lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-04-2018, 22:27   #21
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 248 Post(s)

PC-ul meu

@Iubitel ce masina ai luat pana la urma? Erai fixat exact pe ceea ce cautai, ai gasit destul de repede? Stii germana sau te-ai descurcat cu ala de la autohouse? Banii cum i-ai dat, ati facut ceva hartie pentru asta? Ma gandesc ca nu ti-a dat bon de casa Asta ca o paranteza doar.
@sammurai Bine zis, rar. Dar da, gasesti. Cunosc si eu cativa. Ultimul a luat M2, i-a cazut volanta, dar nimic nereparabil. Unic proprietar, o d-ra.

undercover Jedi ^^
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2018, 21:12   #22
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 83 Post(s)

A6 2014 2.0 177 cp manuala. Manuala pentru ca dupa multa lectura au fost cazuri cand a picat cutia la 100k, iar una noua e 5k eur, 2.0 pentru impozit si intretinere mai mica. Planuiesc o remapare de la 380 nm la 450 nm 177 cp==> 205. Consumabilele le voi achizitiona exclusiv Germania, unchiul meu e mecanic deci totul va fi ok pentru intretinere, reprezentanta oricum are preturi aberante si sper sa nu am nevoie sa apelez vreodata la ei. Sincer am vrut un A5 dar interfata mmi invechita plus costuri similare nu prea m-au convins. Da, am cercetat piata cateva luni, forumuri etc, singurup amendament este ca e foarte mare , aproape 5m lungime. In rest la 150 km/h pe autostrada e acelasi feeling precum cu skoda octavia la 90, stabilitate in curbe la 120 km fara greata, spatiu,etc. M-au pagubit baietii veseli de oglinzi, tara lu papura voda....

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Old 01-05-2018, 21:28   #23
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Eu tocmai mi-am luat o Skoda Octavia din Germania, mi-a luat-o si adus-o un prieten. Se ocupa cu asa ceva si am luat-o de pe un site de licitatii pentru firme , carsontheweb dot com. Mie mi-a iesit vreo 15k in final , pentru ca aveam niste pitici pe 4*4, dar sunt multe chestii faine acolo.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2018, 16:36   #24
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to icsu

Eu am tot cautat Skoda Octavia Scout dar nu am gasit una ca lumea in bugetul meu de 6000e. Faine masini. @mirciusx Mada 3 e o masina buna si fiabila din ce stiu eu, iti recomand benzina orice masina ai lua, presupun ca nu faci km multi, oricum la dum intins consumul nu e mare.
icsu is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2018, 20:48   #25
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Mersi frumos de raspunsuri.

@icsu eu visam la un Audi Allroad. Apoi a vazut Scout si am zis, mmm, o pun in wish list.
@ktf Sa o folositi sanatosi si la cati mai multi km! Insa nu e de bugetul meu. La 15000, nu te mint, as fi luat Mazda 3 designul nou, dupa 2014, rosie, banii jos si nici nu mai intrebam pe forum despre ce modele sugerati in bugetul dat. Poate discutam putin despre motorizari. Dar e piticul meu, imi place la nebunie cum arata masina aia.
@Iubitel Si cum ai procedat? Stii germana sau te-ai descurcat cu ala de la autohouse? Banii cum i-ai dat, ati facut ceva hartie pentru asta?

In bugetul de mai sus, cu caracteristicele prezentate, ce modele recomandati? Asta ca idee, ca apoi sa ajung la motorizari si alte idei.

Sunt posesori de Mazda aici? Incerc de cateva zile sa ajung pe forumul nostru, insa au o eroare legat de securitate si nu pot face cont. Am incercat si de pe ipuri diferite si nu merge.

undercover Jedi ^^

Last edited by mirciusx; 20-05-2018 at 22:34.
Old 20-05-2018, 23:21   #26
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

PC-ul meu

Eu am visat intotdeauna la o Brera.. zi de zi timp de 4 ani, in drum spre munca o vedeam parcata pe Blvd. Mosilor, rosie (nu-mi place culoarea), cu fundul ala mare. Gasind o Octavia 2011 era si Brera mea printre anunturile vanzatorului.. am luat-o fara ezitare

Daca iei Audi te rasfeti, daca iei Scout sau Octavia 4x4 iti iei strictul necesar.. te mai poti uita si la un VW Touran sau Ford Galaxy/C-Max. Audi A6 Allroad iti permiti in 15 000 dar an mai vechi.
Old 20-05-2018, 23:29   #27
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Daca nu erau defectuoase, caci asa zice multa, multa, muulta lume, inclusiv cei care au Afla Romeo, am avut o slabiciune mereu pentru ei.

Sincer, nu ma da Mazda pe spate, dar la banii astia, inca nu am vazut ceva optiuni mai bune. M-am gandit sa cer sfaturi, mai multi ochi, mai multe optiuni. Probabil si batai de cap

undercover Jedi ^^
Old 20-05-2018, 23:32   #28
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Brera ...

eu şi acum mai salivez după o Brera sau măcar un 159, dar am stat departe de ele din motivele clasice, invocate de toată lumea.
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2018, 00:43   #29
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 168 Post(s)

PC-ul meu

Eu as merge oricand pe ceva care imi place. Este mult mai usor sa treci peste niste investiti in caz ca ai problme dupa achizitie si treaba asta din poza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	boring-cars-thumb.jpg
Views:	28
Size:	28.8 KB
ID:	62678  
Old 21-05-2018, 04:06   #30
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Daca nu erau defectuoase, caci asa zice multa, multa, muulta lume, inclusiv cei care au Afla Romeo, am avut o slabiciune mereu pentru ei.

Sincer, nu ma da Mazda pe spate, dar la banii astia, inca nu am vazut ceva optiuni mai bune. M-am gandit sa cer sfaturi, mai multi ochi, mai multe optiuni. Probabil si batai de cap
Cine nu a auzit ca Alfele sunt proaste? Pe mine nu m-a interesat iar singurele masini cumparate strict din banii mei sunt cele 2 Alfa caci am si o 147 cumparata in uk acum 2 ani din fuckin' 2002 si TOTUL functioneaza fara probleme dupa 15k mile facute de mine, e TwinSpark 2.0 benzina, aspirat si adora 7000rpm. Am băgat mai multi bani intr-un opel astra H diesel 1.7 in 10 ani decat au costat amândouă Alfele si intretinerea lor, adica undeva la 7000e, 10k fiind masina. Atat de proasta e..
Toata lumea zice si de Ducati ca's proaste iar eu in 6 ani nu am dus-o la mecanic, facand singur reviziile si atat.
Toate masinile sunt defectuoase, toate, ia ceva sa-ti placa si sa-ti satisfacă nevoile. Sa aiba acel "fizz"
La ORICE masina dupa 2005-2008 e loterie, sunt programate sa se strice dupa ce ies din garantie ..suna a cliseu dar nu mai sunt facute ca inainte )
Conteaza mult cum s-a mers cu masina si cum a fost intretinuta. O masina cu 300.000 km poate fi mai fiabila decat una cu 50.000 facuti in 10 ani.
Honda, Toyota, Mazda, nipone in general sunt fiabile dar mai scumpe la intretinere fata de groupul VAG, ieftin si bun nu exista.
La 7-8000e ai optiuni de te deranjeaza, nu o sa te decizi pe internet, du-te pe la dealeri si mergi cu ele, asa te decizi.
Idei:
https://www.mobile.de/ro/Automobil/A...261809540.html
https://www.mobile.de/ro/Automobil/A...260780805.html
https://www.mobile.de/ro/Automobil/A...259530764.html
https://www.mobile.de/ro/Automobil/S...261595745.html
https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...261977942.html
https://www.mobile.de/ro/Automobil/S...261937459.html

Ia un break, clasa medie, A4, Octavia, Exeo, spatiul extra va fi mereu un plus.
Cu exceptia 159-ului negru care arata demential eu as lua Accord.
PS: la suma asta de 7-8000 vezi ca se negociaza pana la 1000e chiar si in Germania )

Bafta!

Last edited by icsu; 21-05-2018 at 05:09.
Old 21-05-2018, 11:47   #31
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

Asta este foarte dotata dar sare peste buget.
http://www.audi-boerse.de/gebrauchtw...02D028875.htm#

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 21-05-2018, 12:08   #32
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Asta este foarte dotata dar sare peste buget.
http://www.audi-boerse.de/gebrauchtw...02D028875.htm#

Este mult prea scumpa pentru 2011, face maxim 12 000

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Old 21-05-2018, 17:08   #33
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

Eu zic ca la 12k gasesti una cheala cu kilometeaj dublu si vanduta de privat.
Cu siguranta poate negocia un 500€ si sa ceara jante + gume de iarna.

Old 22-05-2018, 13:49   #34
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Nu merge linkul, probabil s-a dat.

Afla Romeo din linkul tau arata tare bine.

Singura problema e ca nu stiu mecanica si nici limba, asa ca va trebui sa iau pe cineva cu mine care stie limba. De testat, nu stiu zau daca am cum sa testez, probabil trebuia sa ma gandesc la asta inainte si sa merg prin Vitan si sa incerc niste masini inainte, ca sa stiu ce sa caut.
Adevarul e ca eu nu am pretentii foarte mari si cred ca m-as obisnui cu orice masina. Cand eram la job mi se punea masina pe mana si trebuia sa o conduc si gata. La 8-9 eram in masina, o lasam seara de sub fund. Repeat. Masina de servici era mai ceva ca si tipa cu care eram in vremea aceea...si aveam si grija de ea, chiar daca nu era a mea. Asa ca, de-a lungul timpului, conduceam ce prindeam...am cateva zeci de mii de km facuti, chiar cu 6 cifre, fara nici o lauda. Insa sunt afon la masini, stiu chestii basic doar.

undercover Jedi ^^
Old 22-05-2018, 13:57   #35
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

PC-ul meu

Pot incerca sa-ti fac o listă cu ce sa verifici ÎNAINTE sa duci o masina la verificat, ca să nu duci prea multe.
Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Nu merge linkul, probabil s-a dat.

Afla Romeo din linkul tau arata tare bine.

Singura problema e ca nu stiu mecanica si nici limba, asa ca va trebui sa iau pe cineva cu mine care stie limba. De testat, nu stiu zau daca am cum sa testez, probabil trebuia sa ma gandesc la asta inainte si sa merg prin Vitan si sa incerc niste masini inainte, ca sa stiu ce sa caut.
Adevarul e ca eu nu am pretentii foarte mari si cred ca m-as obisnui cu orice masina. Cand eram la job mi se punea masina pe mana si trebuia sa o conduc si gata. La 8-9 eram in masina, o lasam seara de sub fund. Repeat. Masina de servici era mai ceva ca si tipa cu care eram in vremea aceea...si aveam si grija de ea, chiar daca nu era a mea. Asa ca, de-a lungul timpului, conduceam ce prindeam...am cateva zeci de mii de km facuti, chiar cu 6 cifre, fara nici o lauda. Insa sunt afon la masini, stiu chestii basic doar.
Old 22-05-2018, 14:07   #36
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by icsu View Post
Pot incerca sa-ti fac o listă cu ce sa verifici ÎNAINTE sa duci o masina la verificat, ca să nu duci prea multe.
Asta e necazul, ca nu stiu ce

Imi zicea cineva de aici ca eu sunt ca si neamtu : ma uit la o masina, imi place cum arata, o cumpar, o conduc, am grija de ea ca ochii din cap, dar daca ceva nu merge o duc la service si pace. De fapt, majoritatea fac astfel aici, am intrebat in stanga si in dreapta si multi zic ca nu stiu nici sa schimbe o roata si si daca ar stii, o duc in service pentru ca, daca se intampla ceva, au garantie. Astia nu se incurca aici cu multe, zic de majoritatea, au altele pe cap de care sa se ocupe.

undercover Jedi ^^
Old 22-05-2018, 14:18   #37
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 97 Post(s)

PC-ul meu

Garanție la schimbat roata?
Old 22-05-2018, 14:20   #38
faraverete
Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

Uite o serie de cateva videouri de la un baiat pe care'l urmaresc de ceva vreme (mai mult ca si entertainment). Stie ce zice si mai mult decat atat explica ce se intampla
Poate te ajuta
faraverete is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2018, 15:08   #39
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 1002 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

ChrisFix are o gramada de tips and tricks faine, si eu il urmaresc.
Old 22-05-2018, 15:59   #40
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 481 Post(s)

PC-ul meu

'ai sa-mi fut una, ce scumpe sunt cauciucele pe 17
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes