lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-01-2017, 10:27   #1781
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

Personal aș merge pe OP sau un Moto cu capacitatea de stocare de minim 32GB.
Old 02-01-2017, 11:42   #1782
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

In nici un caz Mi5s, este varianta mai ieftina si mai prost calitativ a Mi5. Mi5 are stabilizare optica mai buna, camera mai buna. Asta e alegerea cea mai buna. Xiaomi cred ca e singura firma din lume care scoate update la un telefon, celebru S si e mai prost decat varianta initiala. Eu si maine as lua Mi5 daca nu aveam deja Mi4.
LE: Dupa cum s-a spus, 5-ul are camera superioara lui 5s, pret la fel, model de ceramica daca iei pe alb e destul de ieftin si stii ca ai ceva foarte misto la atins.

Last edited by DeDeRa; 02-01-2017 at 11:52.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2017, 12:01   #1783
reflavius
Senior Member

reflavius's Avatar

Mentioned: 60 Post(s)

5S nu e neaparat prost, este alegerea lor la o varianta gen Apple , second edition la ei arata altfel, are alta platforma de fapt revizia 821 si carcasa e metalica, are buton 3d touch & fingerprint , camera pe 5s e mai buna decat cea de pe Mi5, insa are lipsuri care pe mine nu ma lasa sa-l aleg: sensor IRDA, carcasa metalica, pentru mine sunt decisive in a alege un telefon (cerintele mele sunt : dual 3g/4g, IRDA, baterie minim 3000mA, design inovator si constructie bazata pe policarbonat/metal/sticla , camera decenta), iata cum Mi5 a intrunit aceste conditii si de peate 8 luni isi face treaba ca la inceput! Xiaomi fac telefoane bune pot sa zic, nu jucarii Suport software foarte ok oficial, daca vrei deblocare bootloader o primesti fara a pierde garantia! Suport third party iarasi de exceptie, sunt peste 5 variante disponibe bazate fie pe AOSP , fie CM 13/13.1/14, etc Daca as fi sa aleg din nou, sigur ar fi acelasi telefon cata vreme concurenta nu fac ceva similar/superior

Trimis de pe al meu MI 5 folosind Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2017, 12:15   #1784
Miru
Ancient friend

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Daca ar fi sa merg acum pe xiaomi, as merge pe redmi 4 prime. Ma atrage noul design copiat sa zic asa. Momentan raman pe meizu, interfata ceva mai usoara ca la xiaomi, iar de mai bine de un an nu m-a dezamagit. Ce-i drept merge pe un android mai vechi insa imi place foarte mult interfata. Mai repede m-am plictisit de xiaomi (poate ca era prima versiune de redmi note?) decat de meizu.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2017, 16:02   #1785
reflavius
Senior Member

reflavius's Avatar

Depinde de buget, daca as avea banet as testa fie MiMix, fie Note 2

Old 03-01-2017, 22:26   #1786
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 299 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by reflavius View Post
Depinde de buget, daca as avea banet as testa fie MiMix, fie Note 2

E aproape cat un iPad mini...are 6.4". Mie de la 5.0" in sus deja mi se par maricele. Merge si un 5.2" acolo, dar 5.5" deja e mai mult decat telefon.

Orisicat, cred ca depinde de la user la user ce pretentii are de la telefon si ce face cu el. Putem face un thread despre asta, o sa realizam ca folosim telefonul prea putin ca si gadget si mult mai mult ca si telefon...cum ziceam intr-un post anterior : sunam, facem cateva poze pe care poate nu o sa le printam niciodata, chat si jocuri, in mare parte. Unii mai trimit emailuri.
Old 03-01-2017, 22:31   #1787
Miru
Ancient friend

PC-ul meu

Si daca as avea bujet si daca nu, tot nu mi-as lua animalul ala de MiMix, e prea mare, asa am tableta, iar mi note 2 sa zicem ca e acceptabil. Acum, in momentul de fata, pentru mine, vad telefonul la maxim 5.2 inch, cu o dimensiune de maxim 146 mm.
PS: mirciusx este cam pe aceeasi lungime de unda cu mine, dar na depinde la user la user.
Old 03-01-2017, 22:40   #1788
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 299 Post(s)

PC-ul meu

Cred ca daca as sta la un ceai cu @reflavius (sau cu @kpy_here) vreo 15-20 de minute, maine as iesi tot un zambet cu un telefon pe usa magazinului, fie si el online.

Am ajuns sa obosesc de la faptul ca nu am unde testa si pipai telefoanele respective, telefgoane aduse in discutie. Eu ma intreb voi cu ati facut la inceput, ati mers blind pe o astfel de alegere? Nu de alta, dar stau pe zi ce trece tot mai mult fara telefon, nu ca ar fi rau , dar ma intrept spre o alegere oarecum tampita, cum ar zice unii de pe aici, si sa raman cu un SE sau ip7. Macar astea doua, ultimele, stiu ce pot si cum arata. Altfel spus, chiar daca cumpar un rahat, stiu cum arata, cum pute, cum e la pipait...
Old 03-01-2017, 22:56   #1789
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1177 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Cred ca daca as sta la un ceai cu @reflavius (sau cu @kpy_here) vreo 15-20 de minute, maine as iesi tot un zambet cu un telefon pe usa magazinului, fie si el online.
Trebuie sa stai 1 minut la ceai cu mine si nu mai iei telefon Xiaomi niciodata
Old 03-01-2017, 23:11   #1790
Miru
Ancient friend

PC-ul meu

Si uite asa o aparut printre noi si gigi contra. Mi-ar placea o recomandare ferma (pentru un teefon bun) de la tine mbc.
mirciusx eu de exemplu am ales sa merg pe xiaomi fara sa pun mana pe el. Ideea ca nu am dat mult pe el.

Last edited by Miru; 03-01-2017 at 23:14.
Old 03-01-2017, 23:42   #1791
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1177 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Telefon bun la 1000 lei - Moto G4. Mai ieftin e Moto E. Bune in ideea ca chiar functionaeaza, nu bune pe hartie cu teste Antutu.
Old 04-01-2017, 00:28   #1792
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Am Xiaomi si nu doar ca sunt multumit si mi as mai lua si pe viitor, dar il si recomand.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2017, 01:55   #1793
reflavius
Senior Member

reflavius's Avatar

@mirciusx nu prea ai cum sa nu te intalnesti cu Mi5, ai un Quick Mobile, F64, evoMag, showroom emag, nu cred ca oameni aceia nu te-ar lasa sa pipai un Mi5...cat priveste Xiaomi , de 3 ani de cand am dat de ei, am ramas placut impresionat, nu m-am lasat dus de val, am avut si eu Moto G si nu mi s-a parut un telefon rau, dar nici zeu din el nu am facut, am avut noroc de faptul ca m-am lovit de toate: Apple cu al lor Iphone de la prima generatie pana la generatia 3g cand am pus frana la acel ecosistem (personal dezamagit ca nu puteam folosi cumva la maxim ecosistemul lor, dar si nejustificat pret/performanta ), pana la Samsung Galaxy mini, S2, Neo, Galaxy Note 2/3, Moto G, Sony Xperia C1, Nexus 4, Htc One , LG G2, Lg Flex, Meizu Mx4, ei si cand am dat de Xiaomi, m-am oprit la ei, fac ceva serios si nu in bataie de joc, suport soft nota 10, nu te lasa impresionat de @mbc, el a fost nemultumit din start de telefon, Mi4c e un telefon mai special, facut numai pentru ei, are rom oficial numai China , greu de multumit pe un european cu asa ceva, insa se rezolva prin suport custom, eu nu conving pe nimeni de nimic, insa faptul ca am pomenit de atatea ori de ei, nu am facut-o decat sa spun ca mai e si altcineva cu imaginatie in lumea asta, si mie mi-a placut din 3 aspecte: calitate constructie ( tot ce implica alegere platforma, subansamble: camera, baterie,etc), suportul software de nota 10 si implicit acord de deblocare bootloader fara pierdere garantie si nu in ultimul rand suport software third party din partea comunitatii dezvoltare soft gen AOSP, CM, Resurexion Remix, Superluminal Team, etc, cat raport pret/ performanta de nota 10, iata de ce am acceptat de la ei : Redmi Note, Redmi Note2, Mi4i, Mi4c, Mi5 si probabil in viitor fie MiMix fie Note 2, dar depinde de alti factori...cele 2 modele nu-mi par juste ca pret vis-a-vis de raport pret/performanta, exceptie facand MiMax care e un concept si merita atentia cuvenita
Apropo si mie imi pare mult 5.5" , iata de ce m-am fixat pe Mi5 [emoji1] insa , in momentul in care 550$ imi sar in cale, fie ca intra fara stirea mea in cont sau
...sigur voi testa MiMix [emoji48] [emoji56]
Ce trebuie sa stii despre ele, ca e musai sa ai varianta rom globala , deoarece versiunea chineza nu are gaps si trebuie sa instalezi aplicatie din market mi care-ti aduce aplicatiile google pe telefon, oricum telefonul merita din plin investitia , ma refer la Mi5 , este peste multe telefoane , pot zice ca si peste S7, LG G5, Sony XS, HTC 10/M10, dar trebuie doar sa-ti placa, de el ca tot unitar [emoji1]
Asta poti vedea intr-un showroom , sunt review-ri pe net cinstite si poti sa decizi daca e sau nu pentru tine
Cat priveste Apple , e destinat , doar spre o categorie de oameni...cei care traiesc in ecosistem Apple , altfel imi pare un moft al dracului de scump, parea mea...

Last edited by reflavius; 04-01-2017 at 02:30.
Old 04-01-2017, 11:23   #1794
Miru
Ancient friend

PC-ul meu

mbc tot respectul pentru motorola, am avut, stiu cum sunt, cumnatul meu are un moto x play, insa nu m-a impresionat deloc pe partea de baterie, din 3600 mAh ar trebui sa iasa macar 2 zile. Totul cam se rezuma la soft, nu neaparat la dispozitiv, acum nu poti sa te [email protected] in gusturile omului, poti eventual sa te [email protected] in gura lui sa-i schimbi gustul (glumesc).
In alta ordine de idei, preferinta mea si de ce nu chiar si recomandarea este de telefon made all in ciaina. Detin si apple, imi place si ios, insa m-am obisnuit eu cu interfata asta a oblicilor. As merge pe un xiaomi, dar ceva compact de 5 maxim 5.2 inci, desi vad ca cei din tabara meizu imi tot atrag atentia spre noile modele si chiar daca nu au avansat foarte mult au suport bun pentru soft. Imi aduc aminte cand am luat telefonul nevestii, avea un mic bug pe partea de baterie, nu indica cum trebuie sau ceva de genu, am trimis mail la cei de la meizu, a doua zi mi-au raspuns, mi-au dat link de unde trebuie sa scot un update si cum sa-l fac manual si totul a fost ok. Orice problema am cu telefonul, scriu mail si a doua zi primesc un raspuns, fie ca se rezolva fie ca nu, nu te lasa sa astepti.

Last edited by Miru; 04-01-2017 at 11:25.
Old 04-01-2017, 12:41   #1795
Ncmihai
Ancient friend

Ncmihai's Avatar

Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu

Păi samsung s7 are 5.2 inci, iar p8 lite are 5 inci, p8 lite îi mai măricel. Margini mai mari, etc.
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2017, 13:20   #1796
Miru
Ancient friend

PC-ul meu

Dintre samsung si huawei clar merg pe huawei, dintre s7 si p8 lite merg pe p9 lite.
Old 04-01-2017, 20:05   #1797
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 207 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post

Am ajuns sa obosesc de la faptul ca nu am unde testa si pipai telefoanele respective, telefgoane aduse in discutie. Eu ma intreb voi cu ati facut la inceput, ati mers blind pe o astfel de alegere? Nu de alta, dar stau pe zi ce trece tot mai mult fara telefon, nu ca ar fi rau , dar ma intrept spre o alegere oarecum tampita, cum ar zice unii de pe aici, si sa raman cu un SE sau ip7. Macar astea doua, ultimele, stiu ce pot si cum arata. Altfel spus, chiar daca cumpar un rahat, stiu cum arata, cum pute, cum e la pipait...
In loc sa stai sa cugeți de ce nu comanzi un telefon și sa te convingi? Nu cred ca te înjura nimeni dacă iei mâine un pixel, și dacă-i nașpa, îl returnezi
Sau un S7. Sau iPhone, sau ce vrei tu.
Cu cât întorci mai mult problema pe toate părțile, cu atât o să-ți ia mai mult sa te hotărăști și o sa găsești minusuri la toate telefoanele.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2017, 17:45   #1798
Ncmihai
Ancient friend

Ncmihai's Avatar

Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu

Eu mă refeream la dimensiune măi
Pentru unii 4.5 inci îi prea mic, 5.5 inci prea mare, 5.0 inci prea mic (cazul meu), 5.2 prea mic și multe altele. Iar eu mă refeream ca deși s7 are ecranul mai mare, p8 lite îi mai mare ca dimensiune.
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2017, 23:42   #1799
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Xiaomi Mi Mix are cam aceleasi dimensiuni cu Iphone 7 Plus. 6" vs 5.5" in aceeasi carcasa.
Intre timp, astept un Xiaomi Redmi Note 4x (sau cum s-o numi varianta cu Snapdragon).
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2017, 08:33   #1800
Miru
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Ncmihai View Post
Eu mă refeream la dimensiune măi
Pentru unii 4.5 inci îi prea mic, 5.5 inci prea mare, 5.0 inci prea mic (cazul meu), 5.2 prea mic și multe altele. Iar eu mă refeream ca deși s7 are ecranul mai mare, p8 lite îi mai mare ca dimensiune.
Da măi, dar diferența dintre p8 lite și p9 lite e aproape infima ca dimensiuni cu avantajul ca p9 lite e mai performant si pretul destul de ok. S7 are display-ul de 5.1 inci.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules