu in ultimul rand consider ca produsele vechi sunt mai bune decat cele noi, mai ales pe segmentul entry.

De aceea recomand mai intai sa ascultati si mai ales sa comparati fata-in-fata optiunile si abia apoi sa cumparati! Cumparati pentru voi, iar gusturile nu se discuta! As avea multe de spus, insa ma opresc aici.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2011, 00:23   #1759
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

degeaba nene....daca nu sunt cumparate din magazin, si n-ai dat un tescalau de bani pe boxe nu suna cum trebuie!!
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2011, 00:28   #1760
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

shimano mai bine iti vedeai de treaba, sunt cam multi audiofili pe aici care au ceva cunostiinte de partea audio ... eu zic sa stai chill ca nu ai sorti de izbanda
Seatpower is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,143
Total Online: 1957

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.