lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-02-2018, 15:39   #53721
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 519 Post(s)

PC-ul meu

Fara medic mai mult ca sigur.
Asta cu venitul ambulantei este relativa. Daca ai un contract privat bun cu vreo clinica particulara, iti vine ambulanta clinicii imediat si te duce la urgenta. Inainte avea dezavantajul ca nu avea medic, dar acum nici serviciul public nu mai are.
Old 07-02-2018, 15:42   #53722
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
adica vrei sa spui ca cine are copil si n-are masina are lipsa o masina?
oricum ai pune problema masina e un lux. Nu poti sa spui ca familiile care au copii au 100% nevoie de masina, pentru ca exista multe contraexemple. E frumos si bine sa ai masina evident, dar sa nu ridicam nevoia masinii de la lux la necesitate.

Dacă tu stai īn Londra te compătimesc sincer şi normal acolo mașina este un lux.

Dar in restul UK mașina este o necesitate. Dacă locuiești la 5 minute pe jos de la servici e ok, altfel mnezo ferea. Marea majoritate a țării ăsteia face commuting hardcore minim 30-40 mile pentru că nu vrea nimeni să stea in centrul orașului (nu că și-ar permite, chiar și să vrea). Și asta cu tot cu trenuri şamd, numai că ieși mai bine cu mașina decāt cu trenul.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 07-02-2018, 15:55   #53723
adrian3
Senior Member

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Recomand folosirea duckduckgo in locul oricarui alt motor de cautare; https://en.wikipedia.org/wiki/DuckDuckGo
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2018, 16:01   #53724
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 273 Post(s)

PC-ul meu

Singurele momente cand am simtitca imi lipseste o masina cu adevarat a fost :

- cand am vrut sa ies in afara orasului la ce ore imi doresc eu. Dar cu trenul mi-am dat seama ca e mai bine cumva, trebuie sa ma scol cu noaptea in cap, pentru ca asa se face cand mergi la pedalat si in loc de ora 6:30 as pleca la 8-10 si as rata anumite aspecte, inclusiv 1-2 ore de pedalat. Probabil si sa ma intorc.
- cand am vrut sa aduc ceva de la Ikea sau cine stie de pe unde, ceea ce rar s-a intamplat
- copil nu am. Insa am fost nevoit sa ma duc cu animalele la doctor in alta parte decat usual (5 minute de mers pe jos)

Poate au fost si alte momente, uneori cand stateam dupa taxi si ieseam de la evenimente, insa desi nu beau alcool (aproape deloc), tot preferam sa las oboseala in seama altuia si sa ajung ok acasa. Pana la Mega fac ...20 de secunde? Mai am alte cateva care intr-adevar, imi ia 15 minute dus intors. Lidl 30 minute dus intors. Nu cumpar suficient de multe incat sa nu pot duce cu un rucsacel, poate si o sacosa.

Oamenii sunt comozi. Stiu unii care merg la propriu dupa paine cu masina. Nu ma mira ca orasul asta e asa supra aglomerat si poluat...cum ploua nitel, cum jap toti in masina. E o necesitate @kretzu77, nu zic nu, dar asta ca vrei tu si ca esti obisnuit asa. In alta orase sunt directori de banci, institutii si merg cu bicla sau mijloace in comun si nu prea ca nu ar avea bani. Care e diferenta dintre mine si aia? Niciuna.

Eu sunt ca si @augustus. O folosesc cand trebuie. Am avut masina statea in parcare, mergeam in centru ceva mai rapid cu metroul (era la 5-6 minute de bloc) decat cu masina. Aici unde stau nu este metrou si ca sa ajung pana in centru ma ia naiba, dar ajung cu 15-20 minute cel mult mai tarziu. Uneori chiar mai repede decat cu masina, depinde de trafic.

In momentul cand cumperi o masina stii din start ca valoarea ei e la 50% din cat ai dat pe ea in urmatoarea perioada, caci majoritatea oamenilor familisti o tinem minim 3-5 ani.

Urmeaza sa iau o masina, insa va fi masina de necesitate si de weekend, caci in rest prefer mijloacele de transport in comun. Iar daca ar fi mai dezvoltate, curate, etc, ca in orasele care se respecta, caci oamenii din Bucuresti nu o fac (no offense ppl e suficient sa scoti capul pe geam), mijloacele de mers in comun ar avea alt statut, cel pe care ar trebui sa il aibe cu adevarat.

Iar legat de "nu am masina" si stau la periferie e un mare bullshit, caci noi gandim doar din perspectiva romanului. Majoritatatea vin la bus, la tren cu bicla. O lasa in statie in spatiu amenajat si cand vin acasa isi iau bicla si se intorc frumos acasa. Si au bicle de 50-150euro. Alea de le vedeti pe olx luate cu duba, de obicei.

Last edited by mirciusx; 07-02-2018 at 16:06.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2018, 16:09   #53725
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Ceea ce vreau sa zic e ca in Romania totul e un lant - incepand de la copruptie, monopolizare, etc...se leaga una cu alta. Strazile sunt super murdare. Nu murdare, super murdare. E simplu poti sa te uiti aici ce inseamna Bucuresti cu adevarat, desi unii sigur stiu ce se intampla. Oamenii se complac in situatia asta de ani de zile si stau cu mana in san si nu fac nimic.
De ce cand iese romanul peste Dunare stie sa arunce la gunoi si la noi nu? Asta in afara faptului ca ducem lipsa de gunoaie stradale ) In zona noastra pe o raza de 500m cel putin nu gasesti macar 1...stiu asta ca strang de la caine si mereu trebuie sa car. In afara faptului ca sunt printre putinii care strang.

Daca nu as fi obligat sa stau in B, as pleca in curu gol in alt oras. Pana si hainele de pe mine au praf...Si asta o zic in conditiile in care la fiecare 2 saptamani se face curat in toata casa. Stau intr-un oras sa fac bani ca sa cheltui bani si sa ... pana la urma toti strangem pentru ce? Pentru copii? Cati dintre parintii vostri au strans pentru voi? Si nu v-ati descurcat? Nu ducem nimic pe lumea cealalta. Dar asta e alta poveste...Scuze, m-am aprins precum bujia.

Last edited by mirciusx; 07-02-2018 at 16:11.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2018, 16:23   #53726
EXxx
Senior Member

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
vorbeam despre mine.
daca masina devine lux, inseamna ca ti-ai ales masina disproportionata nevoilor si veniturilor tale bo$$.
Am o corolla si o consider o necesitate, pentru ca nu ma omoara financiar intretinerea ei:
lux nu inseamna ca nu ti-l permiti(sau abia poti sa ti-l permiti), ci inseamna ca e un upgrade mai scump decat strictul necesar. Faptul ca intretinerea masinii proprii nu-ti face pb financiare e rezultatul ganditii tale sanatoase.

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Dacă tu stai īn Londra te compătimesc sincer şi normal acolo mașina este un lux.

Dar in restul UK mașina este o necesitate. Dacă locuiești la 5 minute pe jos de la servici e ok, altfel mnezo ferea. Marea majoritate a țării ăsteia face commuting hardcore minim 30-40 mile pentru că nu vrea nimeni să stea in centrul orașului (nu că și-ar permite, chiar și să vrea). Și asta cu tot cu trenuri şamd, numai că ieși mai bine cu mașina decāt cu trenul.
Sent from my iPhone using Tapatalk
meh, Londra, ca si toate orasele mari au un transport in comun pus la punct. Iar faptul ca sunt oameni care fac commuting 30-40 mile e o alegere care o fac singuri din motive diverse. Am si eu colegi care fac aproape 2 ore doar dus, si platesc destul de multicel pentru transport; dar stai olecuta mai putin la munca, au case(maricele din ce stiu). Fiecare cum vrea.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2018, 17:34   #53727
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 82 Post(s)

PC-ul meu

Da, ma. Fiecare cu ce-l doare.
Nu cred ca va doriti sa traiti intr-un oras mic, unde transportul in comun este reprezentat doar de un traseu est-vest, cu frecventa de 1h, asa cum e Slatina .
Sau Caracal, care are doar taxiuri
kobro is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2018, 18:10   #53728
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

O roata de genul unde as putea gasi sau ceva ramas de la ceva componente? Trebuie sa trec un lant peste, iar sistemul sa il prind de o ureche (la cadru de bicla). E un tool must have pentru cei care au bicla, imi pare rau ca l-am descoperit abia acum.

LE. Ma intereseaza roata cu sant, nu conteaza cat e de mare, doar sa nu fie mare, caci inlocuieste un pinion oarecare...

Hmm, rola scotch sau rola de leocoplast sau rola de pescuit?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	0101.jpg
Views:	51
Size:	274.0 KB
ID:	61715   Click image for larger version

Name:	122389_00_d.jpg
Views:	48
Size:	36.2 KB
ID:	61716  
Old 07-02-2018, 18:42   #53729
war4peace
VIP

Mentioned: 210 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Rolă de leucoplast goală? https://tianli-naturalpotent.ro/leuc...last-2.5cm-5m/

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2018, 20:01   #53730
gabrielpost
Senior Member

gabrielpost's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost

O rola goala de teflon?

Name:	20180207_195708.jpg
Views:	46
Size:	427.9 KB
ID:	61720 Click image for larger version

Name:	20180207_195716.jpg
Views:	46
Size:	407.7 KB
ID:	61721
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2018, 23:33   #53731
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Asta m-am gandit si eu, insa axul meu e cam subtire. Problema e ca ala albastru e prost gandit, iar celalat l-am gasit doar in state.

In cel mai rau caz as putea lua o roata din ceva silicon si sa o bag la strung ca sa ii fac un sant. Dar nu am strung
Attached Thumbnails

Name:	5131F8YhDVL.jpg
Views:	65
Size:	53.9 KB
ID:	61731   Click image for larger version

Name:	1513853883-5.jpg
Views:	63
Size:	286.1 KB
ID:	61732   Click image for larger version

Name:	81pQf0Spy5L._SL1500_.jpg
Views:	54
Size:	153.5 KB
ID:	61733  
Old 08-02-2018, 00:46   #53732
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 175 Post(s)

PC-ul meu

Boggy parca avea imprimanta 3d... il poti printa?
Old 08-02-2018, 01:18   #53733
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 663 Post(s)

PC-ul meu

Se poate, dar am nevoie de proiectul 3d. Am dat o cautare rapida si am gasit asta: https://www.thingiverse.com/thing:2558021 E ce trebuie?

Anyway, daca e doar de transport si nu o piesa functionala (din cate inteleg intinde lantul cand se transporta bicla) as merge pe varianta lui gabrielpost, o rola de-aia goala, umpluta gaura cu poxilina, gaurit dupa rapid in centru la ce diametru are axul si o sa stea brici. In ideea ca varianta asta e cea mai rapida, la o adica poate sa fie gata maine la ora 10am cu timp de baut si o cafea pana atunci.

Facem insa printat 3d fara nicio problema, dar am nevoie de proiect 3d. Din pacate o sa am vreo 2-3 saptamani de cosmar in care nici sa ma [email protected] n-o sa am timp, ca altfel puteam sa fac eu proiectul dupa specs. Daca poti astepta pana ma eliberez putin il facem sa fie de-acolo.

L.E. De fapt mi se pare f simplu de facut, asa ca da-mi aici specs exacte(grosimi, diametre, tot ce trebuie), eventual deseneaza-mi cotele pe pozele de mai sus si cand prind niste timp liber il fac 3D si cand e gata-l bag la print.

Last edited by Boggy; 08-02-2018 at 01:25.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 08-02-2018, 12:20   #53734
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Marimea nu conteaza (), da' vreo 5cm in diametru ar fi minunat (zic ca e CV pentru un p0rn site) si o gaura cat sa intre un ax de bicla adica vreo 4-5mm. Am luat subler intre timp, me happy, deci pot sa iti zic exact. Eventual stanga dreapta o sa ii pun niste distantieri. Si bineinteles, un cost la distractie, daca mi-l permit
Old 08-02-2018, 13:50   #53735
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Nu e vorba de cost, ideea e sa-mi dai cotele exacte. Deseneaza eventual pe o poza de-aia in photoshop care-i care.
Old 08-02-2018, 15:12   #53736
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 190 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to kpy_here

Bateria din X220-ul meu e la 60% și probabil o sa moara curānd. Īn loc sa comand alta ma gāndeam ca o sa am parte de autonomie mai mare dacă īnlocuiesc celulele din interior cu unele de capacitate mai mare.
So, care sunt bateriile de care vorbeați, ieftine și bune?
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2018, 15:19   #53737
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 256 Post(s)

Parca a mai fost discutia, din cate stiu, trebuie umblat si la softul din baterie. E mai ieftin sa trimiti bateria la reconditionat.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2018, 15:24   #53738
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1032 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
Bateria din X220-ul meu e la 60% și probabil o sa moara curānd. Īn loc sa comand alta ma gāndeam ca o sa am parte de autonomie mai mare dacă īnlocuiesc celulele din interior cu unele de capacitate mai mare.
So, care sunt bateriile de care vorbeați, ieftine și bune?
Eu am incercat sa lipesc baterii si am injurat de mama focului. Iti pot da, daca vrei, o baterie de T440p cu 9 celule, cred ca 1 sau 2 sunt slabe pentru ca bateria are doar 2 ani si nu tine cum ar trebui sa tina. Iei 6 celule bune si o reconstruiesti pe a ta. Win. Asta presupunand ca bateria ta e cu 6 celule.
Old 08-02-2018, 15:31   #53739
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Cati watti trage laptopul tau KPY din baterie in full load? Sa stiu ce baterii sa-ti recomand.

Best bang for the buck ar fi Panasonic 3400mAh, dar au conform specs 6.7A discharge(25W/celula). Ar mai fi Sanyo 3500mAh cu 10A discharge(37W) dar sunt mai scumpe.

Last edited by Boggy; 08-02-2018 at 15:41.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 08-02-2018, 15:38   #53740
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 190 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to kpy_here

@mbc, un preț pe pm?
@Boggy
Nu cred ca depășește 15W in load. Oricum, cele cu 25W cred ca sunt mai mult decāt ok.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules