lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-12-2011, 11:24   #1761
ady86
Member
 
ady86's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 183
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

ma amuza ca unii vorbesc aiurea sau nu au ce zice .. copii mici sunteti voi .... ca va credeti audiofili si defapt aveti de mancat ... cum puteti compara un sistem 5.1 de PC vs boxe + recesiver Profesional ... Cum puteti ..aveti o schema anume ))
Stiu ca z5500 era si este cel mai bun la capitolul 5.1 pt Pc ... la Filme si jocuri este ok in Muzica nu pot zice Ok pt ca nu este asa ... dar nu cred ca este cazul sa compari cu ceva Profesional .2 la mana nu toti au bani sa cumpere Boxe standfloor si un recesiver av ... asa ca nu va mai mandriti degeaba ..fiecare cu ce poate ... pe vremea cand am cumparat z5500 am dat 10 mil ... si daca ma uit in spate cu 10 mil pe vremea aia nu cumparam nici recesive av asa scumpe erau atunci ... fata de ce este acuma.
Pacat ca nu mai am linkurile ..dar o sa le fac eu rost si o sa postez ..si anume am ajutat un prieten...el vroia 5.1 z906 sau 5500 eu nu am recomandat ..am explicat ..lam indrumat dupa cateva zile ..vine si spune ajuta-ma sa iau ceva serios ... si da am trecut la PRofesional ...pt ca isi permitea ... cu recesiver si cu boxe 5.0 a ajuns undeva la 1000 E ... daca am ocazia revin cu linkurile si pozele lui . Asta in caz de va intereseaza , asa ca nu mai faceti comapartie de 2 lei cu 5.1 pc vs Profesional abtinetiva "dar pentru moment varsta si bubuitul subwoofer-lui isi spun cuvantul , tarziu o sa afle calitatea si puterea reala ale unui sistem clasic ! " poate mai degraba banii nu varsta

Last edited by ady86; 05-12-2011 at 11:27.
ady86 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2011, 11:38   #1762
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Chinezii iti construiesc ce vrei: vrei ceva ieftin, iti fac ceva modest, calitate slaba, vrei ceva de calitate, platesti un pret pe masura.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2011, 11:44   #1763
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

@ady ...cine a comparat sistem 5.1pc vs boxe+receiver????

@fubu...mai zi de cateva ori!!!
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2011, 11:44   #1764
oxygen
Senior Member
 
oxygen's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 563
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to oxygen
Default

Quote:
Originally Posted by Shimano View Post
Eu nu am auzit la cei cu sisteme audio adevarate chestia asta cu modatu, se aude doar la utilizatori de logitech, microlab sau alte boxe ieftine, oare de ce ?
Mai ales acolo o sa intalnesti modari. Ideea e ca alea se ridica la mii de $.
__________________
Enjoy the silence!
Foloseste voucher-ul 77JHVO39 in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
oxygen is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2011, 11:44   #1765
Fab
Senior Member
 
Fab's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,982
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

@ady86: Iti recomand sa deschizi un manual de clasa a IV-a (gramatica elementara, semne de punctuatie, etc) si apoi sa vorbesti despre recesivere si alte minunatii ale tehnologiei care se pare ca te depasesc total.

EDIT: Cred cu tarie ca ar trebui sa se introduca un test de gramatica elementara la inregistrarea pe acest forum. In ultimul timp...

Last edited by Fab; 05-12-2011 at 12:01.
Fab is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2011, 11:49   #1766
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Esti confuz si nici tu nu crezi ceea ce zici si iti spun si de ce. Spui ca Z5500 este cel mai tare sistem 5.1, iti merge google? da daca, cauta sisteme 5.1 si ai sa vezi sisteme pt pc de 1000 euro+. O tot dai cu receiver si boxe 1000 euro, le poti lua si sh. Daca stai putin sa iti bati creierii ai sa gasesti si cu garantie in stare f buna. As mai putea sa continui sa iti mai scriu dar imi bat capul aiurea ca nu esti decat un copil ...
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2011, 11:54   #1767
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Shimano View Post
Eu sincer nu am auzit la nimeni cu scule adevarate sa le modifice, daca stii vreun caz concret te rog sa il faci public.
mai citeste si tu!! de ex aici

acum poti sa zici ca cambridge audio e la acelasi nivel la cd-player cum e logitech la boxe
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 00:59   #1768
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Dupa parerea mea orice modare este benefica daca se face cu piese de calitate. Dupa ce am aruncat de pe placa de sunet toti cei 52 de condensatori mizeri jamicon si am pus nichicon, am zis ca am alta placa in calculator. Cel putin pana acum nu am vazut si eu pe un crossover de boxe sa aiba conzi mundof, jantzen, obliggato si deja urc si nu e cazul ca incep conzi care costa de la 120 euro in sus bucata... avem printre noi 2 colegi de forum care schimba conzi de pe crossoverele boxelor personale cu jantzen, ii asteptam cu impresii :P
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 09:52   #1769
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Legat de discutiile de pe paginile anterioare in care Shimano se contrazicea cu restul colegilor, eu consider ca ambele parti au dreptate. Evident sa vorbim la modul general, in care includem placi de sunet, filtre, amplificatoare, difuzoare, etc. Daca schema este una buna, modificarile facute cu piese de calitate trebuie sa aduca un aport de calitate sesizabil, insa daca schema este minimalista sau prost implementata, aportul va fi mic...
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 10:16   #1770
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Fubu nu va mai raporati si tu si Arkaine la scheme si cabluri!!!! cablajul, pcb-ul in sine e zero, nu da ala sunetul si cablurile, sunetul il dau piesele de pe cablaj. Cablajul si cablurile trebuie sa fie corespunzatoare si facute normal pentru o functionare normala. Ce a facut shimano la boxele alea sau ce sunt, e apa de ploaie... s-a jucat sa vada daca e in stare. Nu iti trebuie mare facultate sa schimbi niste condensatori, conectori sau sa prinzi un difuzor in suruburi. Ahh, ca vrea sa puna panasonic inloc de jamicon aia este da, o modificare substantiala zic eu, si se va simti!! dar asa...

Last edited by Seatpower; 06-12-2011 at 12:13.
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 11:07   #1771
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Fubu nu va mai raporati si tu si shimano la scheme si cabluri!!!! cablajul, pcb-ul in sine e zero, nu da ala sunetul si cablurile, sunetul il dau piesele de pe cablaj. Cablajul si cablurile trebuie sa fie corespunzatoare si facute normal pentru o functionare normala. Ce a facut shimano la boxele alea sau ce sunt, e apa de ploaie... s-a jucat sa vada daca e in stare. Nu iti trebuie mare facultate sa schimbi niste condensatori, conectori sau sa prinzi un difuzor in suruburi. Ahh, ca vrea sa puna panasonic inloc de jamicon aia este da, o modificare substantiala zic eu, si se va simti!! dar asa...
Nu m-am raportat doar la asta! Haideti sa privim lucrurile direct. Daca s-ar construi un sistem audio high cu, cele mai bune piese: de la finali pana la condensatori, scheme, clase de functionare, etc...ajungem la un pret colosal, care sigur o sa ne para exagerat, oricat de pasionati si amatori de calitate am fi. De aceea orice produs este un compromis, undeva tot se face putin rabat de calitate pentru a obtine si un pret omenesc. Ei aici e problema... unde anume se face acest rabat de calitate? Daca in cazul condensatorilor s-a facut rabat, evident ca schimbarea lor cu, altii superiori va aduce imbunatatiri majore, dar daca schema e o copie simplificata, sau o anumita partea este implementata minimalist nu mai schimbi atat de multe prin schimbarea unor condensatori, finali, etc.

In cazul unui crossover situatia intradevar este mai simpla, pentru ca condensatorii conteaza foarte mult, atat ca valoare cat si ca nivel calitativ, evident sa nu uitam nici de LPAD si bobine... ca o paranteze e dezamagitor sa cumperi niste boxe proiectate bine, cu difuzoare bune si sa gasesti in ele un crossover de toata jena

Dar daca vorbim de un amplificator lucrurile se schimba, conteaza schema, iar daca ea este una buna, schimbarea finalilor, etajului de filtrare, aduce un plus de calitate.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 06-12-2011 at 11:09.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 11:31   #1772
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Fubu nu va mai raporati si tu si shimano la scheme si cabluri!!!! cablajul, pcb-ul in sine e zero, nu da ala sunetul si cablurile, sunetul il dau piesele de pe cablaj. Cablajul si cablurile trebuie sa fie corespunzatoare si facute normal pentru o functionare normala. Ce a facut shimano la boxele alea sau ce sunt, e apa de ploaie... s-a jucat sa vada daca e in stare. Nu iti trebuie mare facultate sa schimbi niste condensatori, conectori sau sa prinzi un difuzor in suruburi. Ahh, ca vrea sa puna panasonic inloc de jamicon aia este da, o modificare substantiala zic eu, si se va simti!! dar asa...
Seatpower nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca am modifcat eu ceva, eu mi-am luat alte boxe si am renuntat la gigaworks, boxele care le am acum sunt cele din semnatura cu receiver luat de la fab onkyo 608, nu m-am complicat cu modificat, am vb cu cineva de pe un forum strain care a modat gigaworks, a schimbat placa cu tot, finale, amplificator a facut alta incinta la woofer si a ajuns la concluzia ca a pierdut timp si bani, dupa modare le-a vandut avand in vedere ca nu se putea compara cu un woofer de calitate. Eu nu m-am referit la modari scumpe de mii de euro ca cei de pe forum care vb de modari nu pun asemenea capacitori. Deci sa fie clar nu am modificat nimic boxele sunt asa cum au venit din fabrica, gigaworks le-am pus in cutie si astept sa le dau daca gasesc vreun pasionat, ca si boxe folosesc monitor audio momentan bronze sunt foarte multumit se aud mult mai bine decat gigaworks. Imi place cum unii intorc vorba, eu vb de modat microlab si alte boxe ieftine nu la boxe scumpe si cu piese si mai scumpe. Una e sa modifici microlab cu capacitori de la farnell la 0.20 euro bucata si alta e sa modifici paradigim signature cu jantzen, dar le place unora sa rastalmaceasca discutia, asa e la romani le place cearta si mereu sa aibe dreptate. Eu tac si imi vad de treaba ca nu are rost. Fiecare isi cumpara ce poate fiecare sistem e util pt ceva, gusturile nu se discuta. Tin minte cand voiam sa ma apuc sa schimb totu pe gigaworks mi-a spus si savu sa imi vad linistit treaba pentru ca sunt si alte piese care conteaza final, amplificator, operationale si pana la urma limitarile fizice ale difuzorului.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 11:46   #1773
Arkaine
Member
 
Arkaine's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Location: Bucuresti
Posts: 125
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

E Panasonic pentru ca nu se mai gaseste Black Gate si nici Elna Silmic II...Ce mai ramane pe placa initiala sunt doar patru TDA2030A, de care inca nu sunt sigur daca se pot schimba cu LM1875.
Arkaine is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 12:00   #1774
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Citind pe aici am mai aflat si io una alta. Problema mea are oarecum legatura cu ce s-a discutat in ultimele posturi de aici.
Am un receiver Kenwood KR 710L si 2 boxe Memorex. De ceva timp imi baraie boxele pe iesirile de pe partea dreapta. Din cate am inteles de la un prieten ar putea fi vorba de condensatorii de filtraj.
Nu ma prea pricep la chestii de astea si nu o sa fac eu reparatia, ci o sa o faca un prieten ce are si scule pentru masurat/lipit si se ocupa cu chestii de genul asta.

Conteaza ce fel de condensatori pun?
Pentru ca mai mult ca sigur ca nu o sa gasesc ca si cei originali... Ideea e sa gasesc niste condensatori (daca ei sunt problema) macar apropiati ca specificatii/calitate de cei originali...

Asta e si sistemul meu de zi cu zi...de fapt de weekend si vacante (cand sunt pe acasa). Vechi, ieftin, dar deocamdata nu sunt fonduri pentru ceva mai bun...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG0082_mod.jpg
Views:	287
Size:	42.6 KB
ID:	23492   Click image for larger version

Name:	IMAG0088_mod.jpg
Views:	443
Size:	50.7 KB
ID:	23493   Click image for larger version

Name:	IMAG0089_mod.jpg
Views:	262
Size:	131.8 KB
ID:	23494   Click image for larger version

Name:	IMAG0091_mod.jpg
Views:	272
Size:	125.1 KB
ID:	23495  

Last edited by Bogd4n; 06-12-2011 at 12:05.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 12:03   #1775
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

La farnell gasesti panasonic, scrie pe ei made in japan am avut si eu pt placa audio si chiar era ok insa din ce am inteles nu sunt originali dar e destul de greu de gasit originali si probabil sunt si mai scumpi, poti sa iei linistit dar sa aibe aceiasi specificatii ca cei care ii ai.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 12:12   #1776
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Iti dai seama ca nu vreau sa fie foarte scumpi, mai ales ca si receiverul e ieftin. Tot ce vreau e sa sune macar ca si inainte si sa nu trebuiasca sa ii schimb de cateva ori pe an.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 12:12   #1777
Arkaine
Member
 
Arkaine's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Location: Bucuresti
Posts: 125
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Shimano, probabil ca pare stupid sa te gandesti ca doar niste condensatori schimba sunetul cu totul, dar chiar asa e. Sunt curios ce condensatori ai tu in reciever, cred ca majoritatea Nichicon, care nu sunt mai buni decat cei de la Panasonic (asta daca nu a umblat Fab prin el). Toroidalul lipseste...si daca integratele sunt TDA-uri, nu stiu care e definitia ta pentru scule Hi-Fi.
Ca fapt divers, niste boxe "amarate", in conceptia ta, Edifier R1900TII/III care se gasesc la 300 RON, au si transformator toroidal si folosesc ca integrat LM4766. Sunt niste boxe foarte bune la pretul ala, asa ca nu e bine sa generalizezi sustinand ca toate boxele astea pentru PC sunt proaste. Microlab-urile pe care le detin sunt decente si am ales sa bag atatia bani in ele pentru ca dispun de incinte peste medie, bine construite si amplificator separat.
Arkaine is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 12:13   #1778
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Shimano sorry am scris id-ul gresit!! am corectat, scuze!

L.E Arkaine vb pe nas! Receiverul de la fab care a ajuns la shimano era in garantie si nu cred ca avea 6 luni de cand a fost cumparat. Si da, onkyo are condensatori de top, pentru ca si pretul de achizitie a fost pe masura. De unde ai tras tu concluzia ca nichicon este sub panasonic? Este cam adevarat, dar spune de ce, ca vad ca le stii pe toate..

Last edited by Seatpower; 06-12-2011 at 12:24.
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 12:16   #1779
Arkaine
Member
 
Arkaine's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Location: Bucuresti
Posts: 125
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dar eu n-am zis nimic de scheme si cabluri...
Arkaine is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2011, 12:17   #1780
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Seatpower Nu e nimic man stai linistit Pana la urma toate boxele sunt bune depinde ce faci cu ele, mie unu imi plac foarte mult monitor audio bronze si sincer nu as modifica nimic la ele si gigaworks au fost ok pt timpu lor, insa de cand le-am auzit pe astea numai imi plac :P posibil cand o sa aud altele mai bune sa nu imi mai placa astea si tot asa !

Random ia linistit panasonic de la farnell e posibil sa fie mai buni decat aia care ii aveai dar sa aibe aceleasi specificatii sunt buni pt filtrare pe creative faceau treaba buna.

Arkaine cred ca panasonic sunt Fab stie mai bine ca e receiverul lui, nu e cel mai grozav dar imi place cum se aude pentru banii care i-am dat nu aveam alternativa mai buna.
__________________
There is no knowledge that is not power.

Last edited by Shimano; 06-12-2011 at 12:19.
Shimano is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,109
Total Online: 4168

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.