lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-04-2018, 17:14   #401
dorubm
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Tocmai de aceea oferta asta pare cea mai buna dmdv:
https://www.autovit.ro/anunt/skoda-f...tml#63075cb5b5

Masina e ca noua , dar la mai putini bani, nu are cum sa aiba vicii ascunse( defecte) ...are garantie etc etc...
Eu , daca ar fi sa aleg pe acel model de masina, pe ala as merge ...

E drept ca e mai scumpa...dar nu-ti cumperi masina in fiecare an..

Last edited by dorubm; 17-04-2018 at 17:17.
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 17:27   #402
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 97 Post(s)

PC-ul meu

@Iubitel Uită-te mai bine la Skoda aia...
Old 17-04-2018, 17:37   #403
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 481 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by korby View Post
22.
20, ca in cartea de service figureaza ca s-a schimbat nu stiu ce la AC in 1998. Crezi ca am repetat degeaba acolo cifra? Ai muscat-o.
Old 17-04-2018, 17:45   #404
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Lasă bre că-s 22, nu tre' să știe alții.
Old 17-04-2018, 17:55   #405
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 1001 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
La o cautare sumara gasesti asa ceva prin deutche-land:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...f-78ab1a4cfe0e

Exceptand culoarea care nu stiu daca ti se potriveste, desi la ce ai postat nu pari a pune mare pret pe aspect , e o masina NET superioara celei postate de tine, mai noua, kilometraj la jumate, 105 cp etc. Am cautat un anunt de la vanzator de incredere, 69 calificative , 5 stele, din punctul meu de vedere e safe. Mai bagi 200-300E in reparatie partea spate si ai rezolvat problema.

In rest, daca tu iei in considerare sa iei masina sh cu numar mare de ani/km din Romania, esti INCONSTIENT ! Cand vine vorba de masina nu ai incredere in nimeni in afara familiei/cei mai buni prieteni. Restul e can-can ...
Inafara de faptul ca e bushita, masina aia e faina ) Asa-i cand cumperi masinile de pe internet. E mai complicat cand trebuie sa o cumperi in lumea reala. Dar eu sunt cel inconstient...

Tocmai am revenit de la mecanic cu Fabia aia. Are cateva chestii minore, in rest e foarte faina!

Pentru cei care nu inteleg cum functioneaza aerul conditionat manual vs aer conditionat automat, va rog sa dati un google search. Pe scurt, aerul conditionat automate are niste clapete actionate electronic. Aerul conditionat manual are actionarea manuala. Adica in momentul in care invarti de butonul cu pozitionarea aerului mana ta misca clapeta de aer. Si AC-ul automat are mod manual, dar modul manual inseamna ca controlezi electronic fiecare miscare, nu controlezi direct cu un buton fizic.

Pentru cei care nu inteleg termenul Climatronic (Klimatronic) este doar un nume comercial acordat sistemului de aer conditionat automat al masinilor din grupul VAG. Cu alte cuvinte Climatronic = Aer conditionat automat.

Totodata avem denumirea Climatic care este un nume comercial dat sistemului de aer conditionat manual din grupul VAG dar care are selectorul de temperatura automat. Teoretic acest sistem are reglaj automat pe temperatura aerului, practic functioneaza foarte similar cu AC manual.
Old 17-04-2018, 18:15   #406
dorubm
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Aer condiţionat automat cu control pe 2 zone era corect atunci sa spun inainte ...in loc de dublu climatronic
Scuze...
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 18:54   #407
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 248 Post(s)

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Pentru cei care nu inteleg cum functioneaza aerul conditionat manual vs aer conditionat automat, va rog sa dati un google search. Pe scurt, aerul conditionat automate are niste clapete actionate electronic. Aerul conditionat manual are actionarea manuala. Adica in momentul in care invarti de butonul cu pozitionarea aerului mana ta misca clapeta de aer. Si AC-ul automat are mod manual, dar modul manual inseamna ca controlezi electronic fiecare miscare, nu controlezi direct cu un buton fizic.
Man, tu in continuare ai un buton de recirculare acolo, nu e levier ca la logan. Si un buton de ac. Da, controlul temperaturii si directionarea aerului e pe parghii mecanice, dar nu e atat de mecanic pe cat ti-ar placea sa crezi.
Oricum, premisa este falsa(ca se strica lol) mai ales cu cat vorbim despre o masina noua.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 17-04-2018 at 19:00.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 19:18   #408
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 445 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
La o cautare sumara gasesti asa ceva prin deutche-land:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...f-78ab1a4cfe0e

Exceptand culoarea care nu stiu daca ti se potriveste, desi la ce ai postat nu pari a pune mare pret pe aspect , e o masina NET superioara celei postate de tine, mai noua, kilometraj la jumate, 105 cp etc. Am cautat un anunt de la vanzator de incredere, 69 calificative , 5 stele, din punctul meu de vedere e safe. Mai bagi 200-300E in reparatie partea spate si ai rezolvat problema.
Ce e sigur la mașina aia este că nu a avut-o o bătrānică care se ducea la piață cu ea. Aia a fost mașina unui cocalar care a luat o tigaie și a zis că o tunează el și o face să arate mai ceva ca īn The Fast and the Furious (Ală, primul, īn care era la modă să īți tunezi mașina).
Problema nu este că mașina aia arată ca un kkt cu papion. Problema e că țărănetele ăla a și birjărit-o ca pe platourile de filmare ale filmului menționat mai sus, omul ăla nu a avut īn cap decāt drifturi, liniuțe și blană cāt a putut pe bahn.

Vrei un preț corect la mașina aia? Din ăia 4850 scade jantele alea de prost gust, colajele, farurile, spoilerul ăla de racing, și cam aia e valoarea. Tot ce bagi īn tuning se reflectă īn mod negativ īn prețul de piață.

Last edited by Arise; 17-04-2018 at 19:22.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 19:39   #409
scutyjunior
Senior Member

Mentioned: 18 Post(s)

Daca nu ai climatic (o mixtura intre climatronic si ac simplu) o sa iti inghete fata, deoarece nu ai reglare de temperatura pe el. Ai rece ca naiba si off. Sunt persoane care nu sunt sensibile la AC, insa pe mine ma doare capul 2 zile de la AC pus pe low (17C sau mai jos).
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 20:24   #410
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

PC-ul meu

Baieti... maine ma duc sa cumpar bijuteria asta. Fabia aia a fost buna, dar problema este ca la 233000km poate pica orice. Costul real de achizitie este undeva la 5250 euro. Eu dau 4100 euro pe masina, dar trebuie schimbat EGR-ul, trebuie facuta distributia, revizia, cauciucuri, placute fata, discuri fata plus alte maruntisuri.

Asta din poza are istoric cunoscut, in garantie, cauciucuri ok.

https://www.tiriacauto.ro/index.php/...ai-i20-6/5563#

Poze:

Old 17-04-2018, 21:35   #411
Celmaicorupt
Senior Member

Mentioned: 8 Post(s)

Send a message via Yahoo to Celmaicorupt

Da dar 9k euro... Nu-nțeleg de ce nu te-ai uitat și la ceva din clasa superioara. Ceva gen skoda Octavia 3, golf 6, Ford focus Toyota auris.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 21:39   #412
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

PC-ul meu

Cand cauti o masina mica nu te uiti dupa masini mari, corect? Iar Octavia 3 cu garantie la 9k e doar un vis.
Old 17-04-2018, 21:54   #413
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Rau nu arata, depinde de gusturile fiecaruia ce alege. Garantia conteaza; i30-ului sefului meu, la 39000 km i-a crapat blocul motor si culmea mai avea 10 zile de garantie. Vacanta ratata dar el tot zice ca nu e ghinion

Eu cu 8000 eur as fi ales un focus mk3 break pe la 100k s'un pic de km iar cu 1000 eur l-as fi facut ca nou. Dar eu nu caut masini mici

Sper ca cei 100 de caluti sa fie suficienti iar consumul sa fie decent, in rest e o loterie in ziua de azi cu orice masina, fie si noua. Mai am un amic cu vibrochen spart in 3 bucati la un fiat albea cu 1000 km
Old 17-04-2018, 22:01   #414
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 639 Post(s)

PC-ul meu

Pai nu procedati niciunul corect. Cu buget de 10k, cu 8k iei masina, 1k se duce la schimb piese, si 1k donatie la biserica, sa aiba grija cel de sus de masinuta aia.

Mie-mi place cum arata i20-ul ala. N-as fi dat personal atat pe el, dar nu-mi caut eu masina acum.
Old 17-04-2018, 22:07   #415
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

@mbc I see brown and... brown. Oh, and brown! Heck, it's brown and browner.
Old 17-04-2018, 22:17   #416
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Pai na, la 100k+km din 2011-2013 ar cam trebui facute: distributie filtraraie si ulei, un polish, ceva detailing la interior dupa caz, verificata pe dedesubt si schimbate diverse daca e cazul, un acatist facut de un lvl 99, se aduna ..
Putem incepe glume cu brown pants dar sunt sanse sa se supere mbc

Last edited by muff; 17-04-2018 at 22:20.
muff is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 22:59   #417
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 248 Post(s)

Dotari ok, putere ok-ish, jante faine. Pacat ca-i hyundai

Quote:
Originally Posted by muff View Post
i30-ului sefului meu, la 39000 km i-a crapat blocul motor si culmea mai avea 10 zile de garantie. V
Suna promițător
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 23:59   #418
reflavius
Senior Member

reflavius's Avatar

Mentioned: 57 Post(s)

bre, e ce si-a dorit omul, lasa-l sa-si satisfaca pohtele, insa oricum ai da-o , aia de 12K nu-i merita, chiar daca e noua, sunt numai fiabile NU, timpul va arata asta, minunea aia la 223.000 are de fapt 300000km clar, iar aia din Germania, nu e rea daca ai gustul si talpa iute, insa i30-ul ala e ce a visat omul mereu ...daca stau sa ma gandesc, pretul e putin cam mare, insa nu poti si cu mandra si cu draga...acum in alta ordine de idei, e greu de lua SH, dar erau de vazut si alte masini, mie imi place asta :
https://www.autovit.ro/anunt/volkswa...tml#ff20318772
dar nu e treaba mea asta
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2018, 00:16   #419
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 168 Post(s)

PC-ul meu

160k km si el zice ( Acest Vw se prezinta ca o masina noua ,atat in interior cat si pe exterior). i20-ul la 14k km nici nu a parasit poarta fabricii.
Pe langa asta nu recomand la nimeni cutia dsg ambreiaje uscate + 1.6tdi un motor zgomotos, fara elasticitate si cu probleme diverse( injectoare, poma apa..)

i20-ul este o alegera foarte buna pentru oras + garantia care ofera siguranta investitiei si griji minime.
KM fara evenimente si drumuri bune!
Old 18-04-2018, 00:31   #420
reflavius
Senior Member

reflavius's Avatar

Mentioned: 57 Post(s)

garantie, e buna cata e si nu te speli cu ea pe cap
DSG e de prin 2003 si s-au echipat peste 3.5 milioane de masini, e anapoda ce zici acolo cu faptul ca nu recomand...iar faptul ca acel motor de 1,6 ar avea hibe pe injectoare sau pompa apa, intra la consumabile, dar noh fiecare ia ce-i place !
reflavius is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules