lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-12-2009, 01:32   #1
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to kpy_here
Thumbs up CM Storm Sentinel Advance review

Salut.
In cele ce urmeaza, o sa va prezint mouse-ul CM Storm Sentinel Advance, un mouse produs de firma " Cooler Master ". Stiu ca o sa spuneti " Bă, esti nebun ? Cooler Master produc carcase, nu mousi ". Ei bine, tipii (poate si tipele :> ) de la Cooler Master au inceput, nu de multa vreme, sa produca si periferice pentru gaming. Cat de bine o fac ? Va invit sa cititi in randurile urmatoare toate functiile pe care acest mouse le ofera, fata de un mouse normal.

CM Storm Sentinel Advance: Unboxing si primele impresii.

Mouse-ul vine intr-o cutie neagra, cu mici insertii de rosu. In centru, avem mouse-ul imbracat in plastic transparent, " mulat " dupa forma mouse-ului pentru a putea incerca ergonomia acestuia, fara a fii nevoiti sa deschidem cutia. Pe spatele cutiei, avem enumerate toate calitatile cu care mouse-ul se lauda:

1.Superior Gaming Grade Precision - Mouse-ul are 2 lasere care, dupa cum spune producatorul, se amesteca putand sa genereze o precizie de 5600 DPI.
2.Onboard Sentinel-X 64Kb - Aceasta este memoria integrata in mouse, care permite salvarea profilelor direct in memoria acestuia, in cazul in care mutam mouse-ul pe alt calculator, si vrem sa evitam re-configurarea mouse-ului. Un lucru foarte folositor pot spune, deoarece te scuteste de minute bune in care trebuie sa instalezi driveri, si sa refaci toate setarile precedente.
3.Octoshade™ LED Tech - Desi are o denumire destul de fancy, aceasta functie este una foarte simpla. Cu ajutorul acestei functii, putem schimba culoarea mouse-ului si a proiectoarelor din fata. Putem alege din 7 culori, sau le putem combina, totul, pentru a face mouse-ul sa arate ca un OZN.
4.OLED Profile Management - Daca nu v-ati dat seama pana acum, mouse-ul are deja incorporat un display OLED, destul de folositor. Pe el putem vedea numarul profilului, sensitivitatea mouseului...
5.Tag Your Own Gaming Clan Logo - Putem pune un logo personalizat, cu conditia ca logo-ul sa fie in format .bmp.
6.Weight Adjustment System - Mouse-ul dispune si de 5 greutati de cate 4,5 grame, cu ajutorul carora putand fii schimbata greutatea mouse-ului.
7.StormGuard™ Security - Un bracket pentru spatele calculatorului, sau mai bine zis, un "incurcator de cablu", care leaga cablul de calculator in cazul in care mergeti la un Lan Party si nu vreti sa ramaneti fara mouse... (mda... de parca plec la plimbare daca merg la un Lan party )

Specificatiile producatorului:
Numarul Modelului- SGM-6000-KLLW1-GP
Culori disponibile - Negru si Gri
Material - Cauciuc/Plastic/Metal
Dimensiuni - (W) 83.5 X (H) 135 X (D) 40 mm (W) 3.3 X (H) 5.3 X (D) 1.6 inch
Greutate- 161.5 g
Senzor -5600 DPI Storm Tactical™ Twin-laser Sensor
Configuratie pe axa X si Y - Independenta si programabila
Viteza maxima -6.00 m/s 235 IPS
Acceleratie maxima- 50g
Pooling -1.0ms
Masurarea vitezei-In timp real
Adaptare dinamica pe suprafata - Functioneaza pe toate suprafetele si asigura distanta minima de ridicare
Memorie onboard - 64 kb
Forma - Ergonomica, pentru mana dreapta
Numar de butoane - 8
Iluminare - 7 culori si diferite efecte luminoase
Display DPI -OLED
Sistem de greutati - Da, 5 x 4,5 grame

In cutie regasim mouse-ul, CD-ul de instalare si bracket-ul Stormguard. La prima vedere, am putea spune ca pentru banii pe care ii dai pe mouse, ar fii trebuit sa primesti mai multe chestii in pachet ( un stiker, o brosura, ceva...) insa asta e tot. Poate Cooler Master s-a apucat sa protejeze mediul si nu stim noi :-". Prima data cand pui mana pe mouse, acesta iti lasa impresia de lucru foarte bine inchegat si pus la punct.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 01:33   #2
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Privind mai de aproape...

Mouse-ul produs de cei de la Coolermaster pare promitator. Acesta are o forma ergonomica, special creata pentru mana dreapta, si pentru sesiuniile mari de bench... pardon, gaming. Mana sta relaxata pe mouse, nefiind nevoie de nici un efort pentru a fii tinut in mana.

In partea din stanga, avem o portiune usor modelata dupa degetul mare. Acesta sta foarte relaxat pe mouse. Deasupra, avem 2 butoane programabile, excelent plasate.

In partea dreapta, avem o forma curba, si inscriptia " CM STORM"

In partea din fata a mouse-ului, avem cele 2 butoane pentru click stanga si click dreapta, 3 butoane programabile, si scroll-ul. Mouse-ul vine presetat, butonul din fata rotitei servind la schimbarea profilelor, iar cele 2 butoane de langa OLED servind la modificarea DPI-ului. Scroll-ul este cauciucat, si se misca excelent. Este printre cele mai bune scroll-uri pe care le-am incercat pana acum. Se misca exact cat vrei si unde vrei.

Deasupra mouse-ului, pe partea care vine exact in podul palmei, avem un ecran OLED monocrom, folosit pentru afisarea DPI-ului pe axele X si Y, pentru afisarea profilului, dar si pentru a afisa un logo, de exemplu, logo-ul clanului de CS. In jurul acestui ecran, avem o mesa de metal, prin care patrunde lumina emanata de ledurile din interiorul mouse-ului. Aceasta mesa da mouse-ului un feeling " metalic " pot spune. Pentru mine, a ajutat destul de mult, deoarecea aceea este portiunea palmei in care transpir cel mai mult in timpul unui joc. Acea mesa diminueaza efectul de transpiratie.
Old 29-12-2009, 01:33   #3
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Pe spatele mouse-ului avem proiectoarele cu leduri, care proiecteaza pe mousepad diferite lumini, 4 skate-uri destul de mari, care aluneca excelent, senzorul laser si locasul pentru greutatile mouse-ului.

In acest locas putem pune greutatile cu care vine mouse-ul ( 5x 4.5 grame). Un lucru putin mai neplacut la acest mod de ajustare a greutatilor este faptul ca greutatile stau toate pe partea din spate a mouse-ului, iar in cazul in care se folosesc toate greutatile, mouse-ul nu mai este la fel de bine centrat, greutatea fiind mai mare pe partea din spate. Proiectoarele din fata mouse-ului arata ca 2 faruri de masina. Spun asta deoarece le putem face sa "dea blitzuri" la fiecare click.

Firul mouse-ului este rezistent, fiind asemanator cu cel de la Logitech G500. Acesta este sleeve-uit cu material negru. USB ul din capatul acestuia este aurit. Un alt aspect al firului este lungimea - in jur de 1,5 metrii. Un lucru bun, pot spune, deoarece unele persoane au carcasa mai departe de monitor, iar la alti mousi, uneori, cablul este prea scurt.
Old 29-12-2009, 01:37   #4
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Software si drivere:
Software-ul cu care ne este livrat mouse-ul are defapt, un intreg arsenal de setari. Aceste setari se pot salva in 5 profile diferite. Putem configura nivelul DPI-ului, butoanele, senzitivitatea, timpul de raspuns s.a.m.d. Puteti vedea fiecare setare in urmatorul video:
[yt]http://www.youtube.com/watch?v=fJprbax3UgA[/yt]
Old 29-12-2009, 01:38   #5
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Experienta in utilizare:
Am folosit mouse-ul de aproape o saptamana , in diverse aplicatii si jocuri. Ma pot declara multumit. Mouse-ul se misca exemplar, avand o precizie excelenta. Am jucat diferite shootere precum C.S. si Call of duty MW2 fara probleme cu acest mouse. E o adevarata placere sa " snipuiesti " cu el la sensitivitate mica.
O problema pe care am intampinat-o este inaltimea mouse-ului. Pentru mana mea ( mare spre uriasa ) mouse-ul este putin cam scund, insa dupa cateva ore, mana se adapteaza si aceasta problema dispare.
O alta chestie foarte interesanta, care mi-a placut mult este posibilitatea de a inregistra macro-uri, si de a seta un buton pentru rapid-fire, lucru foarte folositor. Se pot inregistra diferite combinatii de taste, si atribuite unui singur buton. De exemplu, la C.S. se foloseste combinatia " r+q+q" ( sau doar eu o folosesc ?) pentru reload rapid. Cu ajutorul macrourilor, toate aceste butoane se pot reduce la un singur buton de pe mouse, care sa faca toata treaba asta. Cool, huh ?
Mouse-ul a fost testat pe mai multe suprafete... Mousepad dur, din panza, pe lemn, sticla... Cel mai bine se misca pe un pad dur, alunecand foarte usor. Pe sticla, se pare ca senzorul nu poate simti foarte bine miscarea.
Nu stiu daca e bug sau feature, dar mouse-ul meu a venit cu ledul rosu de la proiectorul din fata ars. Nu ar fii mare problema, fiindca se schimba usor la garantie, dar vroiam totusi sa precizez acest fapt.

Concluzie

V-as spune multe, insa testarea e subiectiva, si fiecare persoana s-ar putea sa aiba diferite nevoi si asteptari de la un mouse. Totusi, va pot spune ca mouse-ul este printre cei mai buni mousi de pe piata. Din pacate, pretul destul de prohibitiv, il face un mouse mai greu de achizitionat, insa in cazul unui gamer, pretul nu mai conteaza, ci performanta.
Old 29-12-2009, 19:55   #6
idbaghera
Senior Member

idbaghera's Avatar

Mentioned: 17 Post(s)

Frumos review, felicitari
Am vrut sa achizitionez si eu acest soarec, in final am optat pentru un Roccat KONE, inlocuind un batran G5, cu plusurile si minusurile lui...incerc sa gasesc toate defectele/calitatile si poate reusesc un mic review la el
Old 29-12-2009, 20:44   #7
Laurenţiu
Member

Mentioned: 1 Post(s)

Parerea mea e ca Steelseris Kinzu e best-buy momentan,da ,nu ofera butoane laterale,LED-uri,sistem de ajustare a greutatii dar dupa cum ai zis,performanta vine cu un pret,in cazul lui Kinzu,unul mic.
Macro-urile le folosesti de acasa,in competitii sunt interzise,un adevarat gamer nu tine la pret,dar doreste sa activeze intr-o competitie.
(Scuza-mi parerea subiectiva)
Nu ai precizat cum simti mana dupa utilizarea indelungata a mouse-ului.(ma refer la oboseala si transpiratie)
(Daca joci cu sensitivitate mica intervine actiunea de ridicare a mausului de pe pad).La mausii laser am observat ca si la 0.5 cm distanta de ridicare (0.5cm de la pad la maus) inca se mai misca cursorul , lucru foarte enervant , mai ales in jocuri de tip FPS.Sentinel cum se descurca la acest capitol ?
Felicitari pentru review, sarbatori fericite !
Laurenţiu is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2009, 23:03   #8
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Am precizat. Pe mouse mana nu transpira, si mana sta relaxata.
Coolermaster-ul nu are probleme deloc. Daca il ridici la vre-o 3-5 mm nu se misca cursorul.
Old 13-01-2010, 23:39   #9
fanel
Senior Member

fanel's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

CM Storm este intr-adevar un mouse cat se poate de interesant, doar ca in categoria lui de pret 250-270 RON (adica segmentul high-end de periferice), in opinia mea se bate in mod direct cu Razer Deathadder, Mionix Naos 5000 si QPAD 5K, iar dintre astea 3 castigatori ar iesi QPAD 5K sau Mionix Naos ca feeling nu stiu ce sa zic am testat doar QPAD 5K si este . Insa cred ca si Mionix este un mouse foarte bun avand tehnologia S.Q.A.T (Surface Quality Analyzer Tool).

De curiozitate ce mousepad ai folosit cand l-ai testat hardtop sau soft?
Old 23-01-2010, 20:49   #10
[Wanted]
Ancient friend

[Wanted]'s Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

mda ... bun dar scump
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2010, 11:07   #11
fanel
Senior Member

fanel's Avatar

PC-ul meu

Atata timp cat doresti performanta este normal sa si platesti pentru ea.Bineinteles ca cineva care nu este atat de interesat de periferice nu va simti diferenta intre un mouse de 10 RON si unu de 270 RON, desi ea exista
Old 24-01-2010, 12:34   #12
Memphis
Senior Member

Memphis's Avatar

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Memphis

Deci este un amarat de mouse pana la urma dap ? Butoanele tot acolo sunt, tot acolo in usb tre` sa-i bagi coada, deci pentru ce naiba platim atat ?
Old 24-01-2010, 13:00   #13
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Sa fim seriosi, cine nu poate deosebi un mouse de 20 lei fata de unul de 200, nu are pentru ce sa mai traiasca

Nu ai cum sa nu simti diferenta dintre un senzor optic si unul laser, intre calitatea de 2 bani si calitatea unor firme mai reunumite. Daca toti ar gandi ca tine, nu ar mai exista evolutie . E ca si cum ai spune " de ce sa nu iau o sursa delux, ca tot la curent o leg, si face aceiasi chestie "

Sincer, CM sentinel mi-a lasat cea mai buna impresie dintre toti mousii pe care i-am testat.
Se misca foarte bine pe orice suprafata. A fost testat si pe mousepad de panza, si pe mousepad dur, chiar si direct pe birou, miscandu-se la fel de bine
Old 24-01-2010, 13:31   #14
All24
Senior Member

All24's Avatar

Send a message via Yahoo to All24

Memphis are dreptate,sa dai atatia bani pe un mouse este aiurea. Se gaseste mouse si sub 100ron bun.
Old 24-01-2010, 14:10   #15
Memphis
Senior Member

Memphis's Avatar

PC-ul meu

Mai baiatule, nu ma contrazic cu tine, si nici nu ma pun cu piticii tai ! Eu cheltuiesc banii pe alte tampenii ), dar un mouse de peste 100 lei mi se pare mie pur si simplu inutil !
Old 24-01-2010, 14:19   #16
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to icsu

Quote:
Originally Posted by All24 View Post
Memphis are dreptate,sa dai atatia bani pe un mouse este aiurea. Se gaseste mouse si sub 100ron bun.
Chiar as vrea sa stiu stiu si eu acel model sub 100 ron. De catalogarea "mouse bun" de fapt mai degraba competitiv este A4Tech 750 (ex: in CS exceleaza) dar nu este fiabil (am avut 3).
icsu is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2010, 14:25   #17
DiaboRO
Ancient friend

DiaboRO's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by icsu View Post
Chiar as vrea sa stiu stiu si eu acel model sub 100 ron. De catalogarea "mouse bun" de fapt mai degraba competitiv este A4Tech 750 (ex: in CS exceleaza) dar nu este fiabil (am avut 3).
Asta se pune : http://www.pcgarage.ro/mouse/steelse...edge-red-1000/ ? A fost disponibil o scurta perioada de timp si costa in jur de 80 RON.
DiaboRO is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2010, 14:29   #18
All24
Senior Member

All24's Avatar

Send a message via Yahoo to All24

Eu l-am luat cu 69 ron .
Old 24-01-2010, 15:22   #19
Memphis
Senior Member

Memphis's Avatar

PC-ul meu

Acel x7 la care faci tu referinta x-ule, am eu unu exact la fel. de peste un an, si nu a crapat nimic la el. Depinde si cum te folosesti de el...totusi e mouse, nu minge de tennis.
Old 24-01-2010, 15:48   #20
fanel
Senior Member

fanel's Avatar

PC-ul meu

Am si eu acel SteelSeries Reaper Edge pot spune ca este un mouse reusit, dar nu-l poti compara cu acest CM sau cu un Logitech G500 sau orice mouse de top. Eu am acasa Logitech G5 Blue Revision, SteelSeries Reaper Edge si Razer Deathadder si pot spune clar ca steel-ul este mult mai slab decat celelalte doua.
Bine acuma depinde si ce tip de mousepad folosesti. Eu le-am testat si pe suprafete softtop(Mantis Speed si QPAC UC X-Large) si pe hardtop(QPAD Heaton, Steelseries S&S si func archetype 1030 MBA) si se vede clar diferenta intre un mouse banal si unul de top

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules